Çenede şişlik neden olur diye araştırıldığında şişlik ve ağrı sorununa sebep olabilecek pek çok faktör bulunur. Hastalar da bu nedenle şişlikten dolayı endişelenebilir.

Gelin yazımızda çene altında şişlik neden olur ve bu durumda hangi doktora başvurmalısınız daha detaylı inceleyelim!

Çene Altında Şişlik Nedir?

Çene Altında Şişlik

Çene altında şişlik ve ağrı sebebiyle bazı şikayetler olabilir. Bu tür sorunlar çiğneme ve yutkunma sorunları, konuşmada sorun yaşama ve şiddetli ağrı meydana getirebilir. Tüm bunlar kişinin hayat kalitesini düşürür.

Peki çene altında şişlik nedir ve neden oluşur?

Çene altında oluşan şişlik genel olarak diş apsesi ve lenf bezleri sonucunda oluşur. Enfeksiyon birikmesi durumunda hem ağrı hem de şişlik meydana gelir. Şişlikler iri ve ağrılıysa bu durumun hızlı bir şekilde tedavi edilmesi önerilir.

Bu sorunun nedenlerini ve tedavisini açıklayalım!

Çene Altında Şişlik ve Ağrı Nedenleri 

Çene altında şişlik sorunu insanların çok ağrılı bir dönem geçirmesine sebep olur. Bunun birçok sebebi vardır.

Bu sebeplerden bazılarını örnek verecek olursak:

  • Stres,
  • Endişe ve Gerginlik,
  • Gece Uyurken Diş Sıkması,
  • Diş Apsesi,
  • Lenf Bezi,

Dişlerinizdeki problemin hangisinden kaynaklandığını anlamak için diş hekimine başvurmalı ve gerekli muayeneden geçmelisiniz.

Lenf Bezi Şişmesi

En çok karşılaşılan sebepler diş apsesi ve lenf bezidir. Bu iki durum bazen birbiriyle karıştırılabilir. Bunun nedeni iki durumda da enfeksiyon belirtileri gözlemlenmesidir.

Lenf bezi lenf düğümü olarak da adlandırılır. Vücuda giren bakteri ve virüsleri uzaklaştırmaya çalıştığı için lenf bezi şişmesi meydana gelir.  Bu durumun vücudun doğal tepkisidir ve lenfler 1 cm çapından daha küçükse normal kabul edilir.

Ayrıca tükürük bezlerindeki bazı tıkanıklar da bu bezlerin şişmesine neden olabilir. Lenf bezlerinin şişmesi durumunda da bir kulak burun boğaz uzmanına gidilir.

Dişte Apse Oluşumu

Sıklıkla karşılaşılan sorunlar genel olarak diş apsesidir. Hastanın dişi apse yapmışsa bunun sebebi genellikle tedavi edilmemiş olan diş çürüğüdür. Diş çürüğü içerisinde zararlı bakteriler bulunur. 

Bu bakteriler pulpa kanal sistemini enfekte etmek için dişin iç kısmında bulunan sinirlere ve kan damarlarına ulaşırlar. Bu durumda da o bakteriler apse oluşturur.

Sonuç olarak diş enfeksiyon kapar hem şiddetli ağrıya hem de şişmeye neden olur. Diş hekimleri genellikle bu durumda antibiyotik tedavisi uygular.

Diğer Önemli Sebepler

Diş çürümesi dışında diş kırılması, yapılmış olan kanal tedavide yaşanan bir sorun ya da ciddi bir travma da dişin apse yapmasına sebep olabilir. 

Peki diş apsesi sorunu sebebiyle çene altında şişlik nasıl geçer ya da ne yapılması gerekir?

Çene Altında Şişlik Olunca Hangi Doktora Başvurmalıyım?

Çene Altında Şişlik

Çene altında şişlik olduğunda hastalar bunun hemen diş ile ilgili olabileceğini düşünmeyebilir. Gerçekten de bu durumun lenf bezi şişmesi gibi farklı sebepleri de vardır.

Genele bakıldığında ise çene altındaki şişliğin sebebi dişlerdeki problemlerdir. Bu nedenle öncelikle diş hekiminden randevu alınmalıdır.

Diş hekiminiz sorunun dişler değil de başka bir nedenden olduğunu tespit ederse sizi başka bir uzman hekime yönlendirir.

Çene Altında Şişlik Nasıl Tedavi Edilir?

Diş hekimi tarafından çene ve ağrı yapan diş kontrol edilir. Diş incelemesi yapıldıktan sonra tedavi için dişin çekilmesi ya da kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Ayrıca bu tedaviler haricinde diş hekimi ağrıyan ve sorunlu olan bölgeyi drene edebilir. Çene altında şişlik durumunda diş hekimi enfeksiyon için de ilaç olarak antibiyotik reçete verebilir. 

Diş sıkması hakkında daha detaylı bilgi almak için "Bruksizm Nedir? Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Bruksizm Nedir? Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?"

Sol Çene Altında Şişlik ve Acı 

Çene Altında Şişlik

Sol çene altında şişlik ve acı sorunu sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunudur. Çene bölgesinde oluşan bu ağrı ve şişlik insanların günlük  yaşamını ve işlerini etkileyecek bir sorundur. 

Sağ çene altında şişlik de aynı şekilde sorunlara sebep olur. Genelde bu iki tarafın şişmesinin de nedeni aynı şekilde değerlendirilir.

Çene altında şişlik bir yumru veya kütle gibi olabilir. Bunun sebebi bir böcek ısırması gibi basit bir neden de lenf düğümü gibi yaygın olan bir sorun da olabilir. Bu durumlar da çene altında şişlik ve kaşıntı yapabilir. 

Çene ağrısı neden olur ve geçmesi için neler yapabilirsiniz bir diğer yazımızda bahsettik.

Okumak için TIKLAYIN: "Çene Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?"

Çürümüş Dişlerden Kaynaklı Şişlikler

Oldukça yaygın olan çene altında şişlik tedavisi kolayca yapılabilir. En yaygın olan sorunlardan birisi de diş ile alakalı sorunlardır.

Çürümüş olan dişler, diş eti sorunları sebebiyle oluşmuş olan apse çenede hem şişlik hem de ağrı yapabilir. Bunun için hekiminiz tarafından diş tedavisi yapılması önemlidir. 

Çeneden Kaynaklanmayan Şişlikler için Ne Yapılmalı?

Çenede oluşan şişlik ve ağrı durumu diş ile alakalı olmayıp farklı birçok alana bağlı oluşmuş olabilir. Öncelikle tercih edilen diş hekiminizin tedavi ve incelemelerinden sonra sorun diş ile alakalı değilse yönlendirdiği sağlık alanlarına giderek sağlık sorununuzu tedavi ettirebilirsiniz. 

Lenf bezlerinin şiştiğinden şüpheleniyorsanız bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin!

Çene Altında Şişlik

Diş şişmesi ve ağrı durumunu meydana  getiren sorunları çözmek için bir diş hekiminden randevu alarak muayene olup size uygun gerekli olan tedaviyi yaptırmanız sizin sağlığınız için önemlidir. 

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler zamanla daha da kötü bir hale gelecek, tedavisi de zorlaşacaktır. Bu nedenle geç kalmadan ağız ve diş sağlığınızla ilgili her türlü probleminiz için bizimle iletişime geçin!

Ayrıca ücretsiz ilk muayene hizmetimizden de faydalanabilirsiniz.

Hizmetler Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYIN:"HİZMETLERİMİZ"