Diş kayıplarından ya da çeşitli diş eti hastalıklarından dolayı çene kemiği erimesi oluşmaktadır. Özellikle diş çekimleri ya da diş kaybından sonra bölge uzun süre boş kaldığında, çene kemiği zaman içerisinde erimeye başlar. Çene kemiği eridiğinde hastanın protez kullanması gerekebilir, yüz hatları değişebilir ya da var olan dişlerinde kayma gözlemlenebilir. Bu durum, kişiyi rahatsız edebildiği gibi erime devam edeceği için zaman içerisinde sağlıklı dişler de zarar görebilir. Beraberinde çeşitli sağlık problemlerini de getiren kemik erimesi en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Günümüz gelişen teknolojisi ile çene kemiği erimesi problemi ortadan kaldırılabilmektedir. Çene kemiği farklı tedavi yöntemleri ile desteklenerek kemik erimesinin önüne geçilebilir. Bu tedaviye zamanında başlamak hastanın sağlığı için son derece önemlidir.

Çene Kemiği Erimesi Nedir?

Çene kemiği erimesi; diş çekimi ya da diş kayıpları sonrasında boş kalan bölgedeki kemiğin zaman içerisinde erimeye başlamasıdır. Bu durumu engellemek için çene kemiğine implant yerleştirmek gerekmektedir. İmplantlar, titanyum vidalardır ve eksik diş kökü görevini üstlenirler. Bu sayede diş kaybının yaşandığı bölgede yapay bir diş kökü oluşturulur ve çene kemiğindeki erime durdurulur. Eksik diş noktasına implant yerleştirilmediği durumda, diş köküne sahip olmayan çene kemiği erimeye devam edecektir.

Diş kaybının yanı sıra kist, tümör ve/ya çeşitli diş eti hastalıkları da kemik erimesine neden olabilmektedir. Doğru kemik erimesi tedavisine karar verilebilmesi için öncelikle rahatsızlığın hangi sebeplerden kaynaklandığını belirlemek gerekmektedir.

Çene Kemiği Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda çene kemiği erimesi nedenlerine kısaca değinsek de hepsi bunlarla sınırlı değildir. Pek çok farklı sebepten çenede kemik erimesi başlayabilir;

 • Diş kaybı
 • Kronik rahatsızlıklar
 • Uzun süreli ilaç kullanımı
 • Beslenme eksikliği
 • Diş eti hastalıkları
 • Tümör
 • Kist
 • Hormonel değişiklikler
 • Yaşlılık
 • Östrojen eksikliği
 • Uzun süreli protez kullanımı
 • Bruksizm (diş sıkma, diş gıcırdatma)

Çene Kemiği Erimesi Belirtileri Nelerdir?

çene kemiği erimesi

Çene kemiğinde oluşan erime farklı sebeplerden kaynaklanabileceği gibi, bu erime farklı belirtilere de neden olabilmektedir. Bu çeşitli belirtilere dikkat etmek kemik erimesi tedavisine başlamanızda sizlere yol gösterici olabilir.

 • Yeme-içmede sorun yaşamak, ağrı hissetmek
 • Yeme-içme problemlerinden kaynaklı kilo kaybetmek
 • Düzenli ağız bakımının sağlanmasına rağmen dişlerde çürük oluşumu
 • Konuşurken zorlanmak
 • Baş, yüz ve çene ağrısı
 • Yüz hatlarında bozulma
 • Dişlerin yer değiştirmesi

Çene kemiği erimesi belirtileri çok çeşitlidir. Bahsi geçen belirtilerden herhangi birine sahipseniz en kısa sürede kliniğimize danışabilir ve tedavinize başlayabilirsiniz.

Okuyabilirsiniz: Diş Eti Çekilmesi

Çene Kemiği Erimesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çene kemiği erimesi tedavi yöntemine karar vermeden önce kemiğin neden erimeye başladığı saptanmalıdır. Bu işlemin ardından doğru tedavi yöntemine karar verilmelidir.

Çene kemiğinin erimesi pek çok farklı tedavi yöntemi ile ortadan kaldırılabilir. Bu tedavilerin başında implant ameliyatları gelmektedir. Ancak, kemik erimesi olan hastanın çenesi, yerleştirilecek implantı destekleyecek güçte değildir. Bu nedenle, sinüs lifting (sinüs kaldırma) ve ardından kemik grefti (kemik tozu ekleme) işlemleri yapılır. Bu sayede incelen kemik bölgesi, yapay kemik tozları sayesinde tekrardan güçlenir ve bölge implant yerleştirilmesi için uygun hale getirilir.

Çene kemiği erimesi tedavisi uzman hekim tarafından üstlenilmelidir. Bu nedenle bir profesyonele başvurduğunuzdan emin olmalısınız.

Çene Kemiği Erimesi İçin Hangi İmplant Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Çenedeki kemik erimesi çok ileri seviyede ise, ileri teknik implant tedavilerine başvurulması gerekmektedir.

 1. Box Tekniği: Bu yöntem ile hasta için 3 boyutlu yapay çene oluşturulur. Ardından implant tedavisine başlanır ve kemik erimesi tedavi edilir.
 2. All on 4: Çok fazla diş kaybı yaşamış ve buna bağlı çenede kemik erimesi yaşayan hastalar için tercih edilen implant tedavi yöntemidir. Çeneye özel açılar ile yerleştirilen bu implantlar sayesinde fazla sayıda implanta ihtiyaç duymadan tedavi tamamlanır.
 3. Zygoma İmplantı: Ciddi kemik kaybı yaşayan hastalar için başvurulan bir diğer tedavi yöntemidir. Elmacık kemiği implantı olarak da adlandırılır çünkü maksilla yerine bu implantlar elmacık kemiğine tutturulur. Üst çenede, implant yapılacak hiçbir kemik dokusu kalmadığında uygulanan tedavi yöntemidir.

Çene kemiği erimesi tedavi sürecinin doğru bir şekilde ilerlemesi ve tedavi sonucunda başarıya ulaşılması için uzman hekimlere başvurulması gerekmektedir. Yalnızca profesyonel ve geniş bilgi birikimine sahip hekimler bu tedavileri başarıyla tamamlamaktadır.

Okuyabilirsiniz: All On 6 İmplant Nedir?

Çene Kemiği Ne Kadar Sürede Erir?

çene kemiği erimesi

Diş kaybı yaşandıktan sonra çenede kemik erimesi hızlı bir şekilde başlamaktadır. Bu nedenle dişinizi çektirdikten sonra ya da çeşitli sebeplerden dolayı diş kaybı yaşadıktan sonra 6 ay dolmadan uygun tedaviye başlamanız gerekmektedir. Çünkü kemik erimesi, diş kaybından sonra 6-12 ay içerisinde hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Çene kemiği erimesi ile ilgili randevu almak ve tedavi hakkında bilgilendirilmek istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çene kemiği erimesi tedavisi ne kadar sürer?

Çene kemiği erimesi tedavi süresi uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir. Box tekniği ile tedavi 6-12 ay arası; all on 4 ve zygoma tekniği ile de 3-6 ay arası bir sürede tamamlanmaktadır.

Çene kemiği erimesi iyileşir mi?

Evet. Günümüz teknolojisi sayesinde eriyen çene kemiği desteklenerek tedavi edilmektedir.