All on 6 implant tedavisi, diş ya da çenede kemik kaybı yaşayan hastaların tek bir çenesine özel açılar ile toplam 6 implantın yerleştirilmesi ile uygulanır. All on 6 implant operasyonu ardından hastaya sabit protez diş sağlanır ve hasta çiğneme fonksiyonlarını tekrardan yerine getirebilir ve güzel bir gülüşe sahip olabilir. Bu yazımızda, all-on-6 tedavinin detaylı olarak açıklanması planlanmıştır.

All On 6 Implant Nedir?

All on 6, bir implant ameliyatı yöntemidir. Diş ya da çenede kemik kaybı yaşayan hastalara uygulanan all on 6 implant tedavisi sayesinde hastaya kısa süre içerisinde çok daha sağlam full ağız protez sağlanması amaçlanır. Özel açılar ile çeneye yerleştirilen 6 adet titanyum implant sayesinde tedavi çok daha kısa sürmektedir.

Geleneksel implant tedavilerinde, tek çenede aşırı diş kaybı yaşamış bir hastanın 8 ile 10 implanta ihtiyacı vardır. Ancak, Uzman Çene Cerrahı yardımıyla özel açılarla çeneye yerleştirilen all on 6 implantlar sayesinde, 6 implant tek bir çeneyi kurtarmak ve full ağız gülüşe sahip olmak için yeterlidir. All on 6 tedavisi tek bir çeneye uygulanabildiği gibi her iki çeneye de uygulanabilmektedir.

All on 6 tedavisi 2 aşamalı bir tedavidir ve tamamlanması için en az 3 ay süreye ihtiyaç duyulur. Tedavinin ilk aşamasında hastanın tek ya da çift çenesine implantlar yerleştirilir. Ardından, implantların çeneye kaynaşması için en az 3 ay süreye ihtiyaç duyulur. Bu süre içerisinde hastaya geçici protez diş sağlanır. Bunun amacı, implantların iyileşme sürecinde zarar görmelerini engellemek ve hastanın rahat bir şekilde yemek yemesini sağlamaktır.

Öneri içerik: İmplant Fiyatları

All On 6 Implant Tekniği

all on 6 implant
all on 6 implant

All on 6 implantları geleneksel implant tedavilerinden ayıran en önemli özellik ağız içerisindeki konumlarıdır.

 • Tedaviye başlamadan önce hasta hekim tarafından muayene edilir. Burada, panoramik film ya da 3 boyutlu tomografiye ihtiyaç duyulur. Bu sayede çenedeki sinirler ve dişler daha rahat incelenebilir ve 6 implantın tam olarak nereye yerleştirileceği kararlaştırılır.
 • Hastanın all on 6 implant tedavisine uygun olduğuna karar verildikten sonra implant yapılacak çeneye lokal anestezi uygulanır. Böylece hasta işlem sırasında ağrı hissetmez.
 • Anesteziden sonra işlem başlar. Tek bir çeneye özel açılar ile 6 implant yerleştirilir. (2 çeneye de all on 6 uygulanacaksa alt-üst olmak üzere toplam 12 implant kullanılır.)
 • Implant ameliyatından sonra hastaya geçici diş temin edilir. Bu sayede hasta estetik görüntüsünü koruyabilir ve daha rahat bir şekilde yemek yiyebilir.
 • Geçici dişleri temin edilen hastanın en az 3 ay bekleme süresi vardır. Bu süre içerisinde implantlar çeneye kaynaşır ve güçlenir.
 • Yeteri kadar süre geçtikten sonra hasta tekrardan kliniğe gelir. Hastanın ağız ölçüleri alınır ve kalıcı protez hazırlama aşaması başlar. Bu protezin hazırlanması 7 ile 10 gün arası sürer.

Hizmetlerimiz sayfasında yer alan Protez Prosedürü ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

All On Six Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

All on 6 implant tedavisinin, geleneksel implant tedavilerine kıyasla pek çok avantajı bulunur:

 • All on six tedavi, all on 4 implant tedavisi gibi daha az maliyetlidir.
 • Tedavi daha kısa sürede tamamlanır.
 • İleri seviye kemik kaybı yaşamış hastalara bu tedavi sayesinde sinüs lifting ya da greftleme (kemik tozu) uygulamaya gerek kalmayabilir.
 • Kalıcı protezler çok daha sağlamdır. Çıkarılmaya ihtiyaç duyulmaz.
 • Doğal diş gibi ısırma eylemi rahatlıkla gerçekleştirilebilir.
 • Tedavi sonrası iyi bakıldığı takdirde dişler 20 yıla kadar kullanılabilir.
 • Tedavinin başarı oranı yüksektir.

Öneri İçerik: "İmplant Nedir?"

All On 6 Implant Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

all on six implant tedavisi
all on six implant tedavisi

All on six implant tedavisi sonrası kısa sürede iyileşmek ve başarısızlık riskini ortadan kaldırmak için aşağıdaki maddeleri dikkatle okumanızı öneririz:

 • Kanamayı durdurmak için mutlaka tampon kullanın: Ameliyat sonrası 1 günlüğüne ağızda kanama meydana gelebilir. Kanamayı kısa sürede durdurmak için doktorunuz verdiği tamponu mutlaka kullanın.
 • Bir süre yumuşak gıdalar ile beslenin: Implant tedavisi sonrası hastaları en çok zorlayan ve en dikkat edilmesi gereken nokta burasıdır. Tedavi sonrası ilk 3 ay implantların çeneye kaynaması gerekir. Bu süre zarfında aşırı sert yiyecekler tüketmek implantın başarısız olmasına yol açabilir. Bu durum da bütün tedavi sürecini riske atabilir. O nedenle, kalıcı protez dişler takılana kadar sert kabuklu yiyeceklerden kaçınmak gerekir.
 • Ameliyat sonrası ilk 2 saat yiyecek ve içecek tüketmeyin: Lokal anestezi etkisiyle ameliyat sonrası bir süre daha hissizlik devam eder. Bir şey yiyip içerken diş, dudak ya da yanağınızı istemsizce ısırabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için işlem sonrası ilk 2 saat bir şey tüketmeyin.
 • Ağrı kesici, antibiyotik ve gargara kullanın: İşlem sonrası hekiminiz sizlere ağrı kesici, antibiyotik ve gargara verecektir. Size söylenen talimatlara uyarak ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanın.
 • Sigara ve alkol kullanmayın: Sigara ve alkol, yara iyileşmesini geciktiren 2 önemli faktördür. Bu nedenle implant ameliyatı öncesinde ve sonrasında bir süre sigara ve alkol kullanımını bırakın.
 • Buz uygulayın: All on 6 ameliyatı sonrası çenede şişlik ve morarma görülebilir. Bu durumda gün içerisinde belirli aralıklarla çeneye buz uygulanması önerilir. Uygulayacağınız buzu uzun süreler suratınızda tutmamaya özen gösterin. Aksi halde cildinizde yanıklara sebep olabilir. Kısa bir süre sonra şişlik ve morarma ortadan kalkar.
 • Doktor kontrolüne gidin: Implant ve protezinizi sağlıklı ve uzun ömürlü kullanabilmek için doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. Her 6 ayda bir diş hekiminize görünün.

Yapay kök kullanılmadan yapılan implant tedavisi hakkında bilgi almak için "Vidasız İmplant Nedir Nasıl Uygulanır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

All on 6 Implant Tedavi Ücreti Ne Kadar?

All on 6 implant fiyatları kullanılan implant markasına, yapılacak protezin türüne ve kemik tozu kullanılıp kullanılmaması durumuna göre değişebilir. Protezler akrilik ya da porselen olduğunda fiyatlar arasında fark oluşmaktadır.

Tek çene için all on 6 ücreti 80.000 TL ile 130.000 TL arasında değişmektedir.

Detaylı tedavi planı ve doğru fiyatlandırma için bizlerle İletişim'e geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

All on 6 implant ömrü ne kadar?

Hekiminizin talimatlarına uyduğunuzda ve diş bakımını düzenli olarak yaptığınızda all on 6 implant ömrü 20 yıla kadar uzamaktadır.

All on 6 kimler yaptırabilir?

All on 6 tedavisi her hastaya uygulanmaz. Bu nedenle öncesinde doktor kontrolünden geçmek gerekir. Diyabet ya da kronik rahatsızlığı olan hastalar için bu ameliyatı olmak engel oluşturabilir.
Doktor kontrolünden sonra ameliyat için uygun görülen her bireye bu tedavi uygulanabilir. Tedavi için bir üst yaş sınırı yoktur.