20’lik diş ağrısı çoğu insanın tecrübe ettiği ve bazı kişilerde çok şiddetli şekilde kendini gösteren bir problemdir. Bu ağrının sebebini kısaca açıklayacak olursak; 20’lik dişlerin çene kemiğindeki yerleşimi sebebiyle genelde gömülü halde bulunur. Bu nedenle bu dişler çoğu kişide yüzeye çıkamaz ve şiddetli ağrı yapar. Peki 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir yazımızda detaylı bir şekilde inceleyelim.

20’lik dişler genellikle 17-21 yaş aralığına çıktığından dolayı bu ismi alır. Bu dişler gömülü kalmaları sebebiyle bulundukları konumda yamularak diş köklerini zorlayabilir, enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. Sonrasında ise çene şişmesi, şiddetli 20’lik diş ağrısı şeklinde kendini gösterir. Peki 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir?

Dişlerinizde çürük olmamasına rağmen çenenizde şiddetli ağrı ve şişkinlik hissediyorsanız bunun sebebi 20’lik dişleriniz olabilir. Böyle bir durumda diş hekimine ne kadar hızlı başvurursanız probleminiz de o kadar hızlı çözülecektir. Gelin birlikte 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir ve belirtileri nelerdir daha detaylı inceleyelim.

20’lik Diş Ağrısı

20'lik diş ağrısına ne iyi gelir

20’lik dişler ağzın en arka kısmında bulunur ve genellikle yan dişlere yaslanarak çıkar. Bu nedenle çoğu kişide 20’lik diş ağrısı, enfeksiyon ve diğer dişlerin sıralanmasında bozukluklar diye sıralayabileceğimiz bir dizi probleme sebep olur. Özellikle çenede hissedilen şiddetli diş ağrıları 20'lik dişin problem oluşturduğunun habercisidir. Bu problemlerin çözümü için ise hızlı bir şekilde diş hekimine danışmak gerekir.

Bazı kişilerde ise 20'lik dişler gömülü olarak kalır ve herhangi bir probleme sebep olmaz. Bu durumda 20’lik diş diğer dişlerin dizilimine ve sağlığına zarar vermiyorsa orada bırakılır. Bunun tespiti için ise diş hekimleri röntgen çeker ve 20’lik dişin alınıp alınmayacağına karar verir. Röntgen sonucuna ve dişin konumuna göre tedaviye başlanır.

Bazı durumlarda ise şiddetli ağrılar, şişlikler sebebiyle hızlı bir şekilde müdahele edilmesi gerekir. Diş tamamen gömülü haldeyse ameliyatla alınır. Hızlı bir şekilde tedavi edilmesi durumun kötüleşmesini önlemek için önemlidir. 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu cevaplamadan önce 20’lik diş belirtileri neler gelin maddeler halinde inceleyelim.

 • Kulak ve çenede şiddetli ve zonklama şeklinde ağrı,
 • İltihaplanma,
 • Çenede ve yüzde şişlik,
 • 20’lik dişin diğer dişlere baskı oluşturması ve o dişlerin dizilimini bozması,
 • Diş köklerinde yoğunlaşan ağrılar,
 • Diş eti üzerinde hissedilen 20’lik diş ucu,
 • Yemek yerken ağrı ve hassasiyet,
 • Baş ağrısı,

20’lik diş belirtilerini yukarıdaki gibi sıralayabiliriz. Bunların hiç birini yaşamasanız dahi dişlerinizin sağlığı için kontrollere düzenli gitmeniz önemlidir. Bu sayede 20’lik dişlerin diğer dişlere zarar verip vermediği hekim kontrolünde tespit edilebilir. Peki bu belirtiler hissedildiğinde neler yapılmalı, 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir ve tedavi süreci nasıl ilerler gelin yazımızın devamında inceleyelim.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

20’lik diş ağrısına ne iyi gelir diye merak edenler için yapılabilecekleri listeledik. Bunlar kısa süreli ağrıyı dindirebilecek çözümlerdir ve diğer tüm diş problemlerinde olduğu gibi bunda da diş hekimine gitmek oldukça önemlidir. Bu sayede diş hekiminiz sorunun tespitini ve tedavisini doğru bir şekilde kararlaştırabilir.

Gelin birlikte 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir ve evde çözüm olarak neler yapılabilir maddeler halinde inceleyelim.

1-Soğuk Kompres Uygulaması

Bir buz torbası yardımıyla yanağınıza soğuk kompres yapabilirsiniz. Bu ağrınıza ve çenenizdeki şişliğe iyi gelebilir. Buz torbanız yoksa da buzu direkt olarak yanağınıza koymak yerine bir beze sararak kullanmanız tavsiye edilir.

2-Gargara Yapmak

Tuzlu su ile gargara yapmak özellikle iltihap oluşması gibi durumlarda ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra ağız bakım suları da kullanabilirsiniz.

3-Sıvı Yiyecekler Tüketmek

Ağrınız olan bölge ile çiğnememek ve genellikle sıvı yiyecekler tüketmek ağrınızın şiddetlenmesinin önüne geçebilir. Sert, şekerli ve yapışkan yiyecekler ağrınızı şiddetlendirebilir. Ayrıca bu süreçte sigara ve alkol kullanımından da kaçınmanız önerilir.

4-Diş Hijyenine Dikkat Etmek

Dişleri düzenli fırçalamak, diş ipi kullanmak dişlerinizi koruyacağı için bu gibi durumlarda hem ağrının azalmasını sağlar hem de problemin ilerlemesini önler.

20’lik diş ağrısı ne iyi gelir diyenler için evde yapılabilecekleri bu şekilde sıralayabiliriz. Ancak unutulmamalıdır ki bu tavsiyeler yalnızca o anki ağrının şiddetin azaltmak ve durumun daha da kötüleşmesini önlemek içindir. Bu nedenle probleminizi tespit etmek ve doğru bir şekilde çözmek için bizimle iletişime geçebilir ve hekimlerimizden ücretsiz muayene hizmeti alabilirsiniz.   

20’lik Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

20’lik diş ağrısı pek çok kişinin yakındığı bir problem. Bu nedenle bu konu hakkında merak edilen birçok şey var. Pek çok kişi evde bu şiddetli ağrıyı nasıl azaltabilirim diye merak ediyor. Sıkça sorulan sorulardan birisi de 20’lik diş ağrısı kaç gün sürer?

20’lik diş ağrısı sorunlu diş çekilmediği sürece her gün daha da kötü bir hale gelir. Bu süreçte hem ağrınız şiddetlenir hem de 20’lik diş diğer dişlere de zarar verebilir. Bu nedenle 20’lik diş belirtilerini kendinizde gördüğünüzde hızlı bir şekilde muayene olmanız tavsiye edilir. Sonrasında diş hekiminiz tedavi sürecine başlar.

O an hemen diş hekimine gitmeniz mümkün değilse de muayene randevunuzu aldıktan sonra evde yapacağınız birkaç adım ağrınızı hafifletebilir. 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir, evde ne yapılabilir adım adım sıralayalım.

 1. Öncelikle dişlerinizi diş ipi ve yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla temizleyiniz. Sert kıllı fırçalar hem dişlerinize hem de diş etlerinize zarar verebilir. Fırçalama esnasında da ağrıyan bölge ekstra hassas olduğu için nazikçe fırçalamanız önerilir.
 2. Bu süreçte olabildiğince sıvı ve ılık yiyecek tüketmeniz ağrınızın şiddetlenmesini önleyecektir.
 3. Çenenizde şişlik hissediyorsanız soğuk kompres uygulaması ile hem ağrıyı hem de şişliği azaltabilirsiniz. Bu uygulamayı da uzun süreli yapmamanız önerilir.
 4. Alacağınız bazı ağrı kesiciler de bu süreçte ağrınızın şiddetini azaltacaktır. Ancak bu ağrı kesicileri doktorunuza danışarak bilinçli bir şekilde kullanmanız önemlidir.

20’lik Diş Ne Zaman Çıkar?

20'lik diş ağrısına ne iyi gelir

20’lik diş ne zaman çıkar diye merak ediyorsanız bu dişler genellikle 17-24 yaş aralığında çıkar. Bazı kişilerde ise daha uzun süre gömülü vaziyette kalabilir. Bu kişinin diş yapısına bağlı olduğu için değişkenlik gösterir. Dişlerinizin en arkasında diş etinde ufak bir sertlik hissediyorsanız bu yirmilik dişlerinizin geldiği anlamına gelir.

20'lik dişler uç vermeden de kendini belli edebilir. Yan bir şekilde konumlanması sebebiyle diğer dişlerin köklerine baskı yaparak zamanla şiddetli bir ağrı oluşturur. Çenede şişlik de 20'lik dişlerin belirtisidir. Bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde diş hekimine başvurmanız tavsiye edilir.

Bazı kişilerde ise bu dişler gömülü şekilde kalabilir veya sorunsuz şekilde çıkar. Ancak çoğunluklukla şiddetli ağrılara sebebiyet verir. Biz de bu yazımızda 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir bu konu üzerinde yoğunlaştık. Şimdi de yazımıza diş çekimi sürecinden bahsederek devam edelim.

20’lik Diş Çekimi

20’lik diş çekimi normal dişlerin çekimine göre daha farklıdır. Kişiden kişiye göre de yapılacak tedavi farklılık gösterebilir. Dişin gömülü halde olup olmaması, konumu ve pozisyonu tedavi sürecini etkileyen faktörlerdendir. Bu sürece diş hekiminiz röntgen çekerek ve gerekli kontrolleri yaparak karar verir.

Süreç sonrasında belirlenen zamanda 20'lik dişler alınır. 20'lik dişleriniz alındıktan sonra iyileşme sürecini de hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Doktorun belirlediği süreç boyunca sıvı beslenmek, diş hijyenine dikkat etmek ve yine gargara yapmak bu süreçte iyileşmeyi hızlandırır. Peki 20'lik dişler tedavi edilmezse ne olur?

20'lik dişler çekilmezse çene içerisindeki konumlanmaları sebebiyle diğer dişlerin dizilimini de bozar. Bunun yanı sıra diğer dişlere baskı yaptığı için çeşitli enfeksiyonlara ve şiddetli ağrılara da sebebiyet verebilir. Evde yaptığınız tüm yöntemler yalnızca ağrıyı anlık olarak geçirebilir. Kesin çözüm için doktor kontrolü çok önemlidir.

20'lik diş çekimi hakkında kafanızda daha fazla soru işareti olabilir. Bu süreci daha detaylı öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki linkten “20’lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?” adlı yazımıza ulaşabilir ve bu süreç hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öneri İçerik: 20’lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır? Sonrası ve Yapılan Yorumlar!

20’lik Diş Ameliyatı

20'lik diş ağrısına ne iyi gelir

20’lik diş ameliyatı çene kemiğine gömülü halde bulunan ve üzeri diş etiyle örtülü halde olan 20’lik dişler için uygulanır. Burada öncelikle diş hekimi röntgen çekerek durumu tespit eder ve sonrasında tedavi sürecine karar verir. Bazı durumlarda ameliyat öncesi antibiyotik tedavisi gerekebilir. Düzenli bir şekilde antibiyotik kullanımı sonrası dişlerinizi aldırabilirsiniz.

Gereken incelemeler sonucu 20’lik diş ameliyatı yapılır. Dişin üzerindeki diş eti kesi yardımıyla açılır ve diş alınır. Sonrasında ise kesilen yere dikiş atılarak kapatılır. Operasyon sonrası düzenli bakımlar yapıldığında hasta kısa sürede iyileşir.

Diş hijyenine ekstra özen göstermek bu süreci en kısa sürede atlatmanızı sağlar. Bunun yanı sıra doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicileri ve ilaçları da kullanmanız önemlidir.

20’lik Diş Çekimi Fiyat

20’lik diş çekimi fiyatları genellikle tedavinin gidişatına bağlı olarak değişebilir. TDB tarafından verilen bilgiler incelendiğinde:

 • Gömülü Diş Operasyonu %10 KDV ile 2.900,00 TL
 • Kemik Retansiyonlu Gömülü Diş Operasyonu %10 KDV ile 3.280,00 TL

Fiyatlar bu şekilde belirlenmiş olup farklı özel hastanelerde değişiklik gösterebilir. Siz de hem ücretsiz muayene hizmetinde faydalanmak hem de fiyat bilgisi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

20'lik diş çekimi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Öneri İçerik: 20’lik Diş Çekimi Fiyatları 2023 | Gömülü Diş Çekim Ücreti!

20’lik Diş Çekimi Sonrası

20’lik diş çekimi sonrasında dişlerin bakımına özen göstermek iyileşme sürecini hızlandırır ve ağrılarınızın hızla geçmesini sağlar. Bu sayede hızlı bir şekilde toparlanabilirsiniz. Peki çekim sonrası 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir ve bakımları nasıl yapılır?

 • Öncelikle dişin çekildiği yerle temastan kaçınmalısınız. Bu kanamalara sebebiyet verebilir. Bunun sonucunda süreç daha da uzayabilir.
 • Diş hekiminin tavsiye ettiği süre boyunca diş çekilen tarafla yemek yemekten kaçınmalısınız.
 • İyileşme sürecinde olabildiğince az tükürmeniz tavsiye edilir.
 • Şişme olması durumunda soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
 • İyileşme sürecinde bol bol dinlenmeli ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız.
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.
 • Ağız içi hijyeninize ekstra özen göstermelisiniz.

Yazımızda 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir ve tedavi süreci nasıl ilerler bu konular üzerinde durduk. En doğru ve sağlıklı bilgi için bir diş hekimiyle görüşmelisiniz. Sizin de 20'lik diş probleminiz varsa kliniğimizde ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilir ve uzman diş hekimleri ile tedavi sürecine başlayabilirsiniz.