Damakta diş çıkması yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilir. Bu durum genel ağız ve diş sağlığı için tehlikeli olabilir.

Gelin damakta diş çıkması neden olur ve nasıl tedavi edilir daha detaylı bakalım!

Damakta Diş Çıkması

Damakta diş çıkması, halk arasında batık olarak da adlandırılan bir durumdur. Bu durumda bazı dişler diş eti altında kalır ve normal pozisyonuna ulaşamaz.

Bazı kişilerde bu durum uzun süre fark edilmez. Ancak batık dişler zamanla diğer dişlerin de dizilimini bozar. Uzun süre kısmen veya tamamen diş eti altında kalabilir.

Damağa Gömülü Diş Nedir?

damakta diş çıkması

Damağa gömülü diş; doğru şekilde konumlanmamış ve çıkamamış, bir kısmı veya tamamı deri altında olan dişlerdir. Genel ağız ve diş sağlığı için oldukça tehlikeli olabilecek bu durumun hızlı bir şekilde tedavi edilmesi önerilir.

Tedavi süresince diş yeterince dışarı çıktıysa çekim işlemi yapılabilir. Eğer dişin tamamı veya büyük bir kısmı gömülüyse ameliyatla alınması gerekebilir.

Üstten Diş Çıkarsa Ne Olur?

Üstten diş çıkarsa ne olur ve bu durumda ne yapılmalı diye merak ediyor olabilirsiniz.

Üstten çıkan dişin konumlanması yanlışsa, diğer dişlere baskı yapıyorsa zamanla dişlerin dizilimini bozabilir. Özellikle çocuklarda daha sık görülebilen bir durumdur. Bu durumda diş hekimine erkenden başvurulması önemlidir.

Damakta Diş Çıkması Belirtileri

Damakta diş çıkması direkt olarak kendini belli edebilir. Bazı kişilerde dişin büyük bir kısmı dışarda olduğu için kişi tarafından kolayca anlaşılabilir.

Yarısı diş eti içerisinde olan, üst damakta çıkan dişlerin ise fark edilmesi daha zor olabilir. Ancak bu dişler de yine bazı belirtilerle anlaşılabilir.

İşte Damakta Diş Çıkması Belirtileri:

 • Yüz ve çene bölgesinde anlamlandırılamayan şişlik,
 • Yüzde veya çenede rahatsızlık ve doluluk hissi,
 • Dişte veya çenede ağrı,
 • Çene hareketlerinde zorlanma,
 • Ağız kokusu,
 • Ağızda acı tat,
 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Dişin çıkması gereken yerin boş kalması,

Damakta diş çıkması belirtilerini yukarıdaki gibi sıralayabiliriz. Bu belirtiler tek başına sorununuzun kaynağını bulmanıza yardımcı olmayacaktır.

Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde en sağlıklı olan hızlı bir şekilde diş hekiminizle görüşmenizdir. Diş hekiminiz yapılan tetkikler sonrasında problemin ne olduğunu netleştirecektir.

Damakta Çıkan Diş Çekilir mi?

Damakta diş çıkması diğer dişler için tehlikeli bir durumdur. Ağız içerisindeki uyumu bozar. Normalde olmaması gereken bir yerde çıkan diş diğer dişlere baskı uygular.

Uygulanan baskı nedeniyle hastanın ağız içerisinde sıkışıklık, rahatsızlık hissi oluşur. Zamanla bu ekstra diş diğer dişlere de baskı uygular. Dişlerin dizilimini bozar.

Damakta Çıkan Diş Neden Çıkar?

Damakta diş çıkması neden olur biraz da bundan bahsedelim.

Öncelikle bu durumun net bir şekilde sebebini belirlemek zordur. Pek çok etken bu durumun oluşmasına neden olabilir.

Damakta Diş Çıkmasının Bilinen 7 Sebebi:

 • Genetik etkenler,
 • Küçük yaşta yaşanan diş travmaları,
 • Kişinin ağzında normalde olması gerekenden daha fazla diş olması,
 • Dişlerin anormal büyük olması,
 • Süt dişlerinin düşmemesi,
 • Yirmilik dişler,
 • Hastanın çene yapısının anormalliği,

Özellikle gömülü kalan dişlerin pek çoğu yirmi yaş dişlerinden kaynaklanır. Bunun yanı sıra da pek çok sebep dişlerin farklı konumlarda yanlış bir şekilde çıkmasına neden olabilir.

20'lik diş çekimi sancılı bir süreç olabilir. Bu durum hakkında daha detaylı bilgi için diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

TIKLAYIN: "20’lik Diş Çekimi Fiyatları 2024 | Gömülü Diş Çekim Ücreti!"

Damakta Diş Çıkması Tedavisi

Damakta diş çıkması tedavisi için diş hekimine hızlı bir şekilde başvurmalısınız. Hekiminiz bu çıkan dişin konumuna ve ağzın genel durumuna göre tedavi planı oluşturur.

Tedaviler üçe bölünebilir. Bunları;

 1. Düzenli kontrol ve bakım,
 2. Diş teli kullanımı,
 3. Diş çekimi olarak sıralayabiliriz.

Bu tedavi şekillerinin hangi aşamada gerekli olduğunu ve nasıl uygulandığını daha detaylı açıklayalım.

Düzenli Kontrol ve Bakım

Bazı durumlarda damakta çıkan diş kendiliğinden yerine gelebilir. Eğer durum çok şiddetli değilse diş hekiminiz düzenli olarak bakım yapmanızı ve kontrole gelmenizi tavsiye edebilir.

Diş hekimi düzenli olarak dişin takibini yaparak genel ağız sağlığını etkileyip etkilemediğini anlayabilir.

Diş Teli Kullanımı

damakta diş çıkması
damakta diş çıkması

Diş teli kullanılarak dişlerin konumu düzeltilebilir. Diş telleri yanlış yerde çıkan dişin düzgün bir şekilde hizalanmasını sağlar. Diş teli tedavisine ne kadar erken bir yaşta başlanırsa tedavi o kadar etkili ve hızlı olacaktır.

Tel tedavisi hakkında merak ettikleriniz için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Braket Nedir? Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?"

Diş Çekimi

Bazen dişlerin arkasında çıkan diş fazladan bir diş olabilir. Konumu ağız sağlığını tehdit edebilir ve ciddi bir problem oluşturabilir. Bu durumda diş hekiminiz dişin çekimine karar verir.

Diş çekimi vaktinde yapıldığında diğer dişlerin konumlanması da zamanla düzelir.

Gömülü Diş Çekilmek Zorunda mı?

Gömülü diş çekilmek zorunda mı?

Gömülü diş herhangi bir şekilde rahatsızlık oluşturmuyorsa ve diğer dişlere zarar vermiyorsa çekilmesine gerek olmayabilir. Ancak bunun kararının diş hekimi tarafından verilmesi gerekir.

Böyle bir şüpheniz olduğunda diş hekimine danışarak durumdan emin olmanız gerekir. Diş hekimiz dişin çekilip çekilmeyeceğine karar verecektir.

Gömülü Diş Çekilmezse Ne Olur?

Gömülü diş çekilmezse ne olur, diğer dişlerin yapısını bozar mı merak edilir. Ancak bunun kararının diş hekiminiz tarafından verilmesi gerekir.

Bazı durumlarda gömülü diş diğer dişleri etkilemez, herhangi bir şekilde baskı yapmaz ve hastayı da rahatsız etmez. Durum böyle olduğunda herhangi bir müdahaleye gerek kalmaz. Ancak düzenli olarak diş hekimi tarafından durumun kontrol edilmesi gerekir.

Damakta Çıkan Diş Nasıl Çekilir?

damakta diş çıkması

Damakta çıkan diş nasıl çekilir sorusu bu durumu yaşayan hastalar tarafından merak edilir. Bu durum pek çok kişiye de korkutabilir.

Gömülü veya yanlış yerde çıkmış dişler için ilk aşama muayenedir. Bu sırada diş hekiminiz dişin tam konumunu anlamak için detaylı inceleme yapar.

Röntgen ve tomografi ile dişin konumu net bir şekilde belirlenir. Sonrasında da tedavi süreci başlatılır.

Diş çekimi aynı diğer dişlerin çekimi gibi uyuşturulma işlemi sonrası yapılır. Bazı durumlarda dişin konumu farklıysa ekstra aşamalar gerekebilir.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Düşmemesi

damakta diş çıkması

Çocuklarda bazen süt dişlerinin düşmemesi görülebilir. Kalıcı diş çıkmaya başladığında düşmeyen bu diş problemlere sebep olur. Bu durumda dişin çekilmesi gerekir.

Diş çekilmezse kalıcı dişler yanlış bir şekilde konumlanır. İlerleyen dönemde bu durumun çözülmesi daha zor olacaktır.

Süt Dişleri Nasıl Dökülür?

Süt dişleri çocuklukta çıkan dişlerdir. Bu dişler 6-9 yaş aralığında dökülür ve yerine yeni dişler gelir. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi kalıcı dişlerin doğru konumlanması için önemlidir.

Süt dişleri diş köklerinin zayıflaması ve erimesi ile gerçekleşir. Kalıcı dişler ise bu süt dişlerinin altına konumlanır. Kalıcı dişler alttan yaptığı baskıyla bu erime işlemine neden olur. Sonrasında da kalıcı dişler ağızda konumlanır.

Diş Çekiminden Sonra Damakta Kemik Çıkması Neden Olur?

Diş çekiminden sonra damakta kemik çıkması bazı kişileri korkutabilir. Ancak bu normal bir durumdur.

Diş kökleri çene kemiğine bağlıdır. Bu nedenle çekim işlemi sonrasında oradaki kemik ortaya çıkacaktır. Bu durumda açık kalan bölgeye dokunduğunuzda diş parçası kaldığını düşünebilirsiniz.

İlerleyen günlerde oradaki bölge kendiliğinden iyileşecektir. Bu süreçte oradaki bölgeye temastan kaçınmanız önerilir. Diş etiniz o bölgeyi zamanla kapatır.

Bizimle İletişime Geçin!

damakta diş çıkması

Yazımızda damakta diş çıkmasını detaylı bir şekilde inceledik. Dişleriniz hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ağız sağlığınızla ilgili yaşadığınız herhangi bir problemde kliniğimizi ziyaret edebilir, ücretsiz ilk muayene kampanyamızdan faydalanabilirsiniz.

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için,

TIKLAYIN: "HİZMETLERİMİZ"