Çocuklarda diş sıkma nedenleri ve tedavisi nelerdir sorusu çoğu ebeveyn tarafından merak edilmektedir. Ebeveynler genel olarak çocuklarında diş sıkma sorununu uyurken çıkardıkları diş gıcırdatma sesi ile fark ederler.

Halk arasında diş sıkma olarak bildiğimiz bu sorunun tıp dilindeki adı bruksizmdir. Bruksizm, istemsiz bir şekilde diş sıkma ve diş gıcırdatma durumudur. Çocuklarda diş sıkma sorunu ile gece uyurken daha çok karşılaşılır. 

Sıklıkla çocuklarda görülen bu durumun nedenlerini ve nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğini sizler için araştırdık. Gelin bu konuyu daha yakından inceleyelim.

Çocuklarda Diş Sıkma Neden Olur 

çocuklarda diş sıkma

Çocuklarda diş sıkma neden olur ve bu problemin temelinde hangi sorun yer alır?

Diş sıkma durumunun tam olarak nedeninin ne olduğu bilinmemektedir. Diş ile alakalı bir sorun yüzünden olma ihtimali olabilir. Örneğin; üst ve alt dişlerin düzgün bir hizada olmaması durumunda diş sıkma ile karşılaşılabilir. 

Çocuklarda diş sıkma durumunun psikolojik olarak nedenleri vardır. Bunlar; Stres, öfke ve kaygı durumlarıdır.  Aile içinde olan sıkıntılar, sınav kaygısı, okula başlaması gibi durumlarda çocuklarda stres ve kaygı daha çok artar. Bunun sonucunda uyku sırasında diş sıkma ve gıcırdatma daha fazla artmaktadır. Bunlar dışında hiperaktif olan çocuklarda da diş sıkma sorunu ile karşılaşılabilir. 

Sıklıkla karşımıza çıkan çocuklarda diş sıkma nedenlerinden birisi de süt dişlerinin yerine diğer dişlerinin çıktığı dönemdir. Dişlerin bu değişim döneminde farklı temaslar sonucunda diş sıkma ve gıcırdatma sorunu görülebilir. 

Bu diş sıkma nedenlerinin haricinde diş sıkmanın lokal nedenleri de vardır. Dişlerin dolgu teması sorununda çocuklarda diş sıkma sorunu oluşabilir. Dişlerin kapanırken uygunsuz bir biçimde kapanması sonucunda da bu problem oluşabilir.  

Diş sıkma problemiyle yetişkinlerde de karşılaşılabilir. Yetişkinlerdeki diş sıkma problemi için de öneri içeriğimize göz atabilirsiniz.

Öneri İçerik: "Bruksizm Nedir?"

Çocuklarda Diş Sıkma Gıcırdatma 

Çocuklarda diş sıkma, gıcırdatma durumu sıkça görülür. Genellikle çocukların %7-15’inde diş sıkma ve diş gıcırdatma durumu ile karşılaşılır. 12 yaşından sonra diş sıkma sorununa daha az rastlanır. 

Diş sıkma ve gıcırdatmanın nedenlerine üst başlığımızda anlatmıştık. Ana nedeni stres ve kaygıdır. Bazı araştırmalara baktığımız da diş gıcırdatmanın aileden genetik olarak geçtiği yazsa da temel olarak altında bir stresin yattığı düşünülür. 

Çocuklarda diş sıkma ve gıcırdatma sonucunda birçok sorun oluşabilir. Bunlardan bazılar; Çene ağrısı, baş ve kulak ağrısı, dişlerde hassasiyet, çene hareketlerinde kısıtlılık ve ses gelmesi gibi birçok sorun ile karşılaşılabilir. Diş gıcırdatmasına sebep olan sorunlar diş yapısı ve diş sorunu ile alakalıysa dişlerde aşınma, çene eklemlerinde oluşan yapı bozukluğu ve uyku problemleri ortaya çıkar. 

Çocuklarda Diş Sıkma Tedavisi 

çocuklarda diş sıkma

Çocuklarda diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunu ile karşılaşıldığında diş sıkma sorununun dişe bağlı olarak mı yoksa altında başka bir sebep mi var sorusunun cevabını öğrenebilmek için bir diş hekiminden yardım almak gerekir.

Diş hekimi çocukta oluşan diş sıkma problemi için psikolojik bir stres kaygı durumundan mı kaynaklı yoksa dişlerle alakalı bir problem mi olduğunu inceleyerek ebeveynlere çocukları için bir tedavi önerir. 

Çocuklarda diş sıkma sorunu psikolojik ya da duygusal sebeplerden dolayı ortaya çıkıyorsa ebeveynlerin çocuklarını rahatlatmak ve streslerini azaltmak için çözümler bulmalıdır. Örneğin; Sevdiği kitabı okumak, sevdiği bir oyunu oynamak gibi çözümler yapılabilir. Bunlar işe yaramadığında ise psikolojik olarak çocuğun destek alması gerekebilir. 

Ebeveynlerin gece uyuyan çocuğunu izleyerek dişini gıcırdattığı sırada hafifçe dürtmesi sonucunda çocuk normal uykuya geçer. Bu yöntemi diş sıkma ve gıcırdatma sorunu bitene kadar her gece ebeveynlerin yapması sonucunda çocukta diş gıcırdatmanın azaldığı görülür. 

Yetişkinlerde kullanılan medikal plaklar vardır. Bu gece koruyucu plaklar gelişme çağında olan çocuklar için ciddi bir aşınma olmadığı sürece uygulanmamaktadır. Bir çocuğun dişlerinde diş sıkma sonucunda oluşmuş ciddi bir aşınma varsa uzman doktorlar tarafından koruyucu plaklar hazırlanabilmektedir ancak gelişim çağında olmaları sebebiyle gelişimlerini etkilememek için tercih edilmemektedir. 

Diş sıkma tedavi edilmediği sürece çenede ve dişlerde problemlere sebebiyet verir. Bu nedenle çocuğunuz için bir an önce diş hekimine danışmanız gerekir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Hizmetlerimizin hepsi hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

"Hizmetlerimiz"