Kanal tedavisi, tıbbi adıyla endodonti tedavisi, enfekte olmuş ya da hasar görmüş pulpanın (dişteki sinir ve kan damarlarını içeren iç kısmın) çıkartılarak, boşaltılan kök kanallarının temizlenmesi ve yeniden doldurulması işlemine denir. Kanal tedavisi, bireyin çürük dişini kurtarmak ve ağız sağlığını korumak amacı ile yapılır. Tedavi sonrasında dişteki ağrılar tamamen kaybolur. Yüksek oranda başarı ile sonuçlansa da pek çok farklı sebepten kanal tedavileri başarısız olabilir. Başarısız kanal tedavisi belirtileri nelerdir ve sonrasında neler yapılmalıdır açıklayacağız.

Kanal Tedavisi Nedir?

Diş içerisinde pulpa adı verilen canlı doku zaman içerisinde diş çürüğü ya da travma gibi çeşitli nedenlerden dolayı hasar görebilir ya da enfekte olabilir. Dişin dolgu tedavisi ile kurtarılamayacağı durumlarda kanal tedavisine başvurulur. Kanal tedavisi, pulpanın çıkartılarak bölgenin temizlenmesi ve ardından kök kanallarının şekillendirilerek boşluğun özel bir dolgu malzemesi ile kapatılması tedavisine denmektedir.

Kanal tedavisi sayesinde hastanın diş kaybetmesinin önüne geçilir. Ortalama 1 saat süren kanal tedavisi çoğunlukla tek seansta tamamlansa da duruma göre iki seans da sürebilmektedir.

Detaylı bilgi için okuyabilirsiniz: Kanal Tedavisi Nedir

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

başarısız kanal tedavisi belirtileri
başarısız kanal tedavisi belirtileri

Başarısız kanal tedavisi belirtilerine hakim olmak tedavi sonrasında erkenden önlem alınması açısından son derece önemlidir. Ağız ve diş sağlığı için çeşitli pek çok tedavi uygulanmaktadır. Günümüz teknolojisi ile bu tedavilerin başarı oranları yüksek olsa da kimi zaman olumlu sonuçlar alınamaz. Bu durumda bazı belirtiler baş gösterir.

Başarısız kanal tedavisi belirtileri şunlardır;

 • Uzun süreli hassasiyet: Kanal tedavisi sonrası kısa süreliğine hassasiyet hissedilebilir. Bu durum son derece doğaldır. Ancak diş, tedavi üzerinden zaman geçmesine rağmen hala sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet hissediyorsa kanal tedavisi başarısız sonuçlanmış olabilir. Kimi hastaların diş kanalları oldukça dar ya da kavislidir. Bu gibi durumlarda bir ya da birden fazla diş kanalı gözden kaçabilir ve tedavi başarısız sonuçlanabilir.
 • Şiddetli ağrı: Kanal tedavisi sonrası ağrı hissedilmesi de normaldir. Yine, ağrılar azalmıyor ve giderek şiddetleniyorsa kanal tedavisi başarısız sonuçlanmış olabilir. Kanal tedavili diş kökü iltihabı şiddetli ağrılara neden olmaktadır.
 • Diş renginde değişim: Tedavi edilen dişin renginde belirgin bir değişim olursa, kanal tedavisinin başarısız olduğu düşünülebilir.
 • Şişme ve kızarıklık: Diş eti çevresinde görülen şişlik ve kızarıklık da başarısız kanal tedavisi belirtileri arasındadır.

Başarısız kanal tedavisi nasıl anlaşılır detayları ile açıkladık. Yukarıdaki belirtileri fark ettiğinizde diş hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.

Okuyablirsiniz: Diş Ağrısı Neden Olur

Kanal Tedavisi Neden Başarısız Olur?

başarısız kanal tedavisi belirtileri
başarısız kanal tedavisi belirtileri

Kanal tedavisi, çoğu zaman başarılı sonuçlar veren etkili bir diş tedavi yöntemidir. Ancak, bazı durumlarda tedavi başarısız olabilir. Başarısız kanal tedavisi nedenlerini şu şekilde özetleyebiliriz;

 1. Gözden kaçan kanallar: Kimi hastaların diş kanalları çok dar ya da kavisli olabiliyor demiştik. Böyle durumlarda gözden kaçan kanallar, dişteki enfeksiyonun tedavi edilememesine ve tedavinin başarısız olmasına neden olmaktadır.
 2. Geç tedavi: Dişteki enfeksiyon hasarı, zamanında yapılmayan tedavi nedeniyle büyüdüğünde kanal tedavileri başarısız olabilir.
 3. Diş kuronunun yerleştirilmemesi: Bazı kanal tedavilerinden sonra diş kuronu ile tedavi tamamlanmaktadır. Kaplama tedavisi ertelendiğinde bakteriler tekrardan dişe nüfuz edebilir ve tedaviyi başarısız sonuçlandırabilir.
 4. Tekrar eden enfeksiyon: Tedavi sonrası dişteki enfeksiyonlar tekrarlanabilir. Bu durum tedavinin başarısız sonuçlanmasına neden olur.
 5. Travma: Kanal tedavisinin ardından travma yaşanması dişin tekrardan hasar görmesine ve tedavinin tekrarlanmasına neden olabilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalı?

Başarısız kanal tedavisi belirtilerini açıkladık. Şimdi, tedavinin başarısız olma ihtimalini en aza indirmek ve kanal tedavisinden sonra ağrı oluşumunu en aza indirmek için tedavi sonrası dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz;

 • Lokal anestezi nedeniyle tedavi sonrası ilk 3 saat yiyecek ve içecek tüketmeyin.
 • İki seans süren kanal tedavilerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; tedaviler arası kanal yapılan dişin çok sık kullanılmamasıdır.
 • Diş hekimi tarafından verilen ilaçları düzenli ve eksiksiz bir şekilde kullanın.
 • İlk birkaç gün çok soğuk ve sıcak şeyler tüketmeyin.
 • Dişlerinizi günde 2 kere fırçalayın ve diş ipi kullanmayı aksatmayın.
 • Doktor kontrollerini ihmal etmeyin.

Kanal Tedavisi Başarısız Olursa Ne Yapılır?

başarısız kanal tedavisi belirtileri
başarısız kanal tedavisi belirtileri

Kanal tedavisi başarısız olduğunda tedavinin tamamlanması amacıyla hasta için en uygun alternatif yönteme başvurulur. Başarısız kanal tedavileri sonrası çoğunlukla aşağıdaki yöntemlerden bir tanesi uygulanır;

 1. İkinci kez kanal tedavisi: Kanal tedavisinin başarısızlığı bazı kanalların gözden kaçması nedeniyle meydana gelmişse ikinci bir kanal tedavisi uygulanır. Bu kez, tedavi gözden geçirilir ve diş hekimi kök kanallarını eksiksiz bir şekilde temizler ve doldurur. Böylece tedavi başarıya ulaştırılır.
 2. Apikal Rezeksiyon: Dişin durumu ikinci kez kanal tedavisine uygun değilse apikal rezeksiyon uygulanır. Bu cerrahi işlemde, diş kök ucundaki enfekte dokular çıkarılır ve kök kanalları doldurulur.
 3. Diş çekimi: Kanal tedavisi başarısız olmuşsa ve diş kurtarılamayacak kadar hasarlı ise diş çekimi gerçekleştirilir. Diş çekimi sayesinde dişin çevresindeki dokuların zarar görmesi engellenir.

Başarısız kanal tedavisi belirtilerine ve konuya dair merak edilen diğer konu başlıklarına değindik. Kanal tedavisi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanal tedavisi yapılan diş neden ağrır?

Kanal tedavisi yapılan diş tedaviden sonra bir süre ağrıyabilir. Birkaç hafta içinde bu ağrı geçmiyor ve giderek şiddetleniyorsa kanal tedavisi başarısız olmuş olabilir.

Kanal tedavisi sonrası zonklama çok sık olur mu?

Tedavi sonrası dişte zonklama ortalama 2 gün sürebilir. Bu süreden sonra zonklama geçmiyor ise diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama ne kadar sürer?

Tedavi sonrası bir süre dişte ağrı ve hassasiyet olabilir. Hekim tavsiyelerine uyup ilaçlarınızı düzenli kullandığınızda belirtiler geçecektir.