Yıllar içerisinde beslenme alışkanlıklarından, genetik yapıdan ya da ağız içi sağlığını ihmal etmeden kaynaklı dişler hasar görür. Bu hasar sonucunda dişler kırılabilir, çürüyebilir ya da düşebilir. Porselen diş kaplama tedavisi bu sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Porselen diş tedavisi ile hem hastanın sağlığı iyileştirilir hem de estetik bir görünüme kavuşması sağlanır. Diş kaplama tedavilerinde sıklıkla tercih edilen bu yöntem sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Bu nedenle diş yaptırmak isteyenler arasında popüler bir seçenektir.

Porselen diş kaplama fiyatlarını sizler için derledik ve aktardık. Ayrıca porselen diş yaptıranların yorumlarını da inceleyebilirsiniz. İşte detaylar...

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Porselen Diş Kaplama Nedir?
Porselen Diş Kaplama Nedir?

Porselen diş, porselen ham maddesi ile dişin kaplanarak hastanın diş sorunlarından kurtulmasını sağlamaktadır. Bu sayede diş yapısındaki sorunlar çözülür ve hasta estetik görüntüsüne tekrardan kavuşur.

Porselen diş, doğal dişler gibi ışık geçirgenliğine sahip olduğu için en doğal diş kaplama yöntemlerinden biridir. Porselen diş tedavisi sayesinde kendinize en uygun diş rengini bulabilir ve hoşnut olmadığınız görüntüden kurtulabilirsiniz.

Porselen diş kaplamanın asıl amacı hastanın yüzüne en uyumlu diş rengini ve yapısını seçmek ve ardından uygulamaktır. Hastanın çiğneme ve konuşma işlevleri de göz önüne alınarak dişler laboratuvar ortamında hazırlanır.

Öneri içerik: Şeffaf Diş Plağı Tedavisi

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen diş tedavisinin nasıl uygulandığını adım adım inceleyelim:

 • İlk adım olarak, daha rahat çalışılması adına hastanın dişleri temizlenir.
 • Ardından, hastanın diş kesimine başlanır. Bu diş kesimi sonucunda dişler küçülür. İncelmenin boyutu, hastanın ağız ve diş yapısına göre değişmektedir. Dişlerinizin küçültülmesi için anestezi uygulanması gerekir.
 • Diş küçültme işleminden sonra hastanın diş ölçüleri alınır. Yeni dişlerin rengi belirlenir. Bu aşamaların sebebi dişlerin doğru bir şekilde hazırlanmasıdır.
 • Ölçüm işleminden sonra çıkarılan kalıp laboratuvara gönderilir. Dişin hazırlanma aşaması başlar. Bu süre genellikle 1 hafta ile 10 gün arasındadır.
 • Dişleriniz küçük olduğu için endişelenmenize gerek yoktur. Yeni dişlerinizin gelmesini beklediğiniz süre içerisinde sizlere geçici diş temin edilecektir. Geçici dişler sayesinde yemek yiyebilir ve gülümseyebilirsiniz.
 • Porselen dişler geldikten sonra hasta ile prova yapılır. Provanın sebebi porselen diş kalıcı olarak yapıştırılmadan önce herhangi bir sorun varsa o sorunu gidermektir. Böylece hasta, olabilecek en iyi ve en sağlıklı dişlere kavuşabilir.
 • Provada problem çıkması durumunda dişler tekrardan laboratuvara gönderilir ve son ayarlamalar yapılır.
 • Porselen dişler en iyi şekilde ayarlandıktan sonra özel bir yapıştırıcı ile hastanın dişlerine yapıştırılır. İşlem tamamlanır.

Porselen diş kaplama nasıl yapılır sorusunun yanıtı bu şekilde özetlenebilir. Farklı diş kaplama tedavilerini merak ediyorsanız Zirkonyum Kaplama linkinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Porselen Diş Kaplama Neden Yapılır?

Porselen Diş Kaplama Yaptıranlar
Porselen Diş Kaplama Yaptıranlar

İnsanların porselen diş tedavisini tercih etmelerinin pek çok sebebi olabilir;

 • Diş kaybınız,
 • Çapraşık dişleriniz,
 • Kırık dişleriniz,
 • Çürümüş ve kurtarılması zor dişleriniz,
 • Çok küçük olduğu için ısırma ve çiğnemede size sorun yaşatan dişleriniz,
 • Ortodonti Tedavisi ile düzelmeyecek dişleriniz,
 • Geri döndürülemez oranda sararmış ya da rengi bozulmuş dişleriniz var ise porselen diş kaplama ile bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Porselen Lamina Nedir?

Porselen Diş Yapımı
Porselen Diş Yapımı

Yaprak diş kaplama olarak da adlandırılan lamina diş, kaplama tedavilerinde hastalar ve diş hekimleri tarafından sıklıkla tercih edilir. Adından da anlaşılacağı üzere yaprak diş kaplama, dişin sadece ön yüzeyine uygulanan porselen seramiktir.

Porselen diş kaplama işlemleri farklı türlerde yapılabilir. Dişlerinizin sadece ön yüzeyinde sorun varsa ve dişleriniz çok çapraşık değilse, lamina porselen tedavisini tercih edebilirsiniz. Böylelikle doğal dişlerinizin çok fazla küçülmesine gerek kalmaz.

Hollywood Gülüşü başlıklı yazımızı okuyarak diş estetiğine dair daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Porselen Diş Çeşitleri Nelerdir?

Porselen Diş Çeşitleri
Porselen Diş Çeşitleri

Lamina porselen bir uygulama biçimidir. Genellikle porselen diş çeşitleri, adlarını içerisinde kullanılan malzemelerden alır. En sık tercih edilen kaplama çeşitleri şu şekildedir;

 • Metal Altyapılı Porselen Diş Kaplama: Hastadan alınan diş ölçülerine uygun olarak metal altyapı hazırlanır. Bu metal altyapı üzerinde porselen ham maddesi eklenir. En dayanıklı porselen çeşitlerinden biridir.
 • Zirkonyum Kaplama: Zirkonyum, doğal dişe en yakın kaplama maddelerinden biridir. Zirkonyum ham maddesinden hazırlanan dişler diş hekimleri tarafından da sıklıkla tercih edilir.
 • Empress Kaplama: Diğer porselen kaplamalardan farklı olarak empress kaplama tek bir dişe uygulanır. Altyapısı sıkıştırılmış porselendir ve doğal diş yapısına oldukça yakındır.

Herhangi bir tedavi yönteminde karar kılmadan önce diş hekiminize danışmalısınız.

Porselen Diş Kaplama Avantajları

Sağladığı avantajlar sayesinde porselen diş kaplama hastalar arasında sıklıkla tercih edilir. Bu tedavi yöntemi;

 • Kısa sürede diş tedavinizin tamamlanmasını sağlar.
 • Daha düşük maliyetli olduğu için bütçenize uygundur.
 • Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
 • Görüntüsü doğal dişe oldukça yakındır. Bu nedenle kaplama olduğu fark edilmez.

İlginizi çekebilir: Diş Apsesi Nedir? Neden Olur?

Porselen Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Porselen diş yapımı, başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde uzunca yıllar hiçbir sıkıntı yaşamadan ilgili dişleri kullanabilirsiniz. Porselenin kendisi dayanıklı bir malzeme olmasından dolayı diş yüzeyine doğru bir şekilde yapıştırıldığında uzunca yıllar gidecektir.

Bir süre vermek gerekirse porselen diş kaplama ömrü genel olarak 10 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Ancak diş bakımınızı doğru ve düzenli bir şekilde yapmadığınızda bu sürenin kısalacağını unutmamanız gerekir. Bu nedenle ağız bakımını yaparak hijyeni sağlayın ve diş ömrünü uzatın.

Porselen Diş Kaplama Sonrası Ağrılar Normal Mi?

Porselen Diş Tedavisi Sonrası Ağrı
Porselen Diş Tedavisi Sonrası Ağrı

Porselen diş tedavisinde kaplama sonrası hafif ağrılar ya da hassasiyet gibi durumlar normal karşılanır. Bu ağrı, porselen diş kaplama tedavisinin ne şekilde yapıldığına bağlı olarak şiddeti azalabilir ya da artabilir. Hafif ve kısa ömürlü olması nedeniyle bu ağrılar çoğu zaman ağrı kesici gibi ek desteğe ihtiyaç duymadan yok olur.

Porselen diş kaplama sonrası ağrılarınız şiddetli ve uzun sürdüyse mutlaka doktorunuza danışın. Bu sorunun altında yatan başka bir problem olabilir ve muayene olmanız şarttır.

Porselen Diş Kaplama Yaptıranlar Memnun Mu?

Porselen diş tedavisi sonrasında tedaviden memnun olma oranı merak ediliyor. Porselen diş kaplama yaptıranlar, genel olarak bu tedaviden memnun bir şekilde ayrılmaktadır. Hasta yorumlarında yer alan memnuniyet ifadeleri genellikle şu çerçevede gerçekleşiyor:

 • Estetik görüntü
 • Şekil ve boyut
 • İşlemlerin basit olması
 • Tedavi sonrasında ağrı vb. durumların az yaşanması

Ancak hastaların bazı istisnai yorumları da olduğunu unutmayın. Bu nedenle doğru bir hekim tercihi yaparak doğru tedavi programının uygulanmasını sağlamalısınız.

Öneri içerik: Protez Diş Nedir? Nasıl Yapılır?

Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Porselen Diş Kaplama Fiyatları
Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Porselen diş kaplama fiyatlarını etkileyen pek çok faktör vardır. Bunların başında yapılacak kaplamanın çeşidi gelmektedir. Lamina, metal ya da zirkon kaplama ödeyeceğiniz fiyatı değiştirecektir. Uygulanacak yöntem ise hastadan hastaya değişiklik gösterir. En uygun yönteme diş hekimi karar verir.

Kaplama çeşidinin yanı sıra kaplamanın uygulanacağı diş sayısı da fiyatlandırmayı etkilemektedir. Full ağız kaplama istiyorsanız daha fazla ödemeniz gerekebilir. Bunun tam tersi sadece birkaç diş kaplatmayı düşünüyorsanız da daha az miktarlar ödeyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için diş hekiminize danışabilirsiniz.

 • Tek 1 dişin kaplama fiyatı ortalama 2.000 TL'dir.

Porselen Diş Tedavisi ve Kaplama hizmetlerimiz için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Porselen diş kaplama nedir, nasıl yapılır konusunda diğer sıkça sorulan soruları sizler için sıraladık:

Porselen kaplama diş iyi midir?

Porselen kaplama sayesinde dişlerinizi koruyabilir ve estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz. Porselen diş, doğal dişe en yakın diş materyallerinden biridir. Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Kaplama diş ağrı yapar mı?

Diş etinde meydana gelen çekilmeler ya da kaplamanın diş etlerine tam oturmaması sebebiyle kaplamalar ağrılara yol açabilir. Kaplamanın ya da köprünün olması gerekenden uzun olması da diş ağrılarına yol açabilir. Böyle bir durumda kalırsanız diş hekiminize başvurmanız gerekir.

Porselen dişlerin ömrü ne kadar?

Kaplama tedavisinden sonra dişlerinizin bakımını doğru bir şekilde yaparsanız porselen dişlerinizi 10 ile 15 yıl arası kullanabilirsiniz.

Porselen diş ağızda koku yapar mı?

Ağız ölçüleri doğru alındığı ve en uygun porselen diş yapıldığı takdirde ağızda koku oluşmaz.