Braket nedir sorusuna verilebilecek en temel yanıt şudur: Braket (diş teli), dişlerdeki çapraşıklığı, eğriliği ve dişler arasındaki boşlukları gidermek amacıyla kullanılan bir tıbbi diş materyalidir. Dişlerin yamuk olması durumu braket kullanımını gerektirmektedir. Bu sayede dişlerin görünüşü ameliyata ihtiyaç duyulmadan düzeltilir ve hasta doğal dişlerini kullanmaya devam edebilir.

Braketler, seramik ya da metal malzemeden yapılırlar. Hazırlanan bu küçük malzemeler her bir dişin üzerine teker teker yapıştırılır. Braketler, dişlerdeki çapraşık görüntünün ve diş arasındaki boşlukların giderilmesi ve dişleri aynı hizaya getirmek için diş teli ile birbirlerine gergin bir şekilde bağlanır. Özellikle çocuklardaki diş teli tedavilerinde braketlerin daha fazla desteklenmesi için aralarında renkli lastikler de kullanılmaktadır.

Diş teli tedavisini ortodontist üstlenir. Tedavi süresi, hastanın diş durumuna göre birkaç aydan birkaç yıla kadar değişebilir. Bu nedenle kesin bir tedavi süresi vermek mümkün değildir. Kullanılacak diş teli türü, hastanın yaşı ve tedaviden beklentisi de bu süreyi etkilemektedir.

Braket (Diş Teli) Çeşitleri Nelerdir?

braket nedir
braket nedir

Ağız ya da çenedeki rahatsızlığa göre ortodonti tedavisinde kullanılacak diş teli çeşidi değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra hastanın yaşı ve tedaviden beklentisi kullanılacak tedavi yöntemini etkilemektedir. 4 farklı diş teli çeşidi vardır. Bunlar;

  • Metal braketler
  • Seramik braketler (porselen-şeffaf tel)
  • Lingual braketler
  • İnvisalign (telsiz ortodonti tedavisi)

Metal Braketler

Metal diş telleri, en sık tercih edilen braketler arasındadır. Paslanmaz çelik ya da titanyumdan üretilirler ve diş üzerine direkt olarak yapıştırılırlar. Zaman içerisinde materyalde herhangi bir bozulma meydana gelmez. Braketlerden geçirilen metal teller, zaman içerisinde dişlerdeki bozukluğu ortadan kaldırır.

Metal diş teli, şeffaf diş teli tedavisine göre çok daha uygun fiyatlıdır. Kırılma olasılıkları son derece düşüktür ve şeffaf plaklara göre daha dayanıklıdır. Bakımı kolaydır ve kolay temizlenir. Sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Renklerinde zaman içerisinde bozulma meydana gelmez. Tedavi sonunda dişten çıkarılması daha kolaydır. Yalnızca, metal görüntüsünden dolayı hastalar gülerken ya da konuşurken rahatsızlık hissedebilir.

Seramik Braketler

Seramik diş telleri, metal diş tellerine göre ağız içerisinde çok daha estetik durmaktadır. Bu nedenle, özellikle yetişkin hastalar görüntüden rahatsız olmamak için bu diş teli çeşidini tercih etmektedir. Şeffaf yapıda oldukları için tedavi boyunca diş yüzeyi de kolaylıkla kontrol edilebilir.

Seramik braketler fiyat olarak metal braketlerden daha pahalıdır ancak, tedavi süresi de telsiz ortodonti tedavilerine göre daha kısa sürmektedir. Seramik diş teli kullanımında dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır: Ağız bakımı sağlanmadığında braketlerin rengi zaman içerisinde bozulabilir. Bu nedenle tedavi sürecinde dikkatli olmak ve düzenli ağız ve diş bakımını sağlamak gerekmektedir.

Seramik braketler, metal braketlere göre daha kırılgan yapıdadır. Hacim olarak da daha geniş yer kapladıkları için dudak ve yanaklarda rahatsızlık hissi oluşturabilir. Tedavi sonunda dişten çıkarılmaları daha zordur. Bu sırada kırılıp parçalanabilirler.

Lingual Braketler

Braket nedir başlıklı yazıya lingual braketler ile devam ediyoruz. Bu braketler, görünmeyen diş teli olarak da bilinirler. Lingual braketler, metal ve şeffaf diş tellerinin aksine dişin ön tarafına değil, arka tarafına yerleştirilir. Bu sayede, dişlerindeki görüntüyü düzeltmek isteyen hastalar tedavi süreci boyunca görüntülerinde herhangi bir değişiklik olmadan diş teli kullanmaya devam edebilir.

Lingual braket tedavisinin başlangıcında hastanın diş ölçüsü alınır ve bu ölçüler laboratuvara gönderilir. Ardından, hastaya özel braket hazırlanmaya başlanır. Tedavi süresi, dişlerdeki bozukluğa bağlı olarak değişmekle birlikte 1 ile 3 yıl arasında sürebilmektedir.

İnvisalign

İnvisalign tedavisi, tam anlamıyla bir diş teli tedavisi değildir. Dişlerdeki çapraşıklığın düzelmesi ve diş arasındaki boşlukların kapanması için hastalar invisalign (şeffaf diş plağı) tedavisini de tercih etmektedir. Geleneksel diş teli tedavilerine alternatif olarak kullanılan şeffaf diş plakların kullanımı, rahatsızlık hissi verebilecek diğer diş teli tiplerine göre daha rahat kullanılır.

Yemek yiyeceğiniz zaman şeffaf plağınızı çıkarabilirsiniz. Böylece kolaylıkla ağız ve diş hijyenini sağlamış olursunuz. Bunun yanı sıra invisalign kullanımında, diğer diş teli çeşitlerinde olduğu gibi ağız ve dilde yara oluşumları meydana gelmez. Bu nedenle tedavi süreci daha acısız geçer. Plaklar ilk kullanılmaya başlandığında dişleri sıktığı için ağrı oluşumuna neden olsa da, bu durum kısa süre içerisinde geçer.

İnvisalign, hastadan diş ölçüsü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanır. Tedavi boyunca her iki haftada bir yeni plağın kullanılması gerekir. Dişlerdeki değişim, hekim kontrolünde dijital ortamda takip edilir.

Detaylı bilgi için: Şeffaf Diş Plağı Tedavisi

Diş Teli Nasıl Takılır?

braket nedir
braket nedir

Braket nedir sorusunu detaylı bir şekilde sizlere aktardık. Braket takılmasının ise temelde 2 farklı yöntemi bulunur; direkt ve indirekt. Direkt braket yerleştirmesinde öncelikle diş yüzeyleri kurulanır. Çünkü diş telinin takılacağı sırada dişlerin asla ıslak olmaması gerekir. Dişler kurulandıktan sonra hazırlanan braketler teker teker diş yüzeylerine yerleştirilir. Metal ve seramik braketler bu yöntem ile dişlere yerleştirilmektedir.

İndirekt braket yerleştirmesi ise hastanın ağız ölçüsü alınarak gerçekleştirilir. Ağız ölçüsü alınan hasta için laboratuvar ortamında bir braket modeli oluşturulur. Bu model üzerine yerleştirilen braketler ardından hastanın dişlerine transfer edilir.

Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Braketleri en sağlıklı şekilde kullanabilmek için düzenli ağız ve diş bakımını sağlamak son derece önemlidir. Bu nedenle diş telleri takıldıktan sonra hekiminizin sizden uymanızı istediği adımları eksiksiz bir şekilde takip etmelisiniz. Braket bakımı genel olarak şu şekilde yapılabilir;

  • Yapışkan ve sert yiyeceklerden mutlaka kaçının. Bu durum, braketlerin kırılmasına ve tedavi süresinin uzamasına yol açabilir.
  • Tedavi sırasında diş çürüğü oluşumunu engellemek için şekerli ve asitli yiyeceklerden uzak durun.
  • Dişlerinizi düzenli olarak diş fırçası ve diş ipi ile temizleyin. Hekiminiz önerdiyse diş teli fırçası da kullanabilirsiniz.
  • Dişlerin daha iyi temizlenebilmesi için florürlü diş macunu kullanmaya özen gösterin.
  • Diş hekimi ve ortodontist randevularınızı aksatmayın. Düzenli kontrole gidin.

Mutlaka okuyunuz: Doğru Diş Fırçalama Tekniği

Diş Teli Tedavi Fiyatları

Diş teli tedavilerinde kullanılan marka, yöntem ve tedavinin süresi fiyatları etkilemektedir. Bu nedenle, muayene ve planlama öncesi net fiyatlar vermek mümkün değildir. Tedavi ne kadar zorsa ve ne kadar uzun sürerse, fiyat da o kadar artacaktır.

Genel olarak diş teli tedavi fiyatları 40.000 TL ile 85.000 TL arasında değişmektedir. Detaylı tedavi planı ve net fiyatlandırma için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş teli takılırken acıtır mı?

Diş teli takma işlemi sırasında hasta ağrı hissetmez. Bu nedenle lokal anestezi kullanmaya da gerek yoktur.

Diş teli kaç yaşında takılır?

Ortodontik tedavilerde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Hastanın kemik dokularının ve sistemik durumunun sağlam olması önemlidir.

Diş telinin takılması ne kadar sürer?

Diş tellerinin takılması uzun süren bir işlem değildir. Ortalama 1 saat içerisinde diş teli takılabilir.

Braketin koptuğu ya da sallandığı durumlarda ne yapılmalıdır?

Braketler, dişlere sağlam bir şekilde yapıştırılmalarına rağmen hasta sert ya da yapışkan gıdalar tükettiğinde kırılabilir ya da sallanabilir. Bu durumu önlemek için bu tarz gıdalardan uzak durmak gerekir.
Braketin zarar gördüğü durumlarda hasta direkt olarak hekimi ile iletişime geçmelidir.