Diş eti dokusundaki hasarların artması sonucu gingivitis denilen rahatsızlık meydana gelir. Diş etlerinin hassaslaşması, şişmesi, sertleşmesi ve kanaması bu problemin en önemli belirtileridir. Gingivitis nedir sorusunu kısaca bu şekilde cevaplandırabiliriz. Peki gingivitis tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi öncesinde bu rahatsızlığa neyin sebep olduğunu tespit etmek önemlidir. Dişlerde biriken plaklar, sert fırçalama, diş ipinin doğru kullanılmaması bu hastalığı oluşturan sebepler arasındadır. Uzun süre bunlara maruz kalan dişlerde gingivitis görülür. Bu hastalık diş eti iltihabı olarak da adlandırılabilir.

Gingival Ne Demek?

Gingival sık kullanılan ağız sağlığı terimlerinden birisidir. Peki gingival ne demek?

Gingiva diş köklerini saran pembe tabakanın adıdır. Diş eti olarak da adlandırılabilir. Gingival ise diş etleriyle ilgili demektir. Peki diş etleriyle ilgili bir hastalık olan gingivitis nedir?

Gingivitis bir çeşit diş eti rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık diş etlerinde şişme, sertleşme ve sık sık kanama şeklinde kendini gösterir. Diş kayıpları yaşamamınız için dişlerinizde bu problemi fark ettiğinizde hızlı bir şekilde diş hekimine başvurmanız önemlidir.

Deskuamatif Gingivitis Nedir?

Gingivitis Ne Demek
Gingivitis Ne Demek

Gingivitis nedir denildiğinde genel bir tanım yapmak mümkündür. Bu diş eti rahatsızlığının farklı türleri de mevcuttur. Bunlardan biri de deskuamatif gingivitistir. Peki deskuamatif gingivitis nedir?

Deskuamatif gingivitis genellikle 30 yaş üzeri kadınlarda görülen bir çeşit diş eti hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olanların diş etlerinde kırmızı veya beyaz renkli şişlikler bulunur. Bunlar oldukça ağrılıdır ve kolayca kanayabilir. Sıcağa ve soğuğa karşı hastada ekstra hassasiyet oluşur.

Öneri içerik: Diş Eti Kanaması Nedenleri

Akut Gingivit Nedir?

Yazımızda bahsettiğimiz üzere gingivitis farklı çeşitleri olan bir hastalıktır. Akut gingivit de bu çeşitlerden biridir. Akut gingivit nedir gelin birlikte inceleyelim.

Akut gingivit ağız içi derilerinde şişmeye ve ağrıya sebep olan bir çeşit enfeksiyondur. Sigara içilmesi veya yüksek stres bu hastalığı tetikleyebilir. Bunun yanı sıra diş bakımına özen göstermeme, kötü beslenme ve çeşitli boğaz enfeksiyonları da bu hastalığa sebep olabilir.

Bu tarz diş eti problemleri için farklı tedavi yöntemleri vardır. Gingival küretaj da bunlardan biridir. Gingival küretaj nedir merak ediyor olabilirsiniz. Hemen kısaca açıklayalım.

Gingival küretaj isminden de anlaşılacağı üzerine diş etlerine yapılan küretaj işlemidir. Bu işlem diş eti hastalıklarının durdurulması için yapılır. Diş hekimi diş etrafı ve etleri dahil 4-6 mm derine inerek enfeksiyonu küret adı verilen alet ile temizler.

Gingivitis Belirtileri

Gingivitis nedir sorusunu cevapladıktan sonra bu diş probleminin belirtileri nelerdir merak ediyor olabilirsiniz. Gelin birlikte gingivitis belirtileri neler inceleyelim.

 • Dişlerde ve diş etlerinde ağrı, hassasiyet,
 • Ağızda kötü koku,
 • Diş etlerinde şişkinlik ve renk değişikliği,
 • Diş etlerinde sık sık kanama olarak belirtileri sıralayabiliriz.

Gingivitis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gingivitis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Gingivitis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gingitivis nedir bu konuda bilgilendiysek gelin biraz da tedavi süreçlerinden bahsedelim. Öncelikle diş hekiminiz dişlerinizi detaylı bir şekilde muayene eder.

Dişlerde tartar veya plak oluşumu varsa titreşimli aletler ile bunlar temizlenir. Eğer gerekli görülürse dişin köküne de temizlik işlemi uygulanabilir.

Diş hekiminiz gerekli görürse antibiyotik de yazabilir. Hızlı bir şekilde tedaviniz olduktan sonra evde dişlerinize uyguladığınız bakım da çok önemlidir. Bu süreçte yumuşak fırça kullanmak, gargara yapmak, diş ipi kullanmak ve dişe zararlı yiyecek ve içeceklerden kaçınılması önerilir.

Periodontoloji Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Peridontoloji diş etleriyle ilgilenen diş hekimliği alt alanıdır. Bu alanda diş eti hastalıklarının teşhisi ve tedavisinin yapılması sağlanır. Peki peridontolojinin sıkça ilgilendiği gingivitis nedir?

Gingivitis diş etlerinin iltihaplanması, şişmesi ve hassaslaşması ile meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık için farklı periodontoloji tedavileri kullanılır.

Periodontoloji tedavisi ne kadar sürer diye merak ediyorsanız bu aslında diş eti probleminizin ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Süreç birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişebilir.

İlgili içerik: Diş Eti Kaşıntısı Neden Olur?

Gingivit ve Periodontal Hastalıklar

Gingivit ve periodontal hastalıklar birbirleriyle bağlantılı terimlerdir. Periodontal hastalıklar diş etiyle ilgili olan hastalıklardır. Gingivitis nedir sorusunun cevabı ise diş etlerinin şişmesi ve iltihaplanması şeklinde oluşan bir hastalıktır. Yanı gingivit periodontal hastalıklardan birisidir.

Gingivitis Neden Olur?

Gingivitis nedir, tedavisi nasıl yapılır gibi konuları yazımızda inceledik. Şimdi birlikte çok önemli bir konu olan gingivitis neden olur onu inceleyelim. Gingivitis diş eti iltihabı, şişmesi ve hassasiyeti ile kendini gösteren bir hastalıktır ve nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dişlerin belirli kısımlarında plaklar birikmesi,
 • Sigara kullanımı,
 • Yoğun kahve ve çay tüketimi,
 • Yanlış fırçalama ve sert diş fırçası kullanımı,
 • Dengeli beslenmeme,
 • Ağız hijyenine önem vermeme,

Gingivitis Nasıl Geçer?

Gingivitis Nasıl Geçer?
Gingivitis Nasıl Geçer?

Gingivitis nasıl geçer diye merak ediyorsanız bunun için öncelikle diş doktorunuza danışmalısınız. Diş doktorunuz size ve sizde oluşan diş eti enfeksiyonu derecesine göre bir tedavi planlayacaktır. Bu tedavı sürecinde sizin de süreci hızlandırmak için dikkat edebileceğiniz şeyleri 5 madde olarak sıralayalım.

 1. Gargara yaparak ağız içini temiz tutmak.
 2. Diş hijyenine özen göstermek.
 3. Dişleri yumuşak kıllı bir fırçayla günde en az iki kere fırçalamak.
 4. Düzenli ve dikkatli bir şekilde diş ipi kullanmak.
 5. Aşırı soğuk, sıcak veya şekerli yiyeceklerden kaçınmak.

İlginizi çekebilir: Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Gingivitis Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Gingivitis neden olur, nasıl tedavi edilir sorularını cevapladık. Şimdi gingivitis tedavisinde kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri neler bakalım. Alınan verilere göre bu hastalıklar için en çok kullanılan antibakteriyal ilaçlar metronidazol ve tetrasiklindir.

Bunun yanı sıra doksisilin ve minosiklin içeren jelleri de doğrudan uygulama şeklinde bir tedavi yolu izlenebilir.

Bu tedavilerin tümü doktor kontrolünde yapılmalıdır. Aynı şekilde ilaçların tamamı da doktor kontrolü ile alınmalıdır.