Kaplama
Kaplama

Kaplama

Inley-onley dolgular, porselen, kompozit, ve lamine veneer kaplamalar, hafif ile orta derecede hasarlı dişlere uygulanması gereken restorasyon işlemleridir. Her bir tedavi yönteminin uygulanış şekli farklı olsa da sağladıkları faydalar açısından birbirlerine benzerdir. Tüm tedaviler, dişteki hasarı ortadan kaldırmak, diş rengini eşitlemek, ısırma ve çiğneme fonksiyonlarını iyileştirmek ve estetik bir gülüşe sahip olmak için tercih edilir.

Kaplama

Kaplama Çeşitleri

 • Dolgu (Inley ve Onlay Dolgular): Dişteki çürüklerin temizlenmesi sonucu bölgede oluşan deliği doldurmak için inley ve onley dolgular kullanılır. Bu tedavide dişteki çürük, normal dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar büyük; kaplamaya ihtiyaç duymayacak kadar küçüktür.
 • Porselen Kaplama: Hasarlı dişin küçültülerek dişi tamamen saran kaplamadır.
 • Kompozit Kaplama: Kompozit reçine ile dişlere şekil verme ve dolgu yapma işlemidir. Dişteki kırıklar ya da diş aralarındaki boşluklar bu tedavi ile kapatılır.
 • Laminate Veneer: Dişlerin yaprak porselen ile kaplanma işlemine denir. Hasarlı dişin yalnızca ön kısmına uygulanır.

Kaplama Tedavileri Nasıl Yapılır?

Kaplama tedavileri lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Öncelikle hasarlı dişin hasarı giderilir. Örneğin, çürük varsa çıkarılır ya da kanal tedavisi gerekiyorsa uygulanır. Ardından, hasta için belirlenen kaplama yöntemine uygun olarak tedaviye başlanır.

Kaplama tedavileri genellikle tek seansta ya da en fazla 1 hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

kaplama

Inley-Onley, Porselen, Kompozit ve Lamine Veneer Kaplamaların Faydaları

Çürük ve hasarlı diş tedavisinde inley-onley dolgular, porselen, kompozit ve lamine veneer kaplamalar diş hassasiyetini ve kötü diş görüntüsünü ortadan kaldırmada etkilidir. Bu tedavilerin ek olarak avantajlar şunlardır:

 • Diş rengindeki malzemeden yapılmış porselen inleyler/onleyler ve kompozit dolgular neredeyse normal dişten ayırt edilmez.
 • Metalden farklı olarak porselen inleyler/onleyler ve kompozit dolgular, sıcak veya soğuk yiyeceklerin neden olduğu anlarda daha az genleşir ve kırılma ihtimalini azaltır.
 • Metal dolgulardaki küçültme işleminden daha az bir işlem yapılır.
 • İnley ve onleyler dayanıklı porselen malzemeden yapılır. Geleneksel gümüş dolgulardan çok daha uzun süre kullanılabilir. Porselen kadar dayanıklı olmasa da 30 yıla kadar ömrü vardır.
 • Daha sağlıklı, doğal bir gülümseme yaratılır.
 • Çürük dişler bu tedaviler sayesinde temizlenir.
 • Dişler arasında oluşan boşluklar doldurulur.
 • Hastanın ısırma ve çiğneme fonksiyonları iyileştirilir.
 • Hasta, estetik ve doğal bir gülüşe kavuşur.

Hakkımızda

Kliniğimiz 2011 yılında Doç. Dr. M. Selim Bilgin ve ekibi İzmir Alsancak'ta Pro Estetik Diş Kliniği bünyesinde 500 m2'ye yakın alanda geniş ve modern bir klinikte tüm diş branşlarında ulusal ve uluslararası tüm hastalara diş hekimliği hizmeti vermekteyiz.

Diş hekimlerimizin tamamı Türk Diş Hekimleri Birliği üyesidir. İngilizce konuşuyorlar ve uluslararası hastalarla diş tedavileri ve gülümsemenizi geri kazandırmak için mevcut seçenekler hakkında bağlantı kurma konusunda çok fazla deneyime sahipler.

ÜCRETSİZ PLANLAYALIM

İzmir Ortodonti
İzmir Ortodonti

İzmir Ortodonti

İzmir ortodonti tedavisi ile gülüşünü yeniden şekillendir! Pro Estetik olarak sağlıklı dişlerin ve güzel bir…

Tedavi Süresi

6-12 Ay

Kaplama
Kaplama

Kaplama

Inley-onley dolgular, porselen, kompozit, ve lamine veneer kaplamalar, hafif ile orta derecede hasarlı dişlere uygulanması…

Tedavi Süresi

6 Gün

Bonding
Bonding

Bonding

Bonding, diş boşluğunu doldurmak, renk eşitsizliğini gidermek ya da çatlak ve kırık dişleri onarmak gibi…

Tedavi Süresi

6 Gün

Invisalign Teen
Invisalign Teen

Invisalign Teen

Gençseniz eğer uğraşacak çok şeyiniz var demektir. Çarpık ve yamuk dişlerin bunlardan birisi olmasına gerek…

Tedavi Süresi

6-12 Ay