Diş çekimi sonrası yemek yerken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir sorusu ile sıklıkla karşılaşılır. Diş çekimi sonrasında insanlar hemen gündelik hayatlarına dönemezler. Öncelikle iyileşme sürecini atlatmaları gerekir. 

Diş hekiminizin önerilerini dinlemeniz tedavi sürecinizi hızlandırarak enfeksiyon kapma riskini de azaltır.

Diş çekimi sonrasında nasıl bir yol izlenmelidir gelin alt başlıklarımızda daha detaylıca ele alalım. 

20’lik Diş Çekimi Sonrası Yemek

20’li diş çekimi insanların 17-25 yaşlarında yaşadığı durumlardan birisidir. 4 adet çıkan bu dişler bazı kişilerde sorunsuz olarak çıksada bazı insanlarda yarım ya da gömülü diş olarak çıkar.

Diş Çekimi Sonrası Yemek
Diş Çekimi Sonrası Yemek

Bu durumu yaşayan kişilerde diş etlerinde ağrı, kızarıklık, şişlik gibi sorunlar meydana gelir. 

20’lik diş çekimi sonrasında yemek yerken bazı kişiler oldukça zorlanır. Bu sorunlar ile karşılaşan  insanların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır.

Diş çekimi sonrasında yemek yerken daha yumuşak besinler tüketilmesi gerekir. İyileşme sürecinde olan bölgeye zarar verilmemelidir. Sıcak ve katı besinlerden de bir süreliğine uzak durmak gerekir. 

Süreci daha çabuk atlatıp gündelik hayatlarına dönmeleri için diş hekimlerinin önerilerini uygulamaları oldukça önemlidir.

20’lik Diş Çekimi Sonrasında Yemek Yiyemeyen Kişiler Ne Yapmalıdır?

20’lik diş çekimi sonrası yemek yiyemiyorum şikayetleriyle sıklıkla karşılaşılabilir. Diş çekiminden  sonra o bölgede  ağrı, şişlik ve kızarıklık meydana gelir. Bu sorunlar sonucunda da yemek yerken ağrı problemi oluşabilir. 

Diş çekimi sonrası yemek yiyememe sorunu ile karşılaşmak oldukça normaldir. Peki 20’lik diş çekimi sonrasında yemek yiyemeyen kişiler ne yapmalıdır gelin bu soruyu cevaplandıralım. 

Diş Çekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Özellikle ilk günler baharatlı yiyeceklerden kaçınılması önerilir!

Diş Çekimi Sonrası Yemek
Diş Çekimi Sonrası Yemek
 1. Diş çekimi sonrasında ilk birkaç saat hiçbir şey yenmemelidir. 
 2. Diş çekimi sonrasında ağızda oluşan şişlik, kızarıklık ve ağrıyı azaltmak için soğuk kompres bir bez yardımı ile uygulanabilir. 
 3. Birkaç gün boyunca yemek yerken sıcak, sert, katı ve baharatlı ürünlerin tüketilmemesi önemlidir. Yumuşak ve püre halindeki yiyecekler, sulu gıdaların tüketimi önerilir. 
 4. Diş çekimi sonrasında iyileşme sürecinde olan bölgeyi tahriş etmemek için asitli, çok şekerli, alkol ve sigara gibi ürünlerden uzak durmak gereklidir. 
 5. Doktor tarafından ağrınızı hafifletmek için verilmiş olan ilaçları düzenli olarak kullanmanız ağrı, şişlik ve hassasiyet gibi durumların iyileşmesine yardımcı olur. 
 6. Diş çekimi sonrasında ağız hijyeni çok sert fırçalar ile yapılırsa ağızda tahriş olur. Bu nedenle de doktorunuzun önerdiği şekilde ağız hijyenini sağlamak gereklidir. 
 7. Ilık ve tuzlu su ile nazik bir şekilde gargara yapılabilir. Ancak diş çekimi olan bölgeyi tahriş etmeden yapılması gerekir. 
 8. Diş doktorunuz hazırlamış olduğu önerilere ve tedavi sürecine düzenli olarak uymanız iyileşmenizi hızlandırır. 
 9. Birkaç gün boyunca dinlenmeniz gereklidir.
 10. Yorucu faaliyetlerden ve ağır iş yapmaktan kaçınmanız önerilir. 

Diş çekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri sizler için listeledik. Bu unsurlara dikkat ederseniz iyileşmeniz daha hızlı ve sağlıklı olur. 

İlginizi Çekebilir: "20’lik Diş Çekimi Fiyatları 2024 | Gömülü Diş Çekim Ücreti!"

20’lik Diş Çekimi Sonrası Yemek Ne Zaman Yenilebilir? 

Diş Çekimi Sonrası Yemek
Diş Çekimi Sonrası Yemek

20’lik diş çekimi sonrası yemek yeme düzeniniz bir süreliğine değişebilir. Peki 20’lik diş çekimi sonrası ne zaman normal yemek yenebilir gelin anlatalım. 

Diş çekimi işlemi uygulanan bölgede yara ve hassasiyet oluştuğu için yediğiniz yemeklere dikkat etmeniz gereklidir. Çok sıcak, sert, asitli ya da çok baharatlı ürünler tükettiğinizde diş çekimi yapılan bölgenin iyileşme süresi uzayabilir. 

İyileşme süreci her hastada farklılık gösterebilir. Bazı kişiler daha kısa sürede iyileşerek birkaç günde eskisi gibi normal yemek yiyebilirler. Ancak bazı kişilerde ağız bölgesindeki yara hemen iyileşmez bir ya da iki hafta gibi bir süreçte tedavileri tamamlanabilir.

Diş çekimi olan bölgenin iyileşmesi uzun süren kişilerin bu süreçte tedavilerine ve diş hekimlerinin verdiği önerileri uygulaması oldukça önemlidir. 

Diş Çekimi Sonrası Yemek Listesi Nasıl Olmalıdır? 

Diş çekimi sonrası yemek yemeniz iyileşme süreciniz için oldukça önemli bir durumdur.  Diş çekiminden sonra yemek yerken dikkat etmeniz gereken ürünler vardır. 

Her ürünü tüketmeniz iyileşme sürecinizi uzatır. Bu durumda enfeksiyon kapma riskinizi arttırabilir. 

Sert, sıcak ve baharatlı gıdalardan tüketmek yaranın iyileşmesini olumsuz etkiler. Daha yumuşak, sulu ve sağlıklı besinlerin tüketilmesi yaranın iyileşmesini olumlu etkiler. Bu nedenle de bir yemek listesi oluşturarak listede bulunan gıdaları tüketmeniz iyileşmeniz için önemlidir. 

Peki diş çekimi sonrası yemek listesi nasıl olmalıdır gelin alt başlıklara ayırarak anlatalım. 

Yumuşak Gıdalar: 

 • Püre haline getirilmiş olan sebzeler: Havuç püresi, Patates püresi, kabak püresi, brokoli püresi gibi gıdalar tüketilmelidir. Besin değerleri yüksek olduğu için doyurucudur.  
 • Püre haline getirilmiş olan meyveler: Muz püresi, armut püresi, elma püresi gibi meyveler püre halinde tüketilebilir. 
 • Yoğurt: Hem kalsiyum sağlar hem de doyurucudur. İçerisine püre haline getirilmiş meyvelerde konarak daha lezzetli ve sağlıklı olarak tüketebilirsiniz. 

Sulu Gıdalar:

Diş Çekimi Sonrası Yemek
Diş Çekimi Sonrası Yemek
 • Çorbalar: Et suyu ile yapılmış çorba, sebzeli çorba ya da tavuklu çorba tüketilebilir. Bu çorbalar çok sıcak olarak tüketilmemelidir yarayı tahriş edebilir. Ilık olarak tüketmeniz gerekir. Çorbaların içerisinde protein ve vitamin bol miktarda olduğu için sağlığınız açısından da önemlidir.  
 • Sulu meyveler: Karpuz, kavun gibi meyve türleri de tüketilebilir. 

İçecekler:

 • Ilık su 
 • Bitki çayları 

Diğer Tüketilebilecek Ürünler:

Diş Çekiminden Sonra Yemek
Diş Çekiminden Sonra Yemek
 • Yulaf ezmesi 
 • Dondurma: Şekersiz olarak meyve ve yoğurtla hazırlanmış bir dondurmadır. Hem serinletici hem de besleyicidir. 
 • Haşlanarak yapılmış tavuk ve yumurta: İki üründe protein açısından oldukça zengindir. Bu ürünlerin tüketilmesi iyileşme sürecini de hızlandırır. 

Cerrahi Diş Çekimi Sonrasında Hangi Yemekler Yenmemelidir? 

Cerrahi diş çekimi sonrası yemek yerken nelere dikkat edilmelidir. Hangi besinler tüketilmelidir sorularını üst başlıklarımız altında yanıtladık.

Diş çekimi yapılmış olan bölgede hassasiyet, ağrı ve kızarıklık meydana geldiği için tüketilen besinlerin sağlıklı, yumuşak ve ılık olması önemlidir.

Peki cerrahi diş çekimi sonrasında hangi yemekler yenmemelidir? Gelin bu soruyu cevaplandıralım. 

Diş çekimi sonrasında sert, sıcak, sağlıksız ürünler yenmemelidir. Bu ürünler diş çekimi sonrasında oluşan yaralı bölgenin iyileşmesini geciktirir. Enfeksiyon kapmasına neden olur.

 Diş çekimi sonrasında yenmemesi gereken ürünleri maddeler halinde sıralayalım. 

 • Asitli içecekler: Narenciye suları, kola, gazoz gibi ürünler iyileşme sürecini uzatır. 
 • Baharatlı yiyecek türleri hassaslaşmış olan bölgeyi hem tahriş eder hem de ağrısını arttırır. 
 • Alkol, sigara gibi zararlı ürünler tüketilirse diş çekimi olan bölgede tahriş meydana gelebilir. 
 • Tahıl türleri pirinç ve tohum gibi sert taneler yara olan bölgeye sıkışarak enfeksiyon üretebilir. 
 • Sert yiyecekler: Cipsi, çerez, kuru meyve, kıtır ekmek, sert sebze ve meyveler tüketilirse dikiş atılmış olan bölgenin açılmasına neden olabilir. 
 • Sıcak ve çok soğuk olan ürünler: yiyecekler çok sıcak ya da çok soğuk tüketilirse kanama, ağrı ve tahriş meydana gelebilir. 

Diş çekimi sonrası yemek yerken her ürünü tüketmemek gerekir. Diş çekimi sonrasında yemek listenizin size uygun olarak hazırlanması için diş hekiminizden randevu alarak önce muayene olmanız tedavi süreciniz için oldukça önemlidir. 

Bu yazımızda diş çekimi sonrası yemek tüketimi nasıl olmalı, hangi gıdalar tüketilmemelidir sorularını sizler için detaylıca anlattık.

Diş çekimi sonrasında herhangi bir sorun yaşadığınızda kliniğimize gelerek ücretsiz muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz.  Dişiniz ile ilgili her türlü sorunlarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz.

Dişleriniz ile ilgili merak ettiğiniz sorularınız varsa bizimle iletişime geçip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"