Ağız kokusu birçok kişi için son derece rahatsız edici bir durumdur ve kişinin sosyal yaşamını etkiler. Ağız kokusu neden olur diye soracak olursanız pek çok farklı yanıt verilebilir.

Ağız kokusu nedenlerinden en yaygın olanı kişinin ağız hijyenini tam anlamıyla sağlayamamasıdır. Ağız hijyeni sağlanmasına rağmen koku gitmiyorsa sebebi farklı türden hastalıklar olabilir.

Bu durumda hekime danışmak en doğru olanıdır. Ağız kokusu nasıl giderilir? İşte yanıtı...

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu, ağız ve boğaz bölgesinde oluşan kötü koku olarak tanımlanabilir. Kişilerin sabahları uyanınca hissettiği ağız kokuları geçiciyken, ağız içerisindeki plak ve bakterilerden kaynaklı ağız kokuları daha kalıcı olabilir.

Ağız kokusunun nedenlerini iyi anlamak uygun tedavi yöntemleri ve önleyici önlemler alınarak bu rahatsızlıktan kurtulmak için son derece önemlidir. Genellikle ağız kokusuna kişinin yanlış alışkanlıkları neden olabilir.

Tüm bunların yanı sıra ağız kokusu ciddi bir problemin de habercisi olabilir. Dişlerdeki derin çürükler, diş eti iltihaplanmaları ve boğaz enfeksiyonları da bu probleme sebep olabilir.

Detayları anlatmaya devam edelim...

Ağız Kokusu Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Nedenleri
Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu neden olur? Nasıl giderilir ve nasıl önlenir hepsini sırasıyla inceyelim!

Ağız kokusu, ağız hijyeninden kaynaklı olabileceği başka pek çok sebepten meydna gelebilir. Gün içerisinde yediğiniz yiyeceklerin türü ve kalitesi de ağız kokunuzu büyük ölçüde etkilemektedir. Özellikle dengeli, sebze ve meyve içeren bir beslenme rutininiz yoksa bu da ağız kokusu yapabilir.

Alkol ve tütün ürünlerinin sık kullanımı, sürekli abur cubur tüketimi, aşırı şekerli ve gazlı içecekler ağız ve diş sağlığını bozar. Bu da zamanla ağızda kötü kokuya sebep olur.

Bir diğer ağız kokusu nedeni de yetersiz hijyendir. Düzenli temizlenmeyen dişlerde ve dil üzerinde yemek artıkları kalır. Bunun sonucunda ağız içerisinde bakteriler ürer ve nihayetinde koku yapmaya başlar. Zamanla bu bakteriler çürüklere ve enfeksiyonlara da neden olur.

Dişler düzenli fırçalandığında, diş ipi kullanıldığında ve gargara yapıldığında rahatsız edici ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Ağız kokusu neden olur sorusunun en temel yanıtı yetersiz bakımdır.

Ağız bakımı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için "Gargara Nasıl Yapılır? Gargara Yapmanın 5 Faydası" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Öneri İçerik: "Gargara Nasıl Yapılır? Gargara Yapmanın 5 Faydası"

Ağzınızda kalıcı bir koku varsa diş eti hastalığınız olabilir. Bu durumda diş hekimine başvurmalı ve tedaviye başlamalısınız.

Ağız Kokusu Neden Olur?

 1. Takma dişler
 2. Çürük ya da kırık dişler
 3. Tütün ve alkol ürünleri
 4. Bademcik iltihabı
 5. Diyabet
 6. Ağız kuruluğu
 7. Böbrek hastalığı
 8. Mide ve bağırsaklarda hastalık
 9. İlaçlar
 10. Ağız içi enfeksiyon
 11. Karaciğer yetmezliği
 12. Sinüzit
 13. Farenjit

Ağız kokusu nedenleri özet olarak bu şekildedir.

Öneri içerik: "Diş İpi Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? Kullanım Faydaları!"

Ağız Kokusu Nasıl Geçer? 5 Öneri!

Ağız Kokusu
Ağız Kokusu

Ağız kokusu neden olur? Öğrendik... Peki, nasıl giderilir? İşte yanıtı...

Ağız kokusu, çoğunlukla ağız hijyeni sağlandığında geçmektedir. Ağız kokusu gidermek için ne yapmalı diye merak ediyorsanız aşağıda ağız kokusu giderme maddelerini inceleyebilirsiniz. Ağız kokusu nasıl geçer, işte yanıtı:

1-Düzenli Diş Fırçalama

Ağız kokusundan kurtulmanın ilk yolu dişleri düzenli olarak fırçalamaktır. Gün içerisindeki her öğünden sonra ve yatmadan önce, yumuşak bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçalamalısınız. Bu şekilde ağız içindeki bakterileri ve yiyecek artıklarını temizlersiniz. Diş fırçalama işlemini en az iki dakika sürdürün.

Diş fırçalama hakkında daha detaylı bilgi almak için "Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nedir?" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Öneri İçerik: "Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nedir?"

2-Dil Temizliği

Dil, ağız içi hijyeninde çoğunlukla göz ardı edilir. Ancak, yiyecek artıkları diş ve diş etlerimize yapıştığı gibi dilimize de yapışmaktadır. Dil üzerindeki bu bakterileri temizlemek için dil temizleme fırçası kullanabilir ya da diş fırçanızın arka kısmını kullanabilirsiniz.

3-Diş İpi ve Ağız Gargarası

Diş fırçalamak tek başına ağız hijyeni için yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlerdeki artıkları diş ipi yardımıyla temizleyebilir ve ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Ağız kokusu için gargara yapmak, ağız içindeki kötü kokuları gidermeye yardımcı olabilir.

4-Bol Su İçmek ve Dengeli Beslenmeye Dikkat Etmek

Yeteri kadar su tükettiğinizde ağız kuruluğunu ve kokusunu önleyebilirsiniz. Ağız kokusu neden olur sorusunun yanıtlarının birisi de bol su içmemektir. Tatlı ve nişastalı yiyecekler, ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasına ortam hazırlar. Tatlı ve nişasta tüketimini azaltarak sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

5-Sigara Kullanmamak veya Kullanımı Azaltmak

Sigara, ağız kokusu dahil olmak üzere pek çok farklı sağlık sorununa neden olmaktadır. Hem vücut hem de ağız sağlığınız için sigarayı bir an önce bırakın.

Yukarıdakilere harfiyen uyuyor yine de ağız kokusundan kurtulamıyorsanız diş hekiminize danışınız.

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu neden olur konusunu tamamladık. Şimdi tedavi aşamalarına geçebiliriz. Öncelikle ağız kokusu tedavisi için mutlaka diş hekiminden destek almanız gerekir. Diş hekimi, muayene ederek mevcut durumunuzu tespit edip en uygun tedaviyi gerçekleştirecek kişidir.

Ağız kokusu eğer bir diş çürüğünden kaynaklanıyorsa, buna göre diş tedavisi planlanabilir. Ek olarak tedavide şu unsurların varlığından söz edilebilmektedir:

 • Ağız Gargaraları
 • Diş Macunları
 • Diş Hastalığının Tedavisi

Temel olarak bu şekilde tedavi süreci tamamlanmaktadır. Ancak mide, böbrek ve bağırsak giibi çeşitli bölgelerde yaşanan sorunlardan kaynaklı ağız kokusu tedavisi için farklı bölümlere gitmeniz gerekebilmektedir.

Ağız kokusu neden olur sorusundan sonra önleme yöntemlerine değinelim...

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız Kokusu Neden Olur
Ağız Kokusu Neden Olur

Ağız kokusu, dikkatli bir şekilde diş sağlığınızı kontrol ettiğinizde önlenebilir. Ancak bunun için belirli işlemleri düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Ağız kokusu nasıl önlenir sorusu için verilecek tavsiyeler şu şekildedir:

 • Sık ve bol olacak şekilde sıvı tüketimi (su) ağız kokusunu önleme noktasında oldukça etkilidir.
 • Ek olarak uzun süreler boyunca aç kalmamak da ağız kokusunu önler. Bu nedenle düzen bir şekilde beslenmeniz gerekiyor.
 • Ceviz, tarçık, fıstık gibi çerezler; ek olarak salatalık, maydanoz, elma gibi yiyecekler de ağız kokusunu önler.
 • Son olarak hekim kontrolünde bitki çayı da kullanabilirsiniz.
 • Tüm bu tavsiyelere diş fırçalamak, diş ipi kullanımı gibi bakım işlemlerini düzenli olarak yapmanız gerektiğini de eklememiz gerekmektedir.

Öneri içerik: Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Ağız kokusu neden olur sorusuyla bağlantı olarak sıkça sorulan diğer sorular şu şekildedir:

Evde ağız kokusu testi nasıl yapılır?

Bir diş hekimine başvurmadan kendiniz ufak testler ile ağız kokunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunlardan ilki bileğinize bir miktar tükürük bırakmak. 10-15 saniye sonra aynı yeri koklayın. Kötü koku alıyorsanız ağzınız kokuyor demektir. Ağız kokusunu anlamak için bir diğer yöntem ise avucunuzla ağzınızı kapatarak nefes vermektir. Avuç içinize nefes verdikten sonra burnunuza kötü bir koku geliyorsa ağzınız kokuyor demektir.

Sabah kalkınca herkesin ağzı kokar mı?

Sabahları ağız kokusu çoğu kişide gözlemlenir. Bunun nedeni fizyolojiktir. Akşam yediğimiz yemekler diş aralarına girer ve dilimizde birikir. Dişler fırçalandıktan sonra koku geçmektedir.