Çeneden ses gelmesi ne anlama gelir? Ciddi bir problemin habercisi midir?

Pek çok kişinin hayatında bir veya daha fazla kez deneyimlediği çeneden ses gelmesi problemi pek çok farklı sorundan kaynaklanabilir. Bunları kısaca; diş sıkma problemi, çene eklemlerinin yanlış konumlanması, dişteki yanlış dizilimler olarak sıralayabiliriz.

Gelin yazımızda bu probleme ve tedavisine daha yakından bakalım!

Çeneden Ses Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Çeneden Ses Gelmesi
Çeneden Ses Gelmesi

Çeneden ses gelmesi temel olarak çene eklemlerinde bir problem olduğunun habercisidir. Bu durum bazen ağrılı bir şekilde kendini gösterse de bazen de hiç ağrı yapmayabilir.

Çeneden ses gelmesi durumunda ağrı olmaması durumunda dahi doktora görünmeniz önerilir. Peki çeneden ses gelmesi ne anlama gelir?

İşte Çeneden Gelen Sesin 11 Önemli Nedeni:

 1. Dişlerdeki eksikler,
 2. Diş sıkma problemi,
 3. Yemeği hep tek tarafla yemek,
 4. Dişleri gıcırdatmak,
 5. Yanlış uyku pozisyonu,
 6. Dişlerdeki doğuştan gelen bozukluklar,
 7. Şiddetli travmalar ve kırıklar,
 8. Enfeksiyonlar,
 9. Çenedeki tümoral hastalıklar,
 10. Çene çıkıkları,
 11. Çene kitlenmeleri,

Çeneden gelen sesin başlıca nedenlerini bu şekilde sıralayabiliriz. Gelin şimdi de özellikle yemek yerken gelen çenedeki sesin ve ağrının sebebine bakalım!

Yemek Yerken Çeneden Ses Gelmesi

Çene problemi özellikle yemek yeme esnasında kendini belli eder. Yemek yerken çeneden ses gelmesi ciddi bir problemin habercisi olabilir.

Çene eklemlerindeki zayıflamalar, yanlış konumlanmalar, çenenin fazla zorlanması bu sese sebep olabilir. Peki yemek yerken çeneden ses gelmesi tedavisi nasıl yapılır?

Bunun için genellikle ortodonti uzmanı ile görüşülmesi gerekir. Detaylı muayene sonrası hastanın ne problemi olduğu saptanır. Sonrasında da tedavi planı oluşturulur.

Çene Eklemi Nasıl Çalışır?

Çeneden Ses Gelmesi
Çeneden Ses Gelmesi

Çene eklemlerinin alt ve üst kısmında kıkırdak dokusu bulunur. Bu doku hareketi kolaylaştırır ve kemiği korur. Kıkırdak çenenin alt kısmına bağlarla tutunur.

Çeneden gelen sesin ana sebebi bu eklem bölgesinin bir şekilde zarar görmesidir. Zarar gören eklem bölgesi işlevini doğru ve iyi bir şekilde yerine getiremez.

Çenede meydana gelen bu problem kişiyi yemek yerken, uyurken ve gündelik hayatta rahatsız eder. Zamanla boyunda ağrı ve gerginlik şeklinde de kendini belli edebilir.

Çeneden Kıt Kıt Ses Gelmesi

Çeneden gelen farklı şiddetteki seslerin hepsi çene eklemlerindeki problemlerin habercisidir. Özellikle yemek yerken ortaya çıkan bu durum ortodontik tedaviler ile çözülebilir.

Muayene ile çenedeki hasar ve problem tespit edilebilir. Bunun sonucunda kişiye uygun bir tedavi planı oluşturulur.

Çene Eklemi Problemleri

Çeneden Ses Gelmesi
Çeneden Ses Gelmesi

Çene eklemindeki problemler kişinin hayat kalitesini ciddi şekilde azaltır ve tedavi edilmediğinde daha büyük problemlere sebep olur. Bu nedenle hızlı bir şekilde çözülmesi önemlidir.

Her yaştan kişide görülebilen çene problemleri özellikle sabahları net bir şekilde kendini gösterir. Sabahları çenede ağrı ve baskıyla uyanmak, ağız açınca çeneden ses gelmesi görülebilir.

Stres, yanlış uyku pozisyonu ve gün içerisinde aşırı soğuğa maruz kalma bu durumun nedenleri arasında sayılabilir. Tüm bunlar çene eklemlerinde problem gelişmesine neden olur.

Çene eklemlerindeki problemlere değindikten sonra bu sorunu çözmek için neler yapabilirsiniz, evde uygulanabilecek yöntemler neler inceleyelim!

Çeneden Ses Gelmesi Problemi için Evde Neler Yapılabilir?

Çeneden ses gelmesi ve ağrı hissedilmesi günlük hayatta oldukça yorucu olabilir. Özellikle yemek yeme, esneme ve ilk uyanma sırasında bu durumu daha şiddetli hissedebilirsiniz.

Peki çeneden ses gelmesi ve çene ağrısı için evde neler yapılabilir?

 • Çene bölgesine ağrı şiddetliyse soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
 • Çene bölgenizde kasılma varsa gevşetmek için sıcak uygulaması yapabilirsiniz.
 • Yumuşakça yapacağınız hafif çene egzersizleri çenenizi rahatlatmak için iyi olabilir. Ayrıca bu egzersizler uzun vadede de çene kaslarınızın esnekliğini ve dayanıklılığını arttırır.
 • Diş  gıcırdatma ve sıkma için çene plağı kullanarak bu problemi önleyebilirsiniz. Çene ağrılarının ve çeneden ses gelmesinin sebeplerinden biri de geceleri diş sıkmaktır.
 • Stres de çene eklemlerinde kasılma, ağrı ve ses yapabilir. Stres etkenlerini hayatınızdan çıkararak veya kendiniz için çeşitli meditasyon ve gevşeme teknikleri deneyerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Tüm bunlar çeneniz için faydalı olsa da en doğru çözüm bir hekime başvurmaktır. Bu sayede çenenizdeki asıl problemi öğrenebilir ve doktorunuzun uyguladığı tedaviyle sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Çenede Oluşan Ağrı ve Ses Başka Problemlere Sebep Olur mu?

Çeneden Ses Gelmesi

Çene eklemindeki hastalıklar tedavi edilmediği sürece başka problemlere de sebep olabilir. Bu nedenle gecikmeden doktora başvurulması önerilir.

Peki çene eklemlerindeki hastalıklar ne gibi problemlere sebebiyet verebilir?

 • Çene eklemindeki hastalıklar baş ve boyunda gerginlik oluşturur. Bunun sonucunda baş ve boyun ağrıları meydana gelir.
 • Çene problemi diş sıkmadan dolayı oluştuysa dişlerde aşınmaya sebep olabilir. Ayrıca diş sıkma ve gıcırdatma gibi problemler kişinin kaliteli bir uyku uyumasına engel olur. Bunun sonucunda kişide uyku bozuklukları oluşabilir.
 • Çene eklemlerindeki problemler kulaklarda çınlama, tıkanıklık ve ağrıya sebep olabilir.
 • Çene problemi uzun süre devam ettiğinde kişinin yüz kaslarının değişimine ve doğal olarak yüz şeklinin de değişmesine sebep olur.

Peki tüm bu sorunları önlemek ve sağlıklı bir çene eklemine sahip olmak için neler yapılabilir?

Çene Eklem Sağlığını Korumak

Çene eklemlerinin sağlığını korumak oldukça önemlidir. Sık kullandığımız bu eklemdeki rahatsızlıklar ilerleyen yaşlarda artabilir ve büyük problemlere sebep olabilir.

Gelin şimdi çene eklem sağlığını korumak için yapılabileceklere göz atalım!

 • Uzun süreli ve sürekli sakız çiğnemekten kaçınmak,
 • Esneme sırasında ağzı çok açmamak,
 • Sert yiyecekleri dikkatli tüketmek,
 • Sürekli tek taraflı çiğnemekten kaçınmak,
 • Stresten uzak durmak,

Bu önerileri yaptığınız halde çene eklemlerinde problem oluşabilir. Bu öneriler yalnızca sağlığınızı desteklemek içindir.

Yemek Yerken Çeneden Ses Gelmesi Tedavisi

Çeneden Ses Gelmesi
Çeneden Ses Gelmesi

Yemek yerken çeneden ses gelmesi veya günlük hayatta ses gelmesi için tedavi yöntemleri oldukça çeşitlidir. Çünkü bu durumun sebebi pek çok farklı sebepten meydana gelebilir.

Tedavinin ilk aşaması muayenedir. Doktorunuz muayene sırasında çenenizi inceler, ultrason altında da konumlandırmasına bakar. Bunun sonucunda çene probleminin sebebi bulunur.

Gelin şimdi bu sebeplere ve tedavi yaklaşımlarına daha yakından göz atalım!

Basit Çene Problemleri için Egzersiz

Özellikle çenenizdeki problem çok ilerlemediyse ve çenenizde büyük bir problem gözlemlenmiyorsa doktorunuz size basit egzersizler önerebilir. Bunların yanı sıra sıcak soğuk kompres uygulamaları da çeneyi rahatlatabilir.

Diş Sıkmaları için Masseter Botoks ve Plak Tedavisi

Çeneden Ses Gelmesi
Çeneden Ses Gelmesi

Çeneden gelen sesin ve çene ağrılarının büyük bir kısmı diş sıkma probleminin bir sonucudur. Bu durum için de masseter botoks veya plak tedavisi uygulanabilir.

Diş sıkma zamanla dişlerinizin aşınmasıne sebep olabilecek, şiddetli baş ağrıları yapan önemli bir problemdir. Diş sıkması ve tedavileri hakkında bilgi almak için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Tıklayın: “Bruksizm Nedir? Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir?”

Ağız ve Çene Yapısındaki Problemler

Ağız ve çene yapısındaki dizilimsel problemler de çenede sorunlara sebep olabilir. Bunun için hastanın ağız kapanış pozisyonu ve dişleri incelenir. Bunun sonucunda çeşitli ortodontik tedaviler ile sorun çözülür.

Ortodontik tedaviler hakkında detaylı bilgi için,

Tıklayın: "Ortodonti Nedir? Tedavi Nasıl Uygulanır?"

Çeneden Ses Gelme Problemi için Hangi Doktora Gitmeliyim?

Çene eklemlerindeki problemler ile ortodonti uzmanları ilgilenir. Siz de bu problem için ilk olarak diş hekiminize danışabilirsiniz. Sonrasında hekiminiz sizi ilgili uzman doktora yönlendirecektir.

Çene Problemleri Tedavi Edilmezse Tehlikeli mi?

Çene eklemlerinizdeki rahatsızlıklar ilk başta zararsız görünebilir. Bu durum tedavi edilmediğinde daha da ilerleyecek ve hayat kalitenizi düşürecektir.

Tedaviye ne kadar geç başlarsanız iyileşmeniz de bir o kadar zor ve zaman alıcı olacaktır.

Bizimle İletişime Geçin!

Çeneden Ses Gelmesi
Çeneden Ses Gelmesi

Bu yazımızda çeneden ses gelmesi problemini detaylıca anlattık. Dişleriniz ve çene eklemli hakkında hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve kliniğimize gelerek de ücretsiz muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz!

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için,

TIKLAYIN: "HİZMETLERİMİZ"