20’lik diş belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır tüm bu süreci sizler için tek bir yazıda derledik. Keyifli okumalar!

Halk arasında 20’lik diş olarak adlandırılan dişler insan ağzında en son çıkan dişlerdir. Çenenin en arka kısmında bulunan bu dişler çene yapısına uyum sağlayamaz. Bu nedenle bu dişler yetişkinlik döneminde çoğu kişide çeşitli problemlere sebebiyet verir. Peki 20’lik diş belirtileri nelerdir?

20’lik diş belirtileri çene bölgesinde hissedilen ağrı ve apse şeklinde olabilir. Zamanla bu ağrılar şiddetlenir ve hatta çenede şişlik meydana gelir. Tedaviye başlanmazsa çene yapısı bozulabilir ve 20’lik dişlerin yanındaki dişler de zarar görebilir.

20’lik Diş Belirtileri: En Sık Görülen 10 Semptom

20'lik diş belirtileri

Yazımızda ilk olarak 20’lik diş belirtileri neler sıralayarak başlayalım! İşte en sık görülen 10 belirti:

 1. Dişte veya diş etlerinde hissedilen ağrı,
 2. Çenede zonklama şeklinde ağrı,
 3. Çenede şişlik,
 4. Lenf bezlerinde şişlikler,
 5. Baş ağrısı,
 6. Kulakta ağrı,
 7. Ağızda kötü koku oluşması,
 8. Dişlerde hassasiyet,
 9. Diş etlerinde şişlik,
 10. Yemek yeme sırasında oluşan ağrı,

Bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız diş hekimine danışmanız tavsiye edilir. Uzman bir müdahele olmadığı sürece 20’lik diş belirtileri zamanla şiddetlenir. Sonucunda ise hem şiddetli ağrılara maruz kalırsınız hem de diş sağlığınız bozulur.

Öneri İçerik: "Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir? Tedavi Süreci…"

20'lik Diş Kaç Günde Çıkar

20’lik dişler genellikle 17-24 yaş arasında çıkar. Bu dişlerin çıkma süresi ise kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Kişilerin çene ve diş yapısı çıkma süresini etkiler. Bazı kişilerde bu dişler çenenin yapısından dolayı çıkamaz ve gömülü kalır.

20’lik dişler kaç günde çıkar diye merak ediyorsanız bu dişler uç verdikten sonra genellikle 15-30 gün arasında tamamen çıkabilir. Ancak burada sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi için çenede yeterli boşluk olması ve dişin düzgün bir şekilde gelmesi gerekir.

20’lik Diş Nasıl Çıkar ve Belirtileri

20'lik diş belirtileri

20’lik diş belirtileri arasından en yaygını ağrıdır. Özellikle de uç vermeyen ve diş eti altında gömülü kalan dişler yanlış pozisyonda durmaları sebebiyle diğer diş köklerine yaslanır. Dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen bu dişler şiddetli ağrılarla fark edilir.

20’lik diş gömülü haldeyse genellikle yan şekilde diğer dişlere yaslanarak çıkar. Bu da zaman içerisinde diğer dişlere zarar verebilir. Siz de kendinizde bu semptomları fark ettiyseniz hızlı bir şekilde diş hekimine danışmanız önerilir.

20’lik Diş Ağrısı

20’lik diş belirtileri arasından en sık görüleni ağrıdır. Bu dişler özellikle gömülü kaldıklarında veya sağlıklı bir şekilde çıkacak alan bulamadıklarında şiddetli ağrılara sebebiyet verir. Bazı kişilerde de diş uç verir ama devamı çıkamaz bu durumda da ağrı olur.

20'lik diş ağrısı diş alınmadığı sürece devam eder. Zamanla şiddeti de artar. Siz de bu ağrılardan şikayetçiyseniz bizimle iletişime geçebilir ve uzman diş hekimlerimizce gerçekleştirilen ücretsiz muayeneye gelebilirsiniz. Sürecin devamında diş hekiminiz tedaviyi gerçekleştirir ve siz de bu probleminizden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20’lik diş belirtileri arasından bir veya birkaçını kendi dişlerinizde farkettiyseniz diş hekiminize danışmanız önemlidir. Bu sayede problemin hızlı bir şekilde teşhisi ve tedavisi yapılır. Peki 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir?

 1. Şişen veya ağrıyan bölgeye soğuk kompres yapın.
 2. Diş hijyenine ekstra özen gösterin.
 3. Hassasiyet olan bölgeyle yememeye özen gösterin.
 4. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanın.

Bu sayede diş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Belirtiler ve Tedavi Süreci” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Öneri İçerik: 20'lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Belirtiler ve Tedavi Süreci

Gömülü 20’lik Diş Belirtileri

20'lik diş belirtileri

20’lik diş belirtileri arasından çenenin en arka kısmında dişlerin geldiğini hissedebilirsiniz. Ağrınız olmasa dahi bu süreçte diş hekimine başvurmanız dişleriniz hakkında size bilgi verir. Bazı 20’lik dişler uç verse de yamuk bir şekilde geldiği için sağlıklı bir şekilde çıkamaz. Peki bu 20’lik dişler alınmazsa ne olur?

Bu dişler yan bir şekilde gelerek çevresindeki dişlerin köklerini sıkıştırabilir. Bunun sonucunda da şiddetli ağrı ve apseler oluşur. Hatta zaman içerisinde bu dişlerin yanlış konumu kişilerin diş sıralamasını da bozabilir. Peki diş uç vermiyorsa gömülü 20’lik diş belirtileri nelerdir?

Bazı dişler kendilerine çıkacak alan bulamadıkları için hiç uç vermez. Bu şekilde olan 20’lik dişler kendilerini farklı semptomlarla belli ederler. Bu şekilde olan 20’lik diş belirtilerini sıralayacak olursak:

 1. Çenenin arka kısmında şişlik ve hassasiyet,
 2. Çene, baş ve kulakta ağrı,
 3. Kızarıklık,
 4. Apse,

20’lik Diş Çekimi ve Fiyatları

20'lik diş belirtileri

20’lik diş belirtileri konusunu detaylı bir şekilde inceledik. Şimdi birlikte gömülü diş çekimi fiyatlarına bakalım.

Gömülü diş çekimi fiyatları TDB tarafından verilen bilgilere göre 2.500,00 ve 3.500,00 TL arasında değişebilir. Aynı zamanda gidilen hastaneye, tedavi yöntemine göre de değişiklik gösterebilir. Diş çekimi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için “20’lik Diş Çekimi Fiyatları 2023 | Gömülü Diş Çekimi Ücreti” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Öneri İçerik: 20’lik Diş Çekimi Fiyatları 2023 | Gömülü Diş Çekimi Ücreti

Diş problemleri hayat kalitesini düşürür ve tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sorunlara yol açar. Bu nedenle dişlerinizde herhangi bir problem olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilir uzman kadromuz ile ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.