Diş hekimliğinde doğal dişlerin sağlıklı tutulması ve bu dişlerin ağızda korunması temel amaçtır. Fakat doğal dişlerde oluşabilecek pek çok sıkıntı vardır. Dolgu, kanal tedavisi ya da kron yöntemi ile bu sıkıntılar giderilemezse dişin çekilmesi gerekmektedir. Peki, diş çekimi nedir? Yazının ilerleyen kısımlarında bunun ayrıntılarından bahsedeceğim.

Birçok birey tarafından korkutucu bir işlem olarak görülse de doğru şekilde yapıldığında herhangi bir sıkıntı oluşmamaktadır. Genel olarak lokal anestezi uygulandıktan sonra diş çekim gerçekleştirilir. Çekimden sonra ağrı oluşumu normal karşılanmaktadır. Kanama görülmesi de normaldir.

Oluşan kanamanın hızla giderilmesi ve pıhtılaşma sağlanması için hekimin önerilerine dikkat edilmelidir. İşlem yapılan bölgeye elle ve veya dille dokunulmaması ve 24 saat boyunca sigara içilmemesi gerekmektedir. Diş çekimi nasıl yapılır? Süreç nasıl devam eder? Hepsini öğrenebilirsiniz.

Diş Çekimi Nedir?

Diş Çekimi Nedir?
Diş Çekimi Nedir?

Diş çekimi; bir diş hekimi ya da ağız cerrahı tarafından uygulanan, lokal ya da genel anesteziden sonra dişin kemik soketinden ayrılması şeklinde gerçekleştirilen bir işlemdir.

Ayakta tedavi prosedürü uygulanmaktadır. İşlemin süresi dişin konumu ve yapısına bağlı olarak değişmekte ve diş çekimi fiyatları da bundan etkilenmektedir.

Diş çekimi nedir sorusuna kısaca bu şekilde yanıt verebiliriz.

Komplikasyonlu Diş Çekimi Nedir?

Bu noktada komplikasyonlu diş çekimi nedir sorusunu da yanıtlayalım. Komplikasyonlu çekim; diş köklerinin kesilerek birbirinden ayrılması ile yapılan diş çekim işlemidir.

Komplikasyonlu çekim bölgesinin normal diş çekiminde olduğu gibi kısa süreler içerisinde iyileşmesi söz konusu değildir. Komplikasyonlu diş çekiminde bölge iyileşmesi genel olarak üç haftayı bulabilir.

Öneri içerik: Diş Çekimi Fiyatları

Diş Çekimi Neden Yapılır?

Diş Çekimi Neden Yapılır?
Diş Çekimi Neden Yapılır?

Diş çekimi nedir? sorusunu yanıtladık. Peki, diş çekimi neden yapılır? İşte detaylar...

Yetişkin dişlerin ömür boyu kullanılması ideal olsa da zaman zaman beklenmedik durumlar görülmekte ve diş çekimi gerekmektedir. En yaygın sebeplerden birisi dişlerin çürümesidir. Çürük başka bir yöntem ile giderilemeyecek kadar büyük bir sıkıntıya dönüşmüşse diş çekimi yapılmaktadır.

20’lik dişler gibi çeneye tam sığmayan ve diş yapısını bozan dişlerin de çekilmesi uygun görülmektedir. Çünkü bu tarz dişler hem çürüklere hem de apse ve şişlik oluşumuna neden olabilmektedir. Ayrıca ortodontik tedavi için de gerekli yer sağlanması gerekir ve bu dişler çekilebilir.

Diş ve diş etlerini saran ve destekleyen doku ve kemiklerin enfeksiyonu şeklinde açıklanan periodontal hastalığı bulunan kimselerde de diş çekimi yapılabilmektedir. Çünkü hastalık nedeniyle dişlere gevşeme görülebilmektedir.

Diş çekimi nedir sorusunun yanıtını öğrendiniz. Peki, çekim işlemi öncesinde neler yapılmalıdır? Detayları mutlaka inceleyin:

Öneri içerik: 20'lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş Çekimi Öncesinde Ne Yapılmalıdır?

Diş çekimi nedir? Artık bilgi sahibisiniz. Peki sürece başlamadan önce ne yapmak gerek. Diş çekimi güvenli bir işlemdir. Fakat bazı durumlarda dolaşım sistemine zararlı bakteriler girmesine yol açabilmektedir. Ayrıca diş eti dokusu da enfeksiyon riski altındadır. Bu risklerin oluşumunu önlemek için enfeksiyonel bir sıkıntı varsa antibiyotik kullanımı gerekmektedir.

Diş çekimi öncesi diş hekiminin, detaylı bir muayene yapması ve geçmişte yaşanılan bu türden sıkıntıların hekimle paylaşılması gerekmektedir.

Düzenli kullanılan ilaçlar, hasarlı kalp kapakçığı, konjenital kalp kusuru, bozulmuş bağışıklık sistemi, siroz, yapay eklemler, bakteriyel endokardit gibi durumlar da muhakkak diş hekimine bildirilmelidir.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?
Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş çekimi nedir ve nasıl yapılır? Art arda sorulan sorulan sorulardan oluyor. Diş çekimi nasıl yapılır? Bundan da bahsedelim.

 • Genel olarak dişin çekileceği bölgeye lokal anestezi yapılarak işlem başlamaktadır. Dişin gömülü olması gibi bazı durumlarda ise daha güçlü bir genel anestezi uygulanabilmektedir. Bu durum hastanın ağrı hissetmemesini ve işlem sürecinde uyumasını sağlayacaktır.
 • Dişi kaplayan diş eti ve kemik dokusu kesilmekte, forseps kullanarak diş kavranmakta yerinden oynatılmaktadır. Bazı vakalarda dişin tek parça halinde çıkarılması mümkün değildir. Böyle durumlarda diş parçalanarak alınmaktadır. Röntgen incelemesi yapılarak dişin nasıl çekileceğine karar verilmektedir.
 • İşlem sonrasında kanama gerekli ve doğaldır. İyileşmenin sağlanması için kan pıhtısının oluşması gerekmektedir. Hekim bazı durumlarda bunun sağlanması için antiseptik ve antibiyotik içeren bir ağrı kesici macun hazırlamakta ve sokete yerleştirmektedir.
 • Diş etinin kenarlarının düzgün bir şekilde kapanması için birkaç dikiş de atılabilmektedir.

Diş çekimi nedir konusunda çekim işlemi sonrasındaki süreci de anlatalım.

İlginizi çekebilir: Diş Taşı Tedavisi

Diş Çekimi Sonrasında Ne Yapılmalıdır?

Diş Çekimi Nedir
Diş Çekimi Nedir

Diş çekiminden sonra bireyin iyileşmesi birkaç gün sürmektedir. Bu süreçte hissedilecek rahatsızlığı en aza indirmek, enfeksiyon riskini azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için birkaç önlem alınmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş hekimi önerisiyle ağrı kesici kullanılabilir. Ağrı kesici hem kanamayı azaltmaya hem de pıhtılaşmanın oluşmasına yardımcı olmaktadır.
 • Buz kompresi uygulamak oluşabilecek şişliklerin önüne geçmektedir. Her seferde en az 10 dakika boyunca uygulanmalıdır.
 • İlk gün dinlenmek birkaç gün de yapılacak işleri kısıtlamak gerekmektedir.
 • Pıhtının tam oluşması için yerinden oynamaması gerekmektedir. Bunun için bol su ile ağzı çalkalamaktan veya tükürmekten kaçınılmalıdır. 24 saat sonunda tuzlu su ile gargara yapılabilir.
 • Çok fazla katı yiyecek yenmemeli, çorba ve püre tarzı yemekler yenmelidir. 
 • Ayrıca iyileşme sağlanana kadar sigara kullanılmamalıdır.
 • Yatarken baş yukarda tutulmalıdır.
 • Ağız temizliği de o bölgeden uzak durularak yapılmalıdır.
 • İşlemden 4 saat sonra hala yoğun kanama ve ağrı görülüyorsa doktora bildirilmeli enfeksiyon belirtilerine karşı da dikkatli olunmalıdır.
 • Kusma veya bulantı, nefes darlığı, öksürük, göğüs ağrısı şikayetleri olursa da hekime başvurulmalıdır.

Diş çekimi nedir konusu kadar önemli bir başlık daha var: Diş çekimi iyileşme süreci!

İlginizi çekebilir: Bruksizm Nedir?

Diş Çekimi Sonrası İyileşme Süreci

Diş Çekimi Sonrası Süreç
Diş Çekimi Sonrası Süreç

Çekilen dişin yapısına ve konumuna bağlı olarak işlemin uzunluğu ve zorluğu değişmektedir. Aynı şekilde iyileşme süresi de yine bu değişikliklere bağlıdır. Genel olarak iyileşme birkaç hafta sürmektedir. Bu süre boyunca oyuk içinde yeni kemik ve diş eti dokusu oluşmaktadır.

Çenedeki boşluk, diğer dişlerin yapısında değişikliğe ve çiğnemede zorluğa neden olabilmekte estetik görünümü de olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yüzden diş hekimleri eksik kalan dişi tamamlamak için implant, sabit köprü veya takma diş tedavisi yöntemlerini önerebilmektedir.

Diş çekimi nedir? Hamilelikde diş çekilir mi? İşte yanıtları...

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Diş Çekimi Yapılabilir Mi?

Hamilelik döneminde röntgen çekilmesi tehlikeli olabilmekte ve önerilmemektedir. Eğer mutlaka röntgen çekilmesi gerekiyorsa çok düşük seviyeli radyasyon uygulayan cihazlarla, anneye koruyucu önlük giydirilerek çekilmelidir. Bu durumlar göz önüne alınarak hamileliğin ilk üç ve son üç ayındaki işlemler ertelenebilmektedir.Emzirme döneminde ise diş çekimiyle ilgili bir sıkıntı bulunmamaktadır.

İlginizi çekebilir: Zirkonyum Diş Kaplama

Sıkça Sorulan Sorular

Diş çekimi nedir konu başlığı ile ilgili sıkça sorulan sorular şöyle:

Diş çekimi acıtır mı?

Diş çekimi sırasında genellikle lokal anestezi uygulanır ve bu sayede çekim bölgesindeki ağrı hissedilmez. Ancak, bazı kişilerde diş çekimi sonrası ağrı olabilir. Diş çekimi sonrası ağrıyı azaltmak için, diş hekiminiz size ağrı kesici önerebilir. Ayrıca, diş çekimi sonrasında buz uygulamak, yumuşak yiyecekler tüketmek ve sigaradan kaçınmak da ağrıdan kaçınmanızı sağlar.

Diş çekilirse ne olur?

Diş çekimi sonrası için iyileşme süreleri genelde 1 - 2 haftadır. Bu süreçte açılmış olan oyuk içerisinde diş eti dokusu ve yeni kemik dokusu büyür. Bunlar haricinde çekilen diş bölgesinin eksik kalması, diğer dişlerin şekil bozukluğuna neden olabilir.

Diş çekme işlemi kaç dakika sürer?

Diş çekme işlemi, herhangi farklı bir komplikasyon gelişmemesi durumunda genellikde 15 - 20 dakika arasında tamamlanmaktadır.

İmplant Tedavi Fiyatları listesini inceleyebilirsiniz.