Gülerken diş etlerinin görünmesi (gummy smile), estetik açıdan kişiye rahatsızlık hissi verebilir. Bu durum, diş etlerinin fazla uzun olmasından ya da dişlerin normalden daha kısa olması gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Gülerken diş eti görünmesi tedavisinin pek çok farklı yolu bulunmaktadır. Bu yazıda, gummy smile nedenleri ve tedavi yöntemleri ele alınacaktır. Konuya dair en sık sorulan soruları da yazının devamında cevaplandırdık.

Diş Eti Gülüşü Sebepleri Nelerdir?

Gummy smile, kişi gülümserken ya da konuşurken damağın ortalama 2 mm'den daha fazla görünmesi olayına verilen isimdir. Kimi kişilerde dişler uzun ve diş etleri kısa, kimi kişilerde ise dişler kısa ve diş etleri uzundur. Diş eti gülüşü yaşayan kişilerde damak uzunluğu 2 mm'den çok daha uzun olmakta ve bu durum kişiyi rahatsız etmektedir. Aşağıda, diş eti gülüşü sebeplerini inceleyebilirsiniz;

  • Üst çenenin dikey yönde gerekenden fazla büyümesi
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etki olarak diş eti büyümesine neden olması
  • Dişlerin kısa olması
  • Üst dudak kaslarının fazla hareketleri olması sonucu gülerken ya da konuşurken dudağın gerekenden fazla yukarı kalkması
  • Üst dudağın ince olması ve bunun sonucu diş etlerinin daha ön planda olması
  • Çocukluk dönemlerinde çıkan dişlerin şeklinin bozuk olması

Gülerken Diş Etlerinin Görünmesi Tedavisi Nedir?

gülerken diş etlerinin görünmesi
gülerken diş etlerinin görünmesi

Gummy smile tedavi yöntemleri oldukça çeşitlidir. En sık başvurulan ve en etkili tedavi yöntemleri ise şunlardır;

  • Kuron Boyu Uzatma Tedavisi
  • Botoks Tedavisi (Botulinum Toksin Enjeksiyonu)
  • Ortodontik Tedavi ya da Ameliyat

Öneri yazısı: Hollywood Gülüşü

1- Kuron Boyu Uzatma Tedavisi

Kron boyu uzatma tedavisi, dişin üzerindeki dişeti dokusunun çekilmesi ya da dişin altındaki kemik yapısının düzenlenmesi ile gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Gingivektomi, Flep cerrahisi ya da Gingivoplasti de bu amaçla yapılır. Diş boyu uzatma tedavisi olarak da adlandırılır.

İşlem, periodontist (diş eti hastalıkları uzmanı) tarafından lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İki farklı aşamada işlem yapılabilir: Bunlarda ilki, fazla diş eti dokusu cerrah tarafından çıkarılır. İkincisi ise, fazla kemik çıkarılır ve çene kemiği tekrardan şekillendirilir.

2- Botoks Tedavisi (Botulinum Toksin Enjeksiyonu)

Estetik amaçlı pek çok farklı alanda kullanılan botoks, diş eti gülüşü tedavilerinde de kullanılmaktadır. Bu tedavi yönteminde, hastaya lokal anestezi uygulandıktan sonra üst çenenin belirli noktalarına botalinum toksin enjekte edilir.

Üst dudak kaslarına uygulanan botoks sayesinde dudağın yukarıya doğru çekilmesi engellenir. Bu sayede diş etini görünümü azalır.

İşlem oldukça kısa sürer ve yaklaşık 1 hafta içinde etkisini gösterir. 2 hafta sonrasında hasta çok da güzel bir gülüşe kavuşur. Botoksun etkisi 4-6 ay arasında sürer.

3- Ortodontik Tedavi ya da Ameliyat

Gummy smile tedavilerinden bir tanesi de ortodontik tedavi ya da ameliyattır. Ortodonti tedavisinde, diş telleri sayesinde, dişler normal konumlarına getirilebilir ya da cerrahi işlem ile üst çene yukarı gömülür. Böylece gülerken diş eti görünümü azalır.

Gummy Smile Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

gülerken diş etlerinin görünmesi
gülerken diş etlerinin görünmesi

Gummy smile tedavi fiyatları, uygulanacak tedavi yöntemine göre değişiklik gösterir. Kesin fiyat bilgisi için bizlerle Whatsapp, E-mail ya da Telefon yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Mutlaka okuyunuz: Diş Eti Kanaması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Diş eti görünmesi probleminden yakınıyorsanız bir diş hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz. Probleminiz için en uygun tedavi yöntemini bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gummy smile tedavisi kalıcı mı?

Diş eti gülüşü tedavisi için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Botoks tedavileri geçici iken diş eti boyunun kısaltılması kalıcı tedavi yöntemlerindendir.

Diş eti gülüşü genetik mi?

Diş eti gülüşü, yüzdeki kas yapısı ya da çene kemiği gelişiminden kaynaklı olabileceği gibi genetik bir problem de olabilir.

Gummy botoksu ağrılı bir işlem midir?

Botoks uygulanmadan önce krem ve lokal anesteziyle bölge uyuşturulur. Bu nedenle işlem sırasında hasta ağrı ya da acı hissetmez. Anestezinin etkisi yaklaşık 2 saat sürer. Ardından buz uygulamasına başlanır.

Kuron boyu uzatma işlemi nedir?

Diş eti görünümünü azaltmak için uygulanan tedaviye kuron boyu uzatma (diş boyu uzatma) işlemi denir.

Diş eti gülüşü tedavisi için uygulanan botoks kalıcı mı?

Tedav için uygulanan botoks 4-6 arasında kalıcılık gösterir. Çünkü, botoks etkisini zaman içerisinde kaybeder ve bölgedeki kaslar zayıflar. Etkinin devam etmesini isteyen hastalar bu süreden sonra işlemi tekrarlatmalıdır.