Greft nedir diye merak ediyorsanız bu uygulama kısaca bir dokunun vücutta bir bölgeden diğer bir bölgeye taşınma işlemi olarak tanımlanabilir.

Greftleme bir canlıdan alınan dokunun başka bir canlıya taşınma işlemi olarak da adlandırılır. Yapay veya doğal greftler vardır. Her iki greft şeklinin de avantajları ve dezavantajları vardır.

Diş hekimliği uygulamalarında da greft kullanılır. Gelin diş hekimliği uygulamalarında greft kullanımına daha detaylı bakalım.

Greft Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Greft Nedir?
Greft Nedir?

Greftleme sık sık deri için kullanılsa da birçok doku için bu işlem gerçekleştirilebilir. Her bir doku için farklı tedavi yöntemi uygulanır. Farklı doğal veya sentetik materyaller kullanılır.

Gelin şimdi greft nedir ve kullanılan dokular hangileri inceleyelim!

Greft Kullanılan Dokular:

 • Deri,
 • Kemik,
 • Sinir,
 • Tendon,
 • Nöron,
 • Kan damarları,
 • Yağ,
 • Kornea,

Greftleme uygulamalarının kullanıldığı dokuları bu şekilde sıralayabiliriz.

Deri grefti genellikle yaralar, yanıklar ve enfeksiyonlar sonucu meydana gelen deri hasarları için kullanılır. Bu işlem sırasında hasarlı deri dikkatli bir şekilde çıkarılır ve yerine yeni deri greftlenir. İyileşme ve uyum süreci tamamlanırken dikkatli olunmalı ve deriye hassas davranılmalıdır.

Kemik greftleme ise sık sık dental implantlarda kullanılır. Bu işlem için kişinin kendi vücudundan alınan kemik dokusu, hayvansal kaynaklı veya yapay greftler kullanılabilir.

Greft Nedir?
Greft Nedir?

Greftleme işlemi genel olarak yapay ve doğal olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal greftler kişinin direkt kendi dokusundan alınan dokulardır. Bunun yanı sıra hayvanlardan alınan dokular da kullanılabilir. Yapay greftler ise çeşitli biyomalzemeler ile oluşturulur.

Gelin dental implantlarda kullanılan kemik greftleme işlemine daha detaylı bakalım!

Greft Nedir Diş?

Greft nedir diş hekimliğinde hangi alanlarda ve neden kullanılır inceleyelim!

Greft Nedir?
Greft Nedir?

Kemik grefti özellikle diş implantlarında sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem çene kemiğinde oluşan kemik kaybı sonrasında kayıp olan bölgede kemik oluşumu teşvik etmek ve kemik oluşturmak amacıyla yapılan işlemdir.

Çene kemikleri için kemik grefti uygulamalarında 3 farklı doku kullanılabilir.

Bunlar;

 • Kişinin kendi vücut kemik dokusu,
 • Hayvansal kaynaklı kemik dokusu,
 • Yapay greftler,

Bu işlem oldukça dikkat isteyen, cerrahi bir prosedürdür. Çene altı bölgesinden alınan materyal ile hastanın kendi kemik dokusu kullanılabilir. Bunun sonucunda çene kemiği üzerine sağlam bir destek oluşturulur.

Kemik grefti sonucu kişinin çene kemiği güçlenir ve implant tedavisine uygun hale gelir. Çene kemiği eksikliği de implant yaptırmak isteyen hastalar için herhangi bir engel oluşturmaz.

İlginizi Çekebilir: "Ozon Tedavisi Nedir?"

Peki çene kemiği grefti herkese yapılabilir mi? Gelin cevaplandıralım!

Kemik Grefti Herkese Yapılabilir mi?

Greft nedir ve diş hekimliğinde nasıl kullanılır detaylı bir şekilde açıkladık. Şimdi de kemik greftiyle ilgili merak edilen soruları açıklayalım.

İlk olarak kemik grefti herkese yapılabilir mi merak edenler için yanıtlayalım!

Kemik grefti çene kemiğindeki kayıplar için kullanılan ve dental implantlar için destek sağlayan bir yapıdır. Özellikle çene kemiğinde kayıplar meydana gelmiş kişiler tarafından kullanılır. Bu kişilerin kemik yapısı implanta uygun değildir. Bu da tedavi sürecinde olumsuzluk yaratır.

Özellikle kemik grefti gerektiren durumları listeleyecek olursak;

 1. Uzun süreli diş eksikliği,
 2. Çene kemiği yetersizliği,
 3. Periodontal hastalıklar,
 4. Yanlış protez kullanımı,
 5. Genetik faktörler,
 6. Kaza ve travmatik olaylar,

Şimdi de bu durumları daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Uzun Süreli Diş Eksikliği

Dişlerden bir veyda daha fazlasının uzun süreli eksik olması çene kemiğini zayıflatabilir. Bunun sonucunda da implant yapımı bir hayli zorlaşır. Kemik grefti ise bu zayıflamış bölgeye yapılır. Bu sayede çene kemiği güçlendirilebilir.

Çene Kemiği Yetersizliği

Greft Nedir?
Greft Nedir?

Bazı genetik durumlar veya doğuştan gelen bazı yapısal sorunlar çene kemiğinde yetersizliklere sebep olabilir. Bu durumda da kemik grefti ile çene kemiği güçlendirilebilir.

Periodontal Hastalıklar

Periodontal hastalıklar yani diş eti hastalıkları çevre dokuların da hasar almasına neden olabilir. Bu durumda diş eti çekilmesi yaşanır. Yine kemik grefti ile bu durum tedavi edilebilir.

Periodontal hastalıklar hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: “Periodontoloji Nedir?”

Yanlış Protez Kullanımı

Yanlış diş bakımı ve yanlış kullanılan protezler çene kemiğinin zarar görmesine sebep olabilir. Bu durumda hızlı bir şekilde tedavi edilmesi önemlidir.

Genetik Faktörler

Bazı kişilerde genetik olarak zayıf bir çene kemiği yapısı görülebilir. Bunun sonucunda çenede bozukluklar, ağız ve diş sağlığında problemler meydana gelebilir. Çene kemiği grefti bu problem için de kullanılabilir.

Kaza ve Travmatik Olaylar

Kazalar ve travmatik olaylar çenede hasara neden olabilir. Bu durumda hasarlı bölgenin onarımı için çeşitli tedaviler denenir. Kemik grefti de bu yöntemlerden biridir.

Diş Kemik Grefti Çeşitleri

Greft Nedir?
Greft Nedir?

Kemik greft nedir, kimler için hangi durumlarda uygulanır cevaplandırdık. Şimdi de diş kemik greft çeşitlerinden bahsedelim.

Kemik Greft Çeşitleri:

 • Otojen greftler, hastanın vücudundan alınan dokular ile yapılan greftlerdir. Bu tarz greftlerde uyumluluk oranı oldukça yüksektir.
 • İzojen greftler, başka bir canlıdan alınan dokular kullanılarak yapılır. Doku uyumunun olması oldukça önemlidir.
 • Allojenik greftler, bankalardan temin edilen greftlerdir.

Bizimle İletişime Geçin!

Greft Nedir?
Greft Nedir?

Greft nedir ve diş hekimliğinde hangi alanlarda nasıl kullanılır detaylı bir şekilde bahsettik!

Dişlerinizle ilgili her türlü problemi bize danışabilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Proestetik güvencesiyle uzman kadromuzdan profesyonel hizmet almak alabilirsiniz. Ücretsiz ilk muayene hizmetinden faydalanmak için kliniğimizi ziyaret edin!

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için;

TIKLAYIN: “Hizmetlerimiz”