Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer, böyle bir durumda neler yapılabilir ebeveynler tarafından merak edilir. Yetişkinlerdeki gibi ilaç kullanımı genellikle çocuklarda sakıncalı olduğu için doğal yöntemler ile ağrının hafifletilmesi amaçlanır.

Gelin bu yazımızda sıkça karşılaşılan çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer, evde hangi yöntemleri uygulayabilirsiniz ve ilaç kullanımı ne zaman gerekir birlikte inceleyelim.

Çocuklarda Diş Ağrısı Sebepleri

çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusu öncesi bu ağrının sebebini bilmek önemlidir. Bu sayede ağrının hafifletilmesi için nasıl bir yol izleneceği de tespit edilebilir.

İşte çocuklarda diş ağrısı sebepleri:

  • Fazla asitli ve şekerli gıda tüketilmesi sonucu diş çürümeleri,
  • Diş enfeksiyonu,
  • Diş apsesi,
  • Diş eti hastalıkları,
  • Yeni gelen dişin yüzeye çıkamaması gibi sıralanabilir.

Bu problemler zamanla artarak şiddetli ağrılara ve hatta şişliklere sebep olabilir. Bunun sonucunda tedavi edilmesi de zorlaşır. Bu nedenle böyle problemlerle karşılaşıldığında diş hekiminden uzman görüşü almanız önemlidir. Önerilen yöntemler sorunu çözmek için değil ağrıyı kısa süreli hafifletmek için tavsiye edilir.

Çocuklarda Diş Ağrısı için Evde Neler Yapılabilir?

Çocuklarda diş ağrısı sebepleri neler cevaplandırdık. Şimdi de yazımıza diş ağrısı için neler yapılabilir bu sorunun cevabıyla devam edelim. Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız ağrıyı hafifletmek için ilaç, şurup veya doğal yöntemler kullanılabilir.

Çocuklarda diş ağrısı için evde neler yapılabilir listeleyelim:

  1. Diş ağrısının ve şişliğinin azaltılması için ılık suyla ağız çalkalanabilir. Bunun yanı sıra suya bir miktar tuz eklenerek gargara yapılması da ağrıyı hafifletebilir.
  2. Soğuk kompres yaparak da ağrıyı azaltabilirsiniz. Bu sayede kan damarları daralır ve hem şişlik hem de ağrı azalabilir.
  3. Karanfil yağını çok az miktarda kulak pamuğuna damlatarak etkilenen bölgeye sürebilirsiniz. Sonrasında yağın yutulmaması ve ılık bir suyla ağzın çalkalanması tavsiye edilir.
  4. Sirkeli suyla gargara yapmak da tavsiye edilir.
  5. Dişlerin yumuşak uçlu bir fırçayla yavaş hareketlerle fırçalanması da bölgenin daha da kötüleşmesini engellemek amacıyla yapılabilir.

Saydığımız öneriler halk arasında yapılan yöntemlerdir ve kısa süreli fayda sağlarlar. Bu nedenle dişteki herhangi bir problem ve ağrı için diş hekimine başvurmak en doğru çözümdür. Çocuklarda sık karşılaşılan bir diğer problem diş sıkması hakkında da bilgi almak için öneri içeriğimize göz atabilirsiniz.

Öneri İçerik: Çocuklarda Diş Sıkma Nedenleri ve Tedavisi

Siz de hem kendi diş problemleriniz hem de çocuklarınızın dişlerindeki problemler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca uzman hekimlerimizce verilen ücretsiz muayene hizmetimizden de faydalanabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Ağrısı için İlaç

çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer bunun için evde neler yapılabilir cevaplandırdık. Şimdi de diş ağrısı için kullanılan ilaç, şurup ve spreylerden bahsedelim.

Çocuklarda diş ağrısı için ilaç tedavisi yalnızca diş hekimi önerisiyle kullanılabilir. Bunun dışında kontrolsüz ilaç kullanımı çocuklara zarar verebilir. Diş hekimleri çocuklarda diş ağrısı için şurup da önerebilir.

Bunların yanı sıra çocuklarda diş ağrısı için sprey de bulunur. Bu sprey ağrıyan bölgeyi uyuşturarak rahatlatır, ağrıyı hafifletir. Ağrı kesici spreylerin de doktor kontrolünde alınması önemlidir.

Dişlerde oluşan herhangi bir ağrı veya problem için diş hekimine danışmak en doğru çözümdür. Bunun yanı sıra belirli aralıklarla diş hekimine gitmek önerilir. Siz de ağız sağlığınız için bizimle iletişime geçebilir ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için de aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

"Hizmetlerimiz"