20’lik diş çekimi sonrası neler yapılmalı? Nelerden kaçınılmalı? 20'lik diş çekiminden sonra riskler neler? Yazımızda tüm bu soruları cevaplandırdık!

20’lik dişler içe gömülü olduklarında enfeksiyon ve ağrı riskini arttırır. Bu durumlarda da diş hekiminizden randevu alarak muayene olmanız gerekir. Enfeksiyon durumunda 20’lik dişlerin çekilmesi gerekebilir.

20’lik diş çekimi nasıl olur ve 20’lik diş çekim sonrası neler yapılmalıdır gelin detaylıca anlatalım. 

20'lik Dişler!

20'lik Diş Çekimi Sonrası
20'lik Diş Çekimi Sonrası

20’lik diş, genel olarak 17 ile 25 yaş arasında çıkmaktadır. 4 tane olarak çıkan bu dişler bazı kişilerde sorunsuz olarak çıkar. Bazı kişilerde ise tam olarak içe gömülü ya da yarım bir şekilde çıkabilir. 

Bu durumlarda diş hekiminin dişe müdahele etmesi gerekir. Zamanında müdahele edilmediğinde yanlış konumlanan 20'lik dişler diğer dişlerin gelişimine zarar verebilir. Zamanla şiddetli ağrılara sebep olabilir.

20’lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır? 

20’lik dişler üçüncü büyük azı dişi olarak da bilinir. Bu dişler çenenin en arkasında olmak üzere  alt ve üst çenelerde yer alırlar.

İki alt çenede iki üst çenede olmak üzere dört adettir. Bu dişler yarım ya da tam gömülü olarak çıktıklarında diş etinde kızarıklık, şişlik ağrı gibi sorunlarla karşılaşılır. 

20'lik dişler düzgün bir şekilde geldiyse normal dişler gibi çekilebilir. Ancak yamuk geldiyse, içte gömülü kalıp ağrı yapıyorsa bu dişlerin ameliyatla alınması gerekebilir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler 

20’lik diş cerrahi çekim sonrasında ağızda hafif bir şişlik meydana gelebilir. Ancak bu çok büyük bir sorun değildir. 20’lik diş çekim sonrası meydana gelin şişlik ve hafif bir ağrı oldukça normal bir durumdur. Çekilen dişlerin olduğu kısımlar iyileşme sürecinde olduğu için böyle durumlarla karşılaşılabilir. 

20’lik diş çekimi sonrası daha rahat bir iyileşme dönemi geçirmek ve enfeksiyonları önlemek için diş hekimlerinin bazı önerileri vardır. Gelin bu önerilere bakalım!

20’lik Diş Çekimi Sonrası için 11 Öneri

20'lik Diş Çekimi Sonrası Öneriler
20'lik Diş Çekimi Sonrası Öneriler

1-Diş çekimi sonrasında (doktor tarafından soğuk kompres yapılmasında sakınca olmadığı belirtilmişse) soğuk kompres uygulanabilir. Eğer çok uzun tutarsanız buz yanıkları oluşabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Soğuk kompres hem ağrıya hem de şişliğe iyi gelir.

2-20’lik diş çekimi sonrasında ilk gün yüksek bir yastıkla yatılması önerilir. Bu sayede yüzünüz daha az şişecektir.

3-Ameliyat ile yapılan 20’lik diş çekimi sonrasında iki saat boyunca hiçbir şey tüketilmemelidir. 

4-Birkaç gün boyunca sigara ve alkol gibi zararlı olan ürünlerden uzak durmak önerilir. 

  20'lik Diş Çekimi Sonrası Öneriler
  20'lik Diş Çekimi Sonrası Öneriler

  5-Diş çekimi yapılan bölgenin temiz tutulması önemlidir. Aynı zamanda enfeksiyonu önlemek için ağız ve diş hijyenine de ekstra dikkat etmelisiniz.

  6-Asitli, çok sıcak ,çok soğuk olan yiyecek ve içeceklerden doktorunuzun önerdiği süre boyunca uzak durmanız iyileşme sürecini hızlandırır.

  7-Ameliyatlı olan bölgeye sert bir cisim ya da dil değdirilmemelidir. Böyle bir durumda iyileşme süresi uzar. 

  8-Diş çekiminden sonra yemek yerken aşırı sert olan besinler tüketilmemelidir. Özellikle ilk birkaç gün sıvı ve ılık gıdalar tercih edilebilir.

  9-Diş hekiminin önerdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. 

   20'lik Diş Çekimi Sonrası Öneriler
   20'lik Diş Çekimi Sonrası Öneriler

   10-20’lik diş çekimi sonrasında 24 saat geçince ılık tuzlu su ile gargara yapılabilir.

   11-Diş çekiminden 24 saat geçtikten sonra ağız bakımı yumuşak bir diş fırçasıyla yapılmalıdır. Fırçalarken nazik hareketlerle fırçalamaya özen gösterilmelidir.

    Bu öneriler genel bilgilerden derlenmiş olup hastanın her zaman ilk olarak kendi diş hekiminin tüm önerilerini uyması gerekir.

    İlginizi Çekebilir: "20’lik Diş Belirtileri Nelerdir?"

    Gömülü 20’lik Dişlerin Ortaya Çıkardığı Problemler Nelerdir?

    • Dişte oluşan ağrı 
    • Baş ağrısı 
    • Lenf bezi şişmesi 
    • Ağız kokusunun artması 
    • 20’lik dişlerde sürekli apse oluşumu 
    • Diş etinde oluşan hassasiyet ve kızarıklık
    • Diğer dişlere baskı yaptığı için dişlerde şekil bozukluğu 
    • Dişlerde çürüme riski 

    Genel olarak bu dişler çene kemiğinde yeterli yer bulamadıkları için öndeki dişlere de baskı yaparlar. Bu gibi durumlarda 20’lik dişlerin çekilmesi gereklidir. 20’lik diş çekimi nasıl yapılır gelin maddeler halinde anlatalım. 

    20’lik Diş Çekimi Aşamaları  

    20lik Diş Çekimi Sonrası
    20'lik Diş Çekimi Aşamaları
    • 20’lik diş ile ilgili sorun yaşayan kişilerin öncelikle bir diş hekimine muayene olmaları gerekir.
    • Muayene sonrasında tedavi yöntemi hastaya göre belirlenir.  
    • Gömülü olan bazı dişlerin büyük bir kısmı çıkmışsa uzman bir doktor tarafından ameliyat olmadan da çekilebilir. 
    • Diş çok fazla gömülü ise ameliyat yoluyla çıkarılır. Ameliyat öncesinde hastaya röntgen ve bazı kan tetkikleri yapılır ve dişin durumu belirlenir. 
    • Dişte oluşan iltihaplanma gibi durumlarda öncelikli olarak hastaya antibiyotik tedavisine başlanır. 
    • Antibiyotik tedavisi tamamlandıktan sonra uzman hekimler tarafından iğne ile uyuşturulur. 
    • Lokal anestezi uygulandıktan sonra dişin olduğu kısımdaki deri kesilerek gömülü diş çıkarılır ve kesilmiş olan bölge tekrardan dikiş atılarak kapatılır. 

    Tedavi aşamaları hakkında daha detaylı bilgi için;

    Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz: "20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Tüm Belirtiler ve Tedavi Süreci"

    Gömülü 20’lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer? 

    Gömülü 20’lik diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer sorusu sıklıkla merak edilen bir konudur. Gömülü dişlerin çekimi genel olarak ameliyat ile yapılır. Diş çekimi sonrasında ise hafif ağrı ve şişlikler meydana gelebilir. 

    20’lik diş çekimi sonrası ağrı kesici hekim tarafından verilebilir. Ancak ilaçları hekimin önerdiği şekilde kullanmak gerekir. Dişte oluşan ağrı ve şişlik birkaç gün içinde geçmiyorsa diş hekiminize başvurmanız önemlidir. 

    Kliniğimize Başvurun!

    20'lik Diş Çekimi Sonrası
    20'lik Diş Çekimi Sonrası

    Yazımızda 20’lik diş çekimi sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi verdik. Dişleriniz ile ilgili bir sorun yaşadığınızda bir diş hekimine başvurmanız sizin sağlığınız için oldukça önemlidir. 

    20'lik diş yanlış bir şekilde konumlandığında şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bu nedenle hızlı bir şekilde diş hekimine başvurmanız önerilir. Sizin de 20'lik dişlerinizle ilgili problemleriniz varsa kliniğimize başvurabilirsiniz.

    20'lik Diş Çekim Fiyatları Hakkında

    20'lik diş çekim fiyatları özel veya devlet hastanesinde farklılık gösterebilir. Özel hastanelerde fiyatlar 2.000 - 5.000 TL arasında değişir.

    2024 yılı 20'lik diş çekim fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için;

    Yazımızı Okuyun: "20’lik Diş Çekimi Fiyatları 2024"

    Dişlerinizle ilgili bir sorun yaşadığınızda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kliniğimizde ücretsiz ilk muayene fırsatımızdan yararlanarak dişinizle ilgili problemleri çözüme kavuşturabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın! 

    TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"