Günümüzde diş ile ilgili sorun yaşayan birçok insan vardır. Diş sallanması neden olur ciddi bir problemin habercisi midir gelin yazımızda bu soruları cevaplandıralım. 

Diş sallanması; diş etlerinde oluşan sorunlar ve diş etlerinin çekilmesiyle ortaya çıkar. Diş etinde oluşan sorunlar sebebiyle diş etleri zaman içerisinde yumuşar. Diş etlerinde oluşan yumuşama sebebiyle de diş eti zayıflar sonucunda diş eti dişleri sağlam tutamaz.

Diş Sallanmasının Nedenleri Nelerdir?

Diş Sallanması Neden Olur

Diş sallanması bazı sorunları da meydana getirir. Bu sorunlardan birisi de yemek yerken diş sallanması nedeniyle yaşanan ağrılardır. Diş ağrısı çekerken gündelik hayata devam etmek oldukça zordur.  

Peki Bu Sorunlara Sebep Olan Diş Sallanması Neden Olur?

 1. Diş Yaralanmaları
 2. Diş Teli Kullanımı 
 3. Periodontal Diş Eti Hastalıkları 
 4. Diş Çürüğü 
 5. Osteoporoz 
 6. Diş Sıkma ve Gıcırdatma  

Bu başlıkları şimdi nedenleri ile birlikte detaylıca inceleyelim. 

1-Diş Yaralanmaları

Kök diş sallanması neden olur sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur.  Dişin aldığı bir darbe ya da yumruk dişe zarar verebilir. Eğer diş yerinden çok fazla oynamadıysa  birkaç gün ya da bir hafta gibi bir zamanda hasar gören dokular onarılır ve sallanma problemi ortadan kalkar.  

Dişte bulunan sinirin ve kan tedarikinin engellenmesi sebebiyle dişin kaybedilme ihtimali de vardır. Bu sebeple de böyle bir durum yaşadığınızda diş hekimine gitmeniz önemlidir. 

2-Diş Teli Kullanımı

Bazı kişilerde diş teli kullanımı sırasında ya da diş teli çıkarıldıktan sonra dişlerde sallanma olabilir. Bu tedavi süreci içinde oldukça normaldir. Diş tellerinin dişlere uyguladığı basınç sebebiyle dişlerde bir sallanma meydana gelebilir. 

Böyle bir durumla karşılaştığınızda da diş hekiminize durumu bildirmeniz önemlidir.

3-Periodontal Diş Eti Hastalıkları

Diş sallanması neden olur sorusunun sebeplerinden birisi de diş eti hastalıklarıdır. Diş eti hastalıkları, diş sallanmasının en yaygın nedenlerinden biridir.

 Diş eti hastalığı sebebiyle dişlerde gevşeme meydana gelir. Diş hekimi tarafından röntgen çekilip diş ile diş eti arasındaki derinliği ölçerek tedaviye başlanması önemlidir. 

4-Diş Çürüğü

Diş çürüğü diş sallanmasına sebep olan sorunlardan birisidir. Diş çürüğü ileri derecede ise dişin yapısını zayıflattığı için zamanla diş köküne ulaşarak kökünün de zayıflamasına sebep olur. Bu durum da dişin sallanmasına sebep olur. 

5-Osteoporoz

Osteoporoz, kemik erimesi hastalıklarından birisidir. Genel olarak yaşlılarda daha çok görülür. Yaş ilerledikçe kemikler zayıflar bu da kemik erimesine neden olur. Osteoporozun, dişin etrafındaki kemik dokusunun zayıflamasına sebep olması durumunda dişte sallanma meydana gelir. 

6-Diş Sıkma ve Gıcırdatma

Diş sıkma sorunu diş sallanmasının nedenlerinden birisidir. Diş sıkma ve gıcırdatma durumu yetişkinlerde stres sebebiyle daha çok karşılaşılan bir durumdur.  

Bazı insanlar genellikle gece uyurken dişe çok fazla  baskı uyguladıkları için dişlerinin zarar görmesine neden olurlar. Bu durum da dişlerde farklı sorunlara sebep olabilir. Bu sorunlardan birisi de dişlerde oluşan sallanmadır.  

Diş sıkma toplumun pek çok kesiminde görülebilen oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu durum hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için,

Yazımızı Okuyun:"Bruksizm Nedir? Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?"

Çocuklarda Diş Sallanması Neden Olur? 

Diş Sallanması Neden Olur

Çocuklarda diş neden sallanır sorusu ebeveynler için oldukça endişe uyandıran bir sorudur. Genellikle süt dişlerinde olan bu sallanmalar endişelenecek bir durum değildir. Ancak çocukların da kalıcı dişlerinde bir sallanma söz konusuysa bunun için diş hekimine danışmalısınız.

Yetişkinlerde Diş Sallanması Neden Olur? 

 Yetişkinlerde ise diş sallanması oldukça farklı bir durumdur. Yetişkinlerde diş sallanması neden olur sorusu endişe uyandırır. Yetişkinlik döneminde diş sallanmasının sebepleri arasında diş eti hastalıkları ve stres sebebiyle oluşan diş sıkma diğer nedenlere göre daha çok yaygındır.

 Diş sıkma sıklıkla uyku esnasında meydana gelir. Diş eti hastalığı yaşayan bir kişinin diş etleri çok zayıf olduğu için dişleri sağlam tutamayabilir. Bu durum da diş sallanmasını sebep olur.

İmplant Diş Sallanması Neden Olur? 

Diş sallanmasının nedenlerinden bahsettik. Şimdi de implant diş neden sallanır onu inceleyelim. İmplant tedavisi uzun ömürlü bir diş tedavi yöntemidir. İmplant titanyum alaşımlardan üretilir. Kemik seviyesi yeterli olan hastalara uygulanan bir tedavidir. Tedavi uygulandıktan sonra kemik dokusu ve implant doğrudan kaynaşmaya başlar ve zamanla sağlamlaşır. 

İmplant Diş Sallanma Sebeplerini Listeleyelim:

 • Hastanın kemik yapısının implanta  uygun olmaması kemik dokusu ve implant kaynaşması sırasında zayıf kalabilir. Bu sebeple de kemik takviyesi gerekebilir. 
 • İmplant sağlam olsa da üzerinde yer alan abutment olarak bilinen kaplamaların yapıştırıldığı parçanın vidası gevşemiş olabilir. 
 • İmplant kullanan kişiler diş bakımını düzgün bir şekilde yerine getirmezse implantların ömrü kısalabilir ve bunun sonucunda  implant dişte sallanmalar meydana gelir.  
 • Sigara ve alkol gibi zararlı ürünleri çok fazla tüketen kişilerin implantları zarar görür ve sallanma meydana gelebilir. 

İmplan dişler hakkında daha fazla bilgi için,

TIKLAYINIZ:"İmplant Nedir? Nasıl Yapılır?"

Dolgulu Diş Sallanması Neden Olur?

Diş Sallanması Neden Olur

İnsanları endişelendiren bir diğer diş sorunu ise dolgulu dişin sallanmasıdır. Peki dolgulu diş neden sallanır gelin bu soruyu cevaplandıralım. 

Dolgu yapılan dişin bakımına çok dikkat edilmelidir. Dişin çürümesi durumunda diş dolguyu tutmaz bu sebeple de dolgulu diş önce sallanır sonra da düşer. Eğer dolgu yapılan diş çok çürümüşse bu durum da dolgunun sallanmasına neden olur. 

Köprü Diş Neden Sallanır? 

Köprü diş sallanması neden olur sorusu da insanların merak ettiği sorulardan birisidir. İmplant dişler, dolgulu dişler gibi köprü diş tedavisi olan dişlerde de sallanma meydana gelebilir. Bu diş tedavi türlerinde meydana gelen sallanmaların genel sebebi kemik zayıflığıyla ilgilidir.  

Kemik zayıflığı sebebiyle dişlerde gevşeme oluşur. Kemikler dişi tutmakta zorlanırlar bu da  dişte sallanma meydana getirir. Köprü dişlerinde bakımına dikkat etmek önemlidir. Diş hekimi kontrolünde olarak dişi daha iyi bir hâle getirmek mümkündür. 

Sallanan Dişler İçin Neler Yapılmalı? 

Sallanan dişler için neler yapılmalı nasıl bir tedavi yolu izlenmelidir. Sallanan dişlerin farklı sebepleri vardır. Bunların en önemlileri kemik dokusunda ki sorunlar, diş eti hastalıkları ve diş çürümesinden meydana gelen sorunlardır. 

Sallanan dişlerin farklı sebepleri olduğu için tedavi süreci farklılık gösterebilir. Tedavi her kişiye özel olarak diş hekimi tarafından belirlenmelidir. Diş neden sallanır tedavisi nelerdir sorusunu sizlere maddeler halinde açıkladık. 

Diş Sallanma Tedavisi

Diş Sallanması Neden Olur
 • Diş eti hastalıkları sebebiyle diş sallanıyorsa diş eti iltihabının kontrol altına alınması önemlidir.  
 • Diş çürük ya da enfeksiyonlu ise kök kanal tedavisi gerekli olabilir. 
 • Diş sallanması durumu çok ileri bir duruma gelmişse diş yerine protez yerleştirme işlemi uygulanabilir. Protezler sallanan dişi destekleyerek sağlam bir görünüm sağlar. 
 • Diş kaybı olması durumunda dental implantlar yapılabilir. İmplantlar diş kökünün yerine geçerek sağlam bir temel oluşturur ve üzerine protez diş yerleştirilmesine de olanak sağlar. 

Sallanan Diş Çekilmeli mi?

İnsanlar sallanan diş çekilmeli mi sorusunu da sıklıkla sorarlar. Eğer diş çok çürümüş bir haldeyse çekilme işlemi uygulanabilir. Ancak genel olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi dişi kurtarmaya yönelik işlemler uygulanır. 

Diş sallanması neden olur ve tedavisi nelerdir sorularını bu yazımızda detaylıca ele aldık. Bu tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için bir diş hekiminden randevu alarak muayene olmanız önemlidir. Diş hekiminiz sallanan dişinizin durumunu ve ciddiyetini belirleyerek en iyi tedavi seçeneği sizler için oluşturur. 

Dişleriniz ile ilgili her türlü problem için bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz ilk muayene fırsatından yararlanabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetlerimizi görmek için,

TIKLAYIN:"Hizmetlerimiz!"