Dişlerde en yaygın görülen problemlerden biri diş çürükleridir. Diş çürükleri zamanla şiddetli ağrılara, ağız kokusuna ve hatta diş kaybına sebep olabilir. Diş aşısı olarak bilinen dental fissür örtücü de diş çürüklerin oluşumunu önleyici bir tedavidir.

Diş çürükleri hem estetik hem de fonksiyonel olarak kişinin hayat kalitesini düşürür. Özellikle de çocuklarda kalıcı dişler çıktıktan sonra yapılan diş aşısı dişleri korur.

Peki diş koruyucu diş aşısı nedir ve nasıl yapılır gelin tüm bu soruları daha detaylı cevaplandıralım.

Diş Aşısı Nedir?

Fissür diş yüzeylerindeki gelişimsel girintilere verilen addır. Fissürler bazı kişilerde fırça kıllarının giremeyeceği kadar dardır. Bu nedenle de temizlenmesi oldukça zordur.

Bu girintilere kaçan yemek artıkları zamanla çürüklere sebep olabilir. Bunun sonucunda da tüm diş çürükle kaplanabilir. Bunları açıkladıktan sonra fissür örtücü yani diş aşısı nedir gelin bakalım.

Fissür örtücü ise bu çukurların diş renginde bir dolgu malzemesiyle kapatılması işlemidir. Bu sayede oradaki boşluklarda besin artığı birikmez ve çürük oluşmaz.  

Fissür Örtücü: Diş Aşısı Neden Yapılır?

Yazımızda diş aşısı nedir sorusunu cevaplandırdık. Şimdi de diş aşısı neden yapılır ona değinelim.

Diş üzerinde temizlenmesi oldukça zor olan fissür adı verilen girintilere besin artığı dolması ile çürük oluşumu başlar. Bunun önüne geçmek amacıyla da fissür uygulaması yapılır. Bu sayede diş daha az girinti ve çıkıntıya sahip olur.

Aynı zamanda bu işlem diş temizliğini de kolaylaşturur.

Diş Koruyucu Diş Aşısı Nasıl Yapılır?

diş aşısı nedir

Diş koruyucu diş aşısı çocuk ve yetişkin grubundaki herkese yapılabilir. Oldukça basit ve acısız bir işlemdir. Diş aşısı nedir cevalandırdıktan sonra şimdi de bu uygulamanın detaylarına bakalım.

Diş Aşısı Uygulaması Aşamaları:

  1. İlk olarak hasta muayene edilir. Bu aşamada diş hekimi uygulamanın gerekli olup olmadığına ve hangi dişlere yapılacağına karar verir.
  2. Uygulama yapılmaya karar verildikten sonra diş hekimi dişleri özel bir fırça yardımıyla temizler.
  3. Temizlenen dişler özel bileşimler kullanılarak fissür örtücü için hazır hale getirilir.
  4. Fissür örtücü dişlerin uygun kısımlarına uygulanır ve boşluklar kapatılır.
  5. Fissür örtücü ışık yardımıyla sertleştirilir. İşlem bu şekilde tamamlanır.

Diş aşısı uygulamasında herhangi bir ağrı meydana gelmediği için anestezi uygulaması da yapılmaz.

Diş Aşısı Kimlere Yapılır?

Diş aşısı nedir, nasıl yapılır ve kimlere yapılır tüm bu başlıkları yazımızda incelemeye devam edelim.

Diş aşısı yetişkin ve çocuk herkese yapılabilir. Ağrısız ve basit bir işlemdir. Özellikle çocuklarda azı dişlerine yapılır. Bu sayede ömür boyu kullanacakları dişleri için koruyucu bir önlem alınmış olur.

Çocuklar diş fırçalama sırasında yeterince dikkatli olmayabilir. Bu işlem aynı zamanda diş temizleme işleminin daha kolay bir şekilde yapılmasını da sağlar. Çocuklarda kalıcı dişler için oldukça kolay ama etkili bir koruyucu tedavi yöntemidir.

6-7 yaş grubundaki çocuklara bu uygulama yapılabilir. Bu yaşlarda çocukların dişleri çürüklere daha hassas ve duyarlı olabilir. Bu nedenle bu yaş aralığında koruyucu önlem almaya başlayabilirsiniz.

Yetişkinler için de çürük riski olan dişler için bu işlem uygulanabilir. Bu sayede dişte herhangi bir şekilde çürüme başlamadan önlem alınmış olur.

Dişler Neden Çürür?

diş aşısı nedir

Bakterilerin oluşturduğu enfeksiyon süreci ile dişte çürüme gerçekleşir. Ağızdaki bakteriler dişlerde kalan besin artıklarını tüketirler. Bunun sonucunda da asit üretirler.

Bu asit diş minesini zayıflatır ve çürüme süreci başlar. Zaman içerisinde bakteriler daha çok asit üreterek dişlerdeki çürükleri arttırırlar.

Diş Aşısı Çürük Dişlere Nasıl Etki Eder?

Diş aşısı çürüklere direkt olarak etki etmez. Bu uygulama korucuyu bir tedavi yöntemidir. Peki diş aşısı nedir ve nasıl etki eder?

Dişteki dar boşluklar fissür örtücü ile kapatılır ve o kısımlara herhangi bir şekilde besin artığı kaçması önlenir. Bu sayede de orada bakteri üremesi gerçekleşmez ve çürüme başlamaz.

Çürüme başladıktan sonra dolgu işlemi yapılarak çürükler uzaklaştırılır. Diş aşısının çürüme başlamadan yapılması gerekir.

Dolgu hakkında bilgi almak için "Dental Dolgu Nedir?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: "Dental Dolgu Nedir?"

Dişlere Diş Aşısı Yaptırmak Zararlı mı?

Diş aşısı yaptırmak zararlı mı diye pek çok kişi merak edebilir. Bu uygulama dişlerde çürümeye yatkın, girintili yüzeyleri kapatır. Dişe zarar veren bir uygulama değildir aksine diş sağlığını korumak için yapılır.

Yapılan tedavide kullanılan malzeme oldukça önemlidir.

Diş Aşısı Düşer mi? Düşerse Ne Yapmalıyız?

diş aşısı nedir

Diş aşısı yapıldıktan sonra bu tabaka bazı kişilerde düşebilir. Bunun sonucunda da dişte bakteri üremesi başlayabilir. Bu da kısa süre içinde dişte çürük oluşumuna neden olur.

Bu nedenle fissür örtücü düştüğünde diş hekimine bildirmelisiniz. Diş hekimi belirli bir süre içerisinde fissür örtücüyü yeniler ve dişiniz tekrar sağlıklı bir şekilde korunur.

Diş Aşısı Dişleri Çürükten Korur mu?

diş aşısı nedir

Diş aşısı nedir detaylı bir şekilde inceledik. Şimdi de diş aşısı ile birlikte nasıl bir bakım uygulamalıyız ki dişlerimiz sağlıklı kalsın ona bakalım.

Diş aşısı dişlerdeki dar boşlukları kapatır. Bu sayede besin artıkları orada birikemez. Dolayısıla bakteri üremesi de gerçekleşmez. Aynı zamanda diş temizliğinin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.

Bunlar göz önüne alındığında diş aşısı dişleri çürümekten koruyan önleyici bir tedavidir. Ancak yalnızca bu tedavi dişleri çürükten korumaz. Bunun yanı sıra kişinin de diş hijyenine dikkat etmesi gereklidir.

Diş sağlığı için yapılması gerekenleri listeleyecek olursak:

  1. Düzenli diş fırçalama,
  2. Doğru şekilde diş fırçalama,
  3. Yumuşak uçlu diş fırçası kullanma ve düzeni olarak değiştirme,
  4. 6 ayda bir diş kontrolüne gitme,
  5. Dikkatli bir şekilde iş ipi kullanma,

Tüm bunların dışında sağlıklı beslenme, genetik faktörler de ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: "Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nedir?"

Diş aşısı nedir daha detaylı bilgi almak ve dişleriniz hakkında tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir kliniğimize gelerek ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz.