20’lik diş, çenenin en arka kısmında çıkan ya da çıkmaya çalışan bir diştir. Genellikle 17 ila 25 yaşları arasında çıkmaktadır. Dişin çıkmaya çalıştığı süreç pek çok kişi tarafından çok ağrılı ve acılı olarak tarif edilir. Bu nedenle 20’lik diş çekimi ameliyatla ya da normal çekim yöntemi ile yapılır.

Bu süreçte dişin kendisinde, çıktığın yerin yanında bulunan dişlerde, çene ve damakta ağrı oluşabilmektedir. 20'lik diş belirtilerini inceleyerek durum tespiti yapabilirsiniz. Yine de hekim kontrolü şarttır. 20'lik diş çekim sonrasında neler yapılmalıdır? Şimdi inceleyin...

Bu içerikte 20'lik diş herkeste çıkar mı sorusunun da yanıtını bulabileceksiniz. Diş, en son çıkan diş olup çene yapısına uyum sağlamakta güçlük çeker. Genellikle çene yapısına uyum gösteremediği için ağrıya ve apse oluşumuna neden olmaktadır. Tüm bu sıkıntıların nedeni, dişin çıkması için çenede yer kalmamasıdır.

20’lik Diş Belirtileri

20'lik Diş Belirtileri
20'lik Diş Belirtileri

20'lik diş çekimi ile alakalı detaylara geçmeden önce hemen herkesin sorunu olan bu diş yapısının belirtileri hakkında konuşalım.

Birçok bireyin 20’lik dişleri sorunlu bir şekilde çıkmakta ya da çıkmaya çalışmaktadır. Bu süreçte yaygın olarak görülen 20'lik diş belirtileri şunlardır:

  • Diş ve diş etlerinde ağrı,
  • Diş eti hassasiyeti,
  • Kulağa ve çeneye vuran ağrı,
  • Lenf bezlerinde şişlik,
  • Ağızda kötü koku,
  • Yemek yerken ağrı

Görülmektedir ve bu sıkıntıları yaşayan bireylerin hızlıca diş hekimine muayene olması ve 20’lik diş çekimi yapılması gerekmektedir. 20'lik diş ağrısı belirtileri bu şekilde.

Öneri içerik: 20'lik Diş Çekme Ücreti

20’lik Dişin Çıktığı Nasıl Anlaşılır?

20'lik Diş Çekimi
20'lik Diş Çekimi

Bazı durumlarda bu dişler, yanlış açıyla çıkabilmekte ve dişetine gömüldüğü için görülmemektedir. Çene yapısına zarar veren bu dişler, genellikle şiddetli ağrılara neden olmakta ve bu şekilde çıktığı anlaşılmaktadır. Kimi zaman ağrının yanı sıra apse oluşumu ve şişlik gibi belirtiler de bulunmaktadır.

20’lik Diş Herkeste Çıkar Mı?

Akıl dişi olarak da anılan bu dişler, genel olarak herkeste çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda diş gömülü kalabilir. Yani aslında diş çıkar ve normal boyutlarına ulaşır ancak çene yüzeyine çıkamaz. Bu durumda 20’lik dişin çıkmadığı düşünülebilmektedir.

Eğer bu doğrultuda problemleriniz varsa 20'lik diş çekimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelmektedir?

20'lik Diş Ağrısı
20'lik Diş Ağrısı

En çok önerilen şey tuz ve ılık su ile gargara yapılmasıdır. Ilık suya tuz koyup karıştırmak ve bununla gargara yapmak dişleri rahatlatmaktadır. Karbonatlı su ile gargara yapmak da önerilmektedir. Bir başka öneri ise ağrıyan bölgeye buz kompresi uygulamaktır.

Uygulanan buz hem şişliklere hem de ağrıya iyi gelmektedir. Bir parça pamuğa karanfil yağı sürüp diş ve diş eti etrafına bu pamuğu koymanın da diş ağrısına iyi geldiği söylenilmektedir.

Bu tavsiyeler işe yaramaz ve ağrı devam ederse 20’lik diş çekimi yapılana kadar hekimin önerdiği ağrı kesicilerin kullanılması iyi gelecektir.

Öneri içerik: Diş Taşı Nedenleri

20’lik Diş Çekilmeli Mi?

Genel olarak zorlu bir süreçle çıkan ve yoğun ağrılara sebebiyet veren 20’lik diş, kimi zaman sorunsuz çıkmakta ve herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Çürük ya da diş eti enfeksiyonu gibi olumsuzluklar da gözlenmezse 20’lik diş çekimi şart olmamaktadır.

20’lik Dişlerin Faydası Var Mıdır?

Çene kemiğinde yeterli alan bulunuyorsa 20’lik dişler sorunsuz olarak çıkmaktadır. Yakınında bulunan dişlere ve diş etlerine zarar vermezse ağızda bulunan diğer dişler gibi çiğneme işlemine katkı sağlamaktadır. Fakat çene kemiğinde yeterli alan yoksa bu durum mümkün değildir, 20'lik diş çekimi gerekmektedir.

20’lik Diş Çekimi

20'lik Diş Tedavisi
20'lik Diş Tedavisi

Gömülü, yarı gömülü ya da sıkışık dişler; çevresindeki dişlere, diş etinin iltihaplanmasına, besin birikiminin neden olduğu ağız kokusuna, diş çürüklerine ve doku kaybına neden olabilmektedir. Ayrıca yeterli yer bulamadığında diğer dişleri de sıkıştırmakta ve çarpık bir görünüme yol açabilmektedir. Bu sebeplerle 20’lik diş çekimi hızlı bir şekilde yapılmalıdır.

Nasıl bir uygulama yapılacağına karar vermek için röntgen çekilmesi gerekmektedir. Röntgen görüntüleri incelendikten sonra normal diş çekimi yapılmasına ya da 20’lik diş ameliyatı denilen cerrahi operasyonun uygulanmasına karar verilmektedir.

Benzer içerik: İmplant Nedir?

20’lik Diş Ameliyatı Nasıl Yapılır?

20'lik Diş Nasıl Çekilir?
20'lik Diş Nasıl Çekilir?

20’lik diş çekimi süresi dişin yapısına ve konumuna göre farklılık göstermektedir. Peki sıkça sorulan şu soruyu yanıtlayalım:

20'lik diş nasıl çekilir? Ameliyatın nasıl yapılacağına dişin ve diş köklerinin çenedeki konumuna göre karar verilmektedir. Bazı durumlarda dişin tek parça halinde çıkarılması mümkün değildir. Böylesi durumlarda hekim, dişi birkaç parçaya ayırmakta ve parça parça çıkarmaktadır.

Bir diğer yöntem ise diş etinde bir kesi açılarak dişin çekilmesinden oluşmaktadır. Bu yöntemde diş daha kolay bir şekilde çıkarılmaktadır. Diş çekimi tamamlandıktan sonra bölgenin temizlenmesi ve diş etine dikiş atılmasıyla uygulama son bulmaktadır. Dikişler operasyondan bir süre sonra alınmaktadır.

Uygulama ağız ve çene cerrahlarının uzmanlık alanına girmektedir. Tüm bu işlemler lokal anestezi uygulandıktan sonra yapılmaktadır.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ne Yapılmalıdır?

20’lik diş çekimi sonrası çok önemlidir. Bireylerde operasyonun yapıldığı bölgede bir süre kan sızıntısı olabilmektedir. Pıhtılaşmanın sağlanması için hekimin tavsiye ettiği süre boyunca operasyon bölgesinde yemek yenmemeli ve su içilmemelidir. Ayrıca ağızda tükürük tutulmamalı, sürekli olarak tükürülmelidir.

Anestezinin etkisi bittikten sonra yoğun ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrılara ve olası şişliklere karşı ağrı kesici kullanılması fayda sağlamaktadır.

Operasyon bölgesine bir müddet dokunulmamalı ve yemek yerken ağzın diğer tarafı kullanılmalıdır. Sigara kullanımı kanamayı arttıracağından, ilk 24 saat sigara kullanılmamalıdır. Buz kompresleri de oluşabilecek şişliklerin önüne geçmektedir.

20’lik Diş Çekilmezse Ne Olur?

20'lik Diş Çekilmezse Ne Olur?
20'lik Diş Çekilmezse Ne Olur?

Bu dişler ağızda en son çıkan dişlerdir ve çene kemiğinde bu dişler için yer kalmamış olabilir. Böylesi durumlarda diş tam olarak çıkamayıp diğer dişlere de baskı uygulamaktadır. Ayrıca önünde yer alan diş ile arasında temizlik yapılabilecek bir alan bırakmamaktadır.

20’lik diş çekimi yaptırılmaz ise dişin kendisinde ve yanındaki dişte, çürümeler ve diş eti problemleri görülebilmektedir. Ayrıca dişlerde ve dokularda hassasiyet, ağrı, şişlik, lenf hassasiyeti durumlarına da rastlanılmaktadır.

20'lik Diş Çekimi Yorumları

Yirmilik diş çekimi, birçok durumda hekimin kararı sonrasında yapılmaktadır. Bu noktada yirmilik diş çekimi yaptıranların yorumları da merak edilmektedir. 20'lik diş çekimi yorumları şu şekilde:

  • 20'lik dişlerin çekiminde hastalar, uzman doktorun önemine yoğun olarak dikkat çekmiş. Bu nedenle hekim kontrolüne dayalı olarak muayene olunuz.
  • 20'lik dişlerin çekim sonrası için oluşan ağrı hakkında birçok kişi hekimin verdiği ilaçların iyi geldiğinden bahsetmiş. Bu nedenle sürekli olarak diş hekiminizin dediklerine uymanız gerekiyor.
  • Gömülü diş çekimi tedavisinde genel olarak dikiş uygulaması yapılır. Bu uygulamada bakım işlemleri önemlidir. Yani diş çekilen bölgeyi sıkı bir şekilde korumanız gerekiyor.

Öneri içerik: İzmir Acil Diş Polikliniği ProEstetik

Sıkça Sorulan Sorular

20'lik diş çekimi ile alakalı olarak sıkça sorulan sorular şu şekilde:

20’lik diş kaç tanedir?

Çenenin altında ve üstünde, en sağda ve en solda birer tane olmak üzere dört adet bulunmaktadır.

20'lik diş çekimi kaç dakika sürer?

Dişin mevcut yapısına bağlı olarak süreler değişebilmektedir. Ancak genel olarak 30 dakika ile 1 saat arasında çekim işlemi tamamlanmaktadır.

20'lik diş çekildikten sonra ne yapılmamalıdır?

Diş çekiminden sonraki ilk birkaç gün içerisinde ağır ve sıkı egzersiz içeren sporlar yapılmamalıdır. Ayrıca ağız bakımı amacıyla diş fırçalarken 20'lik diş bölgesine değmemeye özen gösterin.