Diş sararması zaman içerisinde bütün bireylerde görülebilen ve tedavisi mümkün bir durumdur. Dişlerdeki bu renk değişikliği, dişin beyaz ve sağlıklı görünmesini engelleyebilir ve estetik görünüşte problem yaratabilir.

Diş sararması nasıl geçer evde ve nedenleri nelerdir gelin yazımızda daha detaylı inceleyelim. İyi okumalar!

Diş Sararması Neden Olur?

Diş sararması pek çok nedene bağlı meydana gelebilir. Diş sararmasına sebep olabilecek durumları listeleyelim.

Diş Sararmasına Nedenleri:

Diş Sararması Nasıl Geçer Evde
 1. Sigara ve alkol kullanımı,
 2. Kahve ve asitli içeceklerin fazla tüketilmesi,
 3. Genetik,
 4. Kullanılan bazı ilaçlar,
 5. Yetersiz ağız hijyeni,

Şimdi de bu nedenleri daha detaylı inceleyelim.

1-Sigara ve Alkol Kullanımı:

Tütün ürünleri kullanıldığında diş minesinin rengi değişmeye başlar. Uzun süreli tütün kullanımları dişlerin sararmasına, hatta diş eti kanaması ya da diş eti çekilmesi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Alkollü içecekler de ağız kuruluğuna neden olur ve zamanla diş renginin bozulmasına yol açar.

2-Kahve ve Asitli İçeceklerin Fazla Tüketilmesi:

Yediğimiz ve içtiğimiz şeyler yüksek oranda şeker ya da asit içerdiğinde diş minesinde renk değişimleri meydana gelebilir. Diş minesinin aşınmasında asitli içecekler büyük rol oynar. Bu nedenle bu tarz içecekler aşırı tüketilmemelidir. Bunun yanı sıra, meyve suyu gibi içerisinde yapay renklendirici bulunduran içecekler de zaman içerisinde diş minesinde lekeler bırakır ve diş sararmasına neden olur.

3-Genetik:

Kimi vakalarda diş sararması genetiktir. Anne ve babanın dişlerindeki sarılık çocuklarında da görülebilir. Bunun nedeni diş mine dokusunun inceliği ya da mine dokusunda meydana gelen yapısal bozukluklar olabilir.

4-Kullanılan İlaçlar:

Tetrasiklin gibi antibiyotik ilaçlar diş minesini koyulaştırabilir ve dişlerde renk değişimine neden olabilir. Bu durumda doktorunuza danışmanız önerilir.

5-Yetersiz Ağız Hijyeni:

Dişler düzenli ve doğru teknikler ile fırçalanmadığında ve diş ipi kullanılmadığında zaman içerisinde plak ve diş taşları mine üzerinde birikir. Bunun sonucunda da diş lekelenmeleri oluşur. Bu durumu engellemek için dişler her gün düzenli olarak fırçalanmalı ve diş fırçasının erişemediği yerlerdeki yemek artıklarının temizlenebilmesi için diş ipi kullanılmalıdır. Bu şekilde doğru ve tam ağız sağlığı sağlanmış olur.

Ağız hijyenini doğru bir şekilde yapmak son derece önemlidir. Bu nedenle Diş İpi Nasıl Kullanılır? yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Diş sararmasının nedenlerini bu şekilde sıralayabiliriz. Özellikle yaşamınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile siz de dişlerinizdeki sararma problemini azaltabilirsiniz.

Diş sararma problemi için çeşitli tedaviler de bulunur. Bunların yanı sıra halk arasında bilinen bazı yöntemlerle de dişlerin beyazladığı söylenir. Gelin şimdi de diş sararması nasıl geçer evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleyelim.

Diş Sararması Nasıl Geçer?

diş sararması nasıl geçer
diş sararması nasıl geçer

Ağız ve diş sağlığımızı korumak için düzenli diş hekimi kontrolüne gitmemiz gerekir. Bu sayede düzenli diş taşı temizliği yapılabilir ve diş sararmaları önlenebilir. Çünkü diş taşları temizlenmedikleri takdirde diş ve diş eti sağlığımız için son derece zararlıdır. Diş taşı temizliğinin asıl amacı dişleri beyazlatmak olmasa da işlem sonrası diş renginde açılma görülebilmektedir.

Diş sararması tedavisi, sararmanın nedenine bağlıdır ve diş hekimleri tarafından çeşitli yöntemler ile yapılır. Bunların başında diş beyazlatma işlemi gelir. Ancak, belirtmek gerekir ki diş beyazlatma işlemi, kişiler sağlıklı diş minesine ve diş dokusuna sahip olduğunda yapılmaktadır. Diş beyazlatma işlemi için uygun olup olmadığınız diş hekiminiz tarafından kararlaştırılır. Şimdi, diş sararması nasıl geçer inceleyelim:

 • Diş beyazlatma: Dişlerdeki sararmanın seviyesine bağlı olarak bu işlem bir ya da birkaç seansta bitirilir. Her seans ortalama 30 dakika sürer. İşlem sırasında diş beyazlatma maddesi direkt olarak dişlere uygulanır. Peroksit içeren jeller veya özel ışıklar yardımıyla dişler beyazlatılır.
 • Evde diş beyazlatma: Evde diş beyazlatma uygulaması için öncelikle kişinin ağız ölçüleri alınır ve özel plaklar hazırlanır. Plakların içerisine yerleştirilen jel sayesinde kişinin 1 ya da 2 hafta içerisinde diş renginin açılması hedeflenir. Plaklar günde 6 ile 8 saat arasında takılır.
 • Lamine kaplama: Bu yöntem, sararan dişler için en kesin çözümdür. Dişlerin yüzeyine ince bir porselen tabaka yapıştırılır ve böylece dişlerin daha beyaz ve düzgün görünmesi sağlanır.

Diş Beyazlatma Ücreti başlıklı yazıyı okuyarak konuya dair daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diş Sararması Nasıl Geçer Evde: Halk Arasında Bilinen 5 Yöntem

Diş sararması nasıl geçer evde ne gibi yöntemler uygulanır merak ediyor olabilirsiniz. Öncelikle belirtmekte fayda var ki bu yöntemlerin hepsi halk arasında yapılan yöntemlerdir. Bu nedenle bu uygulamalar bazı kişilerin dişlerinde olumlu etki yaratırken bazı kişiler için zararlı olabilir.

İşte Diş Sararması Evde Uygulanabilecek 5 Yöntem

 1. Karbonatla Diş Fırçalamak
 2. Hindistan Cevizi Yağı ile Dişleri Çalkalamak
 3. Limonlu Su ile Gargara Yapmak
 4. Lifli Sebze Tüketmek
 5. Muzla Diş Fırçalamak

Şimdi de bu yöntemler nasıl uygulanır detaylı bir şekilde anlatalım. İşte diş sararması nasıl geçer evde uygulanabilen 5 yöntem:

Karbonatla Diş Fırçalamak:

Karbonat antibakteriyel özelliği ile dişlerdeki lekeler ve plakları azaltabilir. Islattığınız diş fırçanızı karbonata batırarak dişlerinizi belli bir süre fırçalayarak kullanabilirsiniz. İşlem sonunda da ağzınızı bol su ile çalkalamalısınız.

Hindistan Cevizi Yağı ile Dişleri Çalkalamak:

Diş Sararması Nasıl Geçer Evde

Hindistan cevizi yağı da karbonat gibi antibakteriyel özelliği ile bilinir. Güvenli ve doğal bir diş temizleme için kullanılabilir. Özellikle organik olanları tercih etmeniz önerilir.

Diş sararması nasıl geçer evde diye merak ediyorsanız hindistan cevizi yağından bir veya iki çay kaşığı ağzınıza alıp bununla ağzınızı yirmi otuz dakika boyunca çalkalayarak kullanabilirsiniz. Sonrasında da ağzınızı bol suyla çalkalayın.

Limonlu Su ile Gargara Yapmak:

Limon içeriğindeki asit ile mine tabakasına etki edebilir. Bu nedenle bu uygulamayı dikkatli yapmanız önerilir. Bu yöntemi yapmak isterseniz bir bardak suya limon ekleyerek bu karışımla gargara yapın. Sonrasında da dişlerinizi fırçalayın.

Lifli Sebze Tüketmek:

Diş sararması nasıl geçer evde ne yapabilirim diyenler için en basit öneri de lifli sebzeler ve meyveler tüketmektir. Özellikle elma, salatalık, brokoli gibi sebzeler ve çilek gibi meyvelerin dişte beyazlatma etkisi olduğu söylenir.

Muzla Diş Fırçalamak:

Muzu soyup kabuklarını dişlere sürtmek son dönemlerde popüler olan bir yöntemdir. Bu yöntemin muzun içeriğindeki magnezyum ve potasyum gibi maddeler sayesinde faydalı olduğu söylenir.

Tüm bu saydığımız yöntemler halk arasında bilinen yöntemler olup bilimsel hiçbir dayanağı yoktur. Diş sararması nasıl geçer evde uygulanan yöntemler nelerdir bilgi vermek amaçlı yazılmıştır.

Dişlerinizle ilgili problemlerde en doğrusu diş hekimine danışmaktır.

Diş Sararması Nasıl Önlenir?

Diş Sararması Nasıl Geçer Evde

Diş sararması, sağlıklı bir ağız ve diş hijyeni ile bağlantılıdır. Aşağıda belirtilen yöntemler ile diş sararması nasıl geçer evde ve nasıl önlenebili inceleyelim;

 • Düzenli diş temizliği: Dişler her gün düzenli fırçalandığında ve diş ipi kullanıldığında diş sararmalarının önüne geçilebilir. Bu sayede dişlerdeki plak ve tartar birikimi buna bağlı olarak da diş sararmaları önlenebilir.
 • Sigarayı bırakmak: Sigara içmek, diş sararmasının en yaygın nedenleri arasındadır. Sigarayı bırakmak, dişlerin renginin geri kazanılmasına yardımcı olabilir.
 • Sağlıklı beslenme: Diş ve diş eti sağlığı için, yeterli miktarda kalsiyum, D vitamini ve diğer mineralleri içeren besinler tüketilmelidir. Ayrıca, asitli ve şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınmak hem vücut hem de diş sağlığı için önemlidir. Çünkü asitli ve şekerli yiyecek ve içecekler, diş minesini aşındırarak dişlerin sararmasına neden olabilir.
 • Düzenli diş hekimi kontrolüne gitmek: : Diş hekiminize düzenli olarak gitmek, dişlerinizdeki herhangi bir sorunun erken tespit edilmesine ve bu sayede erken tedaviye başlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, düzenli diş hekimi kontrolü ile diş taşı temizliği yapıldığında diş sararmaları önlenebilmektedir.

Dişlerinizle ilgili problemleriniz için bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz ilk muayene fırsatımızdan faydalanabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için,

TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"