Arayüz diş fırçası nasıl kullanılır devamlı bir merak konusudur. Arayüz diş fırçası, öncelikli olarak tel tedavisi gören kişiler tarafından kullanılsa da her bireyin kullanımına uygun bir diş temizleme aparatıdır. Diş fırçalarının, kimi zaman diş ipinin dahi ulaşamadığı bölgeleri temizleyebilmek için diş hekimleri diş arayüz fırçası kullanmanızı önerebilir. Bunun yanı sıra diş eti çekilmesi problemi ile karşı karşıya olan hastaların da mutlaka arayüz fırçası kullanması gerekmektedir.

Arayüz Fırçası Nedir?

Diş aralarının düzenli ve doğru temizlenmesi, ağız sağlığı için son derece önemlidir. Arayüz diş fırçası, geleneksel diş fırçalarından farklı olarak daha gelişmiştir ve daha detaylı ve sağlıklı diş temizliği yapabilmenizi sağlar. Diş fırçalarının ulaşamadığı bölgelere ulaşır ve daha verimli bir ağız bakımı yapmanıza yardımcı olur. Özel olarak tasarlanmış kılları ve hareketli başlığı sayesinde diş için arayüz fırçası kullanımı son derece önemlidir.

Arayüz Diş Fırçası Nasıl Kullanılır?

arayüz fırçası kullanımı
arayüz fırçası kullanımı - arayüz diş fırçası nasıl kullanılır

Özellikle braket (diş teli) tedavisi gören hastaların, teller ve dişler arasında kalan artıkları temizlemeleri, ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Bu nedenle doğru arayüz fırçası kullanımını bilmek ve uygulamak gerekir. Arayüz diş fırçası nasıl kullanılır geçmeden önce belirtmek gerekir ki, diş arayüz temizleme fırçası diş macunu ile kullanılmamaktadır. Buna ek olarak, diş etlerine zarar vermemesi için fırçayı çok sert kullanmaktan da kaçınmanız gerekmektedir.

Arayüz fırçaları farklı boyutlarda satılır. Dişleriniz için en uygun fırça boyutunu öğrendikten sonra düzenli kullanıma başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak dişlerinizi normal diş fırçası ve diş macunu ile temizleyin.
 • Ardından arayüz diş fırçasına geçin.
 • Fırçayı, diş tellerinizin/dişlerinizin arasına yerleştirin ve ileri-geri yavaş hareketler ile bölgeyi temizlemeye başlayın.
 • Bütün dişlerinizin ve diş tellerinizin arasını temizledikten sonra fırçayı durulayın. Bu sayede fırçayı tekrardan kullanım için uygun hale getirebilirsiniz.
 • Temizlerken zorluk yaşadığınız bölgelerde fırçanın uç kısmı bükülebilir.
 • Fırçayı her gün 1 kere kullanmak gerekir.
 • Aynı fırça en fazla 1 hafta kullanılmalıdır.

Arayüz Fırçasını Kimler Kullanmalı?

arayüz diş fırçası nasıl kullanılır
arayüz diş fırçası nasıl kullanılır
 • Ortodontik tedavi gören hastaların mutlaka arayüz fırçası kullanması gerekir. Bu şekilde hem tellerin hem de dişlerin arası tam anlamıyla temizlenebilir.
 • Diş eti çekilmesinden kaynaklı diş aralarında boşluk bulunan hastalar da arayüz diş fırçasını kullanmalıdır.
 • Sabit protezi olan hastalara arayüz fırçası önerilir. Kaplama altlarının temizlenmesi yemek artığı oluşumunu önler.
 • Diş fırçası ve diş ipinin yeterli olmadığı durumlarda tüm bireyler arayüz diş fırçasını kullanabilir.

Okuyunuz: Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Arayüz Diş Fırçası Numaraları

arayüz diş fırçası numaraları
arayüz diş fırçası numaraları

Arayüz diş fırçası nasıl kullanılır detaylı bir şekilde açıkladık. Şimdi, her bireyin kullanabildiği bu fırçaların numaralarını listeleyeceğiz.

Arayüz fırçaları, çaplarına göre numaralandırılır. Uç kısımda bulunan fırçanın boyutu, bu numaralandırmaya göre değişir. En ince fırça pembe, en kalın fırça ise siyah renklidir.

 • İnce arayüz fırçası: 0.4mm, 0.45mm, 0.5mm
 • Orta kalınlıkta arayüz fırçası: 0.6mm, 0.7mm, 0.8mm
 • Kalın arayüz fırçası: 1.1mm, 1.3mm, 1.5mm

Arayüz Fırçası Fiyatları

Piyasada pek çok farklı marka arayüz fırçası satışı yapmaktadır. Tek bir paketin içerisinde 1, 6, 8, 10 ya da 32 adet arayüz fırçası bulunmaktadır. Fazla çeşit bulunması, fiyatlar açısından da esneklik yaratmaktadır. Bu sayede bütçenize en uygun markayı seçebilirsiniz.

Arayüz fırçası fiyatları 60 TL ile 200 TL arasında değişmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Arayüz diş fırçası tek kullanımlık mı?

Hayır, arayüz fırçaları tek kullanımlık değildir. Fırçanın dayanıklılığına bağlı olarak en fazla 1 hafta aynı fırça kullanılabilir. Haftada bir kere arayüz fırçaları değiştirilmelidir.

Arayüz fırçası ne sıklıkla kullanılmalı?

Günde bir kere arayüz fırçası kullanımı önerilmektedir.

Arayüz fırçasına macun sürülür mü?

Hayır. Arayüz fırçalarını kullanırken macun uygulamanıza gerek yoktur.

Arayüz diş fırçası nasıl seçilir?

Arayüz diş fırçaları farklı boyutlardadır. Bunun sebebi, her hastanın diş arası açıklığının farklı olmasıdır. Bu nedenle öncelikle diş arası boşluk incelenmeli, ardından arayüz fırçası boyutuna karar verilmelidir. Yanlış boyutta seçilen fırçalar diş ve diş eti ağrılarına sebep olabilmektedir.

Arayüz diş fırçası ne işe yarar?

Arayüz diş fırçaları, diş fırçasının ve diş ipinin ulaşamadığı yerlerdeki artıkları temizlemenize yardımcı olur. Bu sayede tam ağız bakımı yapabilmenizi sağlar.