Diş için antibiyotik isimleri nelerdir? Diş için neden antibiyotik kullanılır ve yan etkileri var mıdır? Hangi durumlar antibiyotik kullanımını gerektirir? Yazımızda bunları cevaplandıralım!

Antibiyotikler diş hekimlerinin reçete ettiği şekilde kullanılmalıdır. Bilinçsiz kullanım oldukça zararlıdır.

Gelin diş için antibiyotik kullanımı hakkındaki detaylara bakalım...

Diş için Antibiyotik İsimleri

Diş için antibiyotik

Antibiyotikler vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Dişlerde de yine aynı amaçlarla kullanılır.

Diş için kullanılan belli başlı antibiyotik çeşitleri vardır. Bu çeşitleri sıralayalım.

Diş için antibiyotik isimleri ve etki mekanizmaları:

1.Amoksisilin

   Bakterilerin hücre duvarlarını hedef alarak üremelerine engel olur.

   2.Metronidazol

   Bakteri ve parazitlerin bazılarına karşı etkilidir.

   3.Klindamisin

   Bakterilerin üremesini engelleyerek etkisini gösterir.

   4.Ampisilin Sulbaktam

   İçerisinde farklı aktif bileşenler yer alır. Farklı bakterilere karşı etkilidir.

   5.Sefadroksil

   Bakterilerin hücre duvarlarına etki eder.

   Hastalığın durumuna göre farklı antibiyotikler reçete edilir. Hastanın durumunun anlaşılması için diş hekiminin detaylı muayenesi gereklidir. Bu muayene sonrası antibiyotik kullanımı gerekliyse diş hekimi hastaya reçete eder.

   Antibiyotiklerin doktorunuzun ve eczacınızın belirlediği şekilde kullanılması önemlidir. Düzenli ve dikkatli kullanılmadığında bakterilerin direnç geliştirmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

   Antibiyotiklerin Dişlerdeki Enfeksiyon ve Ağrıya Etkisi

   Diş ağrısı ve iltihaptan muzdarip kişiler antibiyotiğin enfeksiyona ve ağrısına etkisini merak ederler. Ne kadar sürede ağrı geçer, iltihap ne zaman tamamen biter gibi sorular sıkça sorulur.

   Bu sorular öncesinde antibiyotiklerin ne olduğunu kısaca açıklayalım.

   Antibiyotikler bakteriyel kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Ağrı kesici özellikleri yoktur. Enfeksiyonun ana sebebini de ortadan kaldıramazlar.

   Antibiyotikler dişle ilgili gelişebilecek enfeksiyonların sınırlandırılmasında etkilidir. Aynı zamanda riskleri de azaltır. Özellikle diş ile ilgili durumlarla penisilin, klindamisin ve metronidazol antibiyotikleri sıkça kullanılır.

   Bu ilaçların genellikle bir hafta on gün kullanılması önerilir.

   Hangi Durumlarda Diş için Antibiyotik Kullanılır?

   Diş için antibiyotik

   Antibiyotiklerin neden kullanıldığına değindik. Peki hangi durumlarda diş için antibiyotik kullanılır şimdi de onlara bakalım.

   İşte Antibiyotik Kullanımını Gerektiren Durumlar:

   • Diş Apsesi

    Diş etinde veya ağzın herhangi bir yerinde oluşan apse bakteri enfeksiyonu sonucunda olabilir. Antibiyotik kullanımı enfeksiyonun yayılımını önler ve iltihabı azaltır.

    • Diş Çekiminden Sonra

    Bazı durumlarda diş çekiminden sonra enfeksiyon riski oluşabilir. Bu gibi durumlarda enfeksiyon riskinin azaltılması amacıyla antibiyotik kullanılabilir.

    • Diş Eti Hastalıkları

    Periodontitis gibi diş eti hastalıkları diş eti ceplerinde bakterilerin aşırı üremesine neden olabilir. Bu gibi durumları kontrol altına alabilmek için antibiyotikler kullanılır.

    • Diş Ameliyatları

    Cerrahi işlemlerin yapıldı diş ameliyatları enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle diş hekimi ameliyat öncesi ve sonrasında antibiyotik reçete edebilir.

    Antibiyotikler dişi iyileştirmez dişlerdeki problemlerin tedaviler ile iyileştirilmesi gerekir. Pek çok durum antibiyotik gerektirmez. Antibiyotiklerin de bilinçli kullanılması önemlidir.

    Antibiyotik kesinlikle diş hekiminin reçetesi ile kullanılmalı, hekiminiz aksini söylemediği sürece kullanılmamalıdır.

    Diş İltihabı için Antibiyotik Kullanımı

    Diş iltihapları genellikle dişlerin çürümesi, ağız hijyenine gerekli özenin gösterilmemesi sonucu oluşur. Bazı durumlarda da dişlerde yapılan operasyonlar sonucunda oluşabilir.

    Enfeksiyon kaynaklı bakteriler aşırı çoğalır ve bunun sonucunda irin oluşabilir. Bu durum ağrı, hassasiyet ve şişlik gibi problemlere sebep olur.

    Tedavi edilmediği sürece enfeksiyon çeneye ve ağzın diğer bölgelerine yayılabilir. Bu nedenle hızlı bir şekilde diş hekimine başvurmak oldukça önemlidir.

    Diş hekimi dişi temizleyebilir, diş için antibiyotik önerebilir. Bu tamamen sizin durumunuza bağlı olarak hekimiz tarafından belirlenir. Tedaviniz süresinde de gerekli özeni gösterdiğinizde hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz.

    Diş iltihabı hakkında daha detaylı bilgi almak için;

    TIKLAYIN: "Diş Eti İltihabı Nedir?"

    Diş Apsesi için Antibiyotik Kullanımı

    Diş için antibiyotik

    Diş apsesi için antibiyotik kullanımı her zaman gerekli değildir. Bazı durumlarda yalnızca temizlik işlemi yeterli olabilir.

    Antibiyotik kullanımı semptomların şiddetine bağlıdır. Diş hekimi hastayı genel olarak değerlendirilir ve bunun sonucunda karar verir.

    Özellikle amoksisilin ve sefalosporinler gibi antibiyotikler diş enfeksiyonlarında sıkça kullanılır. Bu ilaçlarla tedavi süreci bir hafta sürebilir. Antibiyotik kullanımının doktor kontrolünde olması gerekir.

    Çene Kemik İltihabı için Antibiyotikler

    Çene ve kemiklerdeki iltihaplar antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Ancak bazı durumlarda da doktorlar antibiyotik reçete etmez. Bu tamamen hastanın problemine, durumun ciddiyetine ve hastanın sağlık durumuna bağlıdır.

    Antibiyotikler enfeksiyon yayılımının engellenmesinde ve semptomların azalmasında etkilidir. Ancak yalnızca antibiyotik kullanımı yeterli değildir. Diş hekiminin yapacağı cerrahi müdahaleler ile tedavi gerçekleştirilir.

    Çene kemik iltihabının başlıca nedenlerini sıralayacak olursak:

    • Diş enfeksiyonları,
    • Diş çekimi sonrası oluşan problemler,
    • Yaralar ve travmalar,
    • Oral cerrahi işlemleri,

    Diş için Antibiyotik Kullanıldığında Ne Zaman Etki Gösterir?

    Antibiyotiklerin etki süresi enfeksiyona göre değişiklik gösterir. Diş hekiminizin reçete ettiği ilaçları yine diş hekiminizin söylediği şekilde kullanmalısınız.

    Düzenli kullanımda antibiyotikler 3 4 gün içerisinde etki eder. Tamamen iyileşme süreci için ise bir hafta on gün gerekebilir.

    Diş için Kullanılan Antibiyotiklerin Yan Etkileri

    Diş için antibiyotik

    İlaçların pek çoğunda olduğu gibi antibiyotiklerin de pek çok yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler hafif ve geçici olabildiği gibi ciddi yan etkiler de olabilir.

    Ciddi yan etkilerle karşılaştığınızda hızlı bir şekilde doktora danışmalısınız.

    Antibiyotiklerin yan etkileri arasında;

    • Mide rahatsızlıkları,
    • İshal,
    • Alerjik reaksiyonlar,
    • Dil ve ağız sorunları,
    • Bağırsak sorunları olabilir.

    Diş için antibiyotik kullanımı ile ilgili detaylı bilgilere yazımızda yer verdik. Antibiyotikler enfeksiyon kontrolünde ne kadar önemli olsalar da tedavinin yalnızca bir kısmıdır. Çoğu enfeksiyon için temizleme işlemi de gerekir.

    Antibiyotiklerin diş hekimine danışmadan kullanımı oldukça zararlıdır. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı çeşitli yan etkilere sebep olur. Antibiyotiğin tek başına kullanımı sorunu çözmez.

    Dişleriniz ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız kliniğimize gelerek ücretsiz ilk muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz. Dişleriniz ile ilgili merak ettiğiniz sorularınız için de bizimle iletişime geçip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

    Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için;

    TIKLAYIN: "Hizmetlerimiz"