En iyi diş kaplaması hangisi? Diş kaplama çeşitleri neler ve aralarında ne gibi farklar var? Diş kaplama fiyatları ne kadar? Tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Diş kaplaması çürük, renk değişimi veya eğrilik gibi dişlerde oluşan bazı problemleri gidermek amacıyla uygulanan tedavidir. Genellikle estetik kaygılar ve estetik bir gülüş için tercih edilir.

Laminete, porselen, ve zirkonyum başta olmak üzere kaplamaların farklı çeşitleri bulunur. Gelin bu çeşitlere daha detaylı bakalım…

Diş Kaplama Çeşitleri

Diş kaplama çeşitleri özellikle estetik kaygıları olan hastalarda, gülüş tasarımında sıkça tercih edilir. Bu tedaviler dişlerin tüm yüzeylerini veya bir kısmını doğal görünecek şekilde kaplar. Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında öne çıkar.

Diş kaplama çeşitlerini;

 • Porselen kaplama,
 • Zirkonyum kaplama,
 • Laminete veneer,
 • Empress kaplama,
 • Monolitik kaplama olarak sıralayabiliriz.

Tüm bu kaplamalar hastaların memnuniyeti, dişe estetik bir görünüm vermek veya zayıflayan işlevini geri kazandırmak için kullanılır. Diş kırıklıkları, renk değişiklikleri, geniş diş aralıkları, dişlerdeki eğrilikler kaplama yapımı ile çözülebilen problemlerdir.

Kaplama tedavisinde seçim ise diş hekiminin önerisiyle yapılır. Kaplamalar hakkında daha detaylı bilgi için hepsine ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Zirkonyum Kaplama

En iyi diş kaplaması hangisi?

Yıllar öncesine kadar metal destekli kaplamalar ve porselenler daha sık kullanılırdı. Ancak zamanla metalin hem estetik hem de sağlıksal açıdan dezavantajları görüldü. Bunun sonucunda da kaplamalar için alternatif yöntemler araştırıldı.

Zirkonyum da bu kaplama yöntemlerinden biri. Zirkonyumun en büyük avantajı diş rengine çok yakın olması. Aynı zamanda ağızdaki yapılarla da tam uyumlu. Bu sayede alerjik reaksiyonlar da önlenebiliyor.

Zirkonyum kaplamalar bilgisayar destekli uygulamalar ile dişe tam uyumlu üretilir, sıcak ve soğuk hassasiyeti yapmaz. Hastanın doğal dişlerinden ayırt edilmez. Bu gibi avantajları sayesinde sık sık tercih edilir.

Zirkonyum kaplama hakkında daha detaylı bilgi için;

TIKLAYIN: "Zirkonyum Diş Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?"

Laminate Veneer

Laminate veneer uygulamarı da yine gülüş tasarımında sık sık kullanılır. Diş üzerindeki profesyonel temizlikle geçmeyen renk değişimleri, çatlaklar ve kırıklar için oldukça uygun bir tedavi yöntemidir.

Laminate veneer porselen veya kompozit olarak uygulanabilir. Bu ikisi uygulama aşamasında farklılık gösterir. Porselen laminate laboratuvarda uzmanlar taradından hazırlanır ve dişe yerleştirilir. Kompozit laminete ise doğrudan diş hekimi tarafından ağza yerleştirilir.

Kompozit Lamine

Özellikle ufak diş eğrilikleri, dar boşluklar için kompozit lamine yeterlidir. Ancak daha büyük problemlerde, komple gülüş tasarımı yapılacağı zaman laboratuvarda üretilen laminate veneerler kullanılır.

Yaprak porselen olarak bilinen laminate veneer oldukça başarılı sonuçlar verir. Laboratuvarda üretilen bu kaplama tıpkı doğal diş gibi ışığı geçiren yarı saydam bir yapıdadır.

Empress Diş Kaplama

Empress diş kaplama özellikle tek diş uygulamalarında oldukça başarılıdır. Bu uygulama için ilk olarak dişin kök kısmının sağlam olması gereklidir. Diş orantılı olarak aşındırılır. Üzerine de tam seramik kaplama yerleştirilir.

Kullanılan malzeme laminate veneer ile aynı olsa da uygulama şekli oldukça farklıdır. Esnemeye dayanıksız olması nedeniyle köprü uygulamalarında tercih edilmez. Ancak tek diş uygulamaları için hem estetik hem de işlevsel olarak oldukça başarılıdır.

Metal Kaplama

en iyi diş kaplaması hangisi

Altın veya diğer metallerden yapılan kaplamalar uzun yıllardır kullanılır. Ancak son zamanlarda estetik kaygılar nedeniye metal kaplamalar daha az tercih edilir.

Porselen diş kaplama hakkında daha detaylı bilgi için;

TIKLAYIN: "Porselen Diş Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?"

Diş kaplama çeşitlerine kısaca değindikten sonra şimdi de en iyi diş kaplaması hangisi ve buna nasıl karar verebiliriz inceleyelim!

En İyi Diş Kaplaması Hangisi? Nasıl Değerlendirilir?

En iyi diş kaplaması hangisi direkt olarak söylemek zor. Yukarıda sıraladığımız gibi her kaplamanın belli avantajları ve dezavantajları var. Farklı diş problemlerine göre farklı diş kaplama uygulamaları mevcut.

Bu noktada en iyi diş kaplaması hangisi sorusundan ziyade benim için hangisi daha iyi olur diye sormak daha sağlıklı olacaktır. Hangi diş kaplamasının size uygun olacağına diş hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz.

Maliyet, uygulama, dişlerinizin yapısı ve dişlerinizdeki problem bu noktada oldukça önemlidir.

en iyi diş kaplaması hangisi

Diş hekiminiz dişlerinizi dikkatle inceler ve sizin tercihleriniz doğrultusunda öneride bulunur.

Şimdi en iyi diş kaplaması hangisi gelin farklı durumlar için inceleyelim.

 • Eğer estetik kaygılarınız ön plandaysa; dişlerinizin şeklinde, boyutunda ve renginde problemler varsa porselen ve zirkonyum tercih edebilirsiniz. Bu kaplamalar normal dişler ile oldukça benzer görünürler.
 • Eğer dişleriniz çok hasar almış ve çürümüşse kompozit kaplamaları tercih edebilirsiniz. Kompozit kaplamalar dişin sağlıklı kısmını korur ve dişe işlevselliğini geri kazandırır.
 • Eğer dayanıklılık ve uzun ömür sizin için önemliyse metal kaplamalar tercih edebilirsiniz. Metal kaplamalar özellikle arka dişler için kullanılabilir ancak ön dişlerde kullanıldığında estetik olarak kötü bir görüntü oluşturur.
 • Eğer alerjik reaksiyon riskiniz varsa zirkonyum kaplama tercih edebilirsiniz. Zirkonyum diğer kaplamalarla kıyaslandığında alerjik reaksiyon riski en az olan kaplama çeşididir.

Tüm bu öneriler bilgilendirme amaçlı olup diş tedavi süreçleri profesyonel bir şekilde yürütülmesi gereken kritik süreçlerdir. Bu tarz tıbbi süreçlerde kişinin ihtiyaçları isteklerinden önce gelir. Sizin için en iyi diş kaplaması hangisi merak ediyorsanız: diş hekiminizin size önerdiği kaplama sizin için en iyisidir.

Diş Kaplama Seçiminde 8 Önemli Kriter!

en iyi diş kaplaması hangisi

En iyi diş kaplaması hangisidir merak edenler için bu sorunun cevabını biz vermek yerine kritlerleri sıralayalım. Bu sayede siz de kendiniz için en iyi diş kaplaması hangisi tahmin edebilirsiniz.

Diş Kaplama Seçiminde Kriterler:

 1. Dayanıklılık,
 2. Estetik görüntü,
 3. Biyouyumluluk,
 4. Renk uyumu,
 5. Uzun ömür,
 6. Kaliteli malzeme,
 7. Uygulama süreci,
 8. Maliyet,

Siz de tüm bu kriterleri göz önüne alarak sizin için en iyi diş kaplaması hangisi bulabilirsiniz.

Diş Kaplamanın Avantajları

En iyi diş kaplaması hangisi seçmek için kriterleri paylaştık ve inceledik. Şimdi de genel olarak diş kaplamanın avantajlarından kimlere uygulama yapılabileceğinden bahsedelim.

Diş kaplamalar pek çok hasta için güvenle kullanılabilen uygulamalardır. Ağız ve diş sağlığının işlevselliğinde veya estetik görünümünde meydana gelen problemlerin tedavisi için sıkça tercih edilirler.

Diş kaplamanın avantajlarına değinecek olursak;

 1. Gülüş tasarımı için oldukça uygundur.
 2. Dişlere aşındırma işlemi yapmadan dahi estetik ve simetrik dişler elde edilebilir.
 3. Diş eksiklerinde implantlar üzerine uygulama yapılarak orijinal diş görünümü verilir.
 4. Kırık ve çürük ancak kökü sağlam dişlerin kurtarılmasını sağlar.

Hangi Diş Kaplaması Daha Uzun Ömürlüdür?

en iyi diş kaplaması hangisi

Diş kaplamaları birbirinden farklı malzemelerden yapıldıkları için ömürleri de birbirinden farklıdır. Kaplamanın ömrü hastanın dişlerine gösterdiği özene ve uygulanan tedavinin profesyonelliğine göre de değişiklik gösterir.

Porselen ve zirkonyum kaplamalar hem doğal dişe uyumlu hem de dayanıklı kaplamalardır. Aynı zamanda yüzeyleri de pürüzsüz olduğu için lekelenme problemi normal dişlere nazaran daha az olur.

En iyi ömre sahip kaplamalar ise metal olanlardır. Özellikle altın kaplamalar ömürlük olarak kullanılabilir.

Dişleriniz veya diş eti hastalıkları ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız kliniğimize gelerek ücretsiz muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz. Dişleriniz ile ilgili merak ettiğiniz sorularınız için de bizimle iletişime geçip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için;

TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"