Diş eti çekilmesi (Periodontitis) diş eti dokusunun zamanla geri çekilerek dişlerin daha açıkta kalmasına sebep olan bir diş sağlığı problemidir.

Tedavi edilmediği durumda dişi çevreleyen kemik ve dokular zaman içerisinde daha büyük zarar görebilir. Diş etlerinin çekilmesi, dişlerin daha hassas hale gelmesine ve ileride diş kaybının yaşanmasına neden olur.

Diş eti şişmesi ya da iltihabından farklı olaran çekilme, farklı bir durumu ifade etmektedir. Şimdi diş etinde çekilme meydana gelmesi durumunu detaylı olarak irdeleyelim...

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi (Periodontitis) bireylerde çok sık rastlanılan bir diş eti enfeksiyonudur. Normal durumda, diş etleri dişlerin etrafını sıkıca sarar ve kökleri destekleyerek dişin zarar görmesini önler.

Diş etlerinin çekilmesi durumunda dişler daha fazla açığa çıkar ve bakterilere karşı savunmasız hale gelirler. Bundan kaynaklı hasta diş kaybı yaşayabilir ve hatta hastanın çene kemiği dokusu zarar görebilir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş etlerinin çekilmesi pek çok farklı sebepten meydana gelebilir. Aşağıdaki listede diş eti çekilmelerinin nedenlerini inceleyebilirsiniz.

Diş eti çekilmesi neden olur, işte yanıtı:

 • Yetersiz diş bakımı: Gün içerisinde dişlerinizi yetersiz fırçalıyor ve diş ipi kullanmıyorsanız, dişlerinizin arasında bulunan plaklar zaman içerisinde diş taşlarına dönüşür. Tartar olarak da bilinen diş taşları, diş ve diş eti sağlığınız için oldukça zararlıdır ve en kısa sürede tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen diş taşları diş eti çekilmelerine neden olur.
 • Yanlış diş fırçalama: Çok sert fırçalar kullanarak yanlış fırçalanan dişlerin zaman içerisinde mineleri yıpranır. Bu durum, diş etinde çekilmeye neden olabilir.
 • Periodontal hastalıklar: Diş eti hastalıkları, ağız içerisinde bakterilerin daha hızlı çoğalmasına zemin hazırlar. Diş eti hastalıkları zaman içerisinde tedavi edilmediğinde diş etlerinin çekilmesine neden olur.
 • Yaşlılık: Yaşlandıkça diş etleri zayıflar ve inceleşir. Bu nedenle diş etlerinde çekilme görülebilir.
 • Tütün ürünleri kullanmak: Tütün ürünlerini düzenli olarak kullanmak dişlerdeki plak oluşumunu hızlandırabilir. Bunun sonucunda diş eti çekilmesi meydana gelir.
 • Hormonal değişiklikler: Hamilelikte, menopozda, emzirme döneminde hormonların çok sık ve hızlı değişmesi sonucu diş etinde çekilme gözlemlenebilir.
 • Bruksizm (Diş sıkma): Diş sıkma sırasında diş etlerine devamlı baskı uygulanır. Bunun sonucunda diş etleri çekilebilir.
 • Genetik etkiler: Diş eti çekilmelerine karşı genetik yatkınlığı olan kişilerde ağız sağlıklarına dikkat etseler de diş eti çekilmesi görülebilir.

Diş eti çekilmesi nedenleri bu şekilde sayılabilir. Ancak birçok faktöre göre sizin yaşadığınız bu problemin farklı nedenlere dayanabileceğini unutmayın. Bu konuda uzman bir hekim desteği şarttır.

Öneri içerik: Diş Apsesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Periodontitis belirtilerini iyi bilmek, diş eti çekilmesi tedavisine erken başlayabilmek için son derece önemlidir.

Diş eti çekilmesi belirtileri şu şekildedir:

 • Ağız kokusu
 • Dişlerde soğuk ve sıcağa karşı aşırı hassasiyet
 • Çiğnemede zorluk
 • Diş eti renginde değişiklik
 • Diş fırçalarken ya da diş ipi kullanırken diş etinin kanaması
 • Diş eti şişmesi, kabarması
 • Dişlerin sallanması, diş kaybı

Bu belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız, hemen bir diş hekimine muayene olmanız gerekmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Düzelir
Diş Eti Çekilmesi Nasıl Düzelir

Diş eti çekilmesi tedavisi, bu durumun nedenine ve seviyesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Başvurulan bazı tedavi yöntemlerini inceledik.

Diş eti çekilmesi tedavisinde şu aşamalar uygulanır:

 • Diş Temizliği: Diş eti çekilmesinin başlangıç aşamalarında, dişlerinizi diş hekimine temizletmek yeterli olabilir. Diş taşlarının ve plakların bölgeden uzaklaştırılması, diş etlerinin yeniden sağlıklı hale gelmesine yardımcı olabilir.
 • İmplant Tedavisi: Diş eti çekilmesinin diş kaybına neden olduğu zamanlar mevcuttur. Bu durumda, diş implantı uygulanarak eksik dişin yeri doldurulabilir.
 • Periodontal Tedavi: İleri derecede diş eti çekilmesi tedavisidir. Diş etinde çekilmeye neden olan bakterileri ortadan kaldırmak için diş etleri altındaki plaklar ve diş taşları temizlenir. Bu tedavi yöntemi ile diş etinde çekilmenin ilerlemesini durdurabilir ve diş etlerinin yeniden sağlıklı hale gelmesini sağlanabilir.
 • Periodontal Cerrahi: Bu diş eti çekilmesi ameliyatı yöntemi ile diş etleri üzerindeki fazla dokular uzaklaştırılır ve diş etleri yeniden şekillendirilir. Eğer ki hastanın kemik kaybı varsa, kemik greftleri veya kemik yeniden yapılandırma işlemleri uygulanır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Diş eti çekilmelerini önlemenin en kolay yolu ağız bakımını aksatmadan düzenli ve doğru bir şekilde yapmaktır. Yani, dişlerimizi düzenli olarak fırçalamalı ve diş ipi kullanmalıyız.

Bunun yanı sıra, 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmek de diş eti çekilmelerini önlemenize yardımcı olur. Stres seviyenizi azaltmanız da sizin yararınıza olacaktır.

Tütün ürünlerinden ve diş taşı oluşumunu hızlandıracak besinlerden (şeker, asitli içecekler vb.) uzak durarak da diş eti sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Öneri içerik: Diş Eti Kanaması

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Diş Eti Çekilmesi
Diş Eti Çekilmesi

Diş etlerinin çekilmesi durumunda atılacak ilk önemli adım diş hekimine muayene olmaktır. Ancak böyle bir fırsatınız yoksa ya da anlık çözümler üretmek istiyorsanız, farklı alternatif yöntemler de mevcuttur. Bu, geçici tedavi kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Diş eti çekilmesine ne iyi gelir sorusunun yanıtı şu şekildedir:

 • Diş etlerinin çekilmesi durumunda yapılacak ilk önemli işlem tuzlu su ile gargara yapmaktır.
 • Aynı zamanda adaçayı, C vitamini takviyesi, Hindistan cevizi yağı gibi maddeler de iyi gelebilir.
 • Diş eti kanaması durumu da beraberinde seyrediyorsa mutlaka hekim kontrolü şarttır.
 • Yukarıdaki işlemler, diş eti çekilmesinin kesin tedavi yöntemleri değildir. Uzman desteğinin şart olduğunu yinelemek istiyoruz.

Diş Eti Çekilmesi Düzelir Mi?

Diş etlerinin çekilmesi, belirli tedavi yöntemlerinin uygulanması halinde düzelmektedir. Ancak hekim kontrolü sonrasında verilecek ilaç ve uygulanacak tedavi aşamalarının tamamında hekiminizin önerilerine %100 uyum sağlamanız gerekir.

Aksi halde diş eti çekilmesi tedavisinde başarısız sonuçlar alabilmek mümkündür.

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Gerektirir Mi?

Diş eti hastalıklarının birçoğunda ilerleme varsa, ameliyat gerekecektir. Ancak diş eti çekilmesinde ameliyat ihtimali, ancak ilerlemiş vakalarda ortaya çıkmaktadır.

Birçok durumda hastalar bu problemi erken fark ettiğinden dolayı ameliyatsız tedavi mümkün olmaktadır. Yine de doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması için alanında uzman bir diş hekimine muayene olmanız gerekir.

Diş Eti Çekilmesinden Kurtuldum! Hasta Yorumları...

Son olarak diş etinde çekilme yaşayan kişilerin tedavi süreçleri hakkında yorumlarını inceleyelim. Evet, birçok kişi diş eti çekilmesinden kurtuldum diyerek yorumlarını paylaşıyor! Biz de bu yorumları özetlemiş olalım...

 • Hemen hemen hastaların tümü, diş etinde çekilme tedavisi için doktor seçiminin öneminden bahsetmektedir. Bu yorumlarda yanlış tercih sonucu başarısız tedavileri görebilmekte mümkündür.
 • Tedavi sürecinde hiçbir şekilde acı yaşamayan hastalar, genel olarak memnun kalmaktadır. Başarı oranının yüksek olması ise olumlu yorumların birçoğunda bahsedilmiş.
 • İstisnai olarak başarısız işlemler de olmaktadır. Süreç boyunca hekiminizin tavsiyelerine tam uyum sağladığınızdan emin olun.

Öneri içerik: Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır?

Sıkça Sorulan Sorular

Diş eti çekilmesi hakkında sıkça sorulan sorular şu şekilde:

Diş eti çekilmesi hangi vitamin eksikliğinden olur?

Araştırmalar, C vitamininin hem vücut hem de diş sağlığı için oldukça önemli olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra D vitamini de bağışıklık sistemini güçlendirir ve ağız sağlığı için önemlidir.

Diş eti çekilmesi nasıl anlaşılır?

Damak rengimiz normalde soluk pembe rengindedir. Bu renk mor-kahverengiye dönüştüğü zaman diş etlerimizde sorun var demektir. Bunun yanı sıra ağız kokusu, çiğnemede zorluk yaşama, diş eti kanamaları, diş eti şişmesi ve diş kaybı da diş eti çekilmesi belirtilerindendir.