Diş dolgusu neden düşer, nasıl yapılır ve dolgu sonrası neler yapılması gerekir, nelere dikkat etmelisiniz gelin hep birlikte yazımızda inceleyelim.

Dolgu çürüme, çatlama gibi dişlerde boşluk olan durumlarda yapılan bir tedavi şeklidir. Diş dolgusu acıtır mı diye merak ediyorsanız işlem anestezi altında yapıldığı için herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. İşlem sonrasında anestezinin etkisi azaldığı için ağrılarınızın olması normaldir.

Dolgu sonrası sert, çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerden uzak durmak dolgunun uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir. Bu gibi önemli noktalara dikkat edilmediğinde dolgu düşebilir veya kırılabilir. Peki dolgunuzun sağlam olması ve uzun yıllar dayanabilmesi için nelere dikkat etmelisiniz ve diş dolgusu neden düşer gelin birlikte inceleyelim.

Diş Dolgusu Neden Düşer: 10 Sebep

diş dolgusu neden düşer

Dolgu diş boşlukları için sıkça kullanılan güvenilir bir uygulamadır. Uygulama sonrası normalde kişi dolgulu dişini uzun yıllar kullanabilir. Bazı durumlarda ise dolgu düşebilir veya kırılabilir. Gelin birlikte diş dolgusu neden düşer 10 maddede sebeplerini listeleyelim.

 1. Uzun yıllar baskı altında olan dolgular zamanla zarar görmesi sebebiyle kendiliğinden düşebilir.
 2. Şiddetli diş fırçalamak ve sert kıllı diş fırçaları kullanmak dolguya zarar verebilir.
 3. Diş sıkma veya gıcırdatma problemi olan kişilerde dolgu bu basınç sebebiyle düşebilir.
 4. Diş hijyenine özen gösterilmediğinde diş yüzeyinde oluşan plaklar dolguya zarar verebilir.
 5. Dolgu işlemi sonrası hemen yemek yemek, çok sıcak veya soğuk yiyecekler tercih etmek dolgunun ömrünü kısaltabilir.
 6. Sonraki süreçlerde yine kuruyemiş gibi sert yiyecekler yeme esnasında dolgu düşebilir.
 7. Dişte oluşan çürükler dolguyu zayıflatabilir.
 8. Dişin bir şekilde kırılması veya çatlaması dolguyu düşürebilir.
 9. Diş ipinin yanlış kullanımı dolguya zarar verebilir.
 10. Sakız gibi dişlere yapışan yiyecekler de dolguyu düşürebilir.

Diş dolgusu neden düşer diye merak edenler için sebeplerini bu şekilde sıralayabiliriz. Dolgular kişinin kendi ihmalinden ve yanlış kullanımından düştüğü gibi zamanla ömrünü tamamlayarak da düşebilir. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde diş hekiminizle görüşmeniz tavsiye edilir.

Öneri İçerik: Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım? En Etkili 10 Öneri!

Diş Dolgusu Acıtır mı?

Diş dolgusu neden düşer sorusunu cevaplandırdıktan sonra bir diğer sorun olan diş dolgusu neden ağrır gelin onu inceleyelim. Öncelikle işlem sonrası anestezi etkisinin geçmesi ile birlikte o gün içerisinde olan ağrılar doğaldır. Ancak dolgu yapıldıktan bir süre sonra ağrılar hala devam ediyorsa burada bir problem olduğu anlamına gelir.

İşlem sırasında verilen anestezi etkisinde hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Sonrasında ise sızlama şeklinde ağrılar oluşabilir. Peki diş dolgusu neden sızlar?

Dolgu yapılan bir dişte ilk birkaç gün ağrılar olması normaldir. Hem diş hem de diş eti sızlayabilir. Ancak üzerinden zaman geçtikten sonra ağrıyan dolgu bazı problemlerin habercisidir. Bu problemleri maddeleyerke inceleyelim;

 • Diş dolgusunun hatalı bir şekilde yapılması ağrıya sebebiyet verebilir. Özellikle sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet bu problemin bir sonucu olabilir.
 • Dolgunun yapıldığı dişte tekrar çürük veya çatlaklar oluşması ağrıya sebebiyet verebilir.
 • Bazı durumlarda da tamamen doğal bir şekilde yapılan dolgunun ömrü dolabilir. Bu nedenle ağrı oluşması normaldir.
 • Diş kökünde oluşan herhangi bir iltihaplanma ağrı ve hassasiyete sebep olabilir.
 • Çürük dişin dolgu öncesi iyi bir şekilde temizlenmemesi ağrı yapabilir.

Diş dolgusu neden sızlar sorusuna cevap olarak bu maddeleri sıralayabiliriz. Bunlar yalnızca genel verilerden yararlanarak tahmini olarak yazılmıştır. Ağrınızın sebebi hakkında net bir teşhis almak ve hızlı bir şekilde tedavi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz ilk muayene fırsatından yararlanarak uzman kadromuz sayesinde ağrınıza çözüm bulabilirsiniz.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

diş dolgusu neden düşer

Diş dolgusu neden düşer ve sızlar sorularını cevaplandırdıktan sonra şimdi de diğer bir soruya geçelim. Diş dolgusu nasıl yapılır?

Diş dolgusu yapılırken ilk olarak dişte var olan çürükler temizlenir. Burada çürükler dikkatli bir şekilde temizlenmezse dişte ağrı oluşabilir. Geriye kalan boşluklar ise dolgu malzemesi ile doldurulur. Bu sayede herhangi bir şekilde çürük oluşumu engellenir. Farklı tedavilerde farklı dolgular kullanılabilir.

Dolgunun nasıl yapıldığını öğrendikten sonra diğer bir önemli soruya geçelim. Diş dolgusu neden yapılır? Diş dolgusunda altın, porselen ve kompozit kullanılabilir. Maliyet, dolgu yapılacak yerin büyüklüğü, hastanın alerjik durumu nedeniyle farklı malzemeler tercih edilebilir.

Altın dolgular genellikle en dayanıklı olanlardır. Gümüş dolgular da renginden dolayı özellikle görünmeyen arka dişler için uygundur. Kompozit dolgular ise dişinizle aynı renkte yapılır. Özellikle ön dişlere yapılan dolgularda estetik bir görünüm için bu malzeme seçilir. Gelin bu malzemelerle yapılan dolguların ömrü ne kadar tablo yardımıyla inceleyelim:

Dolgu MalzemesiOrtalama Ömrü
Amalgam10
Kompozit7
Seramik10
Altın15

Yukarıda belirtilen dolgu ömür süreleri ortalama veriler olup kişinin ağız yapısına, diş bakımına olan özenine göre değişiklik gösterebilir.

Öneri İçerik: Kompozit Dolgu Nedir? Neden Tercih Edilir?

Diş Dolgusu Neden Kırılır?

diş dolgusu neden düşer

Diş dolgusu neden düşer sorusu bu problemden muzdarip birçok kişi tarafından merak edilir. Diğer bir problem ise diş dolgularının kırılmasıdır. Peki diş dolgusu neden kırılır?

Dolgu sonrası yapılan dolgu kırılabilir ve ağzınıza parça parça dolgu maddesi gelebilir. Aslında bu durumun sebepleri de diş dolgusu düşmesinin sebeplerine benzer. Genellikle özensiz diş bakımı, sert yiyecekler dolgunun kırılmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra ömrü dolan dolgular da zamanla dayanıklılığını yitirerek kırılmaya başlar.

Dolgu işlemi sonrası doktorun önerilerine uymak, aşırı soğuk ve sıcak yiyeceklerde kaçınmak dolgularda düşme kırılma gibi problemlerin önüne geçebilir. Ancak yine de düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeniz tavsiye edilir. Bu sayede diş hekimiz dolgularınızın ne durumda olduğu hakkında net bir şekilde sizi bilgilendirir.

Diş Dolgusu Fiyatları

diş dolgusu neden düşer

Diş dolgusu fiyatları ise yapılacak dolgunun büyüklüğüne ve dolgu maddesine göre değişiklik gösterir. Ortalama bir fiyat verilecek olursa diş dolguları 800 ile 1.800 TL arasında değişiklik gösterir. Diş dolgusu fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için “Diş Dolgu Fiyatları 2023: Ne Kadar? Diş Dolgusu Nedir?” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Öneri içerik: Diş Dolgu Fiyatları 2023: Ne Kadar? Diş Dolgusu Nedir?

Diş Dolgusu Sonrası Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Öncelikle direkt olarak diş dolgusu işlemi sonrası dikkat etmeniz gereken şeyler neler onlara değinelim. İlk olarak dolgu sonrası anestezi etkisi geçmediğinden kendinizi yaralamamak adına dikkatli olmalısınız. Ağrıyı hissetmediğiniz için yanağınıza veya dilinize sandığınızdan daha fazla kuvvet uygulayabilirsiniz.

Genellikle dolgu işlemi sonrası anestezi 3 ila 5 saat içerisinde geçer. Ancak bu süre kişiden kişiye değişebilir. Bu süre içerisinde uyuşukluğun geçip geçmediğini kontrol etmek için parmağınızla dudağınıza ve yanaklarınıza dokunabilirsiniz.  

Diş dolgusu neden düşer sorusunun cevabını öğrenmek bu süreçte dolgunuzun uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmeniz gerektiğini de gösterir.

İşte uzun ömürlü bir dolgu için diş dolgusu sonrası dikkat etmeniz gereken 5 şey:

 1. Dolgu yapıldıktıktan sonra 2-3 saat içerisinde yemek yememeniz tavsiye edilir.
 2. Dolgu yapıldıktan sonra 24 saat boyunca çok sert yiyeceklerden kaçınmanız önerilir.
 3. Özellikle dolgu işlemi sonrası diş hijyenine ekstra özen göstermeniz diş sağlığınız için faydalı olacaktır.
 4. Aşırı soğuk veya aşırı sıcak yiyeceklerin tüketimini bir süre azaltmanız da tavsiye edilir.
 5. Uyuşukluk sonrası dolguda herhangi bir yükseklik hissediyorsanız hızlı bir şekilde diş hekiminize danışmanız önerilir.