Diş eti kaşıntısı, farklı pek çok sebepten oluşabilmekte ve kişiyi rahatsız edebilmektedir. Ağız ve diş bakımını sağlamak yalnızca diş fırçalamaktan ibaret değildir. Diş etleri de ağız sağlığı için oldukça önemli bir rol oynayan dokulardır.

Diş etleri, dişleri destekler ve ağız içi dokuların korunmasını sağlar. Bu nedenle, zarar görmüş diş etlerinin çeşitli sebeplerden dolayı kaşınması kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Diş eti kaşınması tedavi edilmediğinde daha büyük diş eti hastalıklarına neden olabilmektedir.

Diş Eti Kaşıntısı Neden Olur?

Diş eti kaşıntısı çoğunlukla ağız sağlığı ile ilgili bir problem olarak ortaya çıksa da bu duruma neden olan farklı pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Diş taşı (tartar) birikimi: Dişler düzenli fırçalanmadığında oluşan plak, uzun süre diş üzerinde kaldığında tartar adı verilen sert bir yapıya dönüşmektedir. Zaman içerisinde diş etleri ve dişlerin arasında biriken tartar, diş eti kaşıntısına ve iltihaplanmaya neden olabilmektedir.
 • Diş eti iltihabı: Plaklar dişlerin etrafında birikebilir. Bu durumdan kaynaklı diş etleri tahriş olabilir ve iltihaplanabilir. Gingivitis olarak bilinen bu diş eti rahatsızlığı, diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gibi semptomlar ile kendini göstermektedir.
 • Ağız kuruluğu: Yeteri kadar tükürük salgılanmadığında ağız içi kuruyabilir ve diş etleri tahriş olabilir. Bu durumdan kaynaklı diş eti kaşıntısı ve ağrısı olabilir.
 • Sigara içmek: Diş eti kaşınmasına neden olan bir diğer faktör sigara içmek ve tütün ürünlerini kullanmaktır. Sigara içmek hem diş hem de diş etlerine ciddi zarar vermektedir.
 • Hormonlar: Hormon değişimleri, vücudun bazı tepkiler vermesine neden olabilir. Özellikle kadınlarda gebelikte diş eti kaşıntısı ya da regl ve menopoz döneminde diş eti kaşınması görülebilir.
 • Yanlış diş fırçalama ve diş ipi kullanma: Dişler gereksiz bir şekilde sert fırçalandığında ya da diş ipi kullanılırken diş etlerine aşırı baskı uygulandığında diş etleri iltihaplanabilir ve kaşınabilir.

Okuyabilirsiniz: Hamilelikte Diş Ağrısı

NOT: Diş etlerinde devamlı kaşıntı hisseden hastalar kliniğimiz ile iletişime geçebilir ve tedavi planı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilir. Kliniğimizde durumunuz detaylı bir şekilde incelenecektir. Bunun sonucunda sizler için en uygun tedavi yöntemine karar verilecektir.

Diş Eti Kaşıntısı Nasıl Geçer?

diş eti kaşıntısı nasıl durdurulur
diş eti kaşıntısı nasıl durdurulur

Diş etlerinde oluşan kaşıntının nasıl geçeceği, bu kaşıntıya hangi durumun neden olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. En doğru tedavi planlama ve uygulaması için bir diş hekimine danışmalısınız.

Diş eti kaşıntılarını hafifletmek ve/ya önlemek için ise şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

 • Diş hekimi kontrolleri: Düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gitmek, diş ve diş eti hastalıklarının önceden tespit edilmesine ve tedaviye erken başlanmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle her 6 ayda bir kere diş hekimi kontrolüne gitmek son derece önemlidir.
 • Sigarayı bırakmak: Tütün ürünleri, insan sağlığına son derece zararlı maddeleri içermektedir. Uzun süre tüketilen sigara hem diş hem de diş eti sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak istiyorsanız en kısa sürede sigarayı bırakmalısınız.
 • Düzgün beslenme: Kötü beslenme alışkınlığına bağlı olarak diş etlerinde kaşıntı oluşabilmektedir. Sağlıklı beslenme, vücut ve buna bağlı olarak ağız sağlığını iyi yönde etkilemektedir. Diş etlerini güçlendirmek için C vitamini içeren meyveleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz.
 • Gargara: Antiseptik gargara, ağız içerisindeki bakterileri azaltarak daha sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmanıza yardımcı olabilmektedir.

Daha fazla bilgi sahibi olmak için okuyabilirsiniz: Diş Eti Kanaması

Diş Eti Kaşıntısı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Diş eti kaşınması tedavi edilmediği sürece pek çok farklı diş ve diş eti hastalığına neden olacaktır. Çünkü, diş eti kaşıntısına neden olan en büyük etkenlerin başında ağız içerisinde oluşan plaklar gelmektedir. Bu plaklar temizlenmediğinde ve birikmeye devam ettiğinde diş eti çekilmelerine ve diş kayıplarına neden olabilmektedir.

Diş eti kaşınması tedavi edilmediği sürece;

 • Diş eti hastalıkları ilerleyebilir,
 • İltihaplanma artabilir,
 • Diş etleri çekilebilir,
 • Dişlerin etrafını saran kemik eriyebilir,
 • Diş kaybı yaşanabilir,
 • Kişinin kendisini ve çevresini rahatsız edici ağız kokusu oluşabilir,
 • İleri süreçte ağrı oluşabilir,
 • Kişinin diş kaşıntısına bağlı olarak iltihaplanmadan dolayı vücudun diğer bölgelerinde sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Bütün bu nedenlerden kaynaklı diş eti kaşıntınız varsa en kısa sürede diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Rahatsızlığın erken teşhis edilmesi ve tedaviye erken başlanması, süreci daha rahat atlatmanıza ve daha büyük sağlık sorunlarının önüne geçmenize olanak sağlayacaktır.

Diş eti kaşıntısı muayenesi ve tedavi planlaması için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.