Halk arasında ayrık diş olarak bilinen diastema, dişler arasındaki boşluk ya da aralık anlamında kullanılan tıbbi bir terimdir. Dişlerin olması gerektiği gibi yan yana hizalanmaması ya da diş boyutları birbirinden farklı olması gibi çeşitli pek çok sebeten dolayı ayrık diş oluşabilir. Diastema, çoğunlukla üst ön iki dişte görülse de diğer dişlerde de görülme ihtimali vardır. Hem çocuklarda hem yetişkinlerde görülebilen ayrık dişler, estetik kaygı oluşturmasının yanı sıra hastanın konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Ayrık Diş Nedenleri Nelerdir?

Ayrık diş oluşumu nedenleri arasında dişlerin normalden daha küçük olması, diş boyutlarındaki eşitsizlik, dişlerin çenede yanlış hizalanması, diş kaybı ya da diş çıkarma sorunları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra dil ile dişlere baskı yapılması gibi bazı alışkanlıklar sonucunda da diastema görülebilmektedir.

  • Diş boyutlarındaki eşitsizlik: Normal şartlarda dişler, kişinin çene yapısına uygun, ısırma ve çiğneme fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde çıkmaktadır. Ancak, dişlerin daha küçük ya da daha büyük çıkması yan yana düzgün bir şekilde sıralanmasına engel oluşturur. Bunun sonucunda dişler arasında boşluklar meydana gelmektedir.
  • Alışkanlıklar: Bazı alışkanlıklar, ayrık diş oluşumuna neden olabilir. Örneğin, baş parmağını gerektiğinden uzun süre emen ya da uzun süreler emzik kullanan çocuklarda diaterma oluşabilir. Bunun yanı sıra, yanlış yutkunma şeklinden dolayı dil, ön dişleri iter. Dilin ön dişlere uzun yıllar baskı yapma durumu devam ettiğinde, dişler arası açıklık görülebilir. Dil itimi olarak adlandırılan bu alışkanlık doğru yutkunma yöntemi ile terk edilmelidir.
  • Diş eti büyümesi: Ön iki diş arasında bulunan diş etinin büyümesi, bu iki dişin birbirinden ayrılmasına sebep olmaktadır.
  • Diş kaybı: Diş çekimi sonrasında bölgedeki dişler, oluşan boşluğa doğru kayma eğilimi gösterebilmektedir. Çekilen diş yerine kısa süre içerisinde kaplama yapılmazsa dişler arasında boşluklar meydana gelebilir.

Okuyabilirsiniz: Restoratif Diş Tedavisi

Diastema (Ayrık Diş) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

diastema nedir
diastema nedir

Diastema tedavisi, diastemanın nedenine ve oluşan boşluğun büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, uygulanacak tedaviye karar verilmesi için hastanın öncelikle hekim kontrolüne gelmesi gerekmektedir.

Diastema tedavisi doğal dişlere zarar vermeden yapılmaktadır. Ayrık diş tedavisinde başvurulabilecek yöntemler şunlardır;

Ortodontik Tedavi

Diastema tedavisinde akla gelen ilk tedavi yöntemleri arasında ortodontik tedaviler bulunmaktadır. Ayrık dişler, dişlerin sıralanması sorunundan kaynaklanıyorsa bu tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Ortodontik tedavide diş arasındaki boşluğu kapatmak için metal ya da şeffaf braketlerden (diş teli) ya da şeffaf diş plağından yararlanılabilir. Hangi tedavinin uygulanacağına diş hekimi karar vermektedir. Diş teli ya da plak tedavisi fark etmeksizin, her iki tedavinin sonunda ayrık diş görüntüsü ortadan kalkmaktadır.

Ortodontik tedaviler, diğer tedavi yöntemlerine göre daha uzun süreli ve daha maliyetli olsa da en kalıcı çözümü sunmaktadır.

Diş teli çeşitlerini incelemek için okuyabilirsiniz: Braket Nedir?

Porselen Lamine Kaplama

lamine kaplama
lamine kaplama

Diastema tedavi yöntemlerinden bir diğeri de lamine adı verilen yaprak porselen kaplamalardır. Bu işlemde, dişlerin ön kısmına ince bir tabaka halinde porselen kaplama uygulanır. Lamine kaplamalar sayesinde diş rengi eşitsizliği ve bozukluğu giderilir, dişler arasındaki boşluklar kapatılır. Diastema tedavi yöntemleri arasında hasta için en estetik görüntüyü sağlayabilecek tedaviler arasındadır.

Lamine porselem diş kaplama tedavisinde, kuron tedavisinin aksine dişlerin yalnızca ön kısmı törpülenir. Bu sayede hastanın doğal dişlerinin büyük bir kısmı korunabilir.

Lamineler, laboratuvar ortamında hasta için özel olarak üretilir. Dişin ön kısmına yerleştirilen porselen lamineler sayesinde dişler arasındaki boşluklar anında kapatılır ve renk eşitsizliği varsa giderilir. Lamine kaplama işlemi ağrılı değildir ve tedavi sırasında diş çekimi yapılmasına gerek yoktur.

Bonding

Ortodontik tedavi istemeyen kişiler, diastema tedavisinde sıklıkla bonding yöntemini tercih etmektedir. Bonding işlemi, diş rengine uygun bir kompozit reçine ile dişlere şekil verme ve dolgu yapma işlemine denmektedir. Diş rengine uygun olan bu dolgular sayesinde diş arasındaki boşluklar kısa sürede kapatılabilir.

Bonding tedavi uygulaması son derece kolaydır. İşlem ortalama 1 saat sürmektedir. Bu tedavi sonucunda ayrık diş görüntüsü ortadan kalkmaktadır.

Diastema tedavisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ayrık diş tedavi edilmezse ne olur?

Ayrık diş tedavi edilmediği zaman dişler arasındaki boşluk zaman içerisinde daha da büyümektedir. Bu durumdan kaynaklı kişi konuşurken ve çiğneme yaparken sorun yaşamaktadır.

Diastema tedavisi ne kadar sürer?

Diastema tedavi süresi, hastanın durumuna ve tedavi planına göre değişiklik göstermektedir. Kompozit bonding gibi anında sonuç alınabilecek tedaviler 1 günde tamamlanırken ortodontik tedaviler 1 ile 1.5 yıl arasında sürebilmektedir.