Restoratif diş tedavisi, dişlerde çürük ya da çürük dışı meydana gelen deformasyonları gidermek; hastaya fonksiyonel ve estetik dişler sağlamak amaçlı uygulanan tedavi yöntemlerinin tümüne denmektedir. Restoratif diş tedavisi sayesinde estetik görünümünü kaybetmiş dişler yeniden sağlıklı, doğal ve işlevsel hale getirilir. Tedavi sonucunda hastalar estetik bir gülümsemeye sahip olur. Bunun yanı sıra dişlerdeki fonksiyonel bozukluklar giderileceği için hastalar daha rahat çiğneme yapar ve konuşur.

Modern teknoloji sayesinde restoratif diş tedavisi için diş hekimleri çeşitli yöntemlere başvurabilir. Tedavide kullanılacak yöntem, hastadan hastaya değişiklik gösterir.

Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Restoratif diş tedavisi, çürümüş ya da bir sebepten dolayı hasar görmüş dişlerin görüntüsünü iyileştirmek ve hastaya estetik bir gülüş ve fonksiyonel bir ağız yapısı oluşturmak için uygulanacak tedavilere denir. Diş eti hastalıklarından kaynaklı diş kayıpları, kırık ya da çürümüş dişler uygulanabilecek farklı tedavi yöntemleri sayesinde düzeltilmektedir.

Hasta için uygulanacak en uygun restoratif diş tedavisi muayeneden sonra kararlaştırılır. Bu muayenede hastanın dişlerinde meydana gelen deformasyonlar, hastanın yüz, çene, ağız, dudak gibi yüz hatlarını belirleyen etkenler dikkate alınır. Ardından hasta için en doğru tedavi yöntemi titizlikle planlanır.

Diş renginin eşitlenmesi ya da diş taşlarının temizlenmesi, restoratif diş tedavisi için oldukça önemli uygulamalardır. Bunun yanı sıra kaplama, köprü, dolgu ya da implant tedavileri de restoratif diş tedavileri arasındadır. Hastanın durumuna göre başvurulacak tedavi yöntemleri çok çeşitli olduğu için süreçte son derece titiz olmak gerekir. Bu nedenle uzman bir hekime danıştığınızdan mutlaka emin olunuz.

Restoratif Diş Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

restoratif diş tedavisi yöntemleri
restoratif diş tedavisi yöntemleri

Restoratif diş tedavi yöntemleri çok çeşitli olup uygulanacak yöntem hastadan hastaya değişmektedir. En yaygın ve en sık başvurulan tedavi yöntemleri ise şunlardır;

Dolgu

En popüler ve en sık tercih edilen restoratif diş tedavisi yöntemlerinden bir tanesi dolgudur. Diş dolgusu, ağızdaki bakteriler diş minesine zarar verdiğinde ve burada boşluklar oluşturmaya başladığında, buradaki boşluğu doldurmak için başvurulan tedavi yöntemidir. Bu tedavide, diş hekimi dişteki çürüğü temizler, bölgeyi sterilize eder ve ardından boşluğu özel bir malzeme ile doldurur. Bu sayede bakterilerin diş minesine zarar vermesi engellenir.

Dişin kökü zarar görmediğinde, dişin fonksiyonel yapısını tekrardan kazandırmak için bu tedavi yöntemine başvurulur. Dolgu tedavisi sonrasında diş bakterilerden korunur ve dişin kullanım ömrü uzar.

Inley ve Onley Dolgu

Inley ve onley dolgular, dişteki boşluğun dolgu için büyük ancak kaplama için küçük olduğu durumlarda başvurulan dolgu yöntemleridir. Uzman bir hekim yardımıyla yapılan tedavide öncelikle diş ölçüsü alınır ve bölgedeki boşluk için özel bir dolgu hazırlanır. Bu dolgular adeta bir yapboz parçası gibi dişteki boşluğu doldurabilir. Son derece sağlamdırlar ve estetik görünürler.

Kanal

Kanal tedavisi, diş içinde bulunan ve pulpa adı verilen, sinir ve kan damarlarıyla çevrili dokunun zarar gördüğü durumlarda uygulanan tedavi yöntemidir. Zaman içerisinde temizlenmeyen çürük pulpaya ulaşır, burada bakteri oluşturur ve diş ağrısına neden olur.

Bu tedavide diş hekimi diş üzerinden bir delik açarak pulpaya ulaşır ve dokuyu çıkarır. Ardından dişin kök kanallarını ve dişin içerisindeki çürükleri özel aletler yardımıyla temizler. Kök kanallarını şekillendirir ve temizlenen bölgeyi özel dolgu malzemesi ile kapatır.

Kaplama

Dişin tamamının üzerine yerleştirilen kaplamalar (kuronlar) sayesinde çürük ve kırış dişler onarılır. Kaplama tedavisi için, kaplama yapılacak dişin bir miktar küçültülmesi (tıraşlanması) gerekmektedir. Dişler küçüldükten sonra hastanın diş ölçüleri alınır. Bu kısımda, hazırlanacak dişlerin damağa ve tıraşlanan dişlerin üzerine doğru bir şekilde oturmasını sağlamak için son derece titiz davranmak gerekir.

Kaplama dişler, estetik bir görüntü oluşturmalarının yanı sıra son derece sağlamdır. Hasta, doğal dişlerini kullanıyormuş gibi çiğneyebilir ve konuşabilir. Düzenli doktor kontrolüne gittiğinizde ve ağız bakımını sağladığınızda kaplamalarınızı 15 seneye kadar kullanabilirsiniz.

Implant

En güvenilir restoratif diş tedavilerinden bir tanesi implantlardır. Eksik diş bölgesine kaplama yapılmadan önce bölgeye bir kök inşa etmek gerekir. İmplantlar da bu görevi görürler. Diş implantı, eksik diş kökünü doldurarak doğal diş işlevselliği sağlamaktadır.

İmplant tedavisi, az önce bahsettiğimiz tedavilerden daha uzun sürmektedir. 2 aşamadan oluşur: İlk olarak implant ameliyatı yapılır ve hastaya geçici diş temin edilir. Ardından hastanın kalıcı kaplamaları için en az 3 ay beklemesi gerekir. Bu süre içerisinde implantlar çeneye kaynaşır ve sağlamlaşır. 3 ay sonunda implant üzerine kalıcı kaplamalar takılır.

All On Four Implant Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Köprü

Köprü tedavisinde bir ya da daha fazla eksik dişin bıraktığı boşluk doldurulabilir. Mevcut 2 diş yapılacak köprüyü destekler nitelikte ise bu iki diş, aynı kaplama tedavisinde olduğu gibi tıraşlanır. Ardından diş ölçüsü alınarak köprü diş yapımına başlanır.

En sık başvurulan restoratif diş tedavisi yöntemlerinden biri olan köprü tedavisi, implant ameliyatına ihtiyaç duyulmadan yapıldığı için sıklıkla tercih edilmektedir.

Protez

Protez dişler, diş kaybı yaşamış, ekonomik ve hızlı restorasyon diş tedavisi arayanlar için en uygun tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Protez dişler yalnızca tüm dişlerini kaybetmiş hastalar için değil, aynı zamanda birkaç diş kaybı yaşamış hastalar için de uygun tedaviler arasındadır.

Protezler, kuron ya da köprü gibi sabit dişler değildir. Gün içerisinde protez dişlerinizi çıkarmalı, temizlemeli ve tekrardan yapıştırmanız gerekir. Bu nedenle kullanması biraz zahmetlidir. Buna ek olarak, çenede kemik kaybı yaşamış hastalar için protez tedavisi uygun bir seçenek değildir.

Öneri yazımız: Hollywood Gülüşü

Restoratif Diş Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

restoratif diş tedavisi
restoratif diş tedavisi

Dişlerinin görüntüsünden ve fonksiyonundan memnun olmayan her cinsiyetten ve her yaştan insana restoratif diş tedavisi uygulanabilir. Hasta için en uygun tedaviye uzman bir hekim karar vermektedir. Aşağıda belirtilen problemlere sahip bütün hastalar bu tedaviden faydalanabilir;

  • Çürük dişler
  • Kırılmış dişler
  • Hasar görmüş dişler
  • Eksik diş

Restoratif Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Restoratif diş tedavisi her yaştan ve cinsten insan için pek çok avantaj sağlamaktadır. Restoratif diş tedavisi sayesinde;

  • Ağız sağlığınız düzelir.
  • Diş ağrılarınızdan kurtulursunuz.
  • Estetik bir gülüşe kavuşursunuz.
  • Gelecekte meydana gelebilecek diş problemlerini önlemiş olursunuz.
  • Daha rahat bir şekilde çiğneyebilir ve konuşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Restoratif diş tedavisi neden önemlidir?

Uzun süreli ağız sağlığı için restoratif diş tedavilerine başvurulur. Bu tedavi ile hasarlı ve çürük dişler onarılarak hasta güzel bir gülüşe kavuşur, daha rahat çiğneme yapar, yemek yer ve konuşur.

Restoratif diş tedavisi nasıl uygulanır?

Restoratif diş tedavisi için başvurulacak birden fazla tedavi yöntemi vardır. Hasta muayene olduktan sonra en uygun tedavi yöntemine karar verilir ve tedaviye başlanır.