Aniden dudak şişmesi neden olur? Alerji kaynaklı olduğu nasıl anlaşılır? Bu durum için evde neler yapılabilir?

Yazımızda bu konuyu ve tedavi şekillerini birlikte inceleyelim!

Aniden Dudak Şişmesi Neden Olur?

Aniden dudak şişmesi nedir, neden olur ilk olarak bunu açıklayarak başlayalım.  

Aniden dudak Şişmesi Neden Olur?
Aniden Dudak Şişmesi Neden Olur?

Dudak dokusu içerisinde zaman zaman sıvı veya iltihap birikebilir. Bu da dudaklarda şişliğe sebep olur. Bazen iki dudak birden bazen de sadece üst veya sadece alt dudakta şişme gözlemlenir.

Dudak şişmesi dışardan ve kişinin kendi tarafından açıkça gözlemlenebilir. Ancak bazı durumlarda alerjik bazı durumlarda da travma sebepli olabilir. Hatta bazı kişilerde stres kaynaklı aniden dudak şişmesi de gözlemlenebilir.

Dudak Şişmesi Yaygın Sebepleri

Dudak Şişmesi:

 • hastalıklar,
 • enfeksiyonlar,
 • tümörlerden kaynaklanabilir.

Güneş Dudak Şişmesine Neden Olabilir mi?

Aniden Dudak Şişmesi Neden Olur?

Güneşli bir günde çok fazla Güneş’e maruz kalırsanız dudaklarınız kurur, çatlar. Buna tepki olarak da şişme gözlemlenebilir. Bu durumda dudaklarınız kendiliğinden birkaç gün içerisinde normale döner.

Bazı durumlarda dudak şişmesinin sebebi bu kadar basittir. Soğuk kompres uygulayarak şişliği azaltabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise dudak şişmesinin sebebi anafilaktik şok gibi ciddi bir sebep olabilir.

Anafilaktik Şok Nedir?

Anafilaktik şok; çeşitli ilaçlar veya besinlerin vücudunuzda alerjik etkiye sebep olduğunda ortaya çıkar. Oldukça şiddetli bir reaksiyondur. Böyle bir durumda en hızlı şekilde hastaneye başvurmalısınız.

Anafilaktik şok sırasında nefes almada zorlanma, kızarmalar, ateş gibi şiddetli alerjik reaksiyonlar da gözlemlenebilir. Bu nedenle dudak şişliğinize başka alerjik reaksiyonlar da eşlik ediyor ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız hızlı bir şekilde doktora başvurmalısınız.

Alerjik reaksiyonların yanı sıra dudaklarınızdaki şişlik iki üç gün sonra hala geçmiyorsa, şişliğe ağrı ve hatta kanama eşlik ediyorsa yine doktora gitmelisiniz.

Üst Dudak Dudak Şişmesi Neden Olur?

Aniden Dudak Şişmesi Neden Olur?

Yazımızın giriş kısmında aniden dudak şişmesi neden olur bahsetmiştik. Şimdi bu nedenleri sıralamaya devam edelim.

Üst Dudak Şişmesi Neden Olur – En Sık Karşılaşılan Nedenler:

 • Alerjik reaksiyonlar dudaklarınızda şişmeye neden olabilir.
 • Alerjiniz gıda, hayvan, polen veya kumaş kaynaklı olabilir. Bunun için kendinizi gözlemleyebilir ve alerjiye neyin sebep olduğunu tespit edebilirsiniz.
 • Bazı otoimmün hastalıklar da dudaklarda şişliğe sebep olabilir. Örneğin lupus hastalığında hastalığın alevlenme dönemlerinde ağızda ve dudakta şişlik, yaralar olabilir.
 • İyi veya kötü huylu tümörler de dudak büyümesine neden olabilir. İyi huylu tümörler genelde ağrı yapmaz ve kendiliğinden geçebilirler. Ancak kötü huylu tümörler dudaklarda ağrıya veya tahrişe sebep olur. Dudaklarınızdaki şişlik belli bir sürede geçmezse doktora başvurmalı ve asıl nedenini öğrenmelisiniz.
 • Bakteriyel enfeksiyonların bazıları dudaklarda şişliğe sebep olabilir. Genelde ağız ve diş hijyeni eksikliğinde bu ortaya çıkabilir. Takma diş ve ortodontik apareyler kullanan kişilerde görülebilir.
 • Sıcak ve baharatlı yiyecekler iki üç saatlik dudak şişmelerine sebep verebilir.
 • Hamilelik sırasında ödem nedeniyle dudaklarda da şişme görülebilir.
 • Hızlı kilo alma yüzün genelinde ve dudaklarda da şişmeye neden olabilir.
 • Ani bir travma (dudağı bir yere çarpma, yanlışlıkla ısırma) dudaklarda şişmeye neden olabilir.
 • Burun estetiği, piercing ve bazı diş tedavileri de dudaklarda şişmeye neden olabilir.
 • Aniden dudak şişmesinin sık karşılaşılan bir nedeni de strestir. Gelin yazımızın devamında bu konuya daha detaylı bakalım.

İlginizi Çekebilir: "Diş Eti İltihabı Nedir?| Diş Eti İltihabı 9 Belirtisi!"

Stresten Aniden Dudak Şişmesi

Stres kaynaklı dudak şişmesi de görülen bir durumdur. Özellikle kişi stresli olduğunda dudaklarını yeme ve ısırma gibi alışkanlıklara sahipse dudak şişmesiyle karşılaşılabilir.

Bu durumlarda kişinin stresli anlarda kendini gözlemlemesi ve bu alışkanlığı bırakmaya çalışması önerilir. Alışkanlık ciddi boyutlardaysa psikolojik bir tedavi de gerekebilir.

Aniden Dudak Şişmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Aniden Dudak Şişmesi Neden Olur?

Dudak şişmesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız bunun için soğuk kompres en iyi seçenektir. Tabi dudaktaki şişmenin nedenine bağlı olarak farklı uygulamalar da yapılabilir.

Şişme kaynaklı dudağınızda çatlamalar olmaması için de dudağınız için krem uygulaması yapabilirsiniz.

Dudaklar oldukça hassas yapıdadır. Bu nedenle ufak bir travma ile çok fazla etkilenebilirler. Özellikle travma kaynaklı şişmelere soğuk kompres uygulaması iyi gelecektir.

Alerji Kaynaklı Şişmelerde Ne Yapılmalı?

Özellikle alarji kaynaklı şişmelerde doktora gitmeniz önerilir. Doktorunuz alerji için size alerjenlerden kaçınmanızı önerecektir. Bunun yanı sıra bazı ilaçlar kullanmanız da gerekebilir.

Dudak şişmesinin yanı sıra ağrı da varsa bunlar için de doktorunuz size ağrı kesici de yazabilir.

Bakteri enfeksiyonları nedeniyle dudaklarınızda şişme olduysa antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilir. Şişme tümör kaynaklıysa da cerrahi müdahale gerekebilir.

Aniden Dudak Şişmesi Neden Olur, Alerjik midir?

Dudak Şişmesi Neden Olur?
Aniden dudak Şişmesi Neden Olur?

Alerjik dudak şişmesi neden olur, nasıl geçer merak ediyorsanız bu durumun şiddetine göre değişir. Eğer alerjiniz hafifse ve vücudunuz çok fazla tepki vermediyse şişlik de kısa sürede geçer.

Ancak alerjiniz şiddetliyse hastaneye gitmeniz gerekir. Acil durumlarda hastanede alerjiye karşı hızlı bir müdahele gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra doktorunuz ilaç kullanımını da başlatabilir.

Alerjik dudak şişmesinden şüpheleniyorsanız hastaneye gitmeli ve alerjinizin neyden kaynaklandığını öğrenmelisiniz. Bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar şiddetli sağlık problemlerine sebep olabilir.