Zarar görmüş ya da çürümüş bir diş, diş dolgusu sayesinde tedavi edilebilir. Böylelikle, hasta diş kaybına uğramadan dişini kullanmaya devam etmektedir.

Diş dolgu fiyatları 2024 yılında çokça merak ediliyor. Güncel fiyatları sizler için derledik!

Diş dolgusu fiyatları hakkında güncel bilgilere bu içerikten ulaşabilirsiniz. Diş dolgusu nasıl yapılır? İşte detaylar...

Diş Dolgu Fiyatları 2024 - GÜNCEL!

Diş Dolgu Fiyatları 2023
Diş Dolgu Fiyatları 2024

Dolgu fiyatları, diş üzerine yapılan işlemle ilgili olarak pek çok faktör tarafından belirlenir. Güncel ücretler taban olarak TDB tarafından belirlenmektedir. Aşağıdaki tablodan diş dolgusu yaptırma fiyatlarını takip edebilirsiniz.

Diş dolgu fiyatları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

OperasyonÜcret (KDV dahil %10)
Amalgam Dolgu (Bir Yüzlü)1.465,00 TL
Amalgam Dolgu (İki Yüzlü)1.870,00 TL
Amalgam Dolgu (Üç Yüzlü)2.345,00 TL
Kompozit Dolgu (Bir Yüzlü)1.640,00 TL
Kompozit Dolgu (İki Yüzlü)2.055,00 TL
Kompozit Dolgu (Üç Yüzlü)2.560,00 TL
İnley Dolgu - Bir Yüzlü3.355,00 TL
İnley Dolgu - İki Yüzlü3.425,00 TL
İnley Dolgu - Üç Yüzlü3.520,00 TL
Seramik İnley Dolgu - Bir Yüzlü8.415,00 TL
Seramik İnley Dolgu - İki Yüzlü9.910,00 TL
Seramik İnley Dolgu - Üç Yüzlü10.460,00 TL
Özel Diş Dolgu Fiyatları 2024

Yukarıdaki diş dolgu fiyatı listesine %10 KDV ücreti dahildir. Özelde diş dolgu fiyatı pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir.

Öneri içerik: Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş Dolgusu Nedir?

Diş Dolgu Fiyatları
Diş Dolgu Fiyatları

Diş dolgusu, bireyin çürük ya da zarar görmüş dişini çeşitli materyaller ile restore etme işlemidir. Çürük ya da zarar görmüş dişin durumu daha da kötüye gitmeden diş dolgusu uygulandığı takdirde hastanın diş kaybı yaşamasına gerek kalmaz. Doku temizlendikten sonra yapılan dolgu sayesinde hasta kendi dişlerini kullanmaya devam edebilir.

 • Ağızdaki kimi çürükler beyaz renktedir. Bu nedenle fark edilmeleri zaman alabilir.
 • Yıl içerisinde düzenli diş hekimi kontrolüne gittiğiniz takdirde bu çürükler fark edilebilir.
 • Böylece ihtiyacınız olan tedaviye çok daha erken başlayabilirsiniz.

Diş dolgu fiyatları konusunda başka bir başlığa daha değinelim: Diş dolgusu nasıl yapılır?

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Kimi durumlarda ihtiyaç duyulmasa da hastanın acı hissetmemesi için öncelikle lokal anestezi uygulaması yapılır. Ardından diş hekimi tarafından dişteki çürük temizlenir. Bu temizlik yapıldıktan sonra hastanın dişinde kırıklar ya da boşluklar oluşur. Bu boşluklar, hastanın dişi için en uygun dolgu malzemesi ile doldurulur.

Dolgu malzemesine bağlı olarak, uygulanan dolgunun donma süresi değişebilir. Dolgunun en kısa sürede donması için diş hekimleri özel aletler kullanır.

Dolgu işlemi tamamlandıktan sonra hastanın ağız hareketleri kontrol edilir. Bu kontrolün amacı, hastanın ağzını doğru ve düzgün bir şekilde kapatıp kapatmadığını incelemektir. Diş hekimi herhangi bir problemle karşılaşırsa dolguyu kısaltabilir ya da kesebilir.

Bütün işlemler eksiksiz ve doğru bir şekilde yapıldıktan sonra diş eski fonksiyonuna geri döner.

Diş dolgu fiyatları için önemli bir konu daha! Malzeme çeşitleri...

İlginizi çekebilir: Kompozit Dolgu Nedir? Neden Tercih Edilir?

Diş Dolgu Malzemesi Çeşitleri Nelerdir?

Diş Dolgu Malzemesi Çeşitleri
Diş Dolgu Malzemesi Çeşitleri

Diş dolgu fiyatlarını, tedavide kullanılan dolgu malzemesi oldukça etkilemektedir. Bu nedenle fiyat bilgisine geçmeden önce dolgu çeşitleri hakkında bilgi edinmekte fayda vardır.

Günümüzde, hastanın diş yapısına göre çeşitli pek çok dolgu malzemesi bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını inceleyelim;

 • Kompozit diş dolgusu: Estetik diş dolgusudur. Reçine dolgusu olarak da bilinir. Dayanıklı malzemeden oluşur. Hastalar arasında en sık tercih edilen dolgu çeşididir. Çünkü gerçek dişe en yakın renge sahiptir ve doğal bir görüntü oluşturur. Kompozit dolgu ömrü 7 ile 15 yıl arası değişmektedir.
 • Porselen dolgu: Porselen malzemesi kullanılarak yapılan dolgudur. Çoğunlukla kompozit dolgunun belli başlı durumlarda hasar görmesi nedeniyle kullanılır. 5 ile 10 yıl arası dayanabilir. Maliyeti yüksektir. Normal dolgu çeşitlerine göre neredeyse %75 daha dayanıklıdır.
 • Altın dolgu: Laboratuvar ortamında kişinin özel isteğine bağlı olarak yapılır. Diş dolguları arasında en dayanıklı ve en maliyetli olanıdır. 15 ile 30 yıl arasında kullanılabilir.
 • Amalgam dolgu: Gümüş dolgu olarak da adlandırılır. İçerisinde belli bir miktarda cıva bulunur. Bakır, çinko, kalay gibi malzemeler sayesinde sağlamlığı artırılmıştır. Cıvanın insan sağlığına zararlı olması nedeniyle çok sık tercih edilmez. Dayanıklılığı ortalama 10 yıldır. Özellikle arka dişlerde kullanılır ve diş üzerinde gümüş bir rengin belirmesine neden olur.

Diş dolgusu fiyatları ile alakalı olarak bu bilgileri verebiliriz. Peki, dolgu tedavisi sonrasında ağrı neden olur? Şimdi bu soruyu yanıtlayalım...

İlginizi çekebilir: Diş Taşı Temizlik Fiyatları

Diş Dolgusu Fiyatları Neye Göre Değişir?

Diş dolgusu sıkça uygulanan bir işlemdir. Bu işlem hastaların ihtiyacına göre farklı malzemelerle farklı şekillerde yapılabilir. Fiyatlandırma da buna göre değişir.

İşte Diş Dolgusu Fiyatlarını Etkileyen Faktörler:

 • Kullanılan malzeme çeşidi,
 • Hastanın ağız ve diş yapısı,
 • Dolgu yapan hekim,
 • Kliniğin fiyatlandırma politikası,

Diş Dolgusu Sonrası Ağrı Neden Olur?

Diş dolgusu sonrası dişte ve diş etlerinde ağrı ve sızı hissedilebilir. Bunun yanı sıra sıcak ve soğuk yiyecek içecek tüketiminde de hassasiyet duyabilirsiniz. Bunun nedeni, dişteki çürüğün temizlenmesi sırasında dişin, pulpa denilen damar ve sinirlerin bulunduğu kısmına yaklaşılmasıdır.

Bunun yanı sıra, dolgu işlemi doğru yapılmamışsa, yani diş temizlendikten sonra tam olarak kapatılmamışsa, bu kısımlarda yemek artığı birikir. Bu da ağrı hissedilmesine yol açar.

Diş dolgu fiyatları için ek bilgilerle devam edelim...

Diş Dolgusu Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş Dolgu Fiyatları
Diş Dolgu Fiyatları

Diş dolgu tedavisi hakkında en önemli konulardan bir tanesi de tedavi sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. İnceleyelim;

 • Diş dolgusu tedavisi anestezi ile gerçekleştiyse, anestezi etkisi geçmeden hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Aksi halde dil ya da dudağınızı istemsizce ısırabilir ve ağız içinde yara oluşumuna neden olabiliriniz.
 • Anestezinin tamamen geçme süresi hastadan hastaya değişebilmektedir. Ortalama 3 saat içerisinde anestezinin etkisi azalır.
 • Dolgu yapıldıktan sonra ilk birkaç hafta dişte hassasiyet oluşabilir. Bu durumda, diş hekiminizin verdiği ilaçları kullanmanız gerekir.
 • Çiğneme işlemi bir süre boyunca dolgunun olmadığı taraf ile yapılmalıdır.
 • Diş etlerinde dolgu sonrası hassasiyet oluşabilir. Kısa bir süre içerisinde bu ağrılar da azalacaktır.

Diş Dolgusu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bir dişe yapılan dolgu işlemi, dolgu çeşidine de bağlı olarak ortalama 30 dakika sürmektedir. Ancak diş üzerinde yapılacak işlemlere göre bu süre değişiklik gösterebilir. Ortalama süreler 30 dakika olsa da 1 saat süreler de söz konusu olabilir.

Bu konuda doktorunuzdan destek alarak tedavi sürecini iyi bir şekilde planlamanız önemlidir. Bu şekilde daha hızlı bir şekilde kesin sonuçlar alınabilecektir.

Son olarak diş dolgu fiyatları ile ilgili soruları yanıtlayalım.

Öneri içerik: Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım? En Etkili 10 Öneri!

Sıkça Sorulan Sorular

Diş dolgu fiyatları 2024 listesi ile ilgili olarak sıkça sorulan sorular şu şekilde:

Hamileyken diş dolgusu yapılır mı?

Hamilelik sırasında diş dolgusu yaptırmanın bir sakıncası yoktur.

Diş dolgusu düşer mi?

Kişi, sert cisimleri çiğnemeye çalıştığında diş dolgusu düşebilir. Bunun yanı sıra sakız gibi dişe baskı yapan şeyleri çiğnemeye çalışmak da diş dolgusunun düşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle diş dolgusu tedavisinden sonra yiyip içtiklerinize dikkat etmelisiniz.

Adet döneminde diş dolgusu yapılır mı?

Adet döneminde diş dolgusu yapılabilir.

Diş dolgusu ağrısı nasıl geçer?

Dolgu işlemi sonrası diş hekiminizin yazdığı ilaçlar ağrının giderilmesine yardımcı olabilir. Buna ek olarak tuzlu su ya da eczaneden alınmış gargara da ağrıyı geçirebilir. Üzüm sirkesi de bol miktarda tuz ve anti bakteriyel madde içerdiği için tercih edilebilir.

Öneri içerik: Kanal Tedavisi Fiyatları

Diş dolgu fiyatları 2024 listesiyle ilgili olarak siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle YORUMLAR bölümünden paylaşın, hemen yayınlayalım! :)