Kaplama diş birçok diş problemi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tedavi uygulandıktan sonra düşme ve bozulma gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Kaplama yapılan dişler sağlam ve organik yapıştırıcılarla yapıştırılır. Ancak kaplama dişim oynuyor ya da düştü gibi şikayetleri olan insanlar olabilir.

Siz de kaplama dişim düştü ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız gelin yazımızda bu konuyu inceleyelim. İyi okumalar!

Kaplama Diş Neden Düşer ?

İnsanlar kaplama diş tedavisi yaptırarak dişlerindeki sorunları tedavi etmek isterler. Bazen kaplama dişler düşebilir. Peki kaplama diş neden düşer bu soruyu cevaplandıralım. 

İnsanlar kaplama dişim düştü şikayeti ile diş hekimine başvurabilir. Diş kaplamalarının düşmesi farklı birçok nedene bağlı olabilir.  Bu nedenleri sizler için sıraladık. 

Kaplama Diş Düşme Sebepleri:

 1. Dişin Durumu
 2. Diş Sıkma ve Gıcırdatma Alışkanlığı
 3. Sağlıksız Yeme Alışkanlıkları
 4. Ani Bir Travma Kaynaklı Yaralanma
 5. Stres
 6. Uyumsuz Kaplamaların Kullanılması
 7. Kaplamanın Yaşı
 8. Diş Kaplamasında Kullanılan Malzemeler
Kaplama Dişim Düştü

Gelin şimdi tüm bu sebepleri detaylarıyla inceleyelim!

1-Dişin Durumu

Dişin durumu çok önemlidir. Ağız bakımı düzgün yapılmazsa diş çürümesi engellenemez. Dişin altında bulunan yapı bozuksa ya da çürümüşse kaplamanın dayanıklılık durumunu etkiler. 

2-Diş Sıkma ve Gıcırdatma Alışkanlığı

Diş sıkma ya da gıcırdatma durumunda diş kaplamalarında yıpranma meydana gelir ve bu kaplamanın düşmesine sebep olabilir. 

3-Sağlıksız Yeme Alışkanlıkları

Yemek yerken kaplama dişim düştü şikayetiyle de sıklıkla karşılaşılır. Fazla yapışkan ya da çok sert olan yiyeceklerin tüketilmesi durumunda kaplamalar yerinden oynayabilir. 

4-Ani Bir Travma Kaynaklı Yaralanma

Dişe gelen darbe sebebiyle diş kaplaması zarar görebilir ve düşmesine sebep olabilir. 

5-Stres

Stresin ağız ve diş sağlığını da çok fazla etkilediği bilinir. Stres durumunda diş sıkma gibi durumlar çok fazla meydana gelebilir. Bunun sonucunda diş kaplaması düşer. Stresten uzak durmak önemlidir. 

6-Uyumsuz Kaplamaların Kullanılması

Kaplama dişim düştü diyerek bu soruna cevap arayan bazı insanlar vardır. Kaplama uyumsuz bir şekilde yapıldıysa yapıştırıcı kalınlığı daha fazla kullanılır bu da hem sızıntı ihtimalini arttırır hem de güçsüzleştirir. Kaplamanın da düşmesine sebep olur. 

7-Kaplamanın Yaşı

Diş kaplamaları zamanla aşınabilir. Kaplama malzemesinin dayanıklılığı sınırlıdır kaplamalarda zayıflama meydana gelebilir. 

8-Diş Kaplamasında Kullanılan Malzemeler

Diş ile yapılan kaplama arasında kaplama içinin kuvveti iyi olmalıdır. Zayıf bir bağlantı yapılırsa kaplamanın düşmesine sebep olabilir. 

Kaplama dişin düşme sebeplerini inceledikten sonra gelin şimdi de kaplama dişim düştü diyenler için bu durumda ne yapılmalı inceleyelim.

Kaplama dişlerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız;

İlginizi Çekebilir:"Ön Diş Kaplama Nasıl Yapılır ve Çeşitleri Nelerdir?"

Kaplama Dişim Düştü Şimdi Ne Yapmalıyım?

Kaplama Dişim Düştü

Diş tedavi yöntemlerinden olan kaplama dişlerde bazen olumsuz durumlar yaşanabilir. Kaplama diş düşerse ne yapılır bilmek oldukça önemlidir. Bu sayede dişinize veya kaplamanıza zarar vermeden durumu en az hasarla atlatabilirsiniz.

Kaplama dişim düştü diyenler için bu durumda yapılacakları sizler için sıraladık. Hadi hep beraber inceleyelim!  

 1. Kaplama dişiniz düştüyse ilk olarak sakin olmalısınız ve en kısa sürede diş hekiminden randevu almalısınız.
 2. Kaplama yere düşmüşse kaplamayı bulmalısınız.
 3. Diş hekimine gidene kadar bulduğunuz kaplamayı düzgün bir şekilde temizleyerek steril bir ortamda tutmanız önemlidir. 
 4. Düşen kaplama sebebiyle açıkta kalan diş bölgesi oldukça hassas olabilir. Bu sebeple de sıcak ve soğuğa karşı çok duyarlı olacağı için o bölgeyi çok fazla kullanmamanız önemlidir. 

Kaplama Diş Düşerse Tekrar Takılır mı?

Kaplama diş tedavisinde dişin düşme ihtimali olduğundan bahsettik. Peki kaplama diş düşerse tekrar takılır mı sorusunu cevaplandıralım.

Kaplama dişim düştü şikayeti ile sıklıkla karşılaşabiliriz. Diş kaplaması düştüğünde onu düzgün bir şekilde temizleyerek diş hekiminize götürmeniz gerekir.

Diş hekimi tarafından hem dişinizin hem de diş kaplamanızın temizlenmesi gerekir. Eğer ki diş kaplamasında ciddi bir yıpranma ya da hasar gibi durumlar yoksa diş hekimi tarafından özel diş yapıştırıcısı ile diş kaplaması yerine oturtulabilir.

Kaplama Diş Düştü Evde Yapıştırılır mı?

Kaplama diş yaptıranlarda bazen olumsuz durumlar yaşanabilir. Kaplama diş düştü evde yapıştırılır mı sorusu sıkça karşımıza çıkan insanların da merak ettiği bir sorudur.

Kaplama diş için  yapıştırıcı bulunabilirse evde yapıştırılabilir düşüncesi insanlar da yaygın olan bir düşüncedir. Ancak bu oldukça yanlış ve tehlikeli bir çözüm yoludur. 

Kaplama dişi yapıştırmak herkes tarafından yapılabilecek bir işlem değildir. Kaplama dişler özel yapıştırıcılarla yapıştırılmalıdır. Kaplama dişim düştü ne yapmalıyım diyorsanız bu durumu yaşayan insanların sakin kalarak bir diş hekimine başvurulması gerekir. 

Diş kaplaması hakkında daha çok bilgi için,

TIKLAYIN: "Porselen Diş Kaplama Nedir?"

Kaplama Diş Düşmemesi için ne yapılmalı? 

Kaplama diş düşerse ne yapılmalıdır ya da bunun sebepleri nelerdir gibi sorularımızı üst başlıklarımızda ele aldık. 

Kaplama diş düşmemesi için ne yapılmalı önlemlerimizi maddeler halinde sıralayalım!

 1. Diş kaplamasının düşmemesi için öncelikle diş sağlığına ve hijyenine dikkat edilmesi gerekir. 
 2. Düzenli olarak dişleri fırçalamak her gün iki kere sabah ve akşam olacak şekilde, diş aralarını diş ipi ile temizlemek ve ağız gargarası kullanmak önemlidir. 
 3. Diş hijyenine önem verirseniz diş kaplamalarınızın dayanıklılığı artar. 
 4. Diş hekiminizin size önerdiği sıklıkla diş kontrolüne gitmeniz önemlidir. Diş kaplamalarında oluşacak sorunlar için erken teşhis konması önemlidir. 
 5. Diş sıkma ya da diş gıcırdatma gibi sorunlar yaşıyorsanız size uygun tedavi yöntemleri yapılarak diş kaplamasına zarar vermeden sorunu tedavi etmek önemlidir. 
 6. Fiziksel aktiviteler sırasında ağız koruyucu kullanmakta diş kaplamasının zarar görmesini engeller. 

Bu adımları uyguladığınız takdirde kaplama dişinizin düşmesine ve zarar görmesine engel olarak kaplamalarınızın uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. 

Dişleriniz ile ilgili her türlü problem için bizimle iletişime geçebilir,ücretsiz ilk muayene fırsatımızdan yararlanabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Hizmetlerimizi Okumak için Tıklayın: "Hizmetlerimiz"