Çene altında şişlik pek çok insanın dönem dönem başına gelen bir problemdir. Bu sağlık sorunu insanlarda endişe uyandırır.  

Çenede şişlik neden olur diye araştırdığımızda şişlik ve ağrı sorununa sebep olabilecek pek çok faktör bulunur. Bu faktörlerden birisi de diş çürükleri ve apseleridir.

Çene şişliği ve ağrısı sorunu birkaç gün içerisinde geçmeyebilir.  Bu sebeple de insanlar gündelik hayatlarında sıkıntı yaşarlar. Bu nedenle en kısa sürede bir hekime başvurulması önerilir.

Çene Altında Şişlik Nedir?

çene altında şişlik

Çene altında şişlik ve ağrı sebebiyle insanlarda bazı sorunlar oluşur. Bu tür sorunlar çiğneme ve yutkunma sorunları, konuşmada sorun yaşama ve şiddetli ağrı meydana getirebilir. Peki çene altında şişlik nedir ve neden oluşur?

Çene altında oluşan şişlik genel olarak diş apsesi ve lenf bezleri sonucunda oluşur. Enfeksiyon birikmesi durumunda hem ağrı hem de şişlik meydana gelir.  Bu sorunu yaşayan insanlar hem ağrıları sebebiyle hem de korktukları için bir hekime başvurma ihtiyacı duyarlar. 

İnsanların merak ettiği bir soru da çene altında şişlik olunca hangi doktora başvurmalıyım sorusudur.  Bu sağlık sorunu pek çok farklı sebepten dolayı olabilir. Genel olarak diş hekimlerine başvurularak öncelikli olarak diş ve çene kontrolü yaptırmaları önemlidir. 

Çene Altında Şişlik ve Acı 

çene altında şişlik

Çene altında şişlik ve acı sorunu sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunudur. Çene bölgesinde oluşan bu ağrı ve şişlik insanların günlük  yaşamını ve işlerini etkileyecek bir sorundur. 

Çene altında şişlik bir yumru veya kütle gibi olabilir. Bunun sebebi bir böcek ısırması gibi basit bir neden de olabilir. Bunun yanı sıra lenf düğümü gibi yaygın olan bir sorun da olabilir. Bu durumlar da çene altında şişlik ve kaşıntı yapabilir. 

Oldukça yaygın olan çene altında şişlik tedavisi kolayca yapılabilir. En yaygın olan sorunlardan birisi de diş ile alakalı sorunlardır. Çürümüş olan dişler, diş eti sorunları sebebiyle oluşmuş olan apse çenede hem şişlik hem de ağrı yapabilir. Bunun için hekiminiz tarafından diş tedavisi yapılması önemlidir. 

Çenede oluşan şişlik ve ağrı durumu diş ile alakalı olmayıp farklı birçok alana bağlı oluşmuş olabilir. Öncelikle tercih edilen diş hekiminizin tedavi ve incelemelerinden sonra sorun diş ile alakalı değilse yönlendirdiği sağlık alanlarına giderek sağlık sorununuzu tedavi ettirebilirsiniz. 

Çene Altında Şişlik ve Ağrı Nedenleri 

Çene altında şişlik sorunu insanların çok ağrılı bir dönem geçirmesine sebep olur. Bunun birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden bazıları stres, endişe ve gerginlik, gece uyurken diş sıkması gibi  sebepler ile şişlik ve ağrı olabilir. Bu durumda ciddi bir şekilde çene ağrısı yapar.

Diş sıkması hakkında daha detaylı bilgi almak için "Bruksizm Nedir? Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Bruksizm Nedir? Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?"

En çok karşılaşılan sebepler diş apsesi ve lenf bezidir. Bu iki durum bazen birbiriyle karıştırılabilir. Bunun nedeni iki durumda da enfeksiyon belirtisi olur. Lenf bezi lenf düğümü olarak da adlandırılır. Vücuda giren bakteri ve virüsleri uzaklaştırmaya çalıştığı için lenf bezi şişmesi meydana gelir.  

Sıklıkla karşılaşılan sorunlar genel olarak diş apsesidir. Hastanın dişi apse yapmışsa bunun sebebi genellikle tedavi edilmemiş olan diş çürüğüdür. Diş çürüğü içerisinde zararlı bakteriler bulunur. 

Bu bakteriler pulpa kanal sistemini enfekte etmek için dişin iç kısmında bulunan sinirlere ve kan damarlarına ulaşırlar. Bu durumda da o bakteriler apse oluşturur. Diş enfeksiyon kapar hem şiddetli ağrıya hem de şişmeye neden olur.

Diş çürümesi dışında diş kırılması, yapılmış olan kanal tedavide yaşanan bir sorun ya da ciddi bir travma da dişin apse yapmasına sebep olabilir. Peki diş apsesi sorunu sebebiyle çene altında şişlik nasıl geçer ya da ne yapılması gerekir?

Öncelikle diş hekiminden randevu alınmalıdır. Diş hekimi tarafından çene ve ağrı yapan diş kontrol edilir. Diş incelemesi yapıldıktan sonra tedavi için dişin çekilmesi ya da kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Ayrıca bu tedaviler haricinde diş hekimi ağrıyan ve sorunlu olan bölgeyi drene edebilir. Çene altında şişlik durumunda diş hekimi enfeksiyon için de ilaç olarak antibiyotik reçete verebilir. 

Diş şişmesi ve ağrı durumunu meydana  getiren sorunları çözmek için bir diş hekiminden randevu alarak muayene olup size uygun gerekli olan tedaviyi yaptırmanız sizin sağlığınız için önemlidir. 

Ağız ve diş sağlığınızla ilgili her türlü probleminiz için bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.