20’lik diş çekimi fiyatları pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu yazımızda 20'lik diş çekimi ne kadar sorusunu yanıtlayacağız. Ayrıca 20'lik diş ağrısı dayanamıyorum diyenlere de tavsiyeler de bulunacağız.

Diş çekimi fiyatları her yıl başında Türk Dişhekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Fiyatlar da klinikten kliniğe göre değişiklik gösterse de bu fiyatlara yakın olmaktadır.

Yirmilik diş çekimi fiyatları, farklı durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fiyat farklılığını etkileyen en önemli unsur çekilecek dişin durumudur. Örneğin gömülü, komplikasyonlu, kemik retansiyonlu vb. özelliklere göre farklılık gösterir. İşte 20'lik diş çekim ücreti ve detayları...

20'lik Diş Çekimi Fiyatları - GÜNCEL!

20'lik Diş Çekim Ücreti 2023
20'lik Diş Çekim Ücreti 2024

Yirmilik diş çekimi fiyatları, dişinizin mevcut durumu ile yakından alakalı olarak belirlenir. Buna göre gömülü diş çekim işlemleri, daha yüksek fiyatlı olabilmektedir. Güncel fiyatlar ise TDB tarafından belirleniyor.

20'lik diş çekimi fiyatları 2024 yılında şu şekilde belirlenmiştir:

TedaviFiyat (%10 KDV dahil)
Gömülü 20'lik Diş Çekim Fiyatı4.465,00 TL
Gömülü Diş Operasyonu (Kemik Retansiyonlu)5.205,00 TL
Gömülü Olmayan 20'lik Diş Çekimi2.450,00 TL
20'lik Diş Çekim Ücreti

20'lik diş çekimi fiyat 2024 listesi bu şekilde. Şimdi fiyatları detaylı olarak inceleyelim...

Öneri içerik: Diş Köprü Fiyatları

1- Gömülü 20'lik Diş Çekimi Fiyatları 2024

Gömülü 20'lik Diş Çekimi Fiyatı
Gömülü 20'lik Diş Çekimi Fiyatı

Gömülü 20’lik diş çekimi fiyatları cerrahi bir operasyon gerektirdiğinden daha maliyetlidir. 20’lik diş, diş etinde mukoza adı verilen bölgeye gömülü olduğunda 10 dakika süren bir işlem ile yerinden çıkartılmaktadır.

İlk olarak ağızdaki o bölge uyuşturulur. Sonrasında diş etine kesi atılır. Gömülü olan diş cerrahi bir işlemle çıkartılır. Sonrasında açılan kesi dikilir.

 • Gömülü 20’lik diş çekimi fiyatı 2024 yılı için KDV hariç 4.059,09 TL; KDV dahil 4.465,00 TL’dir.

20'lik Diş Çekimi süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için ayrı olarak hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

2- Kemikli Tam Gömülü Diş Çekimi Fiyatları

Gömülü 20'lik Diş Çekimi Fiyatları

Kemikli tam gömülü dişler, diş etinin içerisinde çene kemiğine gömülü olan ve ameliyatla çıkarılması gereken dişlerdir. Bu dişler çekilmediği taktirde ağız kokusu, dişlerde kayma ve ağrı gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle kemikli tam gömülü 20’lik diş çekimi fiyatları pek çok hastayı ilgilendirmektedir.

 • Kemikli tam gömülü 20’lik diş çekimi 2024 yılı için KDV hariç 4.731,82 TL; KDV dahil 5.205,00 TL’dir.

3- Gömülü Olmayan 20'lik Diş Çekimi Fiyatı

Gömülü Olmayan 20'lik Diş Çekimi Fiyatı
Gömülü Olmayan 20'lik Diş Çekimi Fiyatı

20'lik diş eğer gömülü değilse, işlem çok daha basit sürmektedir. Bundan kaynaklı olarak da fiyat, gömülü yirmilik diş çekim fiyatından daha uygundur.

 • Gömülü olmayan 20'lik diş çekimi fiyatları KDV hariç 2.227,27 TL; KDV dahil 2.450,00 TL’dir.

20’lik Diş Ne Zaman Çekilmelidir?

20’lik Diş Ne Zaman Çekilmelidir?
20’lik Diş Ne Zaman Çekilmelidir?

20'lik diş çekimi fiyatlarını inceledik. Peki, yirmilik dişler ne zaman çekilmelidir? Bu konuya da açıklık getirelim...

20’lik dişin ne zaman çekilmesi gerektiği kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerin 20’lik dişleri sorunsuz bir şekilde çıkarak ağız içerisinde yerini alır. Fakat çoğu kişide 20’lik diş ağrı, ağız kokusu ve dişlerde kayma gibi problemler oluşturduğu için alınmalıdır. 

Bazı durumlarda ise 20'lik dişler gömülü bir şekilde kalır. Herhangi bir ağrı veya şişlik yapmasa dahi doktor muayenesine gidilmesi oldukça önemlidir. Çünkü çıkmayan 20'lik dişler diş eti altında diğer dişlerin köklerine baskı yaparak dişlerde çeşitli problemlere sebep olabilir.

20’lik dişlerin ne zaman alınacağı diş hekiminin muayenesi ile belirlenir. 20’lik dişin ne zaman çıktığı, kişide herhangi bir sağlık sorunu oluşturması gibi etmenler çekim vaktini belirlemektedir.

20’lik dişler gömülü ise ya da yatay bir şekilde çıkıyor ise ağız içinde problemlere yol açabileceğinden mümkün olan en kısa zamanda çekilmelidir.

20’lik Diş Dikişleri Ne Zaman Alınmalıdır?

20’lik diş gömülü ise ameliyatla alınmalıdır. Ameliyatla alınan gömülü dişlerin dikişlerinin ne olacağı merak konusu olmaktadır. 20’lik dişini ameliyatla aldıran kişiler dikişlerini bir hafta sonra aynı klinikte aldırabilirler.

Fakat bazı hastaneler 20’lik diş ameliyatlarında kendiliğinden eriyen dikişler kullanmaktadır. Yara kapandıkça dikişler birkaç hafta içerisinde tamamen erimektedir. Bu yöntem hastalar açısından büyük kolaylık sağlamaktadır.

20'lik diş çekimi fiyatları ile ilgili bazı önemli bilgilere yer verelim.

Öneri yazı: Diş Taşı Neden Olur

20’lik Diş Çekiminden Sonra Önemli Hususlar

20'lik Diş Çekim Ücreti
20'lik Diş Çekim Ücreti

20’lik diş çekimi fiyatları konusunda gerekli bilgileri vermiş bulunuyoruz. Operasyon sonrası bir problem yaşamamanız için yapmanız gerekenlerden aşağıda kısaca bahsettik.

20'lik Diş İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • 20’lik diş çekimi neredeyse her insanın yaptırması gereken bir işlemdir. Bu işlem sonrasında diş hekiminin önerdiği tavsiyelere uyulması ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir.
 • 20’lik diş çektirdikten sonra birkaç saat süre boyunca yemek yememeniz tavsiye edilir.
 • Ayrıca doktorun dişin çekildiği bölgeye koymuş olduğu pamuğun düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.
 • Kanama çoğalırsa gazlı bez alarak bölgeye tampon yapılabilir. Birkaç saat sonra yavaş yavaş sıvı gıda tüketmeye başlanabilir.
 • Diş hekiminin önerdiği ilaçların kullanılması yaralı bölgenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçlar reçete edilmişse bu ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanızda fayda var.
 • Diş çekimi sonrası şişlik ve morarma olmaması açısından buz uygulaması yapılması gerekir. Buz uygulamasını 2 saat arayla 10’ar dakika boyunca uygulamanız önerilir.
 • 20’lik diş çekiminden sonra diş hekimleri hastaların dondurma gibi soğuk yiyecekleri tüketmesini tavsiye etmektedir.
 • 20’lik dinizi çektirdikten sonra birkaç hafta boyunca dişin olduğu tarafı sert şeyleri çiğnemede kullanmamanız tavsiye edilir. Çünkü sert yiyecekler çekim yapılan bölgeyi zedeleyebilir ve inflamasyona sebep olabilir.

20'lik Diş Ağrısı Dayanamıyorum Diyenlere Tavsiyeler

20'lik diş çekimi fiyatları kadar önemli bir konuda (ağrı) bazı tavsiyeler vermek istiyoruz.

20'lik dişler, pek çok durumda zorlayacak şekilde şiddetli ağrılara neden olur. Bu durumda da kişiler 20'lik diş ağrısı dayanamıyorum şeklinde araştırma yapabiliyorlar. Bu konuda şu tavsiyeleri verebiliriz:

 • Uyuşturucu diş jelleri, pek çok durumda yirmilik diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Ağrı kesici kullanımı faydalı olabilir. Ancak bu konuda dikkatli olmanızda yarar var.
 • Çene bölgesine buz tobasıyla soğuk uygulama yapmak, ağrıyı dindirebilir.
 • Tuzlu su, doğal dezenfektan özelliklere sahip olduğundan dolayı ağrıyı hafiftlemede yardımcı olabilir.
 • Karanfil ya da soğan gibi ürünleri doğru bir şekilde ağrı bölgesine uyguladığınızda ağrınız dinebilir.

Detaylı bilgi için okuyabilirsiniz: Diş Çekimi Sonrası

Sıkça Sorulan Sorular

20'lik diş çekimi fiyatları ile ilgili olarak sıkça sorulan sorular şu şekilde:

20'lik diş çekimi özelde ne kadar?

Yukarıdaki tabloda yer alan fiyatlar, özel klinikler için belirlenen taban ücretlerdir. Özelde diş çekimi fiyatları, kliniğin fiyat politikalarına göre değişiklik gösterebilecektir.

20'lik diş çekimi kaç dakika sürer?

Yirmilik diş çekimi süresi genellikle dişin mevcut durumuna göre değişiklik gösterir. Örneğin gömülü dişlerin çekimi 1 saati bulabilirken, normal 20'lik diş çekimi işlemi 30 dakika civarında sürecektir.

İlginizi çekebilir: Diş Teli Fiyatları 2023 İzmir