Çocuklarda ağız hijyenine dikkat edilmediğinde pek çok ağız ve diş sağlığı problemi oluşabilir. Bunlardan biri de diş çürümesidir. Çocuklarda diş çürümesi nasıl belirti gösterir ve nasıl tedavi edilir sizler için araştırdık. Yazımızda bu konuyu detaylı olarak inceleyelim!

Çocuklarda diş çürümesi erken yaşlarda süt dişlerinden itibaren kendisini gösteren bir problemdir. Diş çürümesi ağız içerisinde diğer dişlere de bulaşıcı bir diş hastalığıdır. Diş çürüdüğü zaman çocuklar çok ağrılı bir dönem geçirirler.

Gelin çocuklarda diş çürümesini, belirtilerini ve tedavilerini daha detaylı inceleyelim.  

Çocuklarda Diş Çürümesi Neden Olur?

çocuklarda diş çürümesi

Diş sağlığına zarar veren diş çürümesi hem çocukların sancılı bir dönem geçirmesine sebep olur hem de diğer dişlerine de bu çürük yayılabilir. Çocuklarda süt dişleri kalıcı dişlere göre daha çok organik madde içerir. Bu sebeple de süt dişleri çürük oluşumuna daha yatkındır. 

Çocuklarda diş çürüğü sebepleri arasında birçok farklı neden olabilir. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;

 • Diş minesi tabakasının bozulması durumu,
 • Geceleri sürekli biberon kullanımı,
 • Şeker ve atıştırmalık tüketimi, 
 • Sürekli karbonhidrat ağırlıklı beslenme olarak sıralayabiliriz.

Çocuklarda diş çürüğü zararları erken dönemlerde başlar. Çocuklarda görülen diş çürüklerine halk arasında biberon çürüğü denir. Emzirilen veya biberon kullanılarak verilen süt çocuk uyuduğunda dişleri üzerinde biriktiği için çocukların dişinde sarı ve kahverengi renkte lekeler oluşur. 

Küçük yaştan itibaren ağız sağlığı ve hijyeni oldukça önemlidir. Çocuklar yemek yedikten sonra dişlerini fırçalamadıkları için dişleri arasında kalmış olan yemek artıkları dişlerinde çürüme yapar. Ebeveynler çocuklarının diş sağlığına dikkat etseler de bazı sebepler sonucunda ya da aileden gelen genetik yatkınlık sebebiyle çocukların dişlerinde çürük oluşabilir.

Çocuklarda Diş Çürümesi Nasıl Tedavi Edilir?

çocuklarda diş çürümesi

Çocuklarda diş çürüğü oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Diş çürüğünün kısa sürede fark edilip tedaviye başlanması lekenin dişte daha da derin bir çürük oluşturmaması için önemlidir. Çocuklarda diş çürüğü nasıl tedavi edilir sorusu ile yazımıza devam edelim. 

Çocuklarda diş çürüğü için yapılabilecekler önlem ve tedavi olarak ikiye ayrılır. Bunlar; diş çürüğü oluşumunu engellemek ve diş çürüklerini temizlemek için yapılan işlemlerdir. Diş çürüğü oluşumunu engellemek için ağız bakımı ve hijyenine dikkat etmek önemlidir. Çürük oluştuktan sonra ise uzman bir tedavi süreci gerektirir.

Çocuklarda diş çürüğü nasıl önlenir?

 1. Özellikle de küçük yaştan itibaren çocukların sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere dişlerini iki dakika boyunca fırçalamaları en temel ve etkili yöntemlerden birisidir.
 2. Çocuklarda diş çürümesini engellemek için florlu diş macunu da kullanılabilir. Flor diş minesini güçlendirdiği için çürük oluşumunu engeller.
 3. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlere diş ipi kullanmakta dişler arasında kalmış olan yemek kalıntılarını alarak dişlerde çürük oluşmasını engellemek için etkili bir yöntemdir. 
 4. Ağız gargarası kullanmakta ağız içini dezenfekte ederek bakterileri öldürür. Diş hekimine danışarak belli bir ölçüde kullanabilirsiniz.
 5. Bir diğer etkili yöntem de sağlıklı beslenmektir çocuklarda diş çürüğü oluşumunu engellemek için ağız bakımı kadar önemlidir. Şekerli ve asitli yiyecek ve içecekler yerine sağlıklı ve düzenli beslenilirse çürük oluşumunu önler. 
 6. Çocuklarda diş çürüğü oluşumunu engellemek için düzenli olarak diş kontrolüne gitmek önemlidir. Diş hekimi tarafından yapılan muayene ve diş temizliği çürük oluşumunu önleyicidir. 

Çocuklar belli bir yaşa kadar tam olarak diş fırçalamayı yapamadığı için bir diş koruyucusu olarak ifade edilen fissür örtücü diye bir uygulama vardır. Beslenme sorasında biriken yemek artıklarından oluşan çürükleri engellemek için bu oluk kısımların özel bir akışkan dolgu ile kapatılması gerekir.

Ülkemizde çok yaygın olmayan fissür örtücü uygulaması Avrupa ülkelerinde sıklıkla tercih edilir. 3 yaşından itibaren başlar ve 20 yaşına kadar devam eder. Bu tedavi ağrı veya acı hissettirmez oldukça kısa sürede yapılan ve dişlerin daha iyi korunmasını sağlayan tedavidir.

Çocuklarda diş çürümesi başlandıysa hemen tedavi edilmesi gerekir. Diş çürüğü oluşumunda kanal tedavisi ve dolgu işlemleri yapılarak diş çürüğü tedavi edilir. Kanal tedavisi yapılırken dişteki çürüğün sinirlerine inilerek açılmış olan kanal bir dolgu ile doldurulur. Kanal tedavisi bittiğinde dişin üzeri kaplanır ve daha sağlıklı hale getirilir.  

Öneri İçerik: Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Diş Ağrısı    

çocuklarda diş çürümesi

Çocuklarda diş çürümesi ağrısı çok sancılı bir süreçtir. Diş köklerinde oluşan iltihap diş etinin şişmesi sonucunda çocuklarda ateşlenme yapabilir. Bunun yanında birçok diş çürüğü belirtisi vardır. Bunlar;

 • Diş çürüğü ağrısı,
 • Diş eti kanaması,
 • Diş eti şişmesi,
 • Diş etinde oluşan ağrı, 
 • Dişin yüzey kısmında oluşan beyaz noktalar,
 • Kulak ağrısı olarak sıralanabilir.

Çocuklar diş ağrısını çok sancılı yaşarlar. Çocuklarda diş çürümesi için ne yapılmalı ya da ağrı nasıl hafifletilir diye araştırdığımızda öncelikli olarak doktor kontrolü ve tedavi süreci önemlidir. Ancak insanlar evde de ağrılarını hafifletecek çözümler ararlar. Sizler için çocuklarda diş çürüğüne ne iyi gelir sorusunu araştırarak bilgilerimizi derledik.

Ebeveynler çocuklarında kısa bir süreliğine de olsa ağrılarını hafifletmek için halk arasında bilinen ağrı kesici yöntemler uygularlar. Bunlar; 

 • Tuzlu su ile gargara yapmak,
 • Ağrıyan kısım üzerine karanfil yağı sürmek,
 • Buz kompresi uygulamak,
 • Ağrı kesici almak,
 • Diş ipi kullanmak,

Bu çözümler kısa süreliğine dişinizdeki ağrıyı hafifletir. Diş hekiminden randevu alıp tedaviye başlamanız ağrı için en etkili yöntemdir. Tedavi işlemleri hakkında daha detaylı bilgi almak bize ulaşabilir veya aşağıda yer alan sayfamızdan hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

"Hizmetlerimiz"