All on four implant, uzun yıllardır diş hekimleri tarafından uygulansa da son yıllarda giderek popülerliğini artıran bir implant tedavisi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde dişlerini kaybetmiş ya da kaybetmek üzere olan bireyler, tek bir işlem sayesinde dişlerini değiştirme imkanı bulurlar. Tedavide, sadece 4 adet titanyum implant kullanılır ve implantlar üzerine köprü protez takılır. Bu yazıda, all-on-four implants tedavisini detaylı olarak açıklanması planlanmıştır.

All On Four Implant Nedir?

Diş ya da çenede kemik kaybı yaşayan hastalara uygulanan all on four implant, hastaya kısa sürede sabit protez yapılmasına ve bu sayede tedavi sürecinin kısalmasına olanak sağlayan bir implant tedavi yöntemidir. Normal koşullarda çenesi kemik kaybına uğramış hastalar greftleme (kemik tozu ekme) işlemine ihtiyaç duyar. Özel açılar ile çeneye yerleştirilen all on 4 implantlar sayesinde bu işleme gerek duyulmamaktadır. Bu tedavi yöntemi ile az sayıda implant kullanılarak hastanın full ağız dişlere sahip olması amaçlanır.

Çok fazla diş kaybı yaşamış ya da yaşayacak olan hastalar geleneksel implant tedavi yöntemlerinde tek bir çene için 8 ile 10 adet arası implanta ihtiyaç duyar. Çene cerrahisi yardımıyla özel açılar ile çeneye yerleştirilen all on four implantlar sayesinde, aşırı diş kaybı yaşamış tek bir çene için 4 adet implant yeterli olmaktadır.

Hizmetlerimiz sayfasında yer alan All On 4 tedavisiyle ilgili bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

All On Four Implant Tekniği

all on four implant izmir
all on four implant izmir

All on four implantı geleneksel implantlardan ayıran temek özellik, ağız içerisindeki konumudur.

 • Tedaviye başlanmadan önce, diş hekimi hastayı muayene eder. Panoramik film ya da 3 boyutlu çene tomografisi ile hastanın ağız yapısı incelenir. İmplantın yerleştirileceği ve kemik kaybı olmayan en doğru noktalar belirlenir. Ardından lokal anestezi uygulanarak tedaviye başlanır.
 • Tek bir çeneye toplamda 4 implant takılır: 2 implant en ön kısma, 2 implant ise arka kısımlara. En arka 2 implant 45 derece açı ile, ön taraftaki 2 implant ise 90 derecelik açı ile yerleştirilir.
 • İmplant bölgesinin iyileşmesi ve implantların tam olarak çenede kaynaşması için 3 ile 4 ay arası süreye ihtiyaç duyulur. Bu süre içerisinde hastaya geçici protez sağlanır. Bu sayede hasta yemek yiyebilir ve estetik görüntüsünü koruyabilir.
 • İmplantların çeneye tam oturması için yeterli süre geçtikten sonra hastanın kalıcı protezleri hazırlanır ve ağız içerisine yerleştirilir.

Protez Prosedürü için yazımızı okuyabilirsiniz.

All on 4 Implant Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

All on four tedavi sonrası daha hızlı bir şekilde iyileşmek ve protezleri en doğru şekilde kullanabilmek için aşağıdaki maddeleri dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyoruz.

 • Kanamayı durdurmak için tampon kullanın: All on 4 ameliyat sonrası 1 günlüğüne ağız içinde kanamalar görülebilir. Bu durum son derece normaldir. Kanamayı en kısa sürede durdurmak için hekiminizin size anlattığı şekilde tampon kullanmaya özen gösterin.
 • Sigara ve alkol kullanmayın: Sigara ve alkol yara iyileşmesini geciktirir. Bu nedenle operasyondan bir süre önce sigarayı bırakmaya çalışın. Ameliyat sonrası da bir süre içmemeye özen gösterin.
 • Ağız gargarası yapın: İmplant tedavisinden 24 saat sonra ağız gargası yapmaya başlayın. Yaraların iyileşmesi ve bölgenin temiz kalması için oldukça önemlidir.
 • Ameliyattan sonra ilk 2 saat bir şey yiyip içmeyin: Ameliyattan hemen sonra bir şeyler yiyip içmeye çalışırsanız anestezinin etkisiyle dil ya da ağız içini ısırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, sert gıdalar tüketmek implant yerlerine ciddi zararlar verebilir. Bunun olmasını önlemek için bir süre yumuşak gıdalarla beslenin.
 • Çene etrafına buz uygulayın: İmplant yerleştirildikten sonra çene bölgesinde morarma ve şişlikler görülebilir. Gün içerisinde belirli aralıklarla buz tedavisini uygulayın. Buzları suratınızda uzun süre tutmamaya özen gösterin çünkü bu durum yanıklara neden olabilir. Kısa süre içerisinde şişlik ve morarmada azalma görülecektir.
 • Protezinizde hasar varsa diş hekiminizle iletişime geçin: Protezde hasar meydana gelmesi durumunda implant kayıpları yaşanabilir. Bu nedenle, herhangi bir hasar alma durumunda derhal diş hekiminiz ile iletişime geçin.
 • Ağrı kesici kullanabilirsiniz: Ameliyat sonrası hekiminizin sizin için yazdığı ağrı kesici ve antibiyotiği düzenli olarak kullanmaya özen gösterin.
 • Muayene olmaya gelin: Implant ve protezlerinizi daha uzun seneler kullanmak için her 6 ayda 1 diş hekimi kontrollerine gitmeyi aksatmayın.

Öneri İçerik: "İmplant Nedir?"

All On Four Implant Avantajları Nelerdir?

all on four nedir
all on four nedir
 • All on four implant tedavisi sayesinde hastalar çok fazla implanta ihtiyaç duymadan full ağız dişlere sahip olabilir.
 • Sinüs lifting ya da greftlemeye ihtiyaç duyulmaz.
 • Planlama, hastaya özel yapılır.
 • Geleneksel implant yöntemlerine göre daha ekonomiktir.
 • Açılı yerleştirildikleri için kemiğin en güçlü olduğu kısımlara yerleştirilir. Bu sayede anatomik yapı zarar görmez.
 • Hasta, daha kısa zamanda iyileşir.
 • Tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir.
 • Sabit protez sayesinde kullanımı daha kolaydır. Protezler kaymaz ya da düşmez.
 • Dişlerin fonksiyonel performansı artar ve hasta daha rahat çiğneme yapar.

All on four implantın yanı sıra 6 implant yerleştirilmesi ile oluşturulan all on 6 implant hakkında bilgi sahibi olmak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: "All On 6 Implant Nedir?"

All On Four Implant Fiyatları

All on four implant fiyatları yapılacak protezin türüne, implant markasına ve kemik tozu kullanılıp kullanılmaması durumuna göre değişiklik göstermektedir. Protezler akrilik ya da porselen ile yapıldığında fiyatlar arasında fark oluşmaktadır.

Tek çene için all on four ücreti 60.000 TL ile 100.000 TL arasında değişmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

All on four ömrü ne kadar?

All on four tedavisi sonrası diş bakımınızı düzenli olarak yapar ve doktor kontrollerini ihmal etmezseniz implantların ömrü 15 yıla kadar çıkabilmektedir.

İmplant yapıldıktan sonra geçici diş takılır mı?

Evet. İmplant ameliyatlarından bir gün sonra hekim tarafından hastaya geçici diş temin edilir. Bunun amacı, ağız içindeki hassasiyeti azaltmak, hastanın yemek yemesini ve içmesini kolaylaştırmak ve kalıcı protezler takılana kadar hastanın estetik görüntüsünü bozmamaktır.

İmplant sonrası ağrı kaç gün sürer?

İmplant sonrası hissedilen ağrı kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 ile 4 gün arası sürer. Ameliyat sonrası hastaya ağrı kesici ve antibiyotik yazılır. İlaçlar düzenli kullanıldığında ağrı da şişlik de kısa zaman içerisinde geçer.

All on four kimlere yapılabilir?

Hastanın implant tedavisi olmasına herhangi bir engel yoksa, hastanın ağzında çok az dişi varsa ya da hiç yoksa ve çenede yeterli kemik hacmi varsa all on four implant uygulanabilir.