Diş eti tedavisi, diş etlerinin sağlıksız durumda olduğu durumlarda yapılır. Bunun yanı sıra diş eti bakımına dair temizleme gibi tedaviler önleyici olarak da uygulanabilir. Bu sayede daha büyük diş eti problemleri önlenebilir.

Diş eti tedavisi oldukça önemlidir. Bu tedaviler geciktirildiğinde diş kayıplarına dahi sebebiyet verebilir. Diş eti tedavileri çok çeşitli olup farklı problemler için farklı uygulamalar yapılır.

Diş eti tedavisi çeşitleri neler, nasıl yapılır ve ne kadar sürer yazımızda inceleyelim!

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti tedavisi

Diş eti hastalıkları diş etlerinin bakteriler sebebiyle enfeksiyon kapmasıyla ortaya çıkar. Enfeksiyonlar diş etinin iltihaplanmasına, tahriş olmasına ve şişmesine sebep olabilir.

Pek çok kişi hayatının belli dönemlerinde diş eti hastalıklarını tecrübe eder. Özellikle erken müdahale edildiğinde diş eti hastalıkları kolayca çözülebilir. Bu hastalıklar için geç kalındığında ise farklı uygulamalar, cerrahi müdahaleler ve ameliyatlar gerekebilir.

Diş eti tedavisi enfeksiyonu durdurmak, hasarlı dokuları iyileştirmek ve sağlıklı bir diş eti için yapılır.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri

Diş eti hastalıkları bazen şiddetli ağrılarla kendini belli edebilir. Özellikle diş etlerindeki sızlama, aşırı hassasiyet en önemli belirtilerindedir.

Bunların yanı sıra diş etlerinin kızarması, şişmesi ve kanaması da belirtiler arasındadır. Bazı durumlarda ise diş eti hastalıkları belirtisi olmadan ilerleyebilir. Bunun öğrenilmesi için bir diş hekimi muayenesi gerekir.

Düzenli diş hekimi muayenesi bu tarz belirti vermeden ilerleyen hastalıkların tespit edilmesi için oldukça önemlidir.

Diş Eti Tedavisi Nedir?

Diş eti tedavisi

Diş eti hastalıklarını önlemek veya olan hastalıkların tedavisi, estetik diş eti uygulamalarının hepsi diş eti tedavisi kapsamındadır. Periodontoloji olarak adlandırılan alanda dişleri çevreleyen etler ve sert dokular incelenir.

Diş etleri ağzın ve dişlerin altyapısını oluşturur, dişleri çevreler. Sağlıklı bir dişeti açık pembe renklidir ve dişlere sıkıca sarılıdır. Diş etlerinde oluşan herhangi bir problem ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler.

Diş eti hastalıkları tedavisi farklı problemler için özelleşmiştir. Diş etlerinde yaşanan problemler için farklı temizleme prosedürleri, uygulamaları vardır. Tedavi kişinin problemine, diş etlerinin ve ağzının yapısına ve kişinin genel sağlık durumuna göre belirlenir.

Diş eti tedavileri neler gelin birlikte bakalım.

Diş Eti Tedavileri

Diş eti tedavisi
Dentistry. Young guy and his teeth

Diş eti tedavileri; cerrahi tedaviler ve cerrahi olmayan tedaviler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Diş eti tedavilerinde amaç enfeksiyonu gidermek, diş etinin şeklini düzeltmek ve detaylı temizlik yapmak şeklinde sıralanabilir.

Diş Eti Tedavileri:

1.Profesyonel Diş Temizliği

Dişlerde plak ve tartarlar sıklıkla görülebilir. Bazı kişilerde ise plak ve tartar birikimi artarak diş etlerinde hastalıklara sebep olabilir. Bu durumlarda uzman hekimlerce tartar ve plaklar temizlenir. Düzenli diş temizliği diş hastalıklarının önlenmesini sağlar.

2. Diş Eti Cep Küçültme

Dişlerde biriken tartarlar diş etlerinin altında uzun süre biriktiğinde diş etlerinin kaldırılarak altta biriken tartarın çıkarılması gerekir. Diş eti cepleri temizlenirken hasar görmüşse diş etlerinin yeniden şekillendirilmesi gerekir.

3. Kemik Grefti

Diş eti hastalıkları ilerlediğinde kemiklere de zarar verebilir. Zarar görmüş bölgeleri yenilemek için kişinin kemiğinden veya sentetik bir kemikten alınan greftler kullanılır. Bu sayede kemikler yenilenebilir.

4. Yumuşak Doku Greftleme

Diş eti hastalıkları sürecinde diş etleri incelip, hasar görebilir. Bunun yanı sıra diş etlerinde çekilme de olabilir. Bu gibi durumlarda da yumuşak doku greftleme uygulamaları yapılır.

5. Gingivektomi

Bazı kişilerin genetik olarak veya şişme nedeniyle diş etleri olması gerektiğinden daha büyüktür. Gingivektomi işleminde fazla diş etleri çıkarılır. Halk arasında diş eti kısaltma diye de bilinir.

6. Diş Eti Peelingi

Diş etlerinde enfeksiyon ve çeşitli problemlerden dolayı renk değişimleri meydana gelebilir. Bu renk değişimleri kişilerde estetik kaygılara sebep olur. Diş eti peelingi (diş eti pembeleştirme) işlemiyle diş etlerine pembe ve sağlıkli bir renk verilmesi hedeflenir.

Diş eti peelingi işlemi cerrahi işlemler veya dental lazer uygulamaları ile yapılır.

İlginizi Çekebilir: "Gingivektomi Nedir Nasıl Yapılır?"

Diş Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti tedavisi

Diş eti tedavisinin ilk aşaması muayenedir. Muayene sırasında hekim hastanın ağzını detaylı olarak inceler, tetkikler yapar. Bunun sonucunda problem tespit edilir ve tedavi süreci başlatılır.

Hafif vakalarda ağız hijyenine ekstra özen gösterilmesi ve düzenli temizlik işlemiyle problem çözülür.

Diş etlerinin yapısının bozulduğu ağır vakalarda ise derin temizleme, ilaçla tedavi, cerrahi işlemler gerekebilir.

Diş Eti Tedavisi Aşamaları:

  1. Tedavinin ilk aşaması genellikle temizleme işlemleridir. Bu aşamada diş hekimi özel aletler ile dişlerin üzerindeki sert birikintileri temizler.
  2. Bu işlem sonucunda da diş hekiminiz size diş yüzeyindeki plakları nasıl temizleyeceğinizi anlatır.
  3. Basit bir iltihap için bu aşamalar yeterli olacaktır. Şiddetli enfeksiyonlarda ise bu aşama sonrasında cerrahi işlemler gerekir.
  4. Diş etlerinin onarımında ise lazer, cerrahi işlemler ve bazı biyomateryaller kullanılabilir.
  5. Tüm bu aşamalar sonrasında hastaların diş etleri düzenli olarak kontrol edilir.

Diş eti tedavilerinde ve diğer tüm diş tedavilerinde başarı hekimin olduğu kadar hastanın da özenine bağlıdır. Düzenli diş ipi kullanımı, diş fırçalama ve beslenmeye dikkat etme gibi önlemler uzun vadede sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlar.

İlginizi Çekebilir: "Diş Eti Çekilmesi Nedir? | Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri"

Diş Eti Kemik Erimesi Tedavisi Nasıl Olur?

Diş eti tedavisi

Diş etlerindeki iltihaplar ve çeşitli problemler diş eti çekilmelerine sebep olabilir. Diş eti çekilmeleri de dişi ve kökünü açığa çıkarır. Diş eti problemleri tedavi edilmediğinde dişleri destekleyen dokular, kemik yapıları zarar görür.

Dişler çene kemiğini dengeler ve diş kayıplarında çene kemiği de desteğini kaybetmiş olur. Bunun sonucunda çiğneme sırasında çeneye ekstra baskı yapılır. Eksik dişin olduğu bölgede kemik erimesi başlar.

Kemik erimesi o bölgenin çökmesine aynı şekilde yüzde de alt çenede çökmeye neden olur. İleri yaştaki kişilerde bu sıklıkla görülür.

Peki diş eti kemik erimesi tedavisi nasıl olur?

Bu durum için implant tedavisi kullanılabilir. İmplantlar diş kökünü taklit ederek çene kemiğiyle kaynaşır. Bu sayede kemik erimesi de engellenebilir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş eti çekilmesi sıklıkla görülen problemlerden biridir. Sert diş fırçalama ve sert diş fırçası kullanımı, diş etinin genetik olarak ince olması gibi problemler diş eti çekilmesine neden olabilir.

Diş etlerinin çekilmesi ağrı ve sızlama yapar, estetik olarak kötü bir görüntü oluşturur. Diş etleri hassasiyeti gelişir. Diş eti dokusu onarılarak diş eti tedavisi gerçekleştirilir.

Diş Eti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş eti tedavisi
Diş eti tedavisi

Diş eti tedavisi süreci hastalığın şiddetine göre ve hastanın tedaviye verdiği özene göre değişiklik gösterir. Bazı tedaviler tek seansta halledilebilirken bazı tedaviler için 4 – 5 seans gerekebilir.

Uzun tedavi süreçlerinde de sabırlı olmanız, hekiminizin verdiği yönergelere uymanız oldukça önemlidir. Bu sayede hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği Dişlere Zarar Verir mi?

Diş taşı temizliği dişlere zarar verir mi sıkça sorulan soruların başında gelir. Diş taşı temizliği dişlere zarar vermez. Bu işlem düzenli uygulandığında dişler için faydalıdır. Pek çok ağız ve diş problemini de önler.

Farklı diş tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak için:

TIKLAYIN: "HİZMETLERİMİZ"