Küretaj nedir, nasıl uygulanır gibi sorular diş eti problemi yaşayan pek çok hasta tarafından sık sık sorulur. Küretaj; diş eti hastalıklarının artmasını durdurmak, tedavi etmek için yapılır.

Diş eti küretaj tedavisi hem diş etlerini hem de diş köklerini detaylı temizler. Diş taşı temizliği ile benzetilen bu tedavi aslında oldukça farklıdır.

Gelin küretaj nedir yazımızda detaylıca anlatalım. 

Diş Eti Küretaj Nedir?

Küretaj Nedir?

Küretaj nedir nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulan sorulardan birisidir. Diş küretajı, diş eti hastalıklarına ve diş köküne uygulanan bir tedavi türüdür. Bu tedavi diş taşı temizliği ile benzetilse de daha detaylı bir şekilde hem diş etine hem de diş köküne yapılan bir tedavidir. 

Kişilerde iltihap ve plak gibi oluşumlar erken teşhiste diş hekimi tarafından diş taşı temizliği yapılarak iyi bir sonuç alınabilir. Ancak uzun zamandır diş hekimi kontrolüne gidip muayene olmadıysanız diş eti hastalıklarınız ilerlemiş olabilir. Diş eti çok hasarlı ise diş küretaj tedavisi olmanız gereklidir. 

Diş etinde oluşan bu problemler tedavi edilmedikçe iltihap diş köküne kadar ilerler. Bu iltihaba periodontitis adı verilir.

Periodontitis, diş sağlığına zarar veren ve dişinizi kaybetmenize neden olabilen bir iltihap türüdür. Bu nedenle de en doğru şekilde diş hekiminizin kontrolü ile tedaviye başlanması önemlidir. 

Küretaj Nasıl Yapılır 6 Maddede Anlatalım!

Küretaj nedir detaylı bir şekilde açıkladıktan sonra şimdi de küretaj nasıl yapılır gelin birlikte bakalım.

 1. Küretaj tedavisi bir diğer adıyla kök yüzeyi düzleştirme işlemidir. İşleme başlamadan önce hastaya lokal anestezi verilerek ağrı ve acı hissetmemesi sağlanır. 
 2. Öncelikle yüzeysel olan diş taşları temizlenir. 
 3. Diş etlerine işlem yapılacak kadar küçük kesikler atılır. 
 4. Enfekte olan diş köklerinin yüzeyleri küret adı verilen alet ile temizlenmeye başlanır. 
 5. Diş etinde ölü olan dokular var ise lazer kullanılır ve ölü dokuların sağlıklı dokulara bulaşması engellenir.
 6. Diş eti hastalıkları çene kemiğine ulaşmış ise kök düzeltme, greft ekleme ve diş taşı temizliği gibi işlemler de uygulanır. 

Diş eti hastalıklarında uygulanan ve bir tedavi türü olan küretaj nedir, nasıl yapılır konusunu detaylıca anlattık. Diş eti köklerinin temizlenmesinde kullanılan bu tedavinin birçok avantajı da vardır. Peki bunlar nelerdir gelin anlatalım.

Diş Eti Küretaj Tedavisinin Avantajları

Küretaj Nedir?
 • Enfekte olmuş dokular temizlendiği için diş eti hastalıkları önlenir. 
 • Ağız kokusu sorunu yaşayan kişilerde iyileşme sağlanır. 
 • Diş etinde oluşan kanama ve şişme sorunları ortadan kalkar. 
 • Diş eti hastalığı ile oluşan diş kaybı riski önlenir. 
 • Ağız hijyeni sağlanır. 
 • Kemik erimesinin önüne geçilerek çene kemiği sağlığı korunur. 
 • Diş etlerinde, pembe diş etleri görüntüsü elde edilir. 
 • Diş estetik bir görünüm kazanır. 

Diş Eti Küretajı Yaptıranların Yorumları

Diş eti küretajı yaptıranlar diş eti ve diş köklerinde oluşan hastalıklar tedavi edildiği için memnunlardır. Bu tedavinin üst başlığımızda bahsettiğimiz gibi birçok avantajlı yönleri vardır. Ağız kokusu önlenir ağız sağlığı korunur.  

Peki bu tedaviyi yaptıranlar nelere dikkat etmelidir? Gelin maddeler halinde sıralayalım. 

Diş Eti Küretajı Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Küretaj Nedir?
 • Diş hekimi tarafından verilen tavsiyelere uyulmalıdır. 
 • Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyecekler tüketilmemelidir. 
 • Tedavi sonrasında ilk iki gün sigara ve alkol gibi zararlı ürünler tüketilmemelidir. 
 • Tedavi olan dişlerin bakımı yapılırken ilk günlerde çok baskı uygulanmadan yapılması gerekir. 
 • Yemek yerken tedavi uygulanmayan dişlerin kullanılması ve yumuşak besinlerin tüketilmesi gerekir. 
 • Diş eti tedavisinden sonra ağza günde üç kez tuzlu su ile gargara yapılabilir. Bu bakterilerin gelişimini önler.
 • Diş etinde oluşan kanamalar normaldir. Ağız bakımı yapıldıkça kanamalar azalır. 

Küretaj nedir konusunu ele aldığımız bu yazımızda merak edilen sorulardan birisi de küretaj tedavisi kaç seanstır sorusudur. Seans süresinin belirlenmesi için öncelikli olarak diş hekiminizin dişlerinizi kontrol etmesi gerekir.  

Diş eti ve diş kökünde iltihap çok fazla ilerlemediyse tedavi bir seans sürer. Ancak diş eti hastalığı çok ilerleyip köke ulaştıysa bu tedavinin seans süresi artar. 

Diş Eti Küretajı Fiyatı 

Subgingival küretaj olarak da bilinen küretaj ilerlemiş olan diş eti hastalığının tedavisidir. Diş eti dokuları zarar görmüş olan kişiler bu tedaviyi yaptırmak isterler. Öncelikli olarak bir diş hekimi tarafından muayene edilerek yapılacak olan işlemin belirlenmesi gerekir. 

Peki diş eti küretajı fiyatı ne kadardır? Bu tedavi için fiyatlar yapılacak olan işlemlere göre değişir. Tek diş için fiyatlar KDV’siz  877 KDV’li 965 TL'dir.  

Küretaj tedavisi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için:

TIKLAYIN: "Diş Taşı Temizliği Fiyat 2024"

Bu yazımızda küretaj nedir diş eti küretaj tedavisi nasıl yapılır konularını detaylıca ele aldık. Bu tedavi yöntemlerinin size uygulanabilmesi için diş hekiminizden randevu alarak muayene olmanız size uygun tedavinin sağlanması açısından önemlidir. 

Diş eti hastalıkları ile ilgili bir sorun yaşadığınızda bizimle iletişime geçebilir ve kliniğimize gelerek  ücretsiz muayene fırsatımızdan yararlanabilirsiniz. Diş ile ilgili hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Almak için:

TIKLAYIN: "HİZMETLERİMİZ"