Bonding nedir diye merak edenler için kısaca açıklayacak olursak; bonding estetik diş hekimliği uygulamalarından biridir. Bu uygulamada bonding malzemesi dişin rengine uyacak şekilde sertleştirilir ve dişe uygulanır.

Bonding işleminde kompozit bir tabaka ile doğal diş dokusu birleştirilir. Dişin rengini ve şeklini estetik kaygılar nedeniyle iyileştirmek istenildiğinde kullanılır. Özellikle dişlerdeki küçük hasar ve çatlakların onarılmasında da kullanılır.

Gelin yazımızın devamında bonding nedir ve nasıl yapılır daha detaylı inceleyelim…

Bonding Nedir?

bonding nedir

Estetik diş hekimliği uygulamalarında sıkça kullanılan bonding nedir?

Bonding uygulaması dişin doğal rengine en uygun şekilde kompozit malzemenin sertleştirilmesi ile dişe uygulanmasıdır. Gülüş estetiğinde sıkça kullanılır. Kişinin dişlerinin şekli, rengi ile ilgili bir problemi varsa bu uygulama ile çözülebilir.

Bunların yanı sıra travma sebebi ile çatlayan ve kırılan dişleri onarmak için de bu yöntem kullanılabilir. Aralıklı dişlere sahip kişilerde küçük boşlukları kapatmak için de uygulanabilir bir yöntemdir. Uygulama direkt olarak ağıza yapılır.

Peki bonding nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Bonding Nasıl Yapılır?

bonding nedir

Bonding uygulamasının da diğer diş tedavilerinde olduğu gibi çeşitli aşamaları vardır.

İşte bonding uygulaması aşamaları:

 1. Diş hekimi hastanın ağız ve diş durumunu değerlendirmek için detaylı muayene yapar.
 2. Uygulama yapılacak dişler belirlenir.
 3. Diş yüzeyleri kompozit malzeme için hazırlanır.
 4. Kompozit malzeme direkt olarak diş yüzeyine uygulanarak istenen şekil oluşturulur. Bu aşamada malzeme dişe katman katman yerleştirilir.
 5. Özel bir ışık yardımı ile bu tabakalar sertleştirilir.
 6. Son olarak şekillendirme ve cila işlemi yapılır.

Bunun yanı sıra laboratuvar ortamında da bonding işlemi yapılabilir. Bu işlemde de dişten ölçü alınır. Diş kalıpları üretilir ve kompozit ile bu kalıplar üzerinde istenen şekiller oluşturulur. Sonrasında hastanın ağzına bu tabaka yapıştırılır.

İlginizi Çekebilir: "Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır? Dişler Neden Kırılır?"

Bonding Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Bonding nedir ve nasıl uygulanır sorularını cevaplandırdıktan sonra şimdi de bu uygulamanın ne gibi avantajları var onlara değinelim.

Bonding Uygulaması Avantajları:

 • Dişlere çok fazla aşındırma yapılmadan uygulama imkanı,
 • Tek seansta işlemin tamamlanabilmesi,
 • Uzun ömürlü kullanılabilmesi,
 • Acısız ve kolay bir işlem olması,
 • Kolayca kusurlu dişlerin düzeltilebilmesi,

Bonding Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Bonding uygulaması dişlerinde şekil ve renkle ilgili estetik kaygısı olan kişilere uygulanabilir. Burada doktor muayene sonrası işleme karar verir.

Bonding uygulaması:

 • Ayrık dişler,
 • Çatlamış dişler,
 • Şekil bozukluğu olan dişler,
 • Boyu kısa olan dişler,
 • Renk problemi olan dişler için kullanılabilir.

Dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığını anlamak için diş hekimi ile görüşmeniz oldukça önemlidir. Bu sayede problemi ve tedavi yöntemini hekiminiz detaylı bir şekilde belirleyecektir.

Gülüş estetiği ile ilgili her türlü işlem için bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz ilk muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için aşağıda yer alan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: “Hizmetlerimiz”

Bonding Uygulaması Kaç Saat Sürer?

bonding nedir

Bonding uygulaması basit bir işlem olduğu için genellikle tek seansta yapılır. Ancak diş sayısına göre tedavi süresi değişebilir. 1 veya 2 diş için yapılan işlemler bir saatte tamamlanabilir. Her diş için yaklaşık yarım saat uygulama süresi vardır.

Uygulama seansı sonrası hastanın dişini kontrol etmek için kontrol seansı yapılır. Bu seanslarda dişte istenmeyen herhangi bir durum varsa cilalanarak çözülebilir. Uygulama sonrasında bir hafta geçtikten sonra yapılan kontrol seansı oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: "Diastema (Ayrık Diş) Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?"

Bonding Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Bonding uygulaması oldukça basit bir işlemdir. Genellikle anesteziye dahi gerek duyulmadan işlem tamamlanır. Hasta herhangi bir acı veya rahatsızlık hissi yaşamaz.

İşlem sonrasında şekil bozuklukların düzeltilmesi için bir hafta sonra kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrol oldukça önemlidir, bu kontrolde cilalama işlemi yapılır. Bazı durumlarda yükseklik gibi problemler olabilir.

Hasta diş hekimine problemlerini anlattıktan sonra hekim hastanın yönlendirmesine bağlı olarak dişi düzeltir. Bu tedavi sonrasında diş hijyenine ekstra özen göstermeniz önerilir.

Özellikle dişte renk değişimine sebep olan kahve, çay ve tütün ürünlerini azaltmanız önerilir. Bunun yanı sıra dişlere sert darbe alınmasından kaçınılmalı, diş sıkma probleminiz varsa önlem alınmalıdır. Bu sayede yapılan tedavi daha uzun ömürlü olur.