Hamilelikte diş ağrısı sık karşılaşılan problemlerden biridir. Hamilelik sürecinde vücudun ve hormonların ani değişimi ağız ve diş sağlığını da etkiler. Bu dönemde ağız sağlığı konusunda daha dikkatli olmak gerekir.

Dişlerin yanı sıra gebelik döneminde diş etlerinde de ekstra hassasiyet görülebilir. Gelin bu yazımızda hamilelikte yaşanan ağız ve diş sağlığı problemlerinden ve tedavi süreçlerinden bahsedelim. Keyifli okumalar!

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelikte ağız ve diş sağlığına ekstra özen göstermek önemlidir. Bu dönemde hormonlardaki ve vücuttaki ani değişimler ağız ve diş sağlığınızı da etkileyebilir.

Gebelik süresinde ilaç kullanımından kaçınılması gerektiği için hamilelikte diş ağrısı anne adayını zorlayabilir. Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken bir diş hekimine ve kadın doğum uzmanına başvurmaktır.

Diş hekiminiz yapılacak tedavileri hamileliğinizi göz önünde bulundurarak uygular. Acil olmayan tedavileri hamilelik sonrasına erteler. Aciliyeti olan problemler için de gerekli önlemler alınarak tedaviye başlanır. Bunun sonucunda ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Hamilelik süreci tüm vücutta değişikliklere ve hassasiyete sebep olabilir. Bunun sonucunda dişler ve diş etleri de etkilenebilir. Ancak her anne adayı bu süreçte diş kaybı ve problemleri yaşar bilgisi hurafeden ibarettir.

Doğru ağız bakımı ve yeterli beslenme ile diş problemi yaşamadan sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilebilir. Hamilelikte ağız ve diş sağlığı için doğru ağız bakımı uygulamaları; kalsiyum, fosfor ve vitamin açısından zengin ve dengeli bir beslenme yapılmalıdır.

Gebelik normalde var olan diş problemlerinin ilerlemesini hızla

Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur?
Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur?

Gebelik sırasında anne adayı fiziksel ve psikolojik olarak yoğun değişim sürecinden geçer. Bu değişiklikler ağız sağlığını etkilemekte ve zaten zor olan hamilelik süreci daha da zorlaştırmaktadır.

Hamilelikte diş ağrısı neden olur? İnceleyelim:

 • Gebelik sırasında bulantı ve kusmalardan dolayı ağız sağlığı ihmal edilir. Bu durum, ağız içerisinde bakterilerin çoğalmasına ve sonucunda da diş ağrılarına sebep olmaktadır.
 • Hamilelik sürecinde en çok östrojen ve progesteron hormonlarında değişiklik gözlemlenir. Bu da hamilelikte diş ağrısı komplikasyonlarının gelişmesine neden olur.
 • Hormonların değişmesinden kaynaklı diş etleri çok daha hassas hale gelir. Bu hassasiyet vücudun her bölgesinde hissedilebilir.
 • Ağız mukozası da gebelik sırasında hassaslaşır. Bu durum, kişinin dişlerindeki çürüğü kötüleştirir ve yoğun ağrılara neden olur. Bu nedenle planlı gebeliklerde mutlaka önceden diş çürükleri sorunları çözülmelidir.
 • Hamilelikte diş ağrısının bir başka nedeni de kalsiyum eksikliğidir. Bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde büyümesi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Anne yeteri kadar kalsiyumla beslenmezse dişlerdeki kalsiyum eksikliğinden dolayı ağrı meydana gelir.

Peki, hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir? Hamilelik sürecinde anne adayları diş ağrıları nedeniyle oldukça zorlanır.

Gebelikte diş ağrısında antibiyotik kullanımına karşı olan korkudan dolayı kişiler daha doğal yöntemlerle tedavi olmayı tercih eder.

İlgili içerik: Diş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte diş ağrısı tedavisi, anne adayının hamileliğin kaçıncı ayında olduğuna ve ağrının şiddetine göre değişiklik göstermektedir.

Bizim size tavsiyemiz, gebelik öncesinde bir diş hekimi kontrolüne gitmeniz ve ağızda oluşabilecek herhangi sorunu öncesinde tedavi ettirmenizdir. Bunun başlıca sebebi, hamilelik sırasında bir sorun meydana geldiğinde tedavi yöntemlerinin kısıtlı olmasıdır.

Gebelik sırasında radyasyondan dolayı anne adayları röntgen çektiremez. Hastanın durumu detaylı bir şekilde analiz edilemediği için ilaç tedavisi uygulamaları çok mümkün değildir. Bu nedenle daha doğal tedavi yöntemleri denenir.

Gebelikte diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna aşağıdaki öneriler sunulabilmektedir:

 1. Gargara: Gebelik döneminde sağlığa herhangi bir zararı olmadığı için gün içerisinde 2 kere tuzlu ılık su ile gargara yapılması önerilir.
 2. Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanımı: Diş ve diş etleri hamilelik sürecinde çok daha hassas olduğu için ağız bakımı asla ihmal edilmemelidir. Ağrının olduğu bölge yumuşak diş fırçası ile fırçalanmalı arından diş ipi yardımıyla bölge tamamen temizlenmelidir.
 3. Soğuk Kompres: Hamilelikte diş ağrısı çekenler için bir diğer doğal tedavi yöntemi ise ağrının olduğu bölgeye beşer dakika arayla soğuk kompres uygulamaktır.

Hamileliğin ilk 3 ayında diş tedavisi tavsiye edilmemektedir. Çünkü 0 - 3 aylık arası dönem, bebeğin hızla geliştiği kritik bir dönemdir. Doktor kontrolünde diş tedavisi hamileliğin 3 - 6 aylık döneminde tavsiye edilir.

UYARI: Diş hekimi kontrolü dışında ilaç kullanımı önerilmemektedir. Hamilelik sırasında yanlış kullanılan ilaçlar bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle diş ağrınız başlar başlamaz bir diş hekimine muayene olmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Diş Taşı Neden Olur?

Hamilelikte Diş Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Her hamile kadın istisnasız diş ağrısı çeker diye bir şey söz konusu değildir. Hamilelikten öncesinde ve gebelik sırasında yapılan düzenli kontroller sonucu kişinin diş ağrısı çekmesi önlenebilir.

İstisnalar ile birlikte hamilelikte diş ağrıları genellikle 8. haftadan itibaren başlamaktadır. Gebelikte diş ağrısının ne zaman başlayacağı bu şekilde ifade edilebilse de bazı durumlarda daha erken başladığı da görülmektedir.

Bu nedenle diş ağrısı problemleriyle ilgili hangi dönemde sorun yaşamaya başlarsanız, mutlaka profesyonel bir hekim kontrolünden geçmeniz gerekiyor.

Hamilelikte Diş Ağrısı Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Hamilelikte Diş Ağrısı İçin İlaç
Hamilelikte Diş Ağrısı İçin İlaç

Gebelikte diş ağrısı genel olarak vitamin eksikliğine bağlı bir şekilde gelişebileceği gibi farklı sebeplerle de gelişebilir. Bu nedenle öncelikle uzman bir doktor tarafından durumun nedeninin tespit edilmesi gerekir.

Vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişen hamilelikte diş ağrısının şu vitaminlerden kaynaklı olabileceği düşünülebilir:

 • Gebelikte diş ağrıları genellikle D vitamini eksikliğinden kaynaklanır.
 • D vitamini, anne - bebek gelişimi açısından oldukça önemliyken ağız ve diş sağlığı açısından daha da önemlidir.
 • Tedavi aşamasında vitamin takviyesi uygulanabilir. Ancak bunun mutlaka hekim tavsiyesi ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Diş Çekimi

Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte diş ağrısı çok şiddetlendiği durumlarda diş çekimi yapılabilir. Bu işlem öncesinde kadın doğum uzmanının da bilgisi dahilinde bu işlem gerçekleştirilir.

Lokal anestezinin bebeğe negatif bir etkisi tespit edilmemiştir. Bu nedenle gebelik sonrasına ertelenemeyecek problemler için lokal anestezi kullanılabilir.

Hamilelikte Diş Röntgeni Bebeğe Zararlı mı?

Hamilelik sürecinde röntgenin bebeğe etkisinin az olduğu bilinse de doktorlar acil bir durum olmadığı sürece bu işleme başvurmazlar.

Acil durumlarda başvurulması gerektiğinde de karın bölgesini kurşun bir yelekle kapatarak işlem yapılır. Bu da zararı en aza indirir.

Hamilelik Gingivitisi Nedir?

Hamilelik sırasında bazı hormonların artışı diş etlerini daha hassas bir hale getirir. Bu durum hamilelik gingivitisi olarak bilinir. Bu problem ilerlediğinde dişlerde sallanma ve kayıplar da meydana gelebilir. Aynı zamanda diş üzerindeki plak birikimi daha fazla olur.

Dişlerde biriken plaklar iyi bir bakımla uzaklaştırılmadığında diş eti iltihabı görülür. Bu problem diş etlerinde şişlik, kanama ve kızarıklık şeklinde kendini gösterir.

Bu problem hamileliğin 2-8 ayları arasında sıkça görülür. Bu dönemde ağız ve diş sağlığına ekstra özen göstermek bu durumun negatif etkilerini azaltabilir.

Hamilelikte Diş Ağrısı İçin İlaç Önerileri

Hamilelik döneminde yaşanan diş ağrıları için uzman hekim kontrolünden sonra ilaç takviyesi söz konusu olabilir. Ancak bu konuda doktorunuz mevcut durumu tespit ederek hangi ilacın uygun olacağını belirleyecektir.

Hamilelikte diş ağrısı için ilaç tedavisi şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Genel olarak ağrı kesici tedavisi uygulanır. Ancak ağrı kesiciler, gebelik döneminde kısıtlı bir şekilde uzman hekim onayıyla kullanılabilir.
 • Bu nedenle hangi ilacı tercih edeceğiniz, ilacın hangi dozda ne zaman kullanılacağı tamamen doktorunuz tarafından belirlenmelidir.
 • Bu süreçte hekim muayenesinden geçmeden ilaç kullanmamaya özen gösterin.

Öneri içerik: Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici İlaçlar

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte diş ağrısı ile ilgili bize gelen ve yanıtlayacağımız sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

Gebelikte diş taşı temizliği yapılır mı?

Hamilelikte anne adayının yeme alışkanlığı değişir. Bu süreçte diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra kişi, düzenli olarak diş taşı temizliği de yaptırabilir.

Gebelikte diş ağrısına ne iyi gelir?

Gargara, buzlu kompres, düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı hamilelikte diş ağrısına iyi gelmektedir.

Hamilelikte diş ağrısı bebeğe zarar verir mi?

Diş hekimi kontrolünde tedavi hamileliğin 3-6. ayları arasına yapılabilmektedir. Bu dönem öncesi kişi röntgen çektiremez. Gebelikte diş ağrısı doğru zamanda tedavi edildiğinde bebeğe zarar vermez.

Hamileyken kanal tedavisi yapılır mı?

Dişlerde meydana gelen çürükten dolayı diş kaybının önlenmesi için kanal tedavisi uygulanabilmektedir. Hamilelik sırasında kanal tedavisi uygulamasının herhangi bir zararı yoktur. Gebeliğin herhangi bir aşamasında kanal tedavisi uygulanabilir.

Hamilelikte diş sağlığı için nasıl beslenmeliyiz?

Hamilelik sırasında beslenme son derece önemlidir. Çünkü bu süreçte beslenme alışkanlığı hem annenin hem de bebeğin diş sağlığını etkiler. Anne adayı A,C,D vitamini bakımından zengin, fosforlu ve kalsiyumlu yiyecekleri aşırıya kaçmadan tüketmelidir.

Hamileyken diş çekilir mi?

Hamilelikte elzem diş çekimlerinin 3-6 aylık dönemde yapılması tavsiye edilir. Çok acil olmayan diş çekimleri ise doğumdan sonrasına ertelenebilir.

Hamilelikte diş eti ağrısı neden olur?

Gebelikte diş etleri hassaslaşır. Bu nedenle diş etlerinde şişme ve çekilme gibi sorunlar oluşur. Diş etlerindeki şişme hem hassasiyet hem de diş apsesi oluşumundan kaynaklı olabilir. Bu nedenle diş eti ağrısı hissettiğiniz anda diş hekimine gitmelisiniz.