Diş eti ağrısı günümüzde sıkça karşılaşılan bir problemdir. Bu ağrı genellikle sızlama şeklinde kendini gösterir. Ağrının yanı sıra diş etlerinde sağlıksız bir görünüm, çekilme de olabilir.

Bu ağrı birçok farklı sebepten dolayı meydana gelebilir. Hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Enfeksiyon, yanlış diş fırçalaması, diş eti iltihabı gibi sebepler ağrıya sebep olabilir.

Ağrının altında yatan sebebi bularak tedavi etmek diş eti ağrısının da geçmesini sağlar.

Diş Eti Ağrısı Nedir?

Diş eti ağrısı dişleri saran etin enfeksiyon veya yanlış ağız bakımı sonucu ağrımasıdır. Özellikle ağız hijyenine dikkat etmeyen kişilerde görülür. Zamanla ağrı şiddetlenir ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Bu ağrının sebepleri; yanlış diş fırçalama, sert diş fırçası kullanımı ve çeşitli diş eti hastalıkları olabilir. Soğuk kompres, tuzlu suyla gargara gibi yöntemler ağrıda hafifletici etki yaratabilir. Ancak kesin çözüm için diş hekimine başvurmalısınız.

Diş Eti Ağrısı ve Sızlaması Neden Olur?

Diş eti ağrısı ve sızlaması pek çok nedenden kaynaklanabilir. Genellikle bu durum başka bir ağız sağlığı probleminin habercisidir. Bu nedenle ihmal edilmemeli en kısa sürede diş hekimi ile görüşülmelidir.

diş eti ağrısı

İşte Diş Eti Ağrısı Sebepleri:

 • Diş eti hastalıkları ağrı ve sızlama şeklinde kendini gösterir. Özellikle de diş etleriniz sık sık kanıyorsa, diş etlerinde çekilme varsa diş eti hastalığından kaynaklıdır.
 • Ağız içerisindeki yaralar da diş eti ağrısına sebep olabilir. Kırmızı leke leke olan bu yaralar ağzın her yerinde görülebilir. Genellikle bu yaralar kendiliğinden iyileşir.
 • Tütün kullanımı da diş etlerine zarar verdiğinden ağrıya sebep olur. Özellikle de çiğneyen kişilerde diş etleri daha çok zarar görür.
 • Kadınların regl dönemlerinde, hamilelik ve menopozda hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu durum çeşitli diş eti hastalıklarına sebebiyet verir.
 • Dişlerde oluşan enfeksiyonlar da ağrıya sebep olur. Bu enfeksiyonların hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.
 • Diş fırçalarken sert bir fırça kullanmak, aşırı baskı yaparak fırçalamak diş etlerine zarar verir.
 • Diş ipini yanlış kullanmak da diş etlerine zarar verir.
 • Diş tedavileri sonucunda diş etlerinde hassasiyet oluşur ve bu da ağrıya sebep olabilir.
 • Dişlerde biriken plaklar diş eti çekilmesine ve bunun sonucunda da sızlamaya sebep olabilir.
 • Diş minesi dişin en üstündeki yapıdır. Dişi dışardaki etkenlere karşı korur. Diş minesinin aşınması diş etlerini de etkiler.
 • Düzenli alkol ve sigara kullanımı hem dişleri hem de diş etlerini olumsuz etkiler. Bunun sonucunda hassasiyet ve ağrı meydana gelebilir.

Diş eti ağrısının sebeplerini öğrenerek bunlara dikkat etmeniz ağız sağlığınız için önemlidir.

Diş eti çekilmesi problemi yaşıyorsanız konu hakkında bilgi sahibi olmak için "Diş Eti Çekilmesi Nedir? | Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Diş Eti Çekilmesi Nedir? | Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri"

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş eti ağrısı için evde uygulayabileceğiniz belirli yöntemler bulunur. Bu yöntemler halk arasında bilinen uygulamalar olup bilimsel herhangi bir dayanağı yoktur.

O nedenle bu yöntemleri uygularken dikkatli olunuz. Bu yöntemlerin etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterir.

İşte Diş Eti Ağrısı için Evde Yapabilecekleriniz:

Tuzlu Suyla Gargara Yapmak.

Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz eklenir ve karıştırılır. Karışım ile gargara yapılır ve tükürülür. Tuz ağızdaki bakterilerin daha fazla büyümesini engelleyebilir. Bu sayede diş etlerindeki bakteriler için de azaltıcı etki gösterebilir.

Soğuk Kompres Uygulamak.

Buzu temiz bir beze sarın ve yanaklarınıza koyun. Soğuk uygulaması hem ağrıyı hem de şişmeyi azaltabilir.

Karanfil Uygulamak.

Bazı baharat ve bitkiler ağrı kesici özelliği ile bilinir. Karanfil de bunlardan biridir. Aktardan alacağınız karanfil yağı ve tozunuzu diş etlerinize uygulayabilirsiniz. Sonrasında ağzınızı iyice çalkalayarak temizleyiniz.

Papatya Çayı Poşeti Kullanmak.

diş eti ağrısı

Papatya çayının iltihap kurutucu özelliği olduğu söylenir. Papatya çayı poşetinin ılımasını bekledikten sonra ağrıyan diş etlerinize uygulayabilirsiniz.

Tüm bu yöntemler ağrılarınızın kısa süreli hafiflemesine yardımcı olabilir. Ancak kesin bir çözüm için doktora gitmelisiniz.

Diş Eti Ağrısı Tedavisi

diş eti ağrısı

Diş eti ağrısı ve sızlaması başka bir problemin sonucudur. Bu nedenle ana problem çözülmediği sürece ağrı devam eder. Zamanla problemin kötüleşmesi ile ağrı da daha kötü bir hal alır.

Bu nedenle diş eti ağrısı için bir diş hekimine danışmak ve ana sorunu bulmak çok önemlidir. Bu sayede hem dişlerinizdeki problem hem de bunun etkileri çözülecektir.

Diş eti ağrısı ile ilgili merak ettikleriniz için bize yazabilir, kliniğimizdeki ücretsiz muayene hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için “Hizmetlerimiz” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: “Hizmetlerimiz”