Diş eti morarması pek çok sebepten meydana gelebilen bir problemdir. Bazen travma kaynaklı olan bu durum bazen de kötü huylu hastalıklara işaret edebilir. Bu nedenle doktora giderek teşhisin hızlı bir şekilde konulması gerekir.

Ağız hijyenine dikkat etmemek de diş etlerinde bozulmalara ve morarmalara sebep olabilir. Ağız hijyenine dikkat edilmediğinde oluşan plaklar diş etlerine de zarar verir. Diş etlerinde enfeksiyon, morarma ve ağrı yapabilir.

Diş Eti Morarması Sebepleri Nelerdir?

diş eti morarması

Sağlıklı bir diş eti parlak ve açık pembe renklidir. Ağız sağlığının bozulması ve bazı rahatsızlıklar nedeniyle diş etinin rengi koyulaşabilir ve morarabilir. Bazı durumlarda ise diş etlerindeki morluk önemli sağlık sorunlarının habercisidir.

Diş etlerinizde ağrı hissediyorsanız bu konu

İşte Diş Eti Morarmasının 5 Sebebi:

  1. Sigara tüketimi bir bütün olan ağız sağlığını bozar. Bunun sonucunda dişlerde ve diş etlerinde çeşitli problemler meydana gelir. Sigara içerisindeki nikotin vücuttaki melanin seviyesini arttırır. Bunun sonucunda diş etlerinde de morarma ve renk koyulukları görülür.
  2. Kullanılan bazı ilaçlar, özellikle de enfeksiyon tedavilerinde kullanılanlar, ağız içerisinde renk değişimine sebep olabilir.
  3. Diş etindeki iltihaplar da diş eti sağlığını bozarak diş etinin rengini değiştirir. Bunun yanı sıra ateş, diş etlerindeki ağrı da iltihap belirtisidir.
  4. Ağız bakımına yeteri özeni göstermeme durumlarında da diş etlerinde renk koyulukları görülür.
  5. Sert diş fırçası kullanımı ve sert bir şekilde dişleri fırçalama da diş etlerinde hassasiyet ve renk değişiklikleri meydana getirir.

Bunların yanı sıra diş etlerinde farklı sebeplerden dolayı da renk değişimleri meydana gelebilir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaştığınızda doktora başvurmalısınız.

Nadir de olsa diş etinin morarmasının sebepleri; ağız kanseri, diyabet, kan hastalıkları olabilir.

Diş eti morarmasının yanı sıra ağrı problemi de yaşıyorsanız "Diş Eti Ağrısı ve Sızlaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: "Diş Eti Ağrısı ve Sızlaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?"

Diş Eti Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

diş eti morarması

Diş eti morarması hem genetik hem de dışsal faktörlerden kaynaklı olabilir. Tedavideki yaklaşım da buna göre belirlenir. Eğer hasta ağız bakımına yeteri özeni göstermiyorsa ilk olarak düzenli ağız bakımı önerilir.

Bazı durumlarda da dişlere uygulanan dolgu ve köprü işlemleri morarmalara sebep olur. Bu durumda da bazı solüsyon ve pansumanlar kullanılır. Ya da yapılan tedavi yenilenebilir.

Diş eti peelingi de diş eti morarmaları için uygulanabilir. Bu uygulama daha çok estetik diş hekimliği uygulamaları arasına girer. Uygulanan peeling işlemi sonrası diş etinin üst tabakası ince ince soyulur. Diş etleri sağlıklı ve pembe bir renkte olur.

Diş estetiği alanında verdiğimiz hizmetlerimizden haberdar olmak için “Hizmetlerimiz” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: “Hizmetlerimiz”