Dental dolgu, çeşitli malzemeler kullanılarak bireyin çürük veya hasar görmüş dişini onarma sürecidir. Diş dolgusu, dişin durumu kötüleşmeden uygulandığında, hastanın diş kaybı yaşamadan kendi dişlerini kullanmasına olanak tanır. Çürük veya hasarlı dokunun temizlendikten sonra yapılan dolgu sayesinde hastanın kendi dişlerini kullanmaya devam etmesi mümkündür.

Ağızdaki bazı çürükler beyaz renkte olabilir, bu nedenle fark edilmeleri zaman alabilir. Yıl boyunca düzenli olarak diş hekimine gitmek, bu çürüklerin kolayca fark edilmesini sağlayabilir. Bu sayede ihtiyaç duyulan tedaviye daha erken başlanabilir.

Dental Dolgu İşlemi

what is a dental filling
what is a dental filling

Bazı durumlarda gerekli olmasa da, bölgenin ağrı hissedilmesini engellemek için önce lokal anestezi uygulanır. Daha sonra diş hekimi çürüğü temizlemeye başlar ve dişin dolmaya hazır olduğundan emin olur.

Bu süreçten sonra hastanın dişinde çatlaklar veya çukurlar oluşur. Bu boşluklar, hastanın diş yapısına en uygun dolgu malzemesi ile doldurulur.

Dolgu malzemesine bağlı olarak diş hekimleri, uygulanan her katı sertleştirmek için özel bir cihaz kullanırlar.

Dolgu işlemi tamamlandıktan sonra hastanın ağız hareketleri kontrol edilir. Bu, hastanın ağzını doğru ve düzgün bir şekilde kapayıp kapamadığını incelemek içindir. Eğer diş hekimi herhangi bir sorunla karşılaşırsa, gerektiğinde fazla malzemeyi kesebilir veya şekillendirebilir.

Tüm prosedürler tam ve doğru bir şekilde tamamlandıktan sonra diş eski fonksiyonuna geri döner.

Dental Dolgu Türleri

dental fillings
dental fillings

Bugün, hastanın diş yapısına bağlı olarak birçok dolgu malzemesi bulunmaktadır. Bazıları şunlardır:

  • Kompozit dental dolgu: Dayanıklı malzemeden oluşan, estetik diş dolgularından biridir. Reçine dolgu olarak da bilinir. Gerçek dişe en yakın rengi olduğu ve doğal bir görünüm oluşturduğu için hastalar arasında en çok tercih edilen dolgu tipidir. Kompozit dolgular 7 ila 15 yıl arasında dayanabilir.
  • Porselen dolgu: Porselen malzeme kullanılarak yapılan bir dolgudur. Genellikle kompozit dolgu belirli durumlarda hasar gördüğünde kullanılır. 5 ila 10 yıl sürebilir ve normal dolgu tiplerine göre yaklaşık% 75 daha dayanıklıdır.
  • Altın dolgu: Hastanın özel talebine göre laboratuvar ortamında yapılan bir dolgudur. Diş dolguları arasında en dayanıklı ve maliyetli olanıdır. 15 ila 30 yıl arasında kullanılabilir.
  • Amalgam dolgu: Gümüş dolgu olarak da adlandırılır. Belirli bir miktar civa içerir. Bakır, çinko ve kalay gibi malzemelerle dayanıklılığı arttırılır. Civa insan sağlığına zararlı olduğu için genellikle tercih edilmez. Ortalama olarak 10 yıl dayanıklılığa sahiptir. Özellikle arka dişlerde kullanılır ve üst kısmında gri renk oluşturur.

Dental Dolgu Sonrasında Yapılması Gerekenler

Dental dolgu tedisi ile ilgili en önemli konulardan biri, işlemden sonra dikkat edilmesi gerekenlerdir. Şunlara dikkat edilmelidir:

  • Eğer dental dolgu tedavisi anestezi ile yapıldıysa, anestezinin etkisi geçene kadar bir şey yememeli veya içmemelisiniz. Aksi takdirde dilinizi veya dudaklarınızı ısırabilir ve yaralanmalara neden olabilirsiniz.
  • Anestezinin etkisi hastadan hastaya değişebilir. Ortalama olarak etkisi 3 saat içinde azalır.
  • Dolgudan sonraki ilk birkaç hafta içinde diş hassasiyeti olabilir. Bu durumda, diş hekiminizin önerdiği ilacı kullanmalısınız.
  • Bir süre için çiğneme için dolgusuz tarafınızı kullanın.
  • Dolgulardan sonra diş etlerinde de hassasiyet olabilir. Bu ağrılar da kısa sürede geçer.