Diş apsesi nedir? Apse hakkında tüm bilgileri sizler için derledik... Ayrıca diş apsesine ne iyi gelir? Önleme yöntemleri gibi konulara da değindik. Diş apsesi patlarsa ne olur? İnceleyebilirsiniz!

Apse, vücudun bakterilere karşı verdiği tepkiler sonucunda ortaya çıkan iltihaptır. Apseler, hem ağız içerisinde hem de vücudun başka bölgelerinde oluşabilir. Kızarıklık ve şişliğe sebep olan apseler tedavi edilmezlerse büyük sorunlara yol açar.

Bu nedenle erken teşhis ve en uygun tedaviye başlamak oldukça önemlidir. Diş apsesi tedavisi ise diş hekimi kontrolünde yapılır. Dilerseniz tedavi süreciniz başlamadan evde bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

Diş Apsesi Nedir?

Diş Apsesi Nedir?
Diş Apsesi Nedir?

Genel olarak bütün apseler, vücudun bakterilerle mücadelesi sonucu oluşurlar. Diş apsesi ise, diş dokularında meydana gelen iltihaplanmalar sonucu oluşan irinlerdir. Diş dokusunun içinde, dişi tutan kemikte ya da diş çevresinde görülebilirler.

Diş apsesi çoğunlukla kırık ya da çürümüş dişin etrafında oluşur. Diş hasar gördüğü için iltihap, pulpa (dişin en ucunda bulunan yumuşak doku) bölgesinden kendine bir yol açar ve iltihap oluşumuna neden olur. Diş çevresinin hassas olması sebebiyle de apse oluşumu hızlanır.

Diş apsesi nedir, öğrendik. Peki, apse neden olur? İnceleyelim...

Öneri içerik: Hollywood Gülüşü Nedir?

Diş Apsesi Neden Olur?

Diş Apsesi Nedir?
Diş Apsesi Nedir?

Bakteriler çeşitli sebeplerle diş dokularına nüfuz edebilirler. Bu sebeplerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Kırık, çürük ya da oyulmuş dişler bakterilere karşı daha savunmasızdır. Bu nedenle bu tarz dişlerinizin tedavisine en kısa sürede başlamalısınız.
 • Diş ve diş eti hastalıkları diş apsesine yakalanma riskinizi ciddi oranda artırır. Bu nedenle ağız içi sağlığınıza önem vermelisiniz. Günde en az 2 kere diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya kendinizi alıştırmalısınız.
 • Aşırı şeker ve gazlı içecek tüketimi gibi sağlıksız beslenmeden ötürü dişte apse oluşumu hızlanabilir. Bu tarz yiyecekler dişte çürümeye neden olur. Bundan dolayı apse oluşumu riski artar.

Önlem alınmadığı takdirde diş eti apsesi hızla büyür ve tedavi sürecini zorlaştırır. Bu nedenle apse belirtilerini bilmekte fayda vardır.

Diş apsesi nedir konusunu açıklamaya devam edelim...

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Diş Apsesi Belirtileri
Diş Apsesi Belirtileri

Diş apsesi nedir, belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

Dişte apse oluştuysa bu durumun en net belirtisi diş ve diş köklerindeki ağrılardır. Tedavi edilmezse zaman içerisinde bu ağrılar artabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz en kısa sürede diş hekiminize başvurunuz;

 • Diş, diş eti, kulak, çene kemiği ya da boyun bölgesinde şiddetli ağrılar
 • Bölgede kızarıklık
 • Çiğneme ve ısırma sonucu ağrılar
 • Sıcak ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet
 • Ateşlenme
 • Ağız içinde kötü koku oluşumu
 • Ağız açarken zorluk yaşama
 • Tat almada zorluk / Kötü tat alma
 • Yüz ve yanak bölgelerinde şişlik

Diş apsesi patlaması ile birlikte ağız içindeki ağrı ve şişlikte azalma görülebilir. Bunun yanı sıra kötü tat ve koku hissedebilirsiniz.

Öneri içerik: Bruksizm Nedir

Diş Apsesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

diş apsesine ne iyi gelir
Diş Apsesine Ne İyi Gelir

Diş apsesi nedir, tedavi yöntemleri nelerdir? İşte detaylar...

Diş apsesi tedavisi, apse oluşan bölgenin steril bir şekilde tamamen boşaltılması ve temizlenmesidir. Dişte oluşan apsenin tamamen tedavi edilebilmesi için diş hekimine başvurulmalıdır.

Tedavi sürecine başlamadan önce hekiminiz, apsenin durumunu daha iyi gözlemlemek için sizden röntgen talep edebilir. Bu şekilde apsenin daha geniş bir alana yayılıp yayılmadığı kontrol edilir.

Diş apsesinin hangi yöntemle tedavi edileceğine diş hekimi karar verir. Kanal tedavisinden diş çekimine kadar pek çok tedavi yöntemi uygulanabilir. Apsenin tipine ve hastanın çektiği ağrıların şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir:

 • Kanal tedavisi: Enfekte olmuş pulpanın çıkartılması ve apsenin boşaltılması için kanal tedavisi yöntemi uygulanır. Bu yöntem ile kanal boşluğu temizlenir ve şekillendirilir. Ardından kanal dolgu maddeleri ile boşluk kapatılır. Kanal tedavisi gören dişinizin bakımını doğru yaparsanız uzun süre dişinizi kullanabilirsiniz.
 • Diş çekimi: Diş çekimi son tedavi yöntemidir. Dişi kurtarmanın hiçbir yolu yoksa bu tedaviye başvurulur. Diş çekiminin ardından apse tamamen temizlenir.
 • Diş apsesi boşaltılması: Diş hekimi apsenin temizlenmesi için bölgeye ufak bir kesi atar. Ardından apseyi boşaltır.
 • Antibiyotik: Diş apsesi için antibiyotik kullanımı da yaygın tedavi seçenekleri arasındadır. Özellikle apse geniş bir alana yayılmışsa ilaç kullanımına başlanır. Enfeksiyonu yavaşlatmak ya da hafifletmek için diş hekiminiz bu tedavi yöntemine başvurabilir.

Tedaviniz başlayana kadar tuzlu su ile gargara yapmak ya da bölgeye soğuk kompres uygulamak gibi çeşitli yöntemler ile ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Diş apsesi nedir konusunda farklı bir soruyu yanıtlayalım: Diş apsesi nasıl önlenir?

Öneri içerik: Diş Çekim Fiyatları 2023

Diş Apsesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?
Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş apsesinden korunmak için bireysel olarak alabileceğiniz önlemler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Diş çürüklerinden korunmak
 • Düzenli ağız bakımı yapmak
 • Florürlü diş macunlarını tercih etmek
 • Düzenli olarak diş ipi kullanmak, dişlerin arasını devamlı temiz tutmak
 • Üç ayda bir diş fırçası değiştirmek
 • Sağlıklı beslenmek, şekerli yiyeceklerden ve asitli içeceklerden kaçınmak
 • Düzenli diş hekimi muayenesine gitmek

Diş apsesi nedir? Patlarsa ne olur? İnceleyelim...

İlginizi çekebilir: Artrosentez Nedir?

Diş Apsesi Patlarsa Ne Olur?

Diş apsesi patlaması, birçok hastanın başına gelebilecek bir durumdur. Peki, diş apsesi patlarsa ne yapılmalı? Böyle bir durumda aşağıdaki bilgileri dikkate alın:

 • Diş apsesi patladığında ilk olarak ağrıda bir azalma meydana gelir.
 • Sonrasında ağızda kötü bir koku meydana gelse de rahatlama gerçekleşecektir.
 • Ancak diş apsesi, enfeksiyon ile yakından alakalı bir durum olduğu için kesinlikle evde kendiniz patlatmayınız.
 • Bu sürecin mutlaka hekim kontrolünde gerçekleşmesi gerekir.
 • Diş apseleri, kendiliğinden patladığında da tedavi gerekecektir. Bu nedenle hemen diş hekimine başvurmalısınız.

Diş apsesi nedir ile alakalı sıkça sorulan sorulara da değinelim...

Sıkça Sorulan Sorular

Diş apsesi nedir, nasıl tedavi edilir sorusu haricinde konuyla alakalı en çok sorulan sorular şu şekilde:

Diş apsesi kaç günde geçer?

Uygun tedaviden sonra 1 ile 10 gün arası apse oluşan bölgede tamamen iyileşme gerçekleşir. Apse tedavisi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Apse kendiliğinden patlamış olsa bile yayılımı önlemek için doktor kontrolüne gidilmelidir.

Apseli diş ağrısına ne iyi gelir?

Kanal tedavisi, diş çekimi, diş apsesi boşaltılması ya da antibiyotik kullanımı gibi yöntemlerle diş apsesi tedavi edilebilir. Tedavi sürecinizin başlayana kadar ılık tuzlu su ile gargara yapmak ya da apse oluşan bölgeye soğuk kompres uygulamak ağrınızı azaltabilir.

Diş apsesi kendiliğinden geçer mi?

Dişte oluşan apse kendiliğinden patlasa da bu, tamamen iyileşme anlamı taşımamaktadır. Bu nedenle doktorunuza kontrole gitmeli ve kalıcı tedavi yöntemlerine başvurmalısınız.

Evde dış apsesi patlatma yapılır mı?

Kesinlikle kendi başınıza apse patlatmaya çalışmayın. Bu durum apsenin daha fazla yayılmasına ve daha çok ağrı hissetmenize neden olabilir.

İlginizi çekebilir: 20'lik Diş Çekimi Ücreti