Diş problemleri küçük büyük herkes tarafından tecrübe edilen çeşitli rahatsızlıklardır. Bazı diş problemleri için çözüm olarak dolgular yaptırılır.

Bu dolgular ise zamanla farklı nedenlerden dolayı düşebilir. Sizin de başınıza böyle bir şey geldiyse ve diş dolgum düştü ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız yazımızda detaylı inceleyelim. 

Diş dolgusunda çürük olan kısım temizlenir ve dolgu malzemesi ile boşluk doldurulur. Diş dolgum düştü ne yapmam lazım diyorsanız bu durumda ilk olarak doktora başvurmanız tavsiye edilir. Ağrınız olmasa dahi oluşan boşluk enfekte olabilir. Doktora o an gidemiyorsanız veya gidene kadar düşen dolgu yerine evde ne yapılır diyorsanız gelin yazımızda birlikte birkaç yönteme bakalım. 

Diş Dolgum Düştü Ağrıyor Diyenlere Tavsiyeler

Diş dolgum düştü ne yapmalıyım diyenler için eğer imkanınız varsa hemen hekiminizi bilgilendirmelisiniz. Dolgu düşmesi dişte problemlere neden olabilir. Diş dolgum düştü ağrıyor diyorsanız ve ağrınız şiddetliyse doktora gidene kadar düşen dolgu için neler yapabilirsiniz listeleyerek inceleyelim:

 • Özellikle kanal tedavisi dolgum düştü diyorsanız ağrınız olmayabilir. Yine de dişi temiz tutmanız ve doktora hızlı bir şekilde gitmeniz önerilir.  
 • Dolgunuz düştükten sonra ağzınızın o tarafıyla yemek yememeniz önerilir.
 • Çok sıcak veya soğuk içecekler içmemeniz önerilir.
 • Yanağınıza bir buz torbası koyarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.
 • Tuzlu suyla gargara yapmak da düşen dolgu sonrası iyi gelebilir. Eğer varsa antibakteriyel gargaralar daha da iyi olacaktır.

Bu öneriler yalnızca geçici olarak ağrınızı azaltmak ve dişi enfekte olmaktan korumak amacıyla yapılabilir. Kesin çözüm için doktorunuza başvurmanız oldukça önemlidir.

Öneri içerik: Diş Dolgu Fiyatları

Hamilelikte Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım?

Dolgu Neden Düşer?
Dolgu Neden Düşer?

Hamilelikte diş dolgum düştü ne yapmalıyım da bir diğer önemli soru. Öncelikle hamilelik sebebiyle ilaç kullanımınız sakıncalı olabilir.

Bu nedenle doktora danışmadan ilaç kullanmanız önerilmez. Kısa süreli çözüm olarak da soğuk kompres, gargara uygulamaları yapabilirsiniz.

Diş dolgum düştü ne yapmalıyım sorusuna en iyi cevabı bu dönemde doktorunuz size verebilir. Hamilelikte doktor kontrolünde tedavilerin bir kısmı yapılabilir ve ilaçların bir kısmı kullanılabilir.

Bebeğinizin ve sizin sağlığınız ön plana alınarak diş tedaviniz hamilelik sürecinde yapılabilir veya doğum sonrasına da ertelenebilir.

Düşen Dolgu Yerine Evde Ne Yapılır?

Diş dolgusu düşmesi farklı nedenlerden dolayı olabilir. Dolgu düşmesi sonucu şiddetli ağrılar yaşanabilir. Bu süreçte doktora hemen gitmeniz mümkün değilse diş dolgum düştü ne yapmalıyım diye düşünüyor olabilirsiniz.

Dolgunuz düştüğünde gargara ile dişi temiz tutmanız önemlidir. Bu süreçte yemek yememeniz tavsiye edilir. Yemek yemeniz gerekiyorsa da aşırı sıcak veya soğuk yiyeceklerden kaçınmanız önerilir. Çünkü dolgusu düşen diş çok hassastır ve kırılmaya, enfekte olmaya çok yatkındır.

Dolgu Düşer mi?

Dolgu düşer mi diye merak ediyorsanız evet diş dolgusu düşmesi farklı nedenlerden ötürü sıkça karşılaşılan bir problemdir. Gelin diş dolgusu hangi sebeplerden düşebilir listeleyelim.

 • Diş sıkma sorununuz varsa dişlerinize aşırı basınç uygulamanız,
 • Sert veya yapışkan yiyecekler tüketmeniz,
 • Diş etlerindeki iltihaplanmalar,
 • Dolgunun yeterince iyi yapılmamış olması,
 • Sert fırçalama veya sert diş fırçası ile fırçalamak,
 • Çok sıcak ve çok soğuk içecekler tüketmek dolgunuzun düşmesine sebep olabilir.

Dolgunuzun düştüğünü fark ettikten sonra diş dolgum düştü ne yapmalıyım diyor olabilirsiniz. Bunun için doktora başvurmak en iyi seçenektir. Bunun öncesinde evde bazı önlemlerle ağrınızı hafifletebilir ve dişin daha kötü hale gelmesini engelleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kompozit Dolgu Nedir?

Dolgu Düşerse Ne Olur?

Dolgu Düşerse Ne Olur
Dolgu Düşerse Ne Olur

Diş dolgusu düşmesi sık sık karşılaşılabilen bir problemdir. Bunun sonucunda hastalar diş dolgum düştü ne yapmalıyım diye düşünebilir. Bu durumda ilk yapılması gereken en hızlı şekilde doktora başvurmaktır.

Peki düşen dolgu yerine ne yapılır? Düşen dolgu yerine diş hekimi yeni bir dolgu yapar. Bu işlem ne kadar hızlı yapılırsa o kadar iyidir. İçinde boşluk olan bir diş kırılmaya ve enfekte olmaya çok açıktır.

Dolgunun Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Dolgunun düştüğünü nasıl anlarız diye merak ediyorsanız bunu anlamak için ufak bir ayna kullanabilirsiniz.

Ufak ayna yardımı ile baktığınızda dişinizdeki boşluk direkt olarak belli olacaktır. Bazı durumlarda dolgu düştüğü an ağzınızda dolgu maddesini hissedebilirsiniz. Bazen de yemek yerken yuttuğunuz için farkında olmayabilirsiniz.

Peki diş dolgum düştü ne yapmalıyım? İlk olarak doktorunuza ulaşmanız veya randevu almanız önerilir. Doktor kontrolüne gidene kadar ağrı kesici veya soğuk kompres ile ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bu süreçte sıcak ve soğuk yemeklerden kaçınmak da dişinizi korumak için önemlidir.

Geçici Dolgu Düşerse Ne Olur?

Diş hastalıklarında bazı işlemler tek seansta çözülmeyebilir. Özellikle kanal tedavisi gibi ağır işlemlerde birkaç seans gerebilir. Bu süreçte iyileşme sürecini desteklemesi için geçici dolgular yapılır. Peki geçici dolgu düşerse ne olur?

Geçici dolgunun düşmesi tedavi sürecini uzatabilir veya dişteki problemin daha da büyümesine sebep olabilir. Geçici diş dolgum düştü ne yapmalıyım diyorsanız tedavi sürecinin aksamaması için doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

Dolgum Düştü Ağrı Yok Diyenlere Öneriler

Kanal tedavisi olan hastalara da dolgu işlemi yapılır. Bu sayede dişin üst kısmı kapatılır. Peki kanal tedavisi dolgu düşer mi?

Evet kanal tedavisi ile yapılan dolgular da düşebilir. Bu durumu yaşayan hastalar kanal tedavisi ile yapılan dişin dolgusu düşerse ne olur diye merak edebilir. Öncelikle kanal tedavisi sinirlerin yok edildiği bir tedavidir. Yani diş kökündeki sinirler alındığı için ağrı oluşmaz.

Dolgum düştü ağrı yok diye doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmemelisiniz. Ağrı olmaması problem olmadığı anlamına gelmez.

Dolgusu Düşen Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım?
Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım?

Dolgusu düşen diş bazı durumlarda çok şiddetli ağrılara sebep olabilir. Doktora gidene kadar bu ağrıları hafifletmek için bazı uygulamalar yapabilirsiniz.

Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa reçetesiz ağrı kesiciler kullanmak ağrınızı hızlı bir şekilde hafifletecektir.

Peki dişe yapılan dolgu düşerse ne olur? Dolgu düştükten hemen sonra şiddetli ağrılar olabilir. Bazı durumlarda ise hiç ağrı hissetmeyebilirsiniz. İki durumda da hızlı bir şekilde doktora başvurmanız önerilir. Dolgusu düşen diş ağrısı nasıl geçer gelin detaylı inceleyelim.

Öneri içerik: Amalgam Dolgu Nedir?

Dolgu Düşerse Yapılacaklar

Dolgusu düşen hastalar diş dolgum düştü ne yapmalıyım diye merak edebilir ve panikleyebilir. Öncelikle dolgu düşmesi sıkça karşılaşılan bir problemdir ve paniklemenize gerek yoktur. Gelin birlikte dolgu düşerse yapılacaklar neler listeleyelim.

İlk olarak doktorunuza ulaşmanız mümkünse doktorunuzu arayabilirsiniz. Randevu alabilir veya direkt olarak hastaneye gidebilirsiniz. Doktorunuza hemen başvurmanız mümkün değilse bu işlemleri uygulayabilirsiniz.

 1. Gargara yaparak ağız içini temizleyerek dişin etrafını temizlemek,
 2. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa reçetesiz bir ağrı kesici almak,
 3. Ağrı şiddetliyse soğuk kompres uygulamak,
 4. Ara ara gargara işlemini tekrarlamak,
 5. Sert ve aşırı sıcak, soğuk yiyeceklerden kaçınmak doktor kontrolüne gidene kadar yapabileceğiniz uygulamalardır.