Diş eti iltihabı ağız ve diş bakımına yeterli özen gösterilmediğinde ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra yetersiz beslenme ve bazı hastalıklar da bu durumu tetikleyebilir.

Gingivitis olarak da adlandırılabilen bu durum kişilerin hayat kalitesini negatif etkiler. Yemek yeme ve konuşma sırasında da ağrıya sebep olur.

Diş eti iltihabı

Diş eti iltihabı nedir? Diş eti iltihabı neden olur ve tedavisi nasıl yapılır? Yazımızda tüm bu soruların cevabına yakından bakalım...

Diş Eti İltihabı Nedir?

Ağız ve diş sağlığının bozulması sonucu ağızda bakteri kaynaklı enfeksiyonlar oluşur. Özellikle yetişkinlerde sıklıkla görülen bu problem diş kaybına dahi neden olabilir. Konuşma, yeme içme ve çiğneme durumlarında da kişiye rahatsızlık verir.

Diş eti iltihabı bazı kişilerde ise hiç belirti vermeyebilir. Bu nedenle düzenli diş hekimine gitmek çok önemlidir. Siz farkında olmadan diş etlerinizde oluşan iltihap ilerleyebilir ve diş kaybına varana kadar pek çok probleme sebep olabilir.

Diş eti iltihabı

Düzenli diş hekimi ziyaretinde hekiminiz ağzınızı detaylı şekilde muayene eder. Bu sayede belirti vermeyen bir iltihap veya başlangıcı olduğunda erken müdahele edilebilir.

Diş eti iltihabı oluştuktan sonra doktora danışmak oldukça önemlidir. Sağlıklı bir ağız ve sağlıklı dişler için diş eti bakımına dikkat etmek gerekir.  

Geçmeyen Diş Eti İltihabı Neden Olur?

Diş etleri sanılanın aksine dişlere tamamen yapışık değildir. Diş etleri dişlerin uzak kısmından tutunarak cep benzeri yapılar oluşturur. Bu cep benzeri kısımlara zamanla yiyecek artıkları yerleşir.

Düzenli diş bakımı yapılmadığında kalan yemek artıkları nedeniyle zamanla plaklar oluşabilir. Plaklar ince bir tabaka halinde olup zamanla sertleşebilir.

Plaklar sertleştiğinde ise diş taşlarına dönüşür. Diş taşları genel ağız hijyeni ve sağlığı için oldukça zararlıdır.

Diş Eti İltihabı

Diş taşlarının diş etlerinde birikmesi iltihaplara neden olur. Zamanla diş taşları diş etlerinin dişten iyice ayrılmasına sebep olabilir. Bunun sonucunda diş eti çekilmesi meydana gelir.

Diş eti çekilmesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için "Diş Eti Çekilmesi Nedir? | Nedenleri ve Tedavi Yötemleri" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Öneri İçerik: "Diş Eti Çekilmesi Nedir? | Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri"

Geçmeyen diş eti iltihabının ilk sebebi genellikle yetersiz ağız ve diş hijyenidir. Yetersiz bir ağız bakımı plaklara ve diş taşlarına sebep olur.  Bunun yanı sıra gündelik olarak yapılan pek çok alışkanlık da bu duruma neden olabilir.

Diş Eti İltihabı Nedenleri:

 1. Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı,
 2. Diyabet hastalığı,
 3. Kullanılan bazı ilaçlar,
 4. Yanlış yapılan diş tedavileri,
 5. Dişlerin yapısındaki bozukluklar,
 6. Genetik,
 7. Ağız ve diş hijyenine yeteri özenin gösterilmemesi,
 8. Dengesiz beslenme,
 9. Takma dişler,
 10.  Kadınlarda regl, hamilelik gibi hormonların değişimine neden olan dönemler,
 11. Yaşlanma,
 12. Stres,

Yukarıda yazdığımız tüm maddeler diş eti iltihabı oluşumuna sebep olabilir ve bunlar devam ettirildiğinde iltihap daha da kötü bir hale gelir. Bu nedenle bu alışkanlıklarınızı azaltmanız ve diş sağlığınız için sağlıklı olan alışkanlıkları edinmeniz önerilir.

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir Evde?

Diş eti iltihabı

Diş eti iltihabına ne iyi gelir evde neler yapılabilir diye merak edilir. Bu durum için evde yapılabilecek en iyi şey düzgün bir ağız ve diş bakımıdır. Bu sayede oluşabilecek plakları, tartarları ve bunun sonucunda diş eti iltihabını da önleyebilirsiniz.

Diş eti iltihabı başladıktan sonra ise evde yapacağınız uygulamalar iyileştirmenin aksine durumu daha kötü bir hale getirebilir. Bu nedenle bu durumlarda direkt olarak bir diş hekiminden randevu almanız önerilir.

İltihap nedeniyle şiddetli ağrılar yaşıyorsanız soğuk kompres, tuzlu suyla gargara gibi doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak unutmayınız ki bu yöntemler yalnızca o an yaşadığınız acıyı kısa süreli geçirir.

Diş eti problemleriniz için diş doktoruna hızlı bir şekilde başvurmak oldukça önemlidir. Bu sayede problemin daha da ilerlemesini önleyebilirsiniz.

Diş Eti İltihabı Belirtileri

Diş eti iltihabı belirtileri şiddetli ağrılar, yeme içmede zorluk olabilir. Bunun yanı sıra bu problem hiç belirti göstermeden de ortaya çıkabilir. Bu nedenle düzenli diş hekimine gitmek oldukça önemlidir.

Diş Eti İltihabının 9 Önemli Belirtisi:

 1. Diş etinde aşırı hassasiyet ve şişlik,
 2. Diş etlerinde beyaz renkteki iltihaplar,
 3. Diş fırçalama sırasında kanama,
 4. Diş etlerinde çekilme,
 5. Konuşma ve çiğneme sırasında hissedilen ağrı,
 6. Ağızda kötü koku,
 7. Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet,
 8. Dişlerde sallanma,
 9. Diş etlerinin renginin koyulaşması,

Siz de kendinizde bu belirtileri görüyorsanız bir an önce diş hekimine başvurmalısınız. Erken müdahale diş problemleri için oldukça önemlidir. Bu sayede daha büyük problemlerin oluşumuna engel olabilirsiniz.

Diş Etlerinde Meydana Gelen İltihap için Ne Yapılabilir?

Diş eti iltihabı

Diş etlerinde meydana gelen iltihap için geç kalınmadan diş hekimine başvurulması gerekir. Bu problem ilerleyen süreçlerde diş kayıplarına dahi sebebiyet verebilir. Bu nedenle erken teşhis oldukça önemlidir.

Diş etlerinizle ilgili yaşadığınız problemler için periodontoloji denilen alana başvurmalısınız. Periodontoloji diş etleri ve çene kemiğinde dişleri destekleyen dokularla ilgilenir.

Diş etlerindeki iltihaplar için ilk yapılması gereken profesyonel bir diş eti bakımıdır. Bunun için de doktorunuz sizin probleminize göre diş ve diş taşı temizliği yapabilir. Bunun sonucunda dişlerdeki plaklar ve tartarlar ortadan kalkar.

Diş eti iltihabı

İşlem sonuçlarında hekim tarafından gerekli görülürse birtakım restorasyonlar yapılır. Tüm işlemler tamamlandığında hekiminiz size evde uygulamanız gereken tedavi planını anlatacaktır.

Diş hekimi kontrolünde diş taşları temizlendikten sonra diş eti iltihabının tekrarlamaması için bazı önlemlerin alınması gereklidir. Gelin bu önlemler neler daha yakından inceleyelim…

Diş Eti İltihabını Önlemek için Neler Yapılabilir?

Diş eti iltihabı pek çok kişinin başına gelen bir diş eti problemidir. Bu problemi hiç yaşamamak ve yaşadıktan sonra tekrarlanmaması adına bazı önlemler alabilirsiniz.

Diş Eti Sağlığı için Alınabilecek Önlemler:

 1. Günde en az iki kere düzgün bir şekilde diş fırçalamak.
 2. Dişleri yumuşak kıllı bir diş fırçası ile ve yumuşak hareketlerle fırçalamak.
 3. Diş ipi kullanımını ihmal etmemek ve diş ipini doğru şekilde kullanmak.
 4. Gargara kullanmak.
 5. Düzenli beslenme alışkanlıkları edinmek.
 6. Düzenli diş hekimi kontrolüne gitmek.
 7. Diş fırçalarını 3 ayda bir değiştirmek.

Diş Eti İltihabı İlaçla Geçer mi?

Diş eti iltihabı ilaç kullanımı ile iyileşebilir. Bunun için öncelikle diş hekimine başvurmanız gereklidir. Bu sürecin sonunda doktorunuz ilaç kullanımına karar verir.

Diş eti iltihabı gibi problemlerde bir haftalık antibiyotik kullanılabilir. Doktorunuzun size önerdiği antibiyotiği düzenli şekilde kullandıktan sonra tekrar kontrole gitmelisiniz.

Diş Eti Ameliyatı Sonrası İltihap Olur mu?

Diş eti ameliyatı sonrası iltihap hastaların bir durumdur. Ameliyat sonrası diş etleri ekstra hassas olduğundan iltihap oluşabilir. Bunun önlenmesi için ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiyelerine uymalı ağız ve diş sağlığınıza ekstra özen göstermelisiniz.

Diş eti ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için "Flap Operasyonu (Diş Eti Ameliyatı) Nedir, Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Flap Operasyonu (Diş Eti Ameliyatı) Nedir, Nasıl Yapılır?"

Diş Eti İltihabı Tedavi Edilmezse veya Tedavi Geciktirilirse Ne Olur?

Diş etlerindeki iltihap zamanla diş etlerinde çekilmeye neden olur. Bunun sonucunda dişin ağızla olan bağlantısını sağlayan bu doku hasar görür. Periodontitis denilen hastalığa sebebiyet verir.

Periodontitis zamanla dişleri destekleyen kemiği dahi tahrip edebilen ciddi bir enfeksiyondur. Bunun sonucunda diş kaybı yaşanabilir.

Kadınlarda Regl, Hamilelik ve Menopoz Dönemlerinde Neden Diş Etleri Hassas Olur?

İnsan bedeni her zaman bir bütün olarak çalışır. Bu nedenle vücudun genelinde oluşan hormonal değişiklikler tüm organları etkiler.

Kadınlarda özellikle regl, hamilelik ve menopoz dönemlerinde hormonal değişiklikler yaşanır. Bunun sonucunda oluşan hormonal dalgalanmalar diş etlerini de etkiler. Bu nedenle diş etlerinde ekstra hassasiyet, kanama görülebilir.

Diş eti iltihabı farklı belirtiler ile kendini gösteren ciddi bir problemdir. Bu problem için hızlı bir şekilde diş hekimine başvurmanız oldukça önemlidir.

Diş eti iltihabı

Dişlerinizdeki problemleri göz ardı ettiğiniz her gün ağız ve diş sağlığınızı negatif etkiler. Diş problemlerinde erken teşhis ve hızlı tedavi oldukça önemlidir. Siz de erken teşhis, hızlı ve en doğru tedavi hizmeti için kliniğimize gelebilir ve ücretsiz ilk muayene fırsatımızdan yararlanabilirsiniz.

Hizmetlerimiz için detaylı bilgi için,

TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"