Diş çekimi, problemli dişi kurtarabilmek ve ağız sağlığını iyileştirebilmek için dolgu, kanal ya da kaplama gibi tedavilerin yeterli olmadığı durumlarda başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Diş çekimi, dişin ciddi derecede hasar gördüğü durumlarda uygulanır. Diş çekimi sonrası ise, bölgedeki yaranın doğru bir şekilde iyileşebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Gelin diş çekimi sonrası nelere dikkat edilmeli daha yakından inceleyelim.

Diş Çekimi Nedir?

20lik diş çekimi sonrası

Diş çekiminden sonra izlenmesi gereken yollara geçmeden önce diş çekimi nedir kısaca öğrenelim.

Diş çekimi, diş hekimleri ya da oral cerrahlar tarafından lokal ya da genel anestezi ile dişin ağız içinden çıkarılması işlemidir. Bu işlemde diş, kemikte soket adı verilen yuvasından çıkartılır ve işlem diş çekim işlemi tamamlanır.

Dolgu, kanal ya da kaplama gibi hasar görmüş dişi kurtarmaya yönelik tedavilerin etkili olmadığı durumlarda bu tedavi yöntemine başvurulur.

Diş çekimi nedir merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

TIKLAYIN: Diş Çekimi Nedir

Diş Çekimi Sonrası Ne Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

diş çekimi sonrası
diş çekimi sonrası

Diş çekimi, normal koşullarda zor bir prosedür olmasa da işlem sonrası yaranın iltihaplanmadan ve ağrıya sebep olmadan iyileşebilmesi için hastaların dikkat etmeleri gereken noktalar bulunmaktadır.

Diş çekimi sonrası dikkat etmeniz gerekenler:

Tampon Kullanımı

Diş çekimi sonrası kanama son derece normal bir durumdur. Bu kanamayı en kısa sürede durdurmak için diş hekiminiz tarafından size verilen tamponu ortalama yarım saat ısırın. Bu sayede kanama durdurulur ve iyileşme sürecinin başlaması için kanın pıhtılaşması sağlanır.

Çekim sonrası kanama durmuyor ise hekimiz ile iletişime geçin.

Ağrılar için İlaç Kullanımı

Diş çekimi sonrası ağrı nasıl geçer?

Diş çekimi, lokal ya da genel anestezi altında uygulanır. Anestezinin etkisi geçtikten sonra ise ağrılar şiddetlenebilir. Bundan dolayı diş hekiminizin yazdığı ağrı kesiciyi kullanmalısınız. Bunun yanı sıra yaranın iltihaplanmasını önlemek için de antibiyotik kullanılmalıdır.

Soğuk Uygulama

20lik diş çekimi sonrası

Diş çektirdikten sonra bir süre şişme gözlemlenebilir. Bu durum son derece normaldir. Panik yapmayın. Şişliğin en kısa sürede inmesi için ilk 24 saat bölgeye 5'er dakika aralıklar ile buz uygulayın.

Yumuşak Gıdalar ile Beslenme

Diş çekimi sonrası ağrı oluşumunu en aza indirmek için beslenmenize dikkat edin. Anestezi etkisi geçmeden bir şey yiyip içmeyin.

Katı gıdalar yerine yoğurt, patates püresi, çorba, balık gibi kolay yenebilen ve içilebilen besinleri tercih edin. Bu sayede yara bölgesine zarar verme ihtimaliniz azalır.

Diş Fırçalama ve Ağız Hijyeni

Diş çekiminden sonra bakteri oluşumunu ve iltihap riskini ortadan kaldırmak için ağız hijyeninize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dişlerinizi fırçalarken yara bölgesini sert fırçalamamaya özen gösterin. Doktorunuzun belirttiği şekilde diş çekimi sonrası gargara yapın.

Fiziksel Aktivite

Diş çekimi sonrası vücudunuzdaki basıncı artıracak egzersizlerden uzak durun. Basınç, kanamanın durmasını engellenir ve iyileşmeyi geciktirir. Pipet kullanımı da ağız içerisindeki basıncı artıracağı için bir süre pipet kullanmayın.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Uygulama sonrası sigara ya da alkol kullanmayın. Sigara ve alkol, kanın pıhtılaşmasını engeller ve yaranın iyileşmesini geciktirir.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak, 20'lik diş çekimi sonrası ya da normal diş çekimlerinin ardından diliniz ile yara bölgesini kontrol etmeyin.

Diliniz ile sivri çıkıntılar hissedebilirsiniz. Bu durum normal olup diş çekiminin tam olarak yapılamadığına işaret değildir. Çene kemiğinizi diş kökü gibi hissedebilirsiniz. Asla kemiği kendiniz çekp çıkartmaya çalışmayın.

Ağzınıza kan tadı geliyorsa kesinlikle tükürmeyin. Bu, kanamayı hızlandırır.

Diş çekimi operasyonundan sonra dikiş atıldıysa, dikişleriniz ile oynamayın. Uyurken başınızı yüksekte tutun. Çekilen dişin olduğu tarafa dönerek uyumamaya özen gösterin.

Dikişleriniz alınana kadar sıcak yiyece-içecek tüketmeyin, sigara ve alkol kullanmayın.

Okuyabilirsiniz: 20'lik Diş Çekimi

Diş Çekimi Sonrası Yemek Yenir Mi?

diş çekimi sonrası yemek
diş çekimi sonrası yemek

Diş tedavilerinde büyük çoğunlukla işlemler anestezi altında gerçekleştirilir. Bundan dolayı, anestezinin etkisi kaybolana dek (2 ile 3 saat arası) hastanın bir şey yiyip içmemesi gerekmektedir.

Çekim işleminden sonra yemek yemek için öncelikle birkaç saat beklenmesi, hem kanın durması hem de hastanın ağrı hissetmemesi için önemlidir.

Diş çekimi ardından hemen yemek yenildiğinde dudak, dil ve yanakların istemsizce ısırılması kaçınılmazdır. Bu durum da hastanın daha fazla ağrı hissetmesine neden olur.

Operasyon sonrası 2-3 saat geçtikten sonra bir süre fazla baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçının. Bunun yanı sıra, sert kabuklu yiyecekleri de tüketmemeye özen gösterin. Elinizden geldiğince yumuşak gıdalarla beslenin.

Ağız içerisinde basınç oluşmasına neden olabileceği için sigara içmekten ve pipet kullanmaktan kaçının.

20 lik Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

20lik diş çekimi sonrası

20lik dişler pek çok kişinin çektirme, ameliyat gibi dental uygulamalarla aldırdığı dişlerdir. Diş çekimi ve ameliyatı sonrasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Gelin bunları maddeler halinde sıralayalım.

20 lik Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  1. Uygulama ilk 24 saat, özellikle de dişler ameliyatla alındıysa, sıvı tüketilmemelidir.
  2. Dişleri fırçalarken çok hassas davranılmalı ve yumuşak uçlu diş fırçaları kullanılmalıdır.
  3. 20 lik diş çekimi sonrası yemek konusunda ise ilk 24 saat sonrasında da dikkatli olunmalıdır. Daha çok yumuşak ve sıvı gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir.
  4. İltihap ve ağrı oluşmaması için diş hekiminin tavsiye ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  5. Ağrı ve şişlikler için soğuk kompres uygulaması yapılabilir.

20 lik diş çekimi sonrası yorumlara bakıldığında ameliyat sonrasında kanama, enfeksiyon ve ağrı gibi problemlerle karşılaşılabildiği görülmüştür. Siz de bu tarz problemlerle karşılaşırsanız diş hekiminize danışmalısınız.

İlginizi Çekebilir: 20'lik Diş Çekimi Fiyatları

20 lik diş çekimi sonrası hakkında endişeleriniz ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca kliniğimize gelerek ücretsiz ilk muayane fırsatımızdan faydalanabilirsiniz.

Diş çekimi tedavisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için,

TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"

Sıkça Sorulan Sorular

Diş çekimi sonrası iltihap belirtileri nelerdir?

Diş çekiminin ardından iltihap belirtileri şu şekildedir;
-azalması beklenen ağrı giderek artıyorsa,
-bölgede aşırı şişlik ve kızarıklık varsa,
-dişin çekildiği bölgedeki diş etlerinde beyazlık varsa,
-ağızda kötü koku oluştuysa,
-kötü tat alınıyorsa,
-şişlik ve ağrıdan dolayı ağız zor açılıyorsa yara iltihap kapmış olabilir. Bu durumda derhal diş hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.

20'lik diş çekimi sonrası ağrı geçmiyor, ne yapmalıyım?

20lik diş çekimi sonrası hastalara ağrı kesici ve antibiyotik ilaç verilir. Operasyon sonrası ilk 48 saat ağrıların giderek azalması gerekir. Ancak ağrılar şiddetleniyor ise en kısa sürede diş hekiminize başvurmalısınız.

20'lik diş çekimi sonrası komplikasyonlar nelerdir?

Normal diş çekimlerinden sonra görülen ödem, morluk, enfeksiyon ya da kanama, 20'lik diş çekimlerinden sonra da görülebilir. Bunun yanı sıra 20'lik dişler çekildikten sonra sinir zedelenmesi meydana gelebilir.

20'lik diş çekimi sonrası şişlik oluştu, ne yapmalıyım?

Diş çekildikten sonra şişlik oluştuysa 24 saat boyunca belirli aralıklar ile buz uygulayabilirsiniz. Soğuk, şişliğin inmesine yardımcı olacaktır. Şişlik, ortalama 1 hafta içerisinde geçecektir.

Diş çekimi sonrası yemek listesi nasıl olmalı?

Diş çekiminden sonra bölgedeki yaranın daha hızlı iyileşmesi için yumuşak gıdalar ile beslenmeye özen göstermelisiniz. Sert gıdalar, yara bölgesine zarar verebilir. Yoğurt, patates püresi, smoothie, çorba ya da balık gibi oldukça yumuşak yiyecek-içecekler ile beslenin.