Alt çene geriliği tedavisi; dişler, çene ve yüzün dengeli olmadığı bireylere uygulanır. Alt çenenin az üst çenenin ise normal veya daha fazla gelişim göstermesi sonucu bu rahatsızlık ortaya çıkar. Bu rahatsızlık ortodontik veya cerrahi bir müdahele ile çözülebilir.

Çene geriliği genellikle zaman içerisinde özellikle gelişim dönemlerinde meydana gelir. Alt çene geriliğinin birçok belirtisi vardır. Gelin yazımızda alt çene geriliği tedavisi ve bu problemin en belirgin 5 belirtisini inceleyelim.

Alt Çene Geriliğinin 5 Önemli Belirtisi

alt çenene geriliği tedavisi

Çene geriliği olan bireylerde genellikle dışardan bakıldığında bu sorun direkt olarak anlaşılabilir. Bunun yanı sıra bazı belirtileri de vardır. Bu belirtileri bilmek ve böyle bir durumda erken teşhisle tedaviye başlamak tedavi süresini kısaltır. Alt çene geriliği tedavisi ile bu sorunlar da çözülebilir.

İşte alt çene geriliği belirtileri:

 1. Burun değil de ağızdan nefes alma ve bunun sonucunda bazı diş eti problemleri,
 2. Çiğneme, yutkunma ve çeşitli konuşma bozuklukları,
 3. Çene ve çene eklemlerinde ağrı,
 4. Diş etlerinde ön dişlerin teması nedeniyle bozukluklar,
 5. Yandan bakıldığında anormal çene yapısı,

Alt çene geriliği genetik olarak veya bazı travmalar sonucunda meydana gelebilir. Bunun yanı sıra gelişimsel bazı problemler de bu soruna sebep olabilir.

İşte alt çene geriliği nedenleri:

 • Gebelikte annenin kullandığı ilaçlar,
 • Parmak emme alışkanlığı,
 • Yüz travmaları,
 • Üst çenenin dar olması,
 • Kasların anormal çalışması,

Yukarıda gördüğünüz gibi çene geriliğinin pek çok nedeni olabilir. Sonucunda da insan sağlığını çeşitli şekillerde etkiler. Çene geriliğinin sebepleri ve sonuçlarından sonra şimdi de alt çene geriliği tedavisi nedir, nasıl yapılır onları inceleyelim.

Alt Çene Geriliği Nasıl Tedavi Edilir?

alt çene geriliği tedavisi

Alt çene geriliği nasıl tedavi edilir sorusuna cevap vermeden önce alt çene geriliği nasıl teşhis edilir inceleyelim. İlk olarak görsel muayene sayesinde doktor çene geriliklerini direkt olarak tespit edebilir. Doktor hastanın ağız iç ve dış detaylı muayenesi sonucu net bir şekilde karar verir. Aynı zamanda ağzın kapanışı incelenerek çeşitli ölçüler de alınır. Alt çene geriliği tedavisi için bunlar oldukça önemlidir.

İlk tanı konulduktan ve incelemeler yapıldıktan sonra tedavi için plan belirlenir. Alt çene geriliği tedavisi denildiğinde bu tedaviler ortodontik ve ortognatik olarak ikiye ayrılır. Bu tedavilerden bahsedecek olursak:

1-Ortodontik Tedavi

Hareketli ve sabit aparatlar kullanılarak dişlerin doğru pozisyonda kalması sağlanır. Kapanma ve çarpıklık gibi sorunlar tedavi edilir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar için tercih edilen bir işlemdir. Çünkü çocukluk çağında iskelet gelişimi hale devem eder. Burada amaç çeneyi aparey yardımıyla ileri ittirmektir. Bu şekilde çeşitli cihazlar vardır ve doktorun tavsiyesine göre birisi tercih edilir. Bu ürünler dişe, alt ve üst çeneye baskı uygular ve bu sayede çenenin doğru şekilde gelişmesini sağlar. Çocuk aparatı takıp çıkarabilir. Bu şekilde alt çene geriliği tedavisi ne kadar sürer diye merak ediyorsanız bunun net bir süresi yoktur. Bu tamamen sağlık problemine ve tedaviye verilen cevaba göre değişebilir.

Öneri İçerik: Diş Teli Çeşitleri

2-Ortognatik Cerrahi

Çene kapanışının doğru olmadığı durumlarda cerrahi işlemlerle bunun çözülmesidir. Genellikle erişkinler ve büyük çocuklar için bu yöntem tercih edilir. Ameliyat ortognatik cerrahı, plastik cerrah ve ağız ve çene cerrahı tarafından yapılır. Bu problemi yaşayan yetişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilse de bazı durumlarda yetişkinler için kullanılan sabit apareyler bulunur. Bunun yanı sıra bu sorun diş teli kullanılarak da çözülebilir.

Alt çene geriliği ameliyatsız tedavi ve cerrahi işlem bu şekildedir. Siz de bu tedavi hakkına daha fazla bilgi almak için bize soru sorabilirsiniz. Bunun yanı sıra kliniğimizdeki ücretsiz muayene hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Ortodontik tedaviler arasında hem şeffaf olması hem de rahat kullanımı ile invisalign (şeffaf plak) tedavisi hizmetimiz hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetimiz: Invisalign Teen

Alt Çene Geriliği Tedavisi Kaç Yaşında Yapılır?

alt çene geriliği tedavisi

Alt çene geriliği tedavisi kaç yaşında yapılır merak ediyorsanız bu tedavi her yaş grubu için uygulanabilir. Sadece farklı yaş grupları için farklı tedavi yöntemleri vardır. Alt çene geriliği çocuk yaşta fark edilir ve tedaviye başlanırsa apareyler ile tedavi edilebilir. Çünkü çocukların iskelet gelişimi hala devam ettiği için çeneyi istenildiği şekilde yönlendirmek daha kolaydır.

Yetişkinlerde ise bu problemle karşılaşıldığında cerrahi işlem gerekebilir. Bunun yanı sıra hem yetişkinlerde hem de çocuklarda alt çene geriliği diş teli ile de düzeltilebilir. Peki alt çene geriliği nasıl düzeltilir? Aslında tüm tedavi yaklaşımlarında amaç dişleri ve çeneyi doğru bir şekilde yönlendirmektir. Bu bazen apareylerle bazen diş teliyle ve bazen de cerrahi işlem ile yapılır.

Diş tellerine alternatif olarak yapılan şeffaf diş plağı tedavisi hakkında bilgi almak için öneri içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Öneri İçerik: Şeffaf Diş Plağı Tedavisi

Alt Çene Geriliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Normal ve sağlıklı bir bireyin gelişiminde diş, çene ve yüz bir uyum içindedir. Bu uyumun bozulması sonucu çok çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Alt çene geriliği de bu hastalıklardan biridir. Bu da hem estetik hem de işlevsel olarak kişiye rahatsızlık verir.

Alt çene geriliği çeşitli nedenlerden meydana gelebilir. Bu nedenler genetik, gebelikte annenin ilaç kullanması, çene darlığı olarak sıralanabilir. Tedavisi ise alt çene geriliği ameliyatı, diş teli ve çeşitli apareyler ile yapılabilir. Peki alt çene geriliği tedavi edilmezse ne olur?

İşte alt çene geriliği tedavisi yapılmazsa ne olur listeleyelim:

 • Alt çene geriliği tedavi edilmezse problem zamanla daha kötü bir hale gelir ve estetik olarak kişiyi daha da çok rahatsız eder.
 • Çiğneme fonksiyonları günden güne bozulur.
 • Konuşmada sıkıntı yaşanabilir.

Tedavinizi geciktirirseniz bunlar gibi pek çok problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Diş problemleri ihmal edildiği takdirde daha büyük problemlere sebebiyet verir. Bu nedenle böyle bir şüpheniz varsa kliniğimize gelebilir ücretsiz muayene hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizile iletişime geçebilirsiniz.